Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

ganchata

Здравейте пише Ви чирака в нашета градина.Нали се сещате ,този който ти носи студена бира,докато връзваш доматите,който ти носи лозарските ножици когато ти трябват спешно , а се намират в другия край на градината.Или този който ти носи въженце,докато моделираш нова жива пергола от лоза или люляк и т.н.Мисля че се сетихте за  какво говоря , но докато се стигне до тук има предистория.

  Ние сме двама ( от скоро трима) авантюристи ,за който земеделието е страст осмислящ битието.Опита ни започна от терасата на квартирата,след това премина в дворното място което обитаваме вече 5 години.А от скоро и дворното място на дядото и бабата на нашата дъщеря,което е значително по-голямо и можем да се развихрим повече.

С две думи може да се каже ,че сме ветерани във вилното земеделие на малки пространства.През тези 5 години нямахме възможност постоянно да отделяме нужното внимание на градината ,след като стартирахме с пълна пара и голямо плодородие имахме малко отклонение причинено от липса на време, но с днешна дата имаме нужното ни време и с нетърпение чакаме новата земеделска година .

Главния градинар във вкъщи е таткото , а аз (мама) съм главния чирак и съм винаги до него и му помагам във всичко.

Натрупахме доста опит с повдигнатите лехи,видовете мулчиране,семепроизводството и запазването на стари сортове семена,поливането,компостирането, бокаши компостирането,ЕМО,препарати и всичко останало съпътстващо биологичната и биодинамичната градина.

Благодаря Ви за прекрасния форум и се надявам да сме си полезни  за напред.

П.С. :Компютърът ни се прецака и изгубих почти всички снимки на градината , но сега започвам да снимам с нови сили.

P1300307.JPG

P1290259.JPG

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Добре дошли на "мама, татко и аз"! :)

Изглежда добре оптимизирано мястото. Цветно и уютно. Жалко за изгубените снимки, но ще очаквам новите - все пак, новият сезон предстои!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Привет, ganchata! Успешна година! И при нас е така - донеси ми чука, донеси брадвата, донеси... и т.н. :)  Хбаво е, когато имаш помощник! Изобщо е хубаво да си имаш другарче. Дворчето на снимката сигурно не цялото е влязло в кадър. Обаче евала, че сте огънали дъгите, подготвяте лехите и работите усилено. Чакам още разказ и снимки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошли и от мен! Обичам такива логически загадки като "дядото и бабата на нашата дъщеря", и аз така се заканвам на нашия батко - "да внимава какво прави на баба ти внукът!"

Много ми харесва на тези снимки, че ви е още жив чимширът! Явно не е дошла до вас напастта! И да подпитам, с какво са оплетени лехите - върбови клонки или друго? Не ги ли намирате за ниски?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ganchata

Благодаря много за приветствията.Снимките са само на зеленчуковата градина.Общата площ е 0.5 дка като в останалата част има плодни дървета - 3 ореха,2 лешника,2 череши,4 ябълки,3 круши,слива,вишня,черешо-вишня,смокиня,черница и 3 асмалъка с общо 5 сорта.Лехите са оплетени от (бяха) местен инвазивен вид на който не си спомням името.За височината има какво да се каже,но снимките са стари и в момента повдигаме постепенно,като всяка година компостираме директно върху една от лехите.Скоро ще пуснем снимки от новото място на дядото и бабата на дъщеря ни :)Там концепцията е малко по-различна,макар че ползваме същите методи

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Добре дошли. На бързо, че съм зает сега. Да питам как ви се прецака компютъра, хард диска ли се счупи? Защото може да възстановите снимките ако хард дсика ви работи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ganchata

Диска е 3 ТБ и до колкото съм запозната от мъжо ми проблема е по-сериозен,,,контролер или нещо от сорта :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

мммм не схаващам, както и да е, ако диска функционира може да се изкарат някои неща с Recuva програмка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ganchata

Ам тия работи ги знаем...по-тежка е ситуацията  :) Благодарим все пак.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Жалко, значи ще правите нови снимки да глаедаме, много добре изглежда градинката.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ganchata

 Вчера бяхме при баба и дядо и взех фотоапарата.Там нещата са малко по мащабни двора им е с площ 2600дка и въпреки липсата на време последните години главният ни градинар се опита да вкара някакъв ред и при тях.Преди две години направи повдигнати лехи на половината място,доста работа си беше а аз доста бири занесох и доста пот забърсах.Уви обаче на дятото му хрумна на следващата година , че трябва да има някаква "модернизация"  на мястото и повика един негов приятел с трактора , който мина през цялата градина и я направи в изначален вид.Първите пет снимки са преди трактора  ... След приятелската среща с тракториста и закаляване на семейните връзки нещата поеха в друга посока ...Миналата година пак влезнахме в градината с нова сила и поставих ме основите за друг проект - не успяхме да го завършим , да мулчираме, да сложим капково , да колтучим редовно и всичко останало ,което една градина си изисква ,но успяхме да прокараме наново идеята за една малко по -умна градина.Следващите четири снимки са от миналата година ,а последните са с днешна дата.(Лехите са засети по края с грах,манголд ,пак чой.Втория кръг с чесън ,грах ,рукола и цвекло от миналата година.Вътрешния с попски лук ,марули и чесън - има голяма напаст от охлюви в градината и повече от половината марули отидоха курбан за охлювите:).  Проекта с новата градина ще продължи и в горната част на градината на пролет .

P1280758.JPG

P1280759.JPG

P1280772.JPG

P1280773.JPG

P1280781.JPG

P1320712.JPG

P1320715.JPG

P1320727.JPG

P1320716.JPG

P1340030.JPG

P1340031.JPG

P1340035.JPG

P1340038.JPG

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Охлювите и плужеците са при нас на талази. Опълченците на Шипка не са видели толкова зор, колкото ние... с кофи се носят на гъските на комшиите!

  • Аз имам следните питания. В тази красива концентрична леха, какво е отредено за баш центъра?
  • С какво я оформихте толкова натрапчиво правилна тази мишена?
  • В ляво от мишената стърчат едни пръчки, това малинак ли е?
  • На първата снимка, зад оградата, какво е това в двора на комшиите, да не е люцерна?

Блазе ви с този голям двор, 2 декара си е достатъчно за продажба! Че и гледам мерак в насипно количество има, да са живи и здрави всички участници и все така да държи закалката!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Брей, че модерни баба и дядо. Мулчиране, капково, кръгове. Природата хубава наоколо, къщата с приятни цветове. Супер е. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ganchata
преди 5 часа, Боби Димитров написа:

Охлювите и плужеците са при нас на талази. Опълченците на Шипка не са видели толкова зор, колкото ние... с кофи се носят на гъските на комшиите!

  • Аз имам следните питания. В тази красива концентрична леха, какво е отредено за баш центъра?
  • С какво я оформихте толкова натрапчиво правилна тази мишена?
  • В ляво от мишената стърчат едни пръчки, това малинак ли е?
  • На първата снимка, зад оградата, какво е това в двора на комшиите, да не е люцерна?

Блазе ви с този голям двор, 2 декара си е достатъчно за продажба! Че и гледам мерак в насипно количество има, да са живи и здрави всички участници и все така да държи закалката!

  • Миналата година бяха царевица,боб и тиква - индианска тройка.За тази все още не сме решили.
  • Копирахме житните кръгове от миналото лято :)Елементарно и доста трудоемко.Лопата и канап от центъра навън.
  • Да малини са но незадоволително.
  • Мда люцерна е.

Благодарим за  пожеланията!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Малееее, такава градина като видя, мога само да цъкам с език и да си викам, че тия хора не излизат от нея! На толкова труд не сме способни (при по-задълбочен анализ на казаното, става ясно, че не само аз, но и с половинката взети заедно, не бихме се справили с толкова работа)! Да сте живи и здрави да работите все така! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
На 1/20/2018 at 15:06, ganchata написа:

Ние сме двама ( от скоро трима) авантюристи ,за който земеделието е страст осмислящ битието.Опита ни започна от терасата на квартирата,след това премина в дворното място което обитаваме вече 5 години

Привет и от мен..
тъй като чета и гледам си мисля, че вече ви познавам.. :) добре дошли виртуално, а и на живо на гости в Пловдив, където пък сме позиционирани ние тримцата - Валери, Софи и Митко (на 3,5 години)..
Да сте живи и здрави и да ви спори работата.. пък то берекета е ясен..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ganchata

Здрасти Валери!

Да правилно си се досетил - познаваме се :) До колкото си спомням вие бяхте първи с гостенското :)

Поздрави и берекет и от нас Даниел,Велина и Вая вече официално на 1 година от днес!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване