Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Sam Vgorata

Broadfork ( U-fork или grelinette) Глиган

Recommended Posts

Любо Д

Ще ходя в събота и ще го питам.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

При Пол ще работи добре, техните лехи в двете им основни градини са канелена горска с доста пясък + могъщо количество компост отгоре. Иначе пътят е прав и даже мисля, че дестинацията е достигната, щом вървят поръчките :) А аз оставам на разположение за тестове в екстремни условия на всеки бъдещ инструмент, който решиш да споделиш!

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Краси аз съм само на 5 км от Пол и мога да ида до него и да взема глигана за ден-два за пробата само - тъкмо ще ти кажа и при мен как е .... Днес направих снимка на мястото ми - е не съм се катерила кат Гого по покривите ама пак се вижда идеята ... тези хипотетични "легла" между дъските мисля да затрупвам на есен с кашони и компост и на пролет само да разравям .... сега мястото е фрезовано и предполагам, че глигана ще се справя идеално при мен ... 

nvz5vKj8cSwg--UR5V4o45QvTo2mYNTOGoR0zptH

Любо, не разбрах само дали искаш да вземеш от Пол инструмента или само ще пробваш на място там ... пиши за да знам дали да го взимам за пробата .... ние може и да се намерим с теб при Пол в събота /все още не съм сигурна дали да тръгвам с теб за феста, защото се събират 2 нощувки незнайно къде ... в неделя вечер няма никакъв нормален транспорт за обратно :(/

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sam Vgorata

Исабел, при Пол е големият и ще ти е тежък. Ако искаш мога да ти изпратя този който сега е при Боби (малък с къса дръжка) за проба.

Цялата тази работа ме подсети за нещо весело. Щях да питам дали някой има подробна почвена карта на България. И тогава се сетих за дядо ми Христо. Агроном ,почвовед, един от първите които са обикаляли баирите из страната с една стара "Молотовка" за съставяне на почвена карта. Та баба ми ми разказваще, как докато той е пътувал из България, баща ми и чичо ми ,който  са били дечковци тогава са се заигравали с почвените проби ,които са били из цялата къща. На милата жена и се е налагало после да подрежда буркани и етикети по нейно усмотрение само и само да не стане скандал. :smile: 

Та , някой да има такава карта ? :mrgreen:

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Краси, ето линк към темата с почвата: https://bezmotika.com/topic/98-състав-на-почвата/#comment-685

 

Това е една от картите: https://esdac.jrc.ec.europa.eu/images/Eudasm/BG/BG_12000.jpg ама като чета как вероятно е направена.... :joy:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тедка, що смях през сълзи? Европейския почвен атлас е най-точната МАКРО карта на почвите в Европа, която имаме. Иначе да се има предвид, че горния почвен слой може да е много различен в резултат от човешка дейност. Ето например на едни съседи в махалата има насипано 30 см друга почва върху основната и нали...

Специално за Софийско поле е ясен генезиса на почвите - утаечно дъно на езеро, каквото е било преди Искър да пробие пролом в Стара Планина. На юг и север към планините отива към канелена горска. При нас в Хераково е почти на делителя и това се вижда ясно в изкопите на основите на къщите. Тъй като се строи яко, мога да наблюдавам "почвени картини" на десетки места в околията в последните няколко години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Ако идам с колата към София във вторник дали може да се уговори нещо да си взема едно глиганче направо от майстора?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sam Vgorata

Прасенцата станаха три :)

Последното е 52 см широко.

DSCN4778.JPG

DSCN4782.JPG

DSCN4768.JPG

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Еха, Краси, тая последната "свинщина" с по-тесни зъби ли ми се вижда или са същите като на другите глигани?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sam Vgorata

Тези всичките са с еднакво широки остриета. От известно време работя по вариант с по-тесни остриета и ако всичко е наред към края на идната седмицата ще имам напълно завършен и готов за проби екземпляр. Ще е за вече разработени градини , така да се каже. :) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Първи впечатления от новия инструмент - почти нищо не става, когато глинестата почва е спечена и има много треви. Зъбците се забиват на 1/3 със зор, а корените на тревите са късат трудно.

 

Ще чакам обилни валежи за нови опити. :)

34135450_10212087786049832_366622003274186752_n.jpg

34142094_10212087785929829_2761978444538445824_n.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 1 час, Lyubomir Durankev написа:

Първи впечатления от новия инструмент - почти нищо не става, когато глинестата почва е спечена и има много треви. Зъбците се забиват на 1/3 със зор, а корените на тревите са късат трудно.

Ще чакам обилни валежи за нови опити. :)

Любо, малко си се надценил за големия.. според мен на тоя с двете дръжки приложението е за обработвана почва.. за двама човека, заедно, стъпили на пътеките от двете страни на лехата.. а ако са левичар + десничар ще са направо кат' трактор.. 

При теб на тая ливада сигурно ще може да влиза до долу само рано напролет, когато е напоена земята и ниска тревата..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тази ливада е нагледно изражение на положението при нас. Колко е висока тревата няма отражение... даже по-високата трева задържа повече влага долу, защото покрива по-добре. Това, че корените се късат трудно е добре - значи имаш добре установени видове.

Въпросът е, че в суха и сбита почва не може да се работи поради това, че зъбите са с тъп профил. Една вила със заострени конусовидни зъби влиза по-лесно. Не е никак лесно де, но е по-лесно от глигана. За продълбочител ти трябва това, дето пусна по-горе като снимка, Любо. Всъщност не съм сигурен защо си искал да ползваш глигана, с каква цел?

А специално тоя си е баш за работени лехи, макар че това с двамата човека не го бях срещал като опция :D

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sam Vgorata

Любо , много е красиво при теб :) Както ти обещах , ако установиш че инструментът не е подходящ за твоята идея можеш спокойно да го върнеш. Продълбочаването с ръчен инструмент на големи площи ,които са затревени си е къртовски труд.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Краси, не си давам прасенцето! Чакам обилни дъждове и помощ от трактор. Сигурен съм, че след това инструментът ще има голямо приложение. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Краси, само да се обадя, че идеално вади картофи моето глиганче. 

 

Между другото в YouTube като напиша "bez motika" и ми излизат куп резултати с македонски и сръбски уреди за копане :huh:. Ето един:

https://m.youtube.com/watch?v=OB3nPB7pMKw

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Нашия малък брат на глигана ползваме точно за вадене на картофи, обаче като спече, само с кирка се вадят, понякога и с права лопата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Глигана е голяма работа. Вярно, че от време на време се люлея върху него с моите 50 кила, но сега, както е валяло, глинестата почва се разрохква с него перфектно. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да дигна малко темата, а и Краси изчезна безследно нещо :) Гледам и ФБ страницата я няма?

Проблемите ми с Глигана (описани по-нагоре в темата) се виждат добре в началото на това видео, описващо друг инструмент, Magna Grecia:
https://www.youtube.com/watch?v=QHEmnURcXdg

Като искам да обърна внимание, че при тях почвата е доста сипкава (вижда се като вадят големите буци в началото и към 5та минута как тръска чима) и че няма особено дълбоки корени в стил поветица, троскот, паламида и тн.

От там видях коментара "Of course the broadfork is borderline useless for breaking sod." и ми стана интересно, верно ли е толкова of course положението? Та тъсих таргетирано и действително на места производителите пишат, че не е подходящ за "breaking new ground" / "breaking thick perennial grasses sod". Не става дума за якост/здравина, а за удобство.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Някой има ли идея дали Краси още прави глигани? Линка му за ФБ не работи. Друг контакт?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване