Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Любо Д

Сидерация (зелено торене)

Recommended Posts

qn4eto
преди 25 минути, Славянски написа:

А вие как ще сеете и на каква площ? Това не е ли много семе? 5 кг. леща примерно?

Да, най- вероятно е много. Тъкмо ровя в нета и търся сеитбени норми. За леща едва ли ще намеря, а 1,5 кг ряпа ще ми е за 2 години. Смятах си лехите, общо са около 200 квадрата. Смятам да хвърля семена за четвърт декар - да има. Някои няма да успеят да достигнат оптимална маса вероятно - ще компенсирам с количиство.

Алис, от там смятам да се снабдя. Говорих със Сортови семена - имат фацелия и синап.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Пролетта най-добре се представиха фацелията и синапът. Синап сях само в едната градинка и понеже беше от будка за ядки не бях сигурна какво съм засяла, но си цъфна дори. :) Може би е скъпо 8 лв./кг, но тогава купих едно пакетче от 100 г. Фацелията много ми хареса като растение. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А фуражната ряпа расте ли като дайкон надолу? Щото гледам по САЩ го ползват много за разрохване и зимно торене.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

 

ФОРЦА е иновация в селекцията на междинни култури
на SAATBAU LINZ. ФОРЦА е вид ряпа, която се развива
много бързо, осигурява добро почвено покритие, има
дълбок централен корен и разрохква добре почвата.
ФОРЦА развива малко надземна маса. Едно от нейните
предимства е, че през втората половина на годината,
когато денят става по-къс, не преминава към генеративната
фаза и не вдървесинява. Дълбокият корен винаги се
подава леко от земята, което осигурява измръзването.
ФОРЦА оставя малки кръгли отвори, които се пълнят
с вода, която при замръзването си през зимата
допринася за "взривяване" на почвените агрегати
и с това успешно разрохква орния слой.

 

Сеитбена норма - 0,6-0,8 кг/дка

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А, значи и тук е станала известна тази практика :) В САЩ я ползват микро фермите за зимна храна и вкарване на органика в почвата в без-орни градини и дори градини без копане. До пролетта всичкото ряпа е или изядено и превърнато на тор от живота в почвата, или директно компостирано. Садят директно отгоре разсад, а ако ще е от семе, примерно морков, тогава търмък и със сеялката.

Аз бих взел от това семе да пробвам в някоя леха, но надали ще ми трябва повече от 100-200 грама (лехите ми са 4 квм, имам 2-3 свободни за целта). Ако има други софиянци мераклии да пробваме, мога да получа и платя пратка от Янчето и да делим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

Май никой не проявява интерес към ряпата, аз я поръчвам, пък ако някой реши впоследствие ще пращам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ряпа не искам. Аз нормална ряпа сях, сях и нищо (преди години). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Какво направих вчера? В две лехи, в които е имало картофи и чесън, а сега има боб за зелено торене и почвопокривно, наръсих подарените 2 шепи ръж от Миленка. Тъй като бобът е още почти жив, само частично осланен отгоре, след наръсването разджурках всичко с пръчка и семената си паднаха по почвата, добре разпределени, защитени за момента от боба, а като повехне, ще метна и малко слама. Почвата отдолу е леко влажна, няма да поливам (а и нямаше как) и ще видим какво ще стане. Ако до 2 седмици не завали, ще намеря начин да метна водица, но вече има бая роса и предполагам ще стигне.

Лехите са с обща площ 8 квм. Остана мъничко ръж и го метнах около една фиданка, която няма нищо друго около нея (всички посадени билки са измрели с годините).

Ето снимка на боба:

qltmj2WpFHFF7TeZVjt8uW6UWnZK6b2z_7BXatqa

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Шегуваш се, че ще мяташ слама и ще поливаш, нали? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не. Сламата ще е основно да го пази от птиците. Поливката може да е наложителна, ако няма почвена влага да покара преди снега. За София, само 1 нормален валеж за цял октомври и още 2-3 припръсквания септември се води бая сушаво, а на село вали по-малко от в София. Аз бих го полял и сега, ако не бях събрал вече маркуча за долната част на градината.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Бобиту, дори фактът, че не си махнал боба е предпоставка ръжта да изгние. Можеше да изрежеш стъблата и да ги махнеш ... както и да е, твое виждане, но не слагай слама.
А за да не я изядат птиците леко трябваше да минеш с търмъка, за да се покрият част от зърната. И също да я валираш - в случая да се разходиш върху лехата, за да потънат зрънцата.Никой не полива житни, независимо дали е сушава или не годината, когато му дойде времето, тя ще си поникне и ще тръгне.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Върху лехите ни не се гази по никакъв повод, така че валиране е изключено. С търмък е невъзможно докато има растения, а бобът още не е умрял. Обаче ако го бях чакал да умре, щеше да трябва да го махам, за да сложа ръж, а целта ми е да не го махам ;) Иначе мислех, че целта е да покара сега ръжта и да презимува, а не да покара напролетес? На сламата какъв е проглема? Фукоока ще одобри? Примерно ако беше ръж, щеше да си има натурал ръжена слама!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Разбира се, че ще поникне сега и ще презимува.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

До момента ръжта си седи както съм я метнал, за щастие не виждам ровено и кълвано, но е суша и не е мръднала. Декември казаха, че може би ще превали.

Сега за ряпата. Смятах да поръчам от Янчето някакво количество, докато не взех да си бера манголд за баница и установих, че в подготовка за зимата този ми ти манголд върши същата работа като въпросната ряпа. Пуска дълбок корен надолу, който зимата ще замине и ще подхрани почва и червей и продълбочи и ще разрохка. Така че догодина просто трябва да окуражавам много повече щерката да играе на "заря" със семената на манголда!

RUvgMubNkCc2Lmc0zHsOjtRB6DvdqrR_eFC7e44G

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Бобиту, аз мога ли някак си да се обзаведа със семена от манголд?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Разбира се! Ако ги искаш сега, ще ги взема от село другата седмица, но е вероятно да не подкара без влага и преди зимата. Това на снимката е покарало на пролет, цяло лято е брано на листа и сега вече едрее на корен, демек се готви за зимата. Ще го проследя и дали ще презимува, защото принципно е двугодишно, демек трябва да цъфне на следващата година, а ако не презимува, как ще стане това, но от друга страна пък имам едногодишни цъфнали.

Пък ако се сетиш на пролет, мога директно разсад да ти там, таз година поне 2-3 кофи от сирене сме изяли на ниво разсад :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Презимува без проблем. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

Боби, дори и да не поникне ръжта -имаш си боб. Той ще играе и сидерат, и мулч. Не знам защо не ти стига боба.... Аз много закъснях със сеитбата на сидератите, чаках да ми ги доставят. От ряпата се отказах - много скъпо за сам. Вчера сях  микс от фацелия, синап, ряпа (не е Форцата), фий, овес и тагетес. Чудя се дали ще излезе нещо освен овеса. Още се чудя дали да не покрия лехите с агрил - да им дам още малко време да поникнат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Основно ръжта е да пробвам дали може да победи наистина троскота. Иначе бобът е ясен :) Просто нямах друга подходяща леха, да го тествам. Ако има дори и малък ефект, ще поръчам повече ръж за догодина (на Миленка ;) ) и ще действам не на 2 лехи, а на 10.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

Живо ме интересува влиянието на ръжта (и не само) върху троскота. Аз мисля да сея овес по една пътека, която е най-затревено. Чудя се дори дали да не го оставя да изкласи и да събера семе.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване