Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Sam Vgorata

Broadfork ( U-fork или grelinette) Глиган

Recommended Posts

Sam Vgorata

Искам да ви покажа почти готовия проект за градински инструмент. Наричм го за по- лесно "глиган" , защото се уморих да обяснявам на приятелите на село що е броодфорк :mrgreen:.

Широчина 42см

Дължина острие 35см

Дръжка височина  85/95

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Видеото впечатлява, почвата при теб май е канелена горска! Обаче това, което не е идеално, е нуждата да я свалиш до земята, за да отчеше. Вероятно ъгъла на зъбците подлежи на промяна. Тази ще е модел повече като за разбиване на чим, докато другата, която обсъждахме, е повече като за разрохкване, при нея изобщо не трябва да има навеждане - забиваш я леко наведена напред и я издърпваш назад изправен и те така.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sam Vgorata

Да точно, Боби. Ъгъла в момента е 10 градуса и не е достатъчен. 15-20 градуса ще е следващия. 

За разрохкване става идеално. Писах си с едни образи от Нова Зеландия дето произвеждат такива неща:grin: .

тези:

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Да, основното е щаденето на кръста. Дано ти се получи с доработката с ъгъла! При всички положения, макар и първи опит за броудфорк, конструкцията изглежда много стабилна. Това няма чупене :)  Би ли написал колко тежи Глиганът?

 

Аз като гледах в нета много ми хареса ето този модел, защото, за разлика от новозеландските, отгоре е плосък и ми се струва по-лесен да се пази равновесие при стъпването. Това, че вероятно е по-тежък заради двете дръжки не ме притеснява, но не знам при по-продължително боравене колко ще натовари раменния пояс. За това може би е добре да има под ръка и по-малък модел като твоя. Абе, докато не се опита работа и с двата няма как да съм сигурна, кой ще ми е по-удобен, но от сега ме блазни този с двете дръжки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sam Vgorata

В момента тежи 6,2 кг.

Ще олекне защото ръкохватката ще е букова за да не мръзнат ръцете , също пробвам различни материали докато намеря баланса между здравина и нормално тегло. Вече направих една купчина желязо от проби :)

Подготвям 3 варианта за проба. Този от клипчето, един като него  но с 2 дръжки и един малък с 4 зъба Т-образен. Който иска ще може да пробва. Повече мнения...по-добър резултат.

И така...

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Това нещо пак е за леки и ултралеки почви - никакъв шанс не виждам в глина да работи. Но - пробвайте.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Ще стане инженер от тебе.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Според мен уредът и в най-тежкия му, масивен вариант с двете дръжки, ще бие по удобство конвенционалната лопата при глинеста почва. Условието единствено е почвата да е леко влажна. Суха глина или прясно наваляна никак не може да се обработва на ръка, независимо с какъв уред.

Мисля си, че дори градинарят да не е толкова тежък за да вкара максимално дълбоко в почвата зъбците и след това да няма сила да дръпне уреда докрай, пак ще успее да аерира почвата на лехите по-лесно отколкото с лопата. С лопатата натоварваш единия крак повече, имаш привеждане и после от приведено положение се повдига земна маса + тежка сама по себе си лопата, което се отнася от кръста. При броудфорка през цялото време можеш да останеш прав или най-много да се приведеш леко. Имаш стъпване с двата крака върху уреда за да използваш гравитацията и избутване/накланяне, като отново можеш да използваш тежестта на тялото. Най-голямото усилие виждам в изваждането/повдигането на уреда, ако моделът е тежък.

Разбира се, всеки преценява как ще му е най-удобно да обработва градината. Ето един клип с обяснение на градинар, защо НЕ ползва броудфорк, а направо действа с вила за копаене. Така като го гледам, обаче, той е по-силен в ръцете от мен и за това му е удобна вилата. Освен това фактор при него е, че е в движение между различни градини и търси компактен уред. Аз си мисля, че глинестата почва би било най-удобно за мен да се обработва с по-малък модел броудфорк, нещо като вилата за копане от клипа, но с опцията да мога изцяло да стъпя на нея. От друга страна, глинестия ни двор вече е изоран, напролет ще му ударим едно фрезоване с обиране на нова порция камъни и после мисля, че ще е напълно достатъчно да се поддържа само с един по-широк модел броудфорк за по-бързо. Непременно ще има проба, така че ще се обадя по-нататък.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sam Vgorata

Всъщност почти не се налага да се повдига инструмента след първото копване. Само се издърпва на зад , изправя се и пак с крачката. Днес експериментирах в подгизнала и лепкава , горска почва. 

Тези  пък са щатски:

 

и едно от Ben Falk:

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Ако се завари едно стъпало отзад, перпендикулярно на дръжката, върху което да се стъпва и използва за лост при натиск на дръжката надолу, за да не се навеждад човек толкова?!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sam Vgorata

Направих един с по-голям ъгъл и това вече е друга бира. Ако има някой с парник в софийското равно поле, където да е суха почвата , ще съм му благодарен ако ми позволи да го разкопая в името на науката:grin:.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Краси, а колко е разхода като пари за един глиган? Питам да знам като умножа по 2 и добавя ДДСто колко горе-долу да го продавам? :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sam Vgorata
преди 39 минути, Боби Димитров написа:

Краси, а колко е разхода като пари за един глиган? Питам да знам като умножа по 2 и добавя ДДСто колко горе-долу да го продавам? :D

Рано е да се каже защото не е напълно завършен. Правих някакви груби сметки и се очертава между 80 и 90 пазарна цена. Без да се пести от нищо.

Но това е грубо. Примерно , в момента не ползвам отстъпки за стоманата и лазерното рязане,  което е основния рзход. Време за сглобяване също не съм засичал и тн. 

Щом имам напълно завършен модел вече спокойно мога да го сметна.

Дядо ми използваше дъводелски длета от времето на Австро Унгарската империя. Използвам ги и аз. Това искам да направя. Работещо и здраво.

Правя го най-вече за удоволствие.:smile:

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Може ли координати за стомана и лазерно рязане?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sam Vgorata
преди 1 час, Абарис написа:

Може ли координати за стомана и лазерно рязане?

За София ли? Аз ходя в Метал М. Ситуацията там е професионална.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Имат ли тарифи в нета? Ако не на каква база смятат рязането?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sam Vgorata

Има ценоразпис на линеен метър и отделно си купуваш метала. Метър на два са малките листове. Отделно се плаща за чертежа. Има цени в сайта.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sam Vgorata

Симпатяги,  ето едно видео от днес. Чуден ден беше :)

 

  • Харесвам 8

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

:) Яката работа! 

Кажи сега детайли. Колко са дълги шиповете (35см?), колко е дълга дръжката, колко тежи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ее, ама защо във вече копаното :D Трябваше чима да обърнеш :D

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване