Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Кукумир

ИТ село край морето

Recommended Posts

Кукумир

Здравейте настоящи и бъдещи селяни :) От доста време следя с интерес сайта и историите, които споделяте и накрая дойде време и аз да се включа. 

Казвам се Иван Куков и съм от Велико Търново, но от 13 години живея във Варна. Женен съм и имам малчуган на 2 и 1/2. Със съпругата ми сме софтуерни програмисти и от 2014 се оглеждаме за селска къща в района на Варна. От октомври тази година вече сме и горди собственици на такава в малкото, но иначе прекрасно село Круша. 

Специално искам да благодаря на Боби за блог поста му за това как се избира имот. През тези 2-3 години съм го препрочитал поне 10 пъти. Живот и здраве да се видим един ден, бирата е от мен.

Типично по програмистки, реших да пусна един малък сайт, в който да разкажа каква ни е идеята, как избрахме селото, къщата и как ще успеем да я развием във времето. Лично на мен, такъв тип истории са ми много интересни и съм изчел доста чужди блогове. Пък и е хубаво някъде да имаш хронологично кое как си направил преди 2-3 години, защото със сигурност се забравя.

Сайтът може да намерите тук

Ще имам доста въпроси занапред и ще се опитам да отговарям на всички ваши.

Поздрави!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Добре дошъл! Предполагам замисляш да си сееш нещо?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Добре дошъл Ванка :) Избрал си правилното място ;)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир
преди 1 час, Абарис написа:

Добре дошъл! Предполагам замисляш да си сееш нещо?

Добре заварили :) Със сигурност ще сеем/садим различни неща. Имам идея да експериментирам и с Arduino/Rasberry Pi за някои автоматизации. Но на първо време ще трябва да отвъдя гората от къпини, която се е развивала в последните 10-тина години. До тук успяхме да ги изрежем и изгорим, като остава по веселата част: да ги преборя без химии, както всеки ми предлага. Ще пусна отделна тема за съвети по тази част.

преди 14 минути, Лозан написа:

Добре дошъл Ванка :) Избрал си правилното място ;)

 

Лозан, да нямаш някакви отношения към селото или района :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Имах предвид форума. Що се отнася до локацията ти: не съм бил в селото и нямам отношение, но името ми звучи приятно - Круша :)

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошъл и от мен! Ако е нужно с нещо да се помага - ще помагаме, макар и на акъл основно! А пък знае ли човек, един ден към София ще се завъртиш, може да направим сбирката! Особено ако се падне някъде февруари края :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Добре дошъл! И аз имам афинитет към програмирането и мисля разни приложения, но градинарството така ме завъртя, че нямам време и желание да пиша код..

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис
преди 21 минути, Lyubomir Durankev написа:

Добре дошъл! И аз имам афинитет към програмирането и мисля разни приложения, но градинарството така ме завъртя, че нямам време и желание да пиша код..

 

Тва да кълвеш клавиатурата цял ден залепен някъде а да знаеш, че там някъе те очакват тучни ливади безброй животинки, буболчеки, черъвчета, свеж въздух и да глеждаш как труда ти расте и живее, Кеф ти да се препечеш на слънце, кеф ти под някое дърво или да поблъскаш малко с кирка или с лопата да поиграеш майнкрафт RR (Real Reality). После береш, продаваш, раздаваш...

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Има много конкретни дребни проблеми, които могат да се решат сравнително лесно с малко техника :) 

Най-належащото е за селото на родителите на жена ми. От пролет до есен ходят всяка събота и неделя. Направили са система от  половин кубик цистерна(пълни се от кладенеца в неделя преди да си тръгнат) с вода и капково напояване. В момента, за да се направи едно поливане в средата на седмицата, комшията(дядо на 80+) ходи и врътва един кран и цистерната си се изтича. Та идеята е, какво става ако дядото не може да помага вече. Едно от решенията е Arduino със сензор за влага и кран на цистерната, който може да се управлява отдалечено. 

Та винаги има място за малко код :) 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Като стигнеш до там пиши, ще е интересно.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хех, много ги глезите тия домати, че и в края, че и в средата на седмицата! Като ходят уйкендо, да пуснат системата да тече 36 часа, стига му е до следващата събота. През 2015та година нашите домати караха на 1 кофичка от кисело мляко с вода на корен на седмица... Иначе low-tech решението е с поплавък ми се струва?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

О аз какви чисто механични решения мисля само... ам най накрая ще ги мъчим и тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Докато повечето хора правят разсади и лехи, ние продължаваме да "изкореняваме" боклуци от нашият двор/сметище. Бавно но сигурно напредваме, та ако на някой му е интересен прогреса, може да погледне тук http://selo.kukov.net/първа-пролет-първа-бира/

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Малииии, много алумин бе бате.. мож направо оранжер да дигнеш с парите от вторичнОтО ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

То лошото, че не е алумин, ами е някво тъпо фолио, дето никой не го иска и накрая ще трябва да иде на депото за строителни отпадъци...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Малиии, каква жар е станала, да бяхте опекли едно агне/прасе ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Година и половина след като купихме къщата, настъпи момента да се отървем от всичкия боклук в двора :) Повече може да видите тук 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kora008

И междувременно децата са станали 2;) Живи и здрави да сте! С любов и разбирателство да си живеете в селската къща!

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kora008
преди 8 часа, Кукумир написа:

Ето я и първата реколта, която отглеждаме от-до, както и първи уроци по засяване :) selo.kukov.net/нашата-първа-реколта/

Прекрасни сте... Бъдете живи и здрави!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване