Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Любо Д

Сидерация (зелено торене)

Recommended Posts

deoo

Тук в Великобритания  разбрах,че може би е най добре да се сеят  домати с по- късен срок на развитие.Да могат за по малко време да плододават и узряват.Тази година сях някъде към 7 сорта.Но най много ми харесаха:
https://www.ebay.co.uk/itm/TOMATO-PREKOS-F1-HALF-DETERMINATE-150-HIGH-QUALITY-VEGETABLE-SEEDS-GEOSEM-/201815684191?hash=item2efd26f45f:g:8dEAAOSw32lYn3l2

https://www.ebay.co.uk/itm/TOMATO-RUGBY-F1-PINK-VARIETY-150-HIGH-QUALITY-VEGETABLE-SEEDS-GEOSEM/371882039689?hash=item5695e59989:g:WvUAAOSwTM5YudhW


https://www.ebay.co.uk/itm/LARGE-PINK-TOMATO-APHEN-F1-VERY-EARLY-VARIETY-10-VEGETABLE-SEEDS-3008/371833867608?hash=item5693068d58:g:lRYAAOSwopRYcP9Z

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
deoo

Миналата година си купих към 15 сорта семена .За напред не смятам да сея чери. За мен не е сериозен сорт домати.Поне такова е моето лично мнение.Мисля освен тия изброени сортове да засея Сърцето на Албенга, както и Ред Пеър.
http://www.semenabg.com/bg/product/red-peyr-43

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Део, градините ни са в двора. Мястото е голямо. Зелките - гледах да хвана в кадър тези, които са завили глави. Половината карат само на листа. Четох, че искат по-влажен въздух, евентуално повече торене. 

Първата година на отпочинало място ни се получиха страхотни зеленчуци. На комшията му увисна ченето от учудване. Сега вече трябва са се стараем повече. В оранжерията тръгнаха болести (гъбични разни). По съвет на Оризаки ще опитам да мулчирам поне там. Измислих го така - сеното, което овцете ни (7 бр.) не изяждат, а по невнимание :) разнасят по кошарата, ще отделям за мулч. 

 Доматите които си харесал, съм ги пробвала. Ще пиша напролет какво ще садя. Отново ще са много сортове. Ще се търсят устойчиви сортове домати и такива, които лагеруват добре и не променят силно вкусовите си качества. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
deoo

Би ли описала, как процедираш в оранжерията?  Когато  завършиш с отглеждането на растенията,какво правиш?Сменяш ли почвата, правиш ли някаква дезинфекция в оранжерията?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Мъжът ми прекопава (или започва, а аз довършвам), евентуално наторяваме. Да сменя почвата е непосилна задача. За дезинфекция се замислям, но засега не съм измислила нищо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

Отказаха ли се всички от сидерацията? Искам да попитам някой сял ли е леща за сидерат? Че имам няколко килограма. Нали е от сем. бобови. Разчитам на съвета ви.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз лично не съм се отказал :) В момента имам 8 квм боб като сидерат / почвопокривно върху бивш чесън и картофи. Чакам да го покоси сланата - мързеливата работа :) За зимна сидерация не съм подготвен - нямам грамотна ръж, а тая, която взех на семе за проба кълнове, не покълна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

Какво мога да ползвам като есенен сидерат, който да измръзне през зимата? Идеята за лещата ...?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Защо да измръзва? Фацелия засей. Пробвай и лещата. Не съм обрала реколтата още, та ще мисля после. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

Като измръзне ще изпълнява ролята на мулч. Поне така си мисля. Не знам дали ще успея да го накарам да работи на две длъжности.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не е нужно да измръзва, за да е мулч. Ако имаш килимче от ръж примерно, то си е мулч. На пролет го режеш до земя, садиш в него (разсад в дупка) и мулчираш с отрязаното. Това е ако не искаш да фрезоваш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Може и да ми е малко глупав въпросът, ама да питам все пак... Защо трябва специално да се сее нещо. При мен си се самозасяват глухарчета - мога ли да ги третирам като сидерат. На пролет ги режа до земята (и даже малко под нея) садя разсад в дутпка и мулчирам с отрязаното.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Принципно сидератите трябва да умрат и да се компостират в почвата, докато глухарчето не умира одма като го отрежеш. При мен имам рязани и скубани корени, които са на няколко години и на около 20 см надолу е голямо разклонено коренище. Но си е супер точно по тая причина, върши си работата (да извлича от дълбоко вещества и да разбива тежка почва) просто не мисля, че може да мине за класически сидерат. Отделно, глухарчето точно не може да се сравнява по листна маса с 50 см висока ръж примерно...

Та на въпроса "защо" няма еднозначен отговор, освен може би "защото искаш".

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Ру®, не трябва, това е въпрос на избор. Познавам този метод от времето, когато живеех в Родопите (преди 30 години) и когато разбрах, че в имота ни почвата е глинеста, реших да го пробвам. Есента сях ръж, която преди коситбата беше по-висока от мен (аз съм 159 см), което ще рече, че си осигурявам мулч за зеленчуците. Овесът стана към 70-80 см, което също ме устройва. Не съм обработвала след коситбата нито механично, нито ръчно, защото ме мързи, а и нямам достатъчно време, поради което със садилото за луковици съм садила пипера, патладжаните, доматите и зелето. При овеса обаче има една особеност, независимо, че е окосен, отново пуска стъбла, които трябваше отново да режа, за да не задушат зеленчуците.  

Определено на местата, където имаше ръж и овес нямам нашествие от плевели. Затова съм решила из цялото място да нахвърлям зърно, пък каквото сабя покаже. Не на последно място ще спомена, че гледката на поникналите ръж и овес в двора е красива.

IMG_20190506_132613.thumb.jpg.32706fdd789626357142602f33d53cf4.jpg

IMG_20190511_201148.thumb.jpg.9ba2cfe28ab62cdae4bdb1857b8795c0.jpg

Втората снимка е от 11 май, месец преди да я окосим. 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Миленка, може ли да пошушнеш на ушЕ откъде да купя ръж. Сигурно не е трудно да сърчна, но друго си е да ти каже другарче. Много ме нави!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

От института в Садово.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Въъх, че бързо отговори!!! :wub:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

А дали пращат по Еконт, да заръчаме групово кила? Щото до Садово не съм ходил никога и не планирам да ходя :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Пращат. Аз съм пас за групова поръчка, защото имам семена от миналата година и ще допълня с пшеница от рентата на татко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Дай ориентир колко грама на каква площ даде разходна норма, да видя колко да тествам аз?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване