Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Любо Д

Сидерация (зелено торене)

Recommended Posts

Любо Д

Четох, че за подготвяне на почва е хубаво и евтино да се направи зелено торене. Обмислям да експериментирам със здравословна комбинация от всичко възможно.

Есенно засаждане: ръж, грах, люцерна

Пролетно засаждане: синап, репко, рапица, лупина, фий, фасул, соя, елда, фацелия

След това растенията се заорават. Източници: ВискярБългарски фермер

 

Знаете ли за други подходящи растения и имате ли препоръки?

Можете ли да ме посъветвате как да се сдобия със смена?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз бях решил да го правя с фацелия. Но реших да я оставя на пчелите и като азотофиксираща култура. Сега е разпръстната из градината, цъфти си, пуска си семена, и така ежегодно.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Миналата година тъщата се подпали по едни руски канали в ютюб и пробвахме есенно с бял синап(Sinapis alba), черен синап (Brassica nigra), и овес (Avena sativa).. инцидентно си стана като разпръснах октомври месец пресни ечемичени бали.. изникна си ечемик, при това доста на гъсто..

Тази година във високите лехи преди есенните марули и спанака пак сложихме бял синап.. Защо: супер бързо покълва и излиза - буквално на третия ден.. ако е на гъсто заглушава всичко друго.. при мен заради компоста, които е бавногниещ на купчина и съответно пълен със семена, миналата година имаше тонове куча лобода, щир, домати, пъпеши, врабчови чревца и т.н. ... освен това след месец от засяване вече може да го посечеш с мотиката и да сееш/садиш следващото.. Интересно наблюдение от тази година: отвън на улицата, за да не тревясва хвърлих върху едно парче земя около 2 квадрата и само го разрохках с греблото.. полях го обилно, но мравките сега яко събират "зимнина".. щом пръстта изпръхна и го завлякоха в мравуняците.. на следващия ден около дупките на мравуняците ми бяха върнали всички семенца ;) явно не им е харесало, че за една нощ са изрътили и са тръгнали кълнове..

За овеса: уж не презимувал, да ама не.. нашия си презимува.. на 2-3 места си издържа на минимални до -25 градуса..

За черния синап: от миналата есен явно е имало семена попаднали по-дълбоко и те си избиваха между доматите и през мулча чак до късна пролет..

Добавено: за Пловдив има супер евтин вариант за семена за сидерати, на "Руския пазар" срещу КАТ, всяка неделя.. там се продават кокошки и други пернати, както и фуражни смески, жито и всякакви семена.. белия синап го взех на около 4-5 лева килото..

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

За мен лично зеленото торене без машина не си е работа. Да вкопаваш на ръка не е нито качествено, нито ефикасно. Минимум една мотофреза си трябва, но аз пък и на това не съм особено фен, щото създава hardpan отдолу, ако се прекалява. Варелче, ти как действа? Любо, ти как смяташ да вкопаваш?

Гледал съм, че за домашна употреба го садиш и като порасте малко го тесаш, но това не убива корена и не позволява да се сади лесно. А и ако ще е тъй, предпочитам да си окося ливадата с микс от 20-30 вида треви и да мулчирам със зелено - гаранция ще е по-богат като вещества микс от едно зелево.

Друго - ако при теб мястото за градината е отпочинало, не е ползвано години наред, вероятно няма да ти е нужно торене. Чрез мулча позволяваш на червея да работи досами повърхността на почвата - така той си придърпва едно-друго и наторява целия хоризонт. Въглеродът си влиза в почвата. Ако си толко мераклия, косиш ливадата преди да нацъфти, трупаш на мястото на бъдещите лехи и потрупваш отгоре с почва от бъдещите пътечки. Хем вкопано зелено за тор, хем лехи, хем пътечки!

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 2 минути, Боби Димитров написа:

Хем вкопано зелено за тор, хем лехи, хем пътечки!

 

Е направо изби рибата.. ей тва е "с-3-действия-в-1-система"..

За вкопаването -  процедирах с мотиката, но не може да се каже, че беше "тесано с мотиката", защото преди да насея семената, обърнах лехите плитко с вилата и доста се поразрохка почвата.. после рохкава пръст не става за тесане.. но пак с мотиката.. общо взето гледах да посичам растенията близо до корена.. а и растенията бяха на около месец - с доста нефелнички коренчета.. само като им ги разбуташ с мотиката и ги напече през деня слънцето и завехват..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Заприказвахме се снощи с един приятел по темата та той ми прати това.. почнах да го превеждам, но таблицата и по съществено конвертирането на мерките и градусите ще ме замотае.. та в оригинал.. Cover_crops_for_all_seasons.pdf

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

На мен ми се искаше да засадя ръж сега, обаче не мога да намеря семе за посев, то и толкова търся де, по онлайн магазините ...

Ще чакам превода, че английският ми не е от най-добрите.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

"Зеленото торене" (?!?) е няква идиотщина според мен. Не съм видял нито един от пермакултурните гурута да го практикува, следователно е идиотщина. Ако човек помисли малко сам ще се убеди, че е така, но то и мисленето не е за всеки. Преди години направих грешката да споря по темата с Илия от Живо Село, който е голям философ и сам, без да е много-много специалист си пада гуру и философ, а си има и вярно стадо, та защо не в крайна сметка, та тва го казвам, в случай че някой се опита да почне да изброява безкрайните ползи от това крайно безмислено действие.

В случай, че някой много държи да обясня защо е идиотщина цялата работа, може някой път, като съм в настроение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Пдф-а всъщност е за "покривни култури" та затуй го закачих и в темата на Абарис.. 

А пермакултуристите що не го ползват и аз имам предположения, но това си е техен проблем.. на мен някой от идеите в първите три страници ми се сториха доста логични.. например: сееш - мръзне - не копаш - на пролет директно садиш.. или косиш от междуредията и трупаш в лехите..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

О, не съм го отварял документа Варелче, сигурно има интересни работи, аз само видях заглавието на темата и реших да хейтна както си подобава. Иначе накратко, трупането на зелен мулч го има в пермакултурата, но се прави от постоянни лехи с многогодишни растения, насадени веднъж специално за целта, като черен оман и прочее, въпреки че производството на компост от тях е доста по-продуктивно, защото като натрупаш зелено на земята азота отива в атмосферата, а точно това не го искаме нали. Вкопаването вече е няква тежка хамалогия, не ми се отваря темата как и защо е вредно.

А идеята за зелено торене изхожда от презумпцията, че така или иначе има периоди в годината, когато лехите ти стоят голи....ми кво да кажа повече.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 12 минути, Оризаки Кошияма написа:

А идеята за зелено торене изхожда от презумпцията, че така или иначе има периоди в годината, когато лехите ти стоят голи....ми кво да кажа повече.

То сичко мнооо убуу Герги ма ай ся кажи ми как на практика да процедирам.. например в ей таквиз случаи.. глей ко става.. майка ми.. сама.. с правата лопата..

VID-20181017-WA0000.mp4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Еми какво да ти кажа, повечето хора така са си свикнали и не може ( а и не бива) да ги отучваш, не мисля че има какво да се направи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ся, не е пермакултурно, но сидерацията има чудесно приложение при полското земеделие. За предпочитане е като тъй и тъй ще играе трактора, да вкарваш в земята органика, вместо гранули. Имам двама производители, които действат бая декари, единият даже картофи, само на зелено торене, с ежегодни почвени тестове. Отделно покривните култури, които се валират и се ползват за мулч (а на по-студено и снежно климатче се валират автоматик).

За случая с майка ти, не мисля, че каквото и да направиш ще помогне. С моята майка е същото, макар че поне се ползва фреза :D Има несравнимо удобство в това да видиш цялата градина като празен лист всяка пролет (или по-правилно като Хирошима). Специално по морето тревата си расте почти целогодишно, само януари евентуално ако фане някой леден дъжд замира, но примерно март началото всичко е зелен килим, нищо, че си фрезовал на есен ("оправил си градината"). Та не седи особено голо особено дълго време. За мен лично достатъчно голям прогрес е това тревата, която се плеви и теса да се оставя по лехите а също и като се фрезова да не се отесва първо цялата градина, да се събира тревата на куп и да се гори като изсъхне. Реално си става баш сидерация, но с врабчови чревца и паламида :)

Оставаме в изтръпнало очакване за добро настроение, за да чуем и малко градивен хейт от Гошияма :D Интересен ми стана и тоя сегмент "производството на компост от тях е доста по-продуктивно, защото като натрупаш зелено на земята азота отива в атмосферата".

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

"Зелените" растения (най-общо казано) са богати на азотни съединения - като хлорофила, докато "жълтите" - на въглеродни - като целулозата. Когато мулчираш земята директно със "зелени", изложен на атмосферни влияния, хлорофилът бързо се разгражда в процес, при който азотът се връща в атмосферата под формата на оксиди. Поради същата причина на някои животни (като зайци) не се дават пресни треви, а се чака да 'завехнат'.

Азотът може да бъде запазен в почвата само когато хлорофилът се разгражда под влияние на бактерии, както се случва само при правилното производство на компост, което е една идея по-сложно от простото трупане отпадъци на камара. По същата причина въобще не съм убеден, че и механизираното вкопаване на зелени растения в почвата води до нейното обогатяване с азот.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Днес успях да изгледам едно видео, представено в Хобикафето. Не се отричат напълно сидератите, но имало смисъл за големи площи, защото там се сеят монокултури и за да има сеитбообръщение, се сеят сидератите. А и за да се подобри структурата на почвата чрез сидерати, ясно е това, трябва да минат години. Вижте го, на мене ми беше интересно.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Разбира се, кво се хабя въобще, когато ЕЖК винаги ще е сто пъти по-убедителна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 9 часа, Оризаки Кошияма написа:

Разбира се, кво се хабя въобще, когато ЕЖК винаги ще е сто пъти по-убедителна.

Признай си, че предварително си гледал видеото и че ти си го пуснал в Хобикафето! ;-)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Е жената е микробиолог все пак, но крайно ме съмнява, че това е решаващият фактор за авторитета и. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ето още едно мнение, но е прекалено общо, без конкретика https://hobbykafe.com/forum/viewtopic.php?f=57&t=8695&start=225.

За да се използват сидератите изобщо, трябва да си много навътре в нещата и да не очакваш бързи резултати. Не е маловажно това, че някои сидерати ще привлекат нежелани вредители или ще потиснат растежа на растенията, които ще садим след тях. Най-вече ми е непосилно да се занимавам и със сидерати.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
deoo
На 21.10.2018 г. at 10:43, Оризаки Кошияма написа:

Е жената е микробиолог все пак, но крайно ме съмнява, че това е решаващият фактор за авторитета и. :)

И понеже всеки има право на собствено мнение , и написах следния отговор.
Прошлой ночью я увидел ваше видео, и я был удивлен тем, что вы говорите.Жаль, что человек с таким образованием может говорить такую глупость.Вы можете быть микробиологом, но не биологом или даже агрономом.Одним из них является наблюдение за микроорганизмами под микроскопом.Совсем другое - наблюдать этот организм в естественной среде.Жизнь на Земле не так проста, как вы хотите представить ее людям.Если два и два равняется четырем, это не так элементный в природы.Для меня самое обидное ваша сумматор улыбка на комментарий.Потому что это означает, что люди дураки, а вы в курсе всего любых вопросах.Я не видел твоей земли, как ты справляешься с ней.Не говоря уже о том урожай вы получите на ваш метод отрицания.Почему бы не сказать людям, как улучшить слой гумуса в почве?Может быть, гумус не имеет значения для вас.По вашему мнению, для зеленого растения в почве нет места.Никто не сказал, что сидером может быть только несколько отобранных растений.сидериты ,Сидерами могут быть все годовые растения, а также сорняки.посеяны в целом.Фактически, сидекаты посеяны в комбинации.Поэтому они дополняют друг друга.Я предлагаю вам увидеть эти ссылки..
 

 

Редактирано от deoo
https://www.youtube.com/watch?v=mprWp-Ye0-8&t=11s

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване