Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Gencho Genchev

Геодезична Куполна Оранжерия

Recommended Posts

Gencho Genchev

Тъй като в последните години започнах да се занимавам с проектиране на геодезични куполи , приложих куполната форма и при оранжериите.

Куполната конструкция е удобна във всяко едно отношение:

-          Няма необходимост от скъп монолитен фундамент, защото е монолитна – лека, устойчива, минала изпитанията на ураганни ветрове.

-          Самият купол леко се мащабира и до всякакви огромни размери. Колкото е по голям и с по-висока честота на делене на сферата , толкова е по здрав и устойчив.

-          Не са необходими специални машини, инструменти и подемна техника. Един такъв комплект може да се сглоби от 2-3 човека за 2-3 дни, без да имат някакви специални познания или умения в строителството. (става въпрос за двойка вписани куполи с горните размери)

-          Особеностите на интериора на купола дават изключително голяма свобода на планировка. Катедрални тавани с равномерно разпределение на светлина, топлина и звук.

-          Хармоничната форма на купола прекрасно се вписва във всеки пейзаж и влияе благотворно на състоянието на хората и растенията в него. Да си в такова помещение е удоволствие. Повишава се настроението, а заедно с него здравето и благосъстоянието. Според мой приятел холандски психолог Купола е кръгло пространство без начало и без край. Съответно няма зони на противопоставяния и противоположности, ъгли като зони на конфронтация и хората обитаващи такива пространства живеят в хармония.

ФОРМАТА – основният фактор влияещ на рационалното използване на материали и енергоефективността на конструкцията. В сравнение със стандартните правоъгълни съоръжения КУПОЛА има максимална полезна площ при минимална площ външна повърхност, което свежда до 40% разходите за климатизация на помещението. Топлозагубите на сградите са в пряка пропорция с аеродинамичните им съпротивления. Вятърът плавно се плъзга около и над купола, създаващ недостатъчни завихрения ,които да нарушава около 10 сантиметровия въздушен слой прикрепен поради  интермолекулярната микрогравитация около всеки обект и представляващ първо ниво на термоизолация.

Катедралните тавани на купола създават условия за естествена циркулация на въздуха и ефективен въздухообмен. Натуралната конвекция предотвратява разслоение на въздуха и температурата е еднаква от пода до върха.

Като говорим за куполна оранжерия тук ВЕГЕТАЦИОННИЯ ПЕРИОД СЕ УВЕЛИЧАВА С 2-3 МЕСЕЦА (според руските колеги). А ако се използват преимуществата на модерните покривни материали различни от стандартния оранжериен полиетилен то продукцията от такава оранжерия се повишава до 2-3 пъти(пак според руските колеги J ).

Материалите с които се изработва купола са импрегнирано дърво с ресурс до 35 години и оранжериен полиетилен, чийто ресурс поради ниските натоварвания се увеличава до 7 години ( ей това за 7-те години пак го пишат руснаците J ) В момента проектирам инструментална екипировка за изработка на ребра за куполи от метални поцинковани тръби, но това е друга тема J .

Когато за първи път се впечатлих от създателя на геодезичния купол Ричард Бъксминистър Фулър и започнах да експерементирам и събирам информация, се сблъсках с много митове и рекламни легенди в тази област. Но 90% от тях се оказаха истина. Помогнах на мой приятел да си направи 5 метрова куполна оранжерия и при един и същ разсад , при еднакво третиране , зеленчуците в куполната оранжерия превъзхождаха във всяко едно отношение зеленчуците от съседната правоъгълна оранжерия.

Снимките са от с.Тополница , Айтоско и гр. Съединение, Пловдивско.

Тепърва ще се уча и на градинарство :) . Но пък скоро ще ви покажа и куполен кокоши трактор с висяща къщичка.

 

17342610_10208152934411740_1101348745932588566_n.jpg

17362611_10208145892395694_1951149710326819423_n.jpg

17424929_10208152925091507_9089522505599941039_n.jpg

17426071_10208152937171809_2703416066509211165_n.jpg

17457443_10208152924691497_7458863971251975973_n.jpg

17457656_10208152935811775_8357896648723815067_n (1).jpg

WP_20160908_07_24_50_Pro.jpg

Align_3_8_Piped_D50_4V_R5.5_beams_90x27.obj

de19017fe347125b6899c86c7dce34c8_ws800x0.jpg

WP_20160914_06_53_28_Pro.jpg

WP_20160916_14_30_47_Pro.jpg

179.jpg

213.jpg

220.jpg

231.jpg

17191962_10212858288638032_1534565394641266157_o.jpg

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Добре дошъл!

Добро включване. Хубаво представяне на оранжерийния купол. Даже и Оля се вижда нейде из снимките.:)

Аз се чудя, как този найлон се разпъва върху кръгла форма без гънки.

И също така, вариантът с полиетиленови тръби за конектори, които не са показани в момента, удачни ли са за направа на куполна оранжерия?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Според мен, найлона се опъва по отделно на всеки един триъгълник и после се сглобяват. Много са зарибяващи тези куполи, но не съм съгласен, че не трябват кой знае какви инструменти. Най-малкото една пендула ти трябва, за да си нарежеш частите за "скелета", а хубавите такива започват от 1500-1700лв. После си остава за теб, но ако не си по "направи си сам" схемата, само ще прашлясва... При наличие на машина бих се пробвал да си сглобя купол за многогодишни растения (субтропични), но наблягайки на височината ;)

Браво на Gencho Genchev за ентусиазма и добрата изработка :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лили*

Ооох, купола ми е е мечта :)

На мен ми се струва, че на една от снимките се вижда, че на по три триъгълника е опънат един лист найлон.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Gencho Genchev

Това е кройката на найлона при 3та честота на делене на купола. Относно конекторите има много и не скъпи варианти за направи си сам.

vy-krojka-1.jpg

vy-krojka-2.jpg

vy-krojka-3.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Gencho Genchev

Здравейте на всички. Не знам дали ще съм много активен в този форум, но ако някой се интересува от куполи е свободен да пита и може да ме намери и във Фейсбук. Споделям всичко което знам. Мои приятели даже организират семинари и ме канят за лектор. Други пък организират работилнички и на някой му построяваме куполче, а останалите трупат опит и информация как да си ги направят и сами. И с обикновен циркуляр може да се накрои купол. И много, много леснотии. Изглежда сложно, но е много простичко , здраво и приятно. Така, че всеки може да си го направи в къщи сам. Е, за къщи, зали и т.н. се включва вече тежката ми артилерия от архитекти и конструктори, но това е друга тема и е съвсем стандартно като при обикновеното строителство. 

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване