Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Гого

Днес си взех семена от лупина.

 

image.jpg

 

Кога да ги засадя и къде?

Да ги кисна ли във вода?

Мога ли първо разсад да си направя и после да я пренеса в земята?

Трябва ли да обработя в дълбочина по някакъв начин почвата, където ще я садя?

 

Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Отговори нямам, но имам въпроси :)

 

Защо ще садиш лупина - заради бобчетата (за храна - ако да, кой точно вид), за цветовете, за зелено торене, за зелен мулч или заради азото-фиксиращите качества?

 

Преди няколко години, като почнах да се интересувам от пермакултура, бях попаднал на различни противоречиви статии - от възхвали за великия лупин, до ужасни истории за тяхната агресивна инвазивност. Не мога да намеря неща, които съм чел през 2010 и назад, но ето една статия от един от моите любимци и една тема от Permies за инвазията в Исландия.

http://tcpermaculture.blogspot.com/2012/07/permaculture-plants-lupine.html

http://www.permies.com/t/17903/permaculture/Preparing-ground-field-lupins-growing

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Многогодишно е. Азото-фиксиращо, да, до някаква степен. Хубаво цъфти. Гледам да осигуря постоянен цъфтеж на нещо в мандалата си. Уж гадовете го изисквали, за да се навъртат наоколо и да ядат другите гадове.
Не знам как стават тия инвазии. Две години не никнат семена. Взех и готово в саксия. Посадих го и изчезна.. :Д

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Пдходящо е за старт на гора-градина. Въпреки голямата инвазивност, като пораснат дърветата и храстите, лупината, теоретично, започва да отстъпва.
Може да се използва за мулч като се отрязват стеблата и листата на растението и се пуска на място. Имайки предвид инвазивния му характер, това би трябвало да стимулира растежа и да произведе още мулч. 
Честно казано намирам по-голямо приложение в използването му в тревистия слой на гора, от колкото в мандала, но на мен мозъка ми е промит напоследък с гората :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз търся разнообразие, тук там по някое. Не да го гледам масово. В мандалата има място за всичко.. По периферията е предвидено да има защитни растителни гилдии, които да не позволяват на тревите отвън да нахлуват навътре. Там мога да си позволя да слагам какво ли не.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Храбрият Шивач

Ние също стартираме една леха тази година :) В този ред на мисли и като леко отклонение бих насочил към бял пелин, бял равнец и вратига.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zoia

Лупината е разкошно двугодишно цвете. Направи гъст разсад през м.май. Като порасне избери си слънчево място и разсаждай. Когато са в група  ефекта е по-голям.  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Как така двугодишно? Аз мислих, че е многогодишно и затова се захванах. Поникнаха ми за 4-5 дни, а да видим тоя път..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Седефче за мандалата ? Многогодишно е (нашето е към 10-годишно) , цъфти почти цяло лято , устойчиво на суша , търпи кастрене , контрастира интересно с другите растения - листата са синкави , а цветовете -ярко жълти ( на моята снимка е седефче). И най-важното е , че привлича много насекоми.
"Вратигата и седефчето привличат полезните насекоми като калинки, златоочици и сирфидни мухи със своите цветове, от които се дохранват с полен и нектар."   Това е точно по темата  "гадовете го изисквали, за да се навъртат наоколо и да ядат другите гадове"  :)

Като цъфне тази година ще гледам да науча как изглеждат сирфидните мухи.

Бабите в квартала го гледат за лекарство и го захващат от издънки , аз събрах семена есента (ако потрябват на някого).

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

Гого, какво се случи с тази лупина? Че аз сях тия дни директно навън и да знам да се надявам ли на нещо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Нищо не се случи. Когато заложих разсад за нея, бях сложил още какво ли не. Станаха 1000 неща. Изникна, взе да се развива в тарелките. А днес, а утре, а тук, не не, там да ги сложа, накрая ги забраввих и изсъхнаха. :Д 

Явно не ме бива много в мащабните залагания на семена. Това садене после ми взима здравето. Какво ли ме подсети сега. Утре ще ида да си взема нови семена. :Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване