Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Жоро

Студоустойчиви екзотични растения

Recommended Posts

Жоро

тема за всякакви красиви, интересни и полезни чуждоземни растения, които са на ръба на оцеляването в нашия климат и с повече грижа и микроклиматизиране биха могли да оцелеят :)

(в момента се интересувам от и търсяподходящи сортове/растения от :)

-фейхоя

- японски банан

- див портокал

- индийски люляк

- пасифлора

 

вие за какво растение си мечтаете?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Индийски люляк имаме.. 4-5 година вече.. по един храст от трите цвята.. най-студоустойчив се оказа белия.. червения мръзне всяка зима и пуска издънки от корена, да видим докога..  а розовия измръзна миналата зима, но и за едно лято дръпна на 60-70 сантиметра от земята.. ако искаш резници или пък сега като режа белия, за да го разредя и да си освободя пътеката, да се пробвам да ти захвана?

Пасифлората е любима на Софи.. с тези извънземни цветове.. но пробвахме поне на три места из двора и не можем да я захванем.. мръзне зимата и напролет почва отново докато не измръзне съвсем..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В нашия климат си мечтая за бадем и лозе аз... Иначе имам семка за Syringa reticulata, японски люляк, но не зная дали се води екзотичен. Взех го с препоръката, че цъфти много дълго време, понякога месец и повече, за разлика от тукашния (2 седмици макс). Индийския с какво е интересен, спрямо родния?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

със същото - дълъг цъфтеж. хайде слагай семката :)

Валери, много ще съм ви благодарен за резници от люляците - вземи и от червения преди да е измръзнал, моля. Аз тъкмо си купих лилав и ще размножавам от него догодина. Ще го сложа на много топло място, южна стена без никакъв северен вятър, пък да видим.

за пасифлората - значи има неядливи опции, които държат до -18 - 25 (второто е за корените), но при вас с тези инверсии явно има големи зимни студове. тук на предбалканските хълмове в североизтока рядко става под -18 и сме в зона 7а, докато Търново например е в 6a, дори 5б (50 км).

Map%20europe_R1%20final.jpg

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Всъщност незнам моя японски ли е индийски ли е.. като ни ги подари една позната с градински център ни каза че е "индийски люляк" и толкова.. иначе аз за това говоря - http://nmmflowerslovers.blogspot.bg/2007/07/pann-ei-indian-lilac.html  ..че то и на нийм-а му викат индийски люляк май..

Червения мисля направо да го изровя с корена и да ти го пращам преди да съм го уморил.. от другите съботно неделно ще взема резници и мога да ти ги пратя и тях.. или пък да ги бучна да се вкореняват при мен.. както кажеш..

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Индийски е - произхожда от Корея :>

Търся желаещи за взаимни поръчки за следните растения :

1) маслодайна роза - 1лв/ бр едногодишни резници от която решим обява в olx (пълно е). Развити храсти, готови да цъфнат има в някои разсадници на цена от около 4-8 лева.

2) горчив портокал (Citrus trifoliata) - зимоустойчив листопаден цитрус, с известно въображение може да се яде, иначе става за сладка, сиропи и пр. и има медицински свойства. За момента това е най-изгодната оферта, която съм намерил : https://www.olx.bg/ad/promotsiya-oktomvri-div-limon-ID48DQU.html

3) екзотични сортове МНОГО люти чушки - супер са, защото растенията са многогодишни и с подходящи грижи можете да получавате добиви от едно за едно с години - достатъчен е 10 л контейнер. https://www.olx.bg/ad/lyuti-chushki-ot-meksiko-i-trinidat-ID5w6lo.html

За портокала ще е хубаво да поръчаме преди края на месеца, за останалите трябва да са налични и през ноември.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Уасаби… ама си нямам рекичка в дворчето.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Mihail Mateev
На 20.10.2017 г. at 11:37, Оризаки Кошияма написа:

3) екзотични сортове МНОГО люти чушки - супер са, защото растенията са многогодишни и с подходящи грижи можете да получавате добиви от едно за едно с години - достатъчен е 10 л контейнер.

@Оризаки Кошияма, все още имаш ли интерес към люти чушки?
 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Не знам колко е екзотична, но много си я харесвам - юка вариегата. Имам издънка от моята - в саксийка, още не е покарала. Ако изявите желание, ще я взема на срещата.
Върховете са с твърди шипчета - ако сте с малки дечица, сигурно е добре да е на подбрано място.
 

7A4C3156-4CC5-4710-B772-D0CE748C436E_1_105_c.jpeg.63aa279c3ee2e7c2cdcb72a1f72eb6c1.jpeg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване