Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Georgi Mavrudov

Болест по доматите

Recommended Posts

Georgi Mavrudov

Здравейте,

бихте ли поставили диагноза на този мой проблем с доматите?

Възможно ли е това да е от високите температури, защото проблема е само от горе и на откритите ( без листа в/у тях) домати.

5962d0175ac89_2017-07-0919_05_45.thumb.jpg.b7a14c1781406b9ad8928241729a6e95.jpg

Снимки

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Снимай цялото растение, къде е градината, снимай отблизо листата. Заболяване е. Колко растения са така? Може слънцето да е допринесло за това състояние, но не е основната причина. А с какво, кога е пръскано? Да не се е получила някаква реакция? Като изпечени след загниване изглеждат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тия сиви петна спори ли са, или следи от пръскане с недобре разредено мляко?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Знам всичко

Засенчвай. Това е спасението.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Stanko Kaishev

Да споделя един малко нестандартен метод за отглеждане на домати.Пръскани са само с прослувата рецепта с мляко, йод,сода и още нещо.Малко рехави са,но времето през месец май бе гадно и опрашването се затрудни.

IMG_3124.JPG

IMG_3125.JPG

IMG_3126.JPG

IMG_3127.JPG

IMG_3145.JPG

IMG_3147.JPG

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Знам всичко

За опрашването има Доматин.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bronc

Балконските ми домати ги мъчи нещо, ама не знам какво. На едното растение листата му са много свити, а всички имат като петна по листата. Ето снимки

sbRuoGh.jpg

iFiRFsj.jpg

Surn2QU.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

петната може да са от акари - огледай внимателно долната страна на листата с лупа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Мхм, сигурно ги папка нещо. Листата се свиват от жега.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Моите на терасата имат върхово гниене повечето. :(

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bronc

Ами честно казано не виждам никакви насекоми по тях, но ще напръскам с Нийм. Според мен това със завитите листа е вирус. Няма как да е от жегата, защото последните 1-2 седмици температурите са доста нормални. Препоръчаха ми Радомир Голд, ама нещо не ми се иска да пръскам с такъв препарат. Напръсках ги с Бордолезов разтвор, ама не очаквам особен ефект пост-фактум.

@Абарис и при мен има върхово гниене, но не навсякъде. Миналата година беше доста по-зле - почти нямах домати без гнило. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Муахаха, успя да ме развеселиш :D РАДОМИР ГОЛД! :D Перник Даймънд! :D Дано да е auto correct! 

Ридомилът е фунгицид и няма да помогне срещу вирус - срещу вирус не помага нищо. Син камък може да помогне за третиране на почнала гъбична култура, стига да не е много развита.

Акарите са много ситни, без лупа няма да ги видиш. Безразборното пръскане не е нещо, което ме радва, но и не съм сигурен какъв е причинителят на тези петна.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

И при мен има малко такива петна по листата но, незначително количество. Мисля, че се получиха когато терасата се затрупа с листа. Или като месих почви и торове дойде някаква зараза...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bronc

Хаахах, аутокоррект, ама в мозъка ми :) Ами каквото такова. Те и без това повече няма да растат като ги гледам са root bound. Само да издържат докато узреят плодовете..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Според моите знания, не е вирус (за вирусите, ако не греша, пишеше, че започват от върха на растението). При мене се завиват така някои, когато температурите не са в норма. Щом плодовете са ок, няма страшно. Възможно е причината за завиването да е друга, но това не пречи на развитието на доматите. За петънцата нищо не знам, само мога да предполагам. Акари има в жегите. Не, че съм ги виждала :) с просто око. Можеш друга година да засенчваш, когато прогнозите са за високи температури. Аз оставям повече колтуци и си мисля, че така се засенчват самички. Сега ми предстои голямото рязане, ама трябва да ми дойде музата. :) 

За върховото гниене на терасите сигурно причината е в поливния режим. Трябва да се уцели точната мярка на необходимата вода. Ако се преполива или пресушава, се получава явно това гниене. Тази година (да не чуе дяволът) съм доста по-добре по отношение на върховото гниене. Също така почвата трябва да си има всичко необходимо, включително достатъчно калций. Не знам как това се постига с почва в саксия на терасата. Аз хвърлям всички черупки от яйцата в оранжерията, пепелта от печката през зимата и угнил оборски тор (есента и зимата, преди засаждане). Миналата година дори сипвах по малко гипс на корените :P.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Така е, за да се намали върховото гниене, трябва да няма шокови поливки. Примерно 2 седмици тотал суша, после ги удавиш и следват пак 2 седмици суша. При нас през 2015та доматите растяха буквално без вода до първи завръз, защото нямаше как да ги поливаме (няма вода в имота). Първа китка цялата я махнах, защото беше нагнила до крак. От втора китка имаше 50% нагнили и тогава почнахме лека поливка, но действително лека, по 2-3 литра на корен на седмица и спря гниенето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

В градината съм имала по един-два домата с върхово гниене на сезон. А в оранжерията миналата година в един момент всички нови завързали доматчета бяха така (почти само сърцата). Тази година имаше няколко, може да са общо 5, което си е постижение. Не съм пръскала с мляко и йод скоро, което със сигурност помага при мене. Бях се замислила, че млякото сигурно прави филм и по този начин растението не се пресушава от топлия въздух, ама това си е в моята глава. Може и да не е така. Като напръскам и спира всякакво гниене (върховото). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ммм, при нас причината е във водата. Калциевите йони не могат да се усвояват през корените от почвата ако няма вода. Демек дори да предозираш с калций в почвата, ако не поливаш - дефицит в растението. При теб може да е друга причината, но имам дълбоки подозрения дали млякото може да допринася калций и то през листата? :huh:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нямам логично обяснение как това с млякото помага при мене, но е факт. Мнооого се ослушвах и не вярвах миналата година, но като започнах да го прилагам, растенията си показаха ясно, че помага. Нямах друг избор, защото хвърлях доматчета сутрин и вечер. А аз ги оглеждах доста внимателно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Ето при мен какво става от някоко дена.

large.P8030028.JPG.c7b0a3aeff358c849961d5d670d5c051.JPGlarge.P8030027.JPG.5d5bc94942e1a1002a87985d21256c8c.JPGlarge.P8030026.JPG.3a97572b571d5b6f8414cfe47323199c.JPGlarge.P8030025.JPG.e8df61abccf61bd912f021a872d7ca41.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване