Оризаки Кошияма

Търся желаещи за взаимни поръчки на интересни растения

86 мнения в тази тема

О да, ходил съм много пъти в зелена пролет, даже им оставих 400 от 500 семена тогава, ако успеят да покълнат, просто им поисках 1 в замяна :)

Но както ми каза собственичката, едно такова растение изисква 10 години, за да се превърне във продаваем вид. Доколкото съм чел, първите 5-6 години расте със 1 см в година.

2 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми ще борим семенца тогава, пък ако поникне. Ако видя, ще викам тук. :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тодор, Ани, аз съм отгледал около 20тина кедрови борчета от семена. Бяха доста повече, но командировки, почивки и други фактори ги сведоха до тази бройка. Тактиката е в стратификацията и хигиената. Трябва да се обеззаразят семената с калиев перманганат или кислородна вода, или друг подходящ за целта препарат, да се стерилизира и стъклена/ каменна вата или пясък и един буркан с капачка на винт. В защитена от патогени среда (в моя случай, понеже намам лаборатория, това се явяваше вряща тенджара с вода) над чиято пАра пълня буркана с пясък, семена, пясък, семена и т.н. докато се напълни, овлажнявам пясъка до мокро, а не подгизнало и затварям буркана. Това нещо влиза в хладилника (не фризера) за 2-3 месеца, след което излиза и отива на около 20 градуса, както си е в буркана. Постепенно покълват и се местят в почва, която също е спезиална, но за това по-нататък. Доста по-лесен вариант е на есен да метнеш в гората в/у мъх една - две шепи семена, да ги покриеш с друх мъх и на пролет отиваш и събираш стратифицираните и покълнали семена. Това на теория е ОК, но на практика има катерици :mrgreen:

4 души харесват това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лозане, пиши ако си помислил как би се разделил с  2-3 :)

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Оризаки Кошияма с мъка и известна доза надежда ще се разденя с 3 бройки. Ще се радвам да ти се получат, че като малки са много крехки.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

е по едно на човек :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Тодор Гинчев *1 не върши работа. Минимумът е 2, но 3 е по-добре от 2, но е по-зле от 4 и ... :mrgreen:

Притеснявам се как ще продължи това... Изкуши ме с нещо интересно :tounge_wink:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То колкото е трудно да се намери в България ми хрумва да предложа двустаен в Люлин :)

Ама сериозно, какво те интересува?

Принципно едва ли мога да те изненадам, все пак съм си обикновен софийски земеделец-любител.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно такива любители вадят скрити козове от джобовете :) Нямям особени претенции. Нещо по-нетипично. Знам ли и аз :mrgreen:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мога да ти предложа това :) посадил съм си го от семенце, донесено от Гърция. Предполагам няма да ти е трудно да го познаеш? 

IMG_20190404_214542.jpg

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Тодор Гинчев Да ти кажа затрудни ме.Можеби кестен? Кажи какво е и ще преценя. Въпросът, е да не ти е нещо много скъпо (в нвматериален смисъл), от което да те лиша. Ако искаш дай да минем на лични, че оспамихме темата яко :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А не, темата е точно за търсене на неща и за интересни растения!

Японска мушмула. Плодовете са като кайсии, но имат вкуса на джанка. По Халкидики го има близо до плажовете и си взех няколко семенца. Имам повече от едно, така че ако ти е интересно, няма проблем. Листата са твърди и мъхести, много държеливо е, вечнозелено. Това точно е на 9 месеца. Гледано е на перваз, но никакви грижи няма с него, отгризаният лист е от заинтересувана котка, която загуби интерес ;) Сега започва да се събужда и пусна нови листа.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото мога да се доверя на изписаното в нета за това растение, то не може да зимува на открито в нашите условия (еле па моите 750н.м.в.)  Иначе растението е симпатично и очевидно полезно и необичайно. Все пак ти ще кажеш зимува или не? Ще ми се да е нещо за двора. Не ми се дундурка още един зависим от грижите ми индивид ;)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мисля, освен ако двора ти не е в Китен или Царево :)

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Тодор Гинчев, мяркала съм, че Pinus koraiensis Silveray също има ядливи семена, но не съм се ровила за по-подробна информация дали успешно конкурира тези на сибирския кедров бор. 

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има ли интересуващи се да направим групова поръчка от тези боровинки? Цената е много добра за предлагания размер. -

1 човек хареса това

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз се интересувам

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз искам, примерно 2

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре, става и от тях. Ако се вярва на 'промоцията', остават 18 часа, но май е трик. Малко са по-малки сякаш, но не е толкова от значение. Ще питам и на двете места какъв сорт са и ще докладвам. Трябват ми 10 броя, предпочитам да са различни.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

• Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

В момента само ти разглеждаш тази страница.