Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Кукумир

ИТ село край морето

Recommended Posts

Isa Bel

охооооо тук има още един Гришо ... като нищо някой слънчев ден може да се срещнат големия Гришо с малкия Гришо :yum: .... много ще се радваме да ви навестим ако имаме път към морето :wub: ... дано ентусиазмът ви е заразен и предизвика една вълнуваща епидемийка ;)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Тъй като на дневен ред идва терасирането на двора, трябваше да измерим денивелацията. Бяхме говорили в седянката за воден нивелир и точно с такъв го направих. Ето кратко описание в което има и клипче, как работи нивелира.

http://selo.kukov.net/лято-2019-и-воден-нивелир/

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Отлагах тази тема доста време, но за щастие наближава времето, в което вече няма да се занимаваме с чистене на боклуци от двора, а ще градинарстваме по същество :) Тъй като съм сигурен, че много глави мислят повече от една и общия натрупан опит е безценен, ще се радвам за всякакви съвети и идеи относно мислите, които съм разписал по-долу. Направих една скица на парцела ни, в мащаб 1см = 1м(1:100), като съм нанесъл за яснота и всички важни размери. Също така ще прикачвам и легенда, която обеснява кое какво е всъщност. Някои неща са както на схемата, някои са само идеи и са планирани за бъдещ период. 

На дневен ред в момента е сектор 9 и 10 от скицата. В момента там разистваме последните дребни боклуци, останали в почвата. Обръщам мястото с права лопата, защото има и заровени боклуци(в това число и стъкла). До тук съм обработил 2/3 от мястото. При следващи ходения мисля да го довърша обръщането, да го изравня максимално добре и като дойде подходящото време да засеем тревна смеска и да го валираме. За тревната смеска, каквото съм прочел и от вас е хубаво да е с детелина, защото окосеното става за мулчиране. Цялият сектор 9 е с размери 3.30м на 13.50м.

Сектор 10 е с ширина 50см и е точно до телена оградна мрежа с комшиите. За там ни се иска да засадим някакъв вид жив плет, като за сега съм се спрял на Западна туя Смарагд (Thuja occidentalis Smaragd). Знам че доста от вас предпочитат ядливи растения за жив плет, но тъй като тази част ще е по-декоративна, за сега сме се спрели на Смарагд-а(все пак приемам препоръчки и за друго). Пред тях от към полянката ще има 1-2 редици с цветя(нарциси, зюмбюли, лалета, есенен минзухар).

В долната част на сектор 9, ще е сектор 11. Две редици от бетонни блокчета, сложени стъпаловидно и запълнени с почва, с цел засаждане на билки/подправки в тях. Сектор 12 е съществуваща външна чешма, която за сега ще остане във този си вид. В бъдеще може би ще изградим някаква по-солидна външна чешма с някакъв тип плот до нея. Сектор 15 ще бъде плочник пред чешмата. Може би там бих поставял барбекю на колелца, когато го ползвам.

Номер 26 е смокинята, която ще си остане там, просто трябва да видя дали туите, които ще се паднат под нея ще се развият или ще ги засенчва/задушава много.

Тъй като къщата на съседите е на 2 етажа и сравнително близо, тази част на двора остава в сянка до около 11 часа. След това си е изцяло огряна.

Друго от плана за тази година е верандата 13 и 14. Като 14 един ден би станало някаква затворена работилничка.

Сектор 16 е мястото за овошните дръвчета. Иска ми се тази пролет да сложа няколко, но е свързано с други задачи които трябва да се случат преди това и не знам дали ще успея.

Доста неща мога да разпиша като размисли и идеи, но за сега движим изброените по-горе зони. Ще се радвам на всякакви въпроси, предложения и идеи.

Легенда:
Парцела е с денивелация към дъното на двора, която е равномерна. От края на къщата до дъното на двора е около 2м за 30м дължина.

0. Къща(8.40мх6.20м)
1. Главна улица на селото с лице 16.5м
2. Тротоар с почва пред оградата. Ширина 1.20м В момента е почва с доста камъни. Мисля цялото да бъде изровено, да се насипе подходяща почва, да се засее тревна смеска. Точно до входната врата има един рехав люляк, който мисля да разкарам и да сложим една магнолия. Цялата ограда ще се изгради наново с основа около 40см + бетонови колони и железни пана между колоните. Задача за някоя следваща година.
3. Бетонна пътека от входната врата за хора.
4. Врата за паркинг + паркомясто за 1 кола.
5. Мини градинка. В момента там са всичките ни цветя.
6. Сектор с почва, който ще бъде разкаран от там.
7. Плочник пред входа на къщата.
8. Бетонна пътка до къщата.
9. Площ, която планираме да засеем с тревна смеска.
10. Жив плет на оградата с комшиите. За сега мислим за Западна туя Смарагд. Плана е да засеем 30-40см туи през 50см разстояние и след няколко години да ги поддържаме на височина от 1.50м. Пред тях планираме да засадим различни цветя(нарциси, зюмбюли, есенен минзухар, лалета).
11. 2 реда бетонни блокчета, в които ще напълним почва и ще ползваме като граница на сектор 9 и като саксии за подправки.
12. Външна чешма
13. Веранда. Не съществува и това е само план за нея. 3.50м широка, като ще проучвам варианта, на стената до нея да се избие прозорец и врата и от кухнята да се излиза направо на нея.
14. Работилница. Също не съществува. Стената й към верандата да е бяла и да се ползва за екран за проектор. 13 и 14 ще бъдат покрити с навес и керемиди като на къщата.
15. Плочник пред външната чешма. Не съществува в момента.
16. Овощни дръвчета. Левите ще са на около метър от оградата с комшиите и около 3м едно от друго.
17. Тераса с тревна смеска за поставяне на детски батут, басейн и подобни. В най-долната си част ще е висока около 90см.
18. Същестуваща септична яма.
19. Пътека между терасата и горните зеленчукови лехи.
20. Пътека между горните и долните зеленчукови лехи.
21. Пътека до ограда към комшии от дясно.
22. Пътека до ограда към комшии от долу.
23. Зеленчукова леха.
24. Пътеки между зеленчукови лехи.
25. Декинг, някакъв тип равна площадка за маса, столове, инструменти.
26. Смокинята.
27. Бетонна плоча, на която ще могат да се складират държа, строителни материали и др.

ShemaDvor.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

С удоволствие прегледах влоговете и снимки.Селото Круша ми е познато, преди  ходихме често из Варненска област  Ще имаш много работа, нека да не те плаши. Ще се справите. Къщата ти е много добра,  съдейки по тавана и е суха, дъските  изглеждат като нови. Първо засади тези дървета, които по периметра, а после  ще садиш по средата . Като купувате , винаги гледайте ,какви ще станат максимални, и къде искаш сянка, къде да запазиш слънчево. Пожелавам успех.Имаш много  слънчеви дечица!!!!Здраве пожелавам на цялото ви семейство!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Здрасти, 

ще се позволя да се набъркам от към декоративно-озеленителната-орнаментална растителност.. и всичко е само и единствено от моята камбанария.. B)

Цитат

На дневен ред в момента е сектор 9 и 10 от скицата. В момента там разистваме последните дребни боклуци, останали в почвата. Обръщам мястото с права лопата, защото има и заровени боклуци(в това число и стъкла). До тук съм обработил 2/3 от мястото. При следващи ходения мисля да го довърша обръщането, да го изравня максимално добре и като дойде подходящото време да засеем тревна смеска и да го валираме. За тревната смеска, каквото съм прочел и от вас е хубаво да е с детелина, защото окосеното става за мулчиране. Цялият сектор 9 е с размери 3.30м на 13.50м.

Сектор 10 е с ширина 50см и е точно до телена оградна мрежа с комшиите. За там ни се иска да засадим някакъв вид жив плет, като за сега съм се спрял на Западна туя Смарагд (Thuja occidentalis Smaragd). Знам че доста от вас предпочитат ядливи растения за жив плет, но тъй като тази част ще е по-декоративна, за сега сме се спрели на Смарагд-а(все пак приемам препоръчки и за друго). Пред тях от към полянката ще има 1-2 редици с цветя(нарциси, зюмбюли, лалета, есенен минзухар).

Тревната смеска в сектор 9 може да райграс и детелина.. след няколко години като се навъдят и глухарчета, живовлек и други "плевели", райграса ще се предаде, но детелината не ;)

За сектор 10 хайде поразмисли за туята..  :)  важно ли ви е живия плет да е непрозрачен, защо с вечнозелени?.. ако ще го поддържаш нисък и оформен иска много стригане.. сега ако някой ме пита, не бих се никога наел с тоз лигуструм в моя двор.. но не мога и да го извадя, че е точно върху централния маркуч за поливната вода.. втори подвъпрос: важно ли ви е задължително да е декоративно? ако да, защо не например рози?  може да събирате цвят и да си правите извлек, сладко, сапуни.. а и луковичните под розите ще се чувстват в по-добра компания.. сложете и луковици на шафранов минзухар.. даже може и в тревната площ.. само когато цъфти ще го пазите и няма да беснееш с косачката ;)  ако пък търсите ядливост - касис, ирга, арония, че дори и малини може..

 

Цитат

Сектор 16 е мястото за овошните дръвчета. Иска ми се тази пролет да сложа няколко, но е свързано с други задачи които трябва да се случат преди това и не знам дали ще успея.

Тук как е хавата с комшията.. левите дръвчета на метър викаш.. той да не се мръщи? ако не си избрал сортове и височина най-добре не бързай със саденето на овошките да не режеш 7 годишни кайсии като мен..

 

Цитат

17. Тераса с тревна смеска за поставяне на детски батут, басейн и подобни. В най-долната си част ще е висока около 90см.
18. Същестуваща септична яма.
....

23. Зеленчукова леха.
24. Пътеки между зеленчукови лехи.

Лехи през 40см са доста нагъчкани, от опит го казвам.. :D  6 на 1 метър ли са? ако ще си взимаш косачка на 4 колела съобрази пътеката да е с 5-10 см по-широка от работната ширина на косачката.. при нас пътеките ги нацвъках на по 40см с ширина на лехите 1м и те по естествен път и с наша помощ от към отъпкване си "извоюваха" ширина 50 до 60см.. въпрос: помисли горе в 17 дали да не пуснеш още една група от лехи "половинки " 3 на 1 метър, а долу не разшириш пътеките? Ямата да не е пропусклива и затова да осигуряваш толкова площ около нея в 17? и последно: под басеина и батута тревата много лесно се спарва и умира, внимавайте..

Айде берекетлия да е 2021 и да ти спори!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Благодаря за коментарите Варелски :)

преди 8 часа, Варела написа:

За сектор 10 хайде поразмисли за туята..  :)  важно ли ви е живия плет да е непрозрачен, защо с вечнозелени?.. ако ще го поддържаш нисък и оформен иска много стригане..

В тази част от двора на комшиите сега са натурии, с идея да ги разчистят и да си паркират колата там. Затова ни се иска поне тази част да е непрозрачна. Идеята ми е живия плет да е около 1.50 висок и се надявам да успявам да стрига редовно.

преди 8 часа, Варела написа:

важно ли ви е задължително да е декоративно? ако да, защо не например рози? ... че дори и малини може..

Малини задължително искам да сложа някъде(може би по оградите някъде, приемам предложения за това), но в този сектор ни се иска да е по-зелено.

преди 8 часа, Варела написа:

Тук как е хавата с комшията.. левите дръвчета на метър викаш.. той да не се мръщи? ако не си избрал сортове и височина най-добре не бързай със саденето на овошките да не режеш 7 годишни кайсии като мен..

Дръвчетата си мисля да държа сравнително ниски(около 3м). Ориентирал съм се към някакви видове(череша, ябълка, праскова, синя слива), но не и конкретни сортове все още. Предвид изложението, дръвчетата биха засенчвали нашия двор, а не на комшиите, така че от тази гледна точка проблем с тях няма да имаме.

За лехите ги начертах 80 ширина и реших пътеките да са на половина. Но сега като се замисля, 40см наистина е малко и при по-високи растения(домат) направо биха се слели. Та със сигурност там ще помисля да преправя схемата с 60см пътеки.

преди 8 часа, Варела написа:

Ямата да не е пропусклива и затова да осигуряваш толкова площ около нея в 17?

Ямата е заварена и според мен е пропусклива. Затова гледам лехите да са максимално далече от нея. Иначе сектор 17 искаме да е по просторно място за игра на децата за сега. След време като нищо може в дъното му да пусна едни лехи половинки, както предлагаш :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 49 минути, Кукумир написа:

За лехите ги начертах 80 ширина

Аз бих ги направил 100-120 см. По този начин ще се увеличи общата площ на лехите както и съотношението й към тази на пътеките. Същевременно достъпът до цялата леха остава достатъчно добър (от две страни). 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 1 час, Кукумир написа:

Иначе сектор 17 искаме да е по просторно място за игра на децата за сега. След време като нищо може в дъното му да пусна едни лехи половинки, както предлагаш :)

или пък 2 лехи надълго по 11 метра.. по-близката до "детската площадка" от север може да е малини тъкмо да спира топката.. граничната може да е ягоди.. ако е навдигната тераска ще е и по-лесно за бране.. а може и каскадни да провисват от бетонните блокчета..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

За туите и аз си мисля, че трябва да размислиш. При добри условия растат като луди. От около 40 см дребосъци за 5 години станаха 4 метра при нас. А ги кълцах пролетно време, докато можеше. Сега са във висините и се чудя какво ще ги правим.

Ако искаш визуално разделение на участъци можеш да пробваш с фотинии. Изумително красиви са, намират се по нашите разсадници на не високи цени и по-лесно се контролират. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Забравих да кажа, че фотиниите са с листа винаги, подстригване два-три пъти годишно им стига. В първите 2 години се подстригват по-често, за да се сгъстят в долната си част и да не са с голи крака и ето ти жив, красив плет.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир
преди 1 час, Venetka написа:

Ако искаш визуално разделение на участъци можеш да пробваш с фотинии. Изумително красиви са, намират се по нашите разсадници на не високи цени и по-лесно се контролират. 

Това е интересно предложение, което ще разгледам по-подробно. Иначе ако остане варианта с туи, мисля да ги режа стриктно и да не ги оставям да стават над метър и половина. Благодаря, @Venetka ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 3 часа, Ру® написа:

Аз бих ги направил 100-120 см. По този начин ще се увеличи общата площ на лехите както и съотношението й към тази на пътеките. Същевременно достъпът до цялата леха остава достатъчно добър (от две страни). 

Всъщност лехи с ширина 1,20 ми идват перфектно за моята 1,80 височина.. 1,40 вече ми идва по-поразтягащо.. и пак не е голям зор ако става въпрос за 2-3 лехи.. обаче на Софи и 1,20 и е като на мен 1,40..

Затова достъпът, разстоянията, както и зоните по-приоритет и натовареност май са са най-важното нещо за да не ви болят гърбът и краката.. така, че оптималните, за да не се изхвърлям с термини като "ергономични" разстояния в работната площ са критични!

Което води пак към онова, което писах по-горе: "за овошките не бързай".. там също трябва да се помисли и най-вече да се изучи как ще се оформя короната, по възможност преди да са засадени и изоставени, тип: "първо да се хванат, пък после ще ги режа и оформям.."

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Доста мислих преди да ти отговоря... прелистих и последните 6 блогирания със снимки, за да си припомня какво беше. Векторите на атака са няколко и аз на твое място, като работещ родител, не бих се разфокусирал с разнобой. Естествено, всичко надолу е моето виждане за нещата, но смятам, че поне в моя опит/контекст е добре обосновано.

Преди да тръгнеш в посока 16, 17, 19 и надалеч от къщата, направи възможно най-много около самата къща. Преди да мислиш за лехи и овошки, направи стената долу в края на ливадата и остави една есен да се слегне почвата и после действай пролетно с ливадата. За лехите - време има, не бързай :) И без лехи и схема ще метнеш някой корен домати някъде ;)

За овошките така или иначе пролетта е тегаво и не те съветвам. Есента е за тях времето. Ако искаш да действаш нещо, лятото си маркирай местата, направи дупките, подготви, може тор, мулч, всичко да е налично. Пусни си разводките ВиК, заготовки за капково. Друго, 1 метър от оградата е доста малко. Представи си короната на всяка с диаметър 3 метра, при това е за малко дърво, каквито са и моите планове, гаранция ще излиза в комшиите. Не е толкова дали ще им пречи, а че ще е тегаво и за теб - за резитби, за бране, да пръснеш листно и тн. Бих изместил лявата колона да е на поне 2 метра от оградата и дясната да е по-близо до бъдещата ливада, която ще е подигната леко и все пак дясната редица дървета ще правят приятна сянка там. Така ще имаш и по-широка пътека между тях.  Алтернатива е лявата колона да е цялата espalier по оградата, би станало супер. Но нали, не бързай за това, мисли, гледай, мери и планирай, имаш време.

Така, по пермакултурному отметнахме далечните (демек отложихме го), за да се фокусираме върху по-близкото по-първо.

13 и 14 са идеални локации за временни лехи, за идната година-две. Хем са близо, хем ще развъдиш всички многогодишни билки, хем удобно, не се разкарваш, поливка лесна, пред очите ти е. Или началото на 17. Ще потрае ливадата там.

9 ми е чудно защо го искаш за ливада? Каква употреба си представяш, разкажи? Кой ще седне там, ако има 17? Особено в частта пред къщата, там трите зони 9, 5 и 6 си плачат за декоративни растения + ядливи, мини овошки, плодни храсти, цъфтящи, нещо по оградата и тн.

9 можеш да си го затревиш, но според мен си е идеално място за една градинка с аморфна форма, която да заеме примерно 50% от ширината, а правата бетонна пътека около къщата да прелее в камъни за стъпки в оставащата тревна площ. Тази градинка може да е с многогодишни подправки примерно, а защо не и неща от типа на люти чушки, билки за чай. Тия блокчета 11 са мизерно малко площ, то там само салвията и ригана не мож си отгледа.

По оградата, бих искал да чуя от @Venetka други идеи за алтернативи на туя или лигуструм! Фотинията е супер идея, но съм сигурен, че има много още скрити козове в ръкава ;) Ест и аз като Варела искам да агитирам за ядлив плет. Един цъфтящ плет от snowy mespilus e нелоша идея, че и храна може да даде, а за начало опъни една рогозка отзад, хем красиво, хем ще скрива, хем не прави боклук после, а компост.

И друго, 5 и 6 много мимолетно ги подмина - предполагам искаш да се фокусираш върху нещо с размах, а и си почнал да копаш яко, да ти се чуди човек :D Аз за картофи не копам толкова, колкото ти за ливада :D Но според мен 5 и 6, с добавка 2, са мястото, където да се фокусират усилията първо на ниво градинарстване. Да, ок, имаш строителна работа тук и там и си начешеш крастата за мащабни проекти ;) За място за игра на децата и да си поканиш гости, не ти трябва някакво са-вар-шен-сво.

Пускам ти 2 снимки, да видиш една мазно загладена от бобкат глина каква жунглъ става за една година с 0 намеса, 0 труд, 0 вложени семена и 0 поливка, че се наложи на Любата машината да вземам, за да кося. Мисълта ми е, и да не си играеш много да изпипаш или да затревяваш и поливаш и тн пак ще имаш място за пикник и игра на децата.

image-20161015_124547.jpgIMG_20200521_104100.jpg

Та мисълта ми е, не се разсейвай от приоритетите и нещата резко ще се ускорят. 70% фокус върху къщата и това да можете да седите там по 3-5-15 дни без никакви проблеми. Това ще ти развърже ръцете яко и изведнъж ще се окажеш с резервни проценти, за които не си подозирал. 10% фокус върху 2, 5, 6. 10% фокус върху 9 и евентуално временни лехи в 13 и 14. Останалите 10% - планирай и ако случайно, случайно остане ред - вкарай машина, направи терасата на есен, когато ще спрете да ходите толкова много и ще има време да е кално и да слегне.

И те така - малко, но от сърце ;)

пп: Послеписно ми се иска да кажа, че нашите лехи в градината първоначално бяха 1 метър широки със 60 см пътеки между тях. Но поради това, че 1 метър ни идват широки (и двамата сме ниски с Гери), понякога има леко газене по ръба и съответно се свлякоха леко ръбовете. Сега по тия ръбове садим цветя, манголд и тн, неща, ето не е драма да ги настъпиш без да искаш. Но реално вътре използваемата площ е около 80 см, макар реалната площ на разлятата леха да е над 100 см, до 120 см, заради разлива. Разлива обаче стесни и пътеките и под 50 см не е удобно за нас. Не можеш да работиш клекнал и зад теб да притича дете или да мине човек с кофа примерно.

А "централната" пътека, която бяхме направили 1 метър, сега почваме да оширяваме до 130-140 см, защото при 100 се оказва, че минаване с пълна количка с матрял за компоста примерно насбира всички цветя високи по краищата на лехите. Също и гонещи се над 2 деца (при нас лятото редовно са 5+, до 8-9, в двора) имат проблем с минаващ друг човек по пътека 1 м. Като цяло аз съм против това децата да се абстрахират от градината, защото "таму е сАдено" - искам за тях тя да е натурално обиталище.

Прочее, 400 х 80 см (или 100 см) е удобна леха ако смяташ пробно да заградиш с дъски, защото дъските масоов са на 4 м с малко аванс, а 4 се дели на 1 и на 0.8 удобно ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Боби, зависи каква е идеята за преградата между участъците. Може лавровишня, чашкодрян. Ако ли пък се изисква и цветове гъсто засадени хибискуси става. Търпят яко рязане и оформяне, цъфтят, ама пък са листопадни. Лигуструм не бих сложила. От опит... това чудо расте с неистови темпове, писнало ми е да стърча на стълбата да го режа. И на всичкото отгоре листата около 80% опадват през зимата. Дребни са, хвърчащи и първия средносилен вятър ги замята точно пред входната ни врата. Някой ден ще се вбеся и ще извикам багер да ги изтръгне .... За ужас на ММ щото после трябва нещо друго на тяхно място.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

От пиракантите става чудна преграда, ама са върло бодливи. При наличие на деца по- добре да се избягват. Има варианти на лоницера. Май нитида беше. Дребни, лъскави листенца. Оформя се лесно, расте без проблем. Има и вариант пъстролистна. На село есента засадих 10 броя в редица. Като се прибера ще видя как са.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може и елеагнус ебингеи, които са вечно зелени и стават за жив плет, дават ядливи плодчета и са благоуханни. Има и вариегатен. В Палм Център Пловдив имаше. Но мисля, че е добре да има два сорта за плододаване.

Тук има снимки на жив плет, цветове и плодове:

https://www.hopesgrovenurseries.co.uk/shop/hedging/elaeagnus-hedging/elaeagnus-ebbingeii-hedging/

А тук е сорт Limelight:

https://www.hopesgrovenurseries.co.uk/shop/hedging/elaeagnus-hedging/elaeagnus-limelight-hedging/

Бях взел от разсадник Интродукция и Maculata (но тези са друг вид и не съм сигурен колко са ядливи):

https://www.hopesgrovenurseries.co.uk/shop/hedging/elaeagnus-hedging/elaeagnus-pungens-maculata-hedging/

Ebbingei е хибрид между pungens и още един вид. Ядката също била ядлива.

 

 

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Боби, благодаря за изчерпателния отговор. Сигурен бях, че има много какво да кажеш като идеи :) 

Схемата е алфа версия на целия парцел. Много неща има да се правят и съм ги маркирал на схемата, като идеи които ми се въртят в главата. Далече са от изпълнение със сигурност. Реших да не описвам всичко много подробно, защото щеше да стане мега дълго и трудно за четене. 

преди 5 часа, Боби Димитров написа:

Преди да тръгнеш в посока 16, 17, 19 и надалеч от къщата, направи възможно най-много около самата къща.

Реално това и правим в момента. Опитваме се да задвижим нещата около къщата. Лехите съм ги разчертал, но със сигурност тази година няма да са строени така, като войници :) Мащабния проект за тази година е терасирането на 17 сектор и изливането на бетонна плоча на 13 и 14. Там се пада точно зад къщата и реално го напича от 8 до 10 часа сутрин, което за веранда би дало естествена сянка, плюс изглед към двора. Там планираме да сложим маса и столове за гости и да наглеждаме дечурлигата играещи в двора.

За овошките помня, че не веднъж си казвал, че есенно време е по-добрият вариант за засаждане. Предвид че имаме не малко планове, най-вероятно така и ще стане и ще останат за на есен(най-рано). За предложението ти да ги дръпна по навътре в двора съм съгласен. Метър наистина ще дойде близо до оградата. За варианта да дръпна дясната колона към терасата не се бях сетил(ще го помисля по-сериозно). Реално мога да пусна пътеката, която слиза към лехите надолу да е между двата реда овошки. Другия вариант е просто да имам 1 ред овошки в средата на този сектор 16, като така спокойно корона с диаметър 3 метра ще се побира и обработва от всякъде лесно.

преди 5 часа, Боби Димитров написа:

Алтернатива е лявата колона да е цялата espalier по оградата, би станало супер.

Виждал съм снимки на такъв тип оформпление на дръвчета. Даже в едно съседно село са направили овошна градина мисля с круши по този начин. Въпросът е че мрежата е обикновенна телена и е с височина 1.50, което ми се струва не много стабилно за тази цел... 

преди 5 часа, Боби Димитров написа:

9 ми е чудно защо го искаш за ливада? Каква употреба си представяш, разкажи? Кой ще седне там, ако има 17? Особено в частта пред къщата, там трите зони 9, 5 и 6 си плачат за декоративни растения + ядливи, мини овошки, плодни храсти, цъфтящи, нещо по оградата и тн.

Зона 6 е един много странен и рушащ се бетонен контейнер, който нямам идея защо стария собственик го е направил там. Той със сигурност ще отпадне и ще бъде част от плочника пред къщата. Зона 5 е по-интересна, защото там е шахтата за водомера, както и сме преместили всички цветя, които имаме. Обмислям варианта, дали и тя да не стане част от плочника, и зоните 3,5,6 и 7 да станат една обща равна част пред къщата с цел работно място за газова пирустия с казан за варене на буркани. Тези зони реално се падат точно под асмата, която мислим да запазим.

преди 5 часа, Боби Димитров написа:

9 ми е чудно защо го искаш за ливада? Каква употреба си представяш, разкажи? Кой ще седне там, ако има 17?

 Тъй като 17 изисква доста работа, самото терасиране, евентуално насипване на допълнително пръст, оставяне за една зима да последне, та чак тогава превръщане в ливада, 9 би изиграла ролята на временна такава, като след като 17 е готова, винаги може да се превърне в нещо друго. Въпреки това живият плет, бил той от туи или някакъв друг вид от предложените растения, ще е полезен да скрива натуриите или евентуално гаража на комшиите.

преди 5 часа, Боби Димитров написа:

Тия блокчета 11 са мизерно малко площ, то там само салвията и ригана не мож си отгледа.

Тези блокчета със сигурност ще са някакво временно решение за година-две, и по-скоро да не седят ей така, обмисляме някакви подправки да наслагаме в тях. Голямото копане, което правя в момента основно е с цел да изчистя почвата от боклуци, има заровени тухли, щипки, стъкла, пластмаси, стиропор и други подобни. За ядливият плет обещавам да помисля пак(ще прегледам предложенията и на Славянски и на Venetka), вашите предложения дори не съм ги чувал, още повече да съм им опитвал плодчетата, за да знам харесват ли ми :)

За размерите на лехите, може да направя 1-2 тестови и да видим кое ще е удобно като размер, че аз съм 187, а Пепи е 154 :) 

Отново благодаря за съветите, сериозно се позамислям над неща, които уж бях решил, но може би наистина могат да претърпят промяна към по-добро/практично.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

@Кукумир, без да искам да наблягам, на елеагнусите и аз още не съм им опитвал плодовете. Пол Алфри в Шипка ги отглежда. Растенията, които купих от палми.бг имаха завръзи и двете, но окапаха след разсаждането.

Иначе аз тепърва ще чета по-задълбочено какво сте писали. Работа има много, но грешки могат да се избегнат на този етап и за добре. Радвам се на отговори като на Боби, които са по същество.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Продължавам темата за живата преграда между участъците. Не съм се объркала за лоницерата. Нитидата вариант ако не се подрязва във височина става и 90 см, което би могло да е ОК за целта на преградата.

Сетих се и за още нещо красиво Спирея Маски сняг /  Spiraea X Vanhouttei, ако не и греша името на латински /.

Ако аз  трябваше да избирам щях да се щурам между фотинията и ядливите предложения. Вид елеагнус имам на вилата. Два големи храста / полу дръвчета / и един по-дребен за опрашване. Уникален вкус на плодовете. Ако това, което продават в разсадника Палми е ядливо, то си е направо за вземане, ако ме питаш мен. 

Хайде, толкова от мен. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

Имах на разположение един DJI Spark от брат ми за няколко седмици, та реших да направя едно клипче на село. Не е обработвано, доста лашкам на моменти, но се придобива представа, за който му е любопитно :)

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване