Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Иван Юруков

Семейно дворче

Recommended Posts

Иван Юруков

Здравейте,

Казвам се Иван и въпросният двор се намира в Панагюрище. Запуснат е от можеби 4 години. Тази година се прибрах с моето семейство да живеем тук. Решихме да си посадим нещо.....оказа се че ще е интересно, но сме тотални лаици по доста теми. Ще се радвам и разчитам на всеки съвет или мнение. В момента зарязвам овошките които са останали и се събира огромно количество клони, които трябва да разкарам по някакъв начин. Другото е тревата, дивите къпини, отломките от стари сгради и още хиляди неща. Лудост, но засега приятна. Толкова за сега.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Айде официално добре дошъл! Пусни някоя снимка и покрай нея - въпросите. Ще помагаме с каквото можем :)

Клоните ще ти влязат в употреба при варенето на компоти и други буркани зимнина. Ако имаш как да ги надробиш - с дробилка под наем или собствена, идеален мулч за пътеки и овощни дървета и плодни храсти. Тревата е полезно нещо :) коси и ползвай в градината.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Добре дошъл.. за клоните яко се вихри дума в чата през последните два дни, а съм и напълно съгласен с Боби.. по дебелите за горене.. по малките на една клада е най бързия и лесен вариант..

отломките зависи какви са - ако е варова замазка трябва да я разкараш, но тухли и керпич аз лично бих оставил просто бих ги поразпилял равномерно.. изпечената глина задържа влага.. а керпича си е изпечена на слънце пръст и ще олекоти почвата.. ако имаш стари проядени/гниещи греди пробвай да направиш експериментална хугел леха..

микс от зелена трева и най-тънките клонки си е перфектна купчина компост, но ще и трябва поне една година..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Иван Юруков

Малкоснимки.

IMG_20180316_120353.jpg

IMG_20180316_105122.jpg

IMG_20180316_105405.jpg

IMG_20180316_120340.jpg

IMG_20180316_113130.jpg

IMG_20180316_105139.jpg

IMG_20180316_105110.jpg

IMG_20180316_105157.jpg

IMG_20180316_105139.jpg

IMG_20180316_105354.jpg

IMG_20180316_105117.jpg

IMG_20180316_120323.jpg

IMG_20180316_120316.jpg

IMG_20180316_105153.jpg

IMG_20180316_110008.jpg

IMG_20180316_120333.jpg

IMG_20180316_105206.jpg

IMG_20180316_110014.jpg

IMG_20180316_113124.jpg

IMG_20180316_113115.jpg

IMG_20180316_105146.jpg

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Всички стари дървета от снимките по-горе са за епична резитба - прореждаща и подмладяваща. Болното дърво с брашляна - за премахване, освен ако не го искаш за катерушка на децата, но да знаеш, че е опасно... С бръшляна ще си имате най-голяма играчка според мен.

Голямото дърво на фона на тенекията с кюнеца - това орех ли е?

Керемиди и тухли можеш да ползваш да си оградиш двете лехи, които си прекопал и при възможност тази събота ги мулчирай дебело, че се задават валежи и сняг, нека пазим почвата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Иван Юруков

Повечето стари дървета са за премахване. Това е дъното на двора. Там може да остане голо с бръшлян докато не реша да ползвам "любимите" ти химии за тотална ликвидация. Двора който съм снимал не е мой( дълга и широка е ) но аз го ползвам. Залепен е до моя и беше наш. Имам и предни два двора , снимки друг път. Единия имаше ограда и там бяха цветята и тревата. Другия беше за гараж на баща ми. По едно време имаше 4 Газ-ки, и други коли. Та тези двата ще ги оправям за да станат красиви. Задния двор е за експлоатация, докато може. Голямото дърво е орех да. Оказа се че имам самозасадили се две или три орехчето и май май ще ги местя до границата на предния двор. Тухли дал Бог, натрошени и керемиди също. Не съм сигурен, но мисля ,че се вижда и планината от камъни която мисля да използвам за междудворова ограда. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Иван Юруков

Почвата която съм снимал е от стар 4 годишен компост , който се допълва от единия край с дървесна пепел с години. Затова в единия край е като глина а в другия прилича вече на почва

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Иван Юруков
Отговорено (Редактирано)

Лехите са юг-север. В Панагюрище го дават в началото на другата седмица минимални -3. Ако ги завия с найлон през ноща не вярвам да замръзне. Двете малки лехи са с лук(арпаджик) и чесън( скилидки). А другата леха в неделя мисля с половинката да я насеем с магданоз, копър и целина. 

Отделям по около 2 часа всеки ден в градината , след това съм на работа  (готвач съм) , затова пиша толкова,като родилка в БГ мама.

 

Редактирано от Иван Юруков
  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Иван Юруков

Супер изкефен съм, днес за около 4 часа с половинката свършихме супер много работа. Зарязахме половината двор, премахнахме няколко стари изгнили дървета (за съжаление две ябълки и една вишна), добрах се до старата стара смокиня която ще трябва да зарязвам утре, дано не вали известно време. Посяхме магданоза, морковите, листната целина, тикви цигулка, грах и царевица. Останаха копъра и главестата целина.IMG_20180318_121821.thumb.jpg.1a0aea3a051b9d60657a5006d0d81717.jpg

IMG_20180318_121834.jpg

IMG_20180318_121829.jpg

IMG_20180318_121843.jpg

IMG_20180318_121825.jpg

IMG_20180318_123032.jpg

IMG_20180318_121837.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Не е ли рано за тикви и царевица?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Иван Юруков

Горе-долу на всички снимки се вижда колко още има за рязане и чистене , най-якото е, че купа с клони става епичен. Дано има какво да затварям в буркани за да ползвам малка част от тях.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Иван Юруков

Ру нямам никаква идея но...ги посяхме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Драсти, ама що запали клоните, стеснах се като видях снимката!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Иван Юруков

Запалих малките и старите. Всичко останало е събрано , ще видя какво да го правя. Предполагам ако имам време ще ги одялкам и ще ги метна на компост за гниене. Едрите ще ползвам за колчета и за горене.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

може да се закопават и в повдигнати лехи ...  нещо като хюгел

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Иван Юруков

Може, но доколкото четох за хугел лехите ще ми трябва слама или сено или нещо друго за покриване а в момента не е налична такава. На снимките се вижда колко е голям купа това е около 5 х 3 м. Много обемно. А съм сигурен че ако го мина на дробилка няма да е повече от две количко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Иван Юруков

На първата и предпоследната снимка,  от последната серия, се вижда купът от клони до постройката.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Иван Юруков

Чемшира го нападна гъсеница миналата година пръснахме го с някакво лекарство и започна само да се възстановява храстчето. Въпроса е трябва ли нещо друго да му се прави.IMG_20180320_160500.thumb.jpg.16a7bc4a80e8fd1fd8246234b6310bf1.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз имах към 50 чемшира. След като на 3 пъти уж се преборвах с гъсеницата и уж почваше да се възстановява - накрая го орязах до дъно и сега нямам нито един.... Но пък ми се отвори място за лаленца и други цветя ;-)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Иван Юруков

Чемшира е стар около 30 че и повече години. Има сантиментална стойност.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване