Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Жоро
Цитат

Keyline design is a technique for maximizing beneficial use of water resources of a piece of land. The Keyline refers to a specific topographic feature linked to water flow. Beyond that however, Keyline can be seen as a collection of design principles, techniques and systems for development of rural and urban landscapes.

Всъщност, когато се прави keyline design на дадено парче земя е нужно да се намерят контурите, които иначе се виждат на топографската карта. Например :

topo-example.gif

Темата е за всичко свързано с дадената техника, но имам конкретен въпрос. Възможно ли е, за по-малки парчета земя (до 10 декара, да кажем), ако не разполагаме с достатъчно детайлна топографска карта на местността и нямаме възможност/ не ни се занимава да правим снимки с дрон, които да се обработват със специален софтуер, дали не може да се ползва следната опростена техника : През 5-10 метра по дължина се мери с уред надморската височина и местата с еднаква такава се отбелязват, като по този начин директно на място се обозначава контура на мястото? Дали така няма да е и по-лесно, предвид, че дори да се направи на скица със софтуер пак трябва на място да се правят замервания, за да се отбележи точния контур?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това най-точно става с тахиметър (което ползват геодезистите). Но е бавно и ако нямаш техниката, трябва да платиш. Гаранция знаеш за Хума / братя Павлови, които биха свършили чудесна работа (ако вече не са я свършили на обекта, те работят с Пол).

Частично справяне с проблема може да се случи със строителен лазерен нивел, но нали, и те не са евтини. За А-рамката няма да отварям дума, там е ясно. За много по-малка площ най-практичното ми се е виждало с маркуча системата - bunyip - и макар да не съм го пробвал, ми се вижда най-визуално и ясно, основно защото не губиш the reference point (което става с А-рамката като я местиш - ако не си перфектно неимоверно точен, има натрупване на грешка).

Чисто електронните уреди от типа на ГПСи или телефони, дават доста откат. Сверявал съм го с нашия имот, за който имам правена геодезия, та ми е ясно точките на каква НМВ са. Като идеш с телефона там, в общи линии дава различна стойност всяка седмица :D Например 631 до 634 при вярно 632.7. Като цяло с тулчета за директно четене на ГПС данните съм имал най-добър успех, като това: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.eclipsim.gpsstatus2&hl=en

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Мда, допълнителна причина да го харесвам!

bunyip water level

bunyip-level-example.png

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

3D заснемания с дрон правят западнаците напоследък.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Скъпо и ако не знаеш какво правиш (човек с умения и познания и техника с нужното качество), резултатът е неточен. Не може да улови микро колебания в терена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 14 часа, Lyubomir Durankev написа:

3D заснемания с дрон правят западнаците напоследък.

на мен мисълта ми е, че дори да се направи такова после на място пак трябва да откриваш точния контур някакси, не ти идва свише. де факто, дигиталната снимка служи само за планирането.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

При Пол на курса правихме измерванията със един ретро теодолит.. оптичен, само с лазер маркиращ нивото на латата.. каза че го е взел втора употреба за около 50-60 евро от и-бей.. практиката я правихме на малко парцелче 1-2 декара, на хълмче без долчинки от единия до другия край на парцела.. така реално измерванията ставаха със 4-5 точки за всяка линия по контура.. това, което съм запомнил като важно е, че не е необходимо да е много точно, защото на по късен етап при дизайна така или иначе трябва да търсиш функционалност на "редовете" които правиш.. ако караш точно по еднаквите нива на контура може да получиш и много криви swales, в които няма да може да вкарваш механизация или няма да може да докараш отстоянието между насажденията.. ако все пак отклонението в нивелацията от единия до другия край на swale-а е много голямо може да се мисли за микро езерца, прекъсвания или свързвания, които да ти докарват водата където ти трябва..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Вече имам оптичен нивелир, тринога и лата. Ще ударя едно рамо, ако още имаш нужда от измервания. Само да проприключа с работата при мен.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Контурен генератор

http://contourmapgenerator.com/

Демо видео:

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Оказа се че има точки на 30-90м разстояните и на база на тях прави осреднени сметки по средата. При мен дерето с дълбочина 5м++ хич не се вижда. Но е удобно за да добиеш представа за релеф и контури.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Значи все още не мога да направя разликата межу Keyline и обикновен Contour, но сякаш и двете са в областта на не-Евклидовата геометрия? @alys - освен ако геометрията ти е на нивото на аритметиката ми? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
zloster

Мое кратко разучаване по въпроса даде следното:

Цитат

Keyline Design

Keyline design is a step beyond working with contours if you need regular spacing of earthworks of any kind. If you’re working on a scale where you need all your tree rows exactly 10 feet from the next tree row downslope (or garden or terrace or animal fence, the exact component doesn’t matter), you’d quickly be in trouble if you start assuming you can do it on contour.

Източник: https://archive.li/bO93X#selection-621.0-621.7

Терасиране с "keyline design" се ползва, когато има нужда от точна ширина на отделните тераси (примерно 3 или 10 метра). Ако се следват контурите, то ширината на терасите ще се колебае според терена. Съответно обработките с техника ще са затруднени (пример: имаш прикачен инвентар с работна ширина 3 метра и трябва да обработиш конкретно място с момента ширина 6 метра). Съответно терасите с "keyline design" не следват идеално контурите, а се получават с леки отклонения спрямо тях. Т.е. ще има наклон в някаква посока, но много по-малък от естествения. Съответно ще има някаква прояви на ефектите от стичане на водата по склон. А контурното подреждане преборва това напълно, защото водата се озовава много бързо на равно място.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване