Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Ру®

При мен почти не раждат (от @alys преди 2, а може и 3 години да станаха) издънки и резници.  Подозирам че защото са на сянка и смятам да ги преместя на по-слънчево. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Торени са с овча тор наесен. Никакво поливане - тук до средата на юли подпочвените води са в изобилие. С подобряване на почвения механичен състав и добавяне на органична материя почти нищо не се нуждае от поливане. Доматите изкараха 2-та месеца без капка дъжд с 2 поливки. Глина рулз :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Може би и @Миленка да каже в тия 50 години, баща й как тори касиса.

Сладури :) Ами никога не го е торил. Единствената му грижа за касиса е подмладяването, чрез редуването на резитбата. И поливане, ако е мноого суха годината. Аз процедирах по същия начин, когато имахме хасковския имот. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Може би има значение и почвата каква е. Ако е бедна, ще трябва да се добавя органична материя. Въпреки че специално за касиса знам, че го има в диво състояние в Родопите. Е, колко да е богата горската почва там?

2014 г. също садих наблизо заедно с прасковките и една малка черница, сигурно беше една пръчка 1,40 висока, без разклонения. Вече 5 години се мъчи и не изкарва повече от 15 см клонки на сезон. Тази година за пръв път има може би 40-50 см и още не е по-висока от мене. В един момент чакам да дръпне и вече има първи признаци. Но и колко тор да докарам и кое по-напред? А не е през годините да не съм ѝ добавял кокоши тор. Ще трябва да се работи върху почвеното плодородие определено. Ей сега почнаха да падат по-сериозно листата и ще събирам за мулчиране. Идеята на Миленка с ръжта ми хареса, но нямам достъп до ръж. Само пшеница от съвременните сортове и лющен лимец.

Иначе ей сега хвърлих око на близките храсти червено френско грозде - ами не се виждат от хмел и коприва, но и то листата отдавна им опадаха.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Понеже вчера садих жълтоцъфтящия касис (Ribes aureum) и червения дребноплоден (Jonkheer van Tets) се сетих, че миналата година собственика на разсадника в кв. Беломорски ми каза като е една пръчка да го садя под наклон и да го заровя повечко за да избие издънки от 2-3 места и да се разклони по-хубаво.. така и сторих тогава с този, който бучнах в Перущица и верно доста по-"отворена" корона заформи.. ровчих и в нета там има показано как да се реже първите 2-3 години след засаждане, там на схемите също са прилично "закопани", та ще си преместя част от статията и тук:

Как се извършва резитбата за формиране на касиса?
Резитбата за формиране на касиса започва на следващата пролет след засаждането. Растенията с една пръчка се режат над една, две или три пъпки. Слабите растения се режат над по-малко пъпки. Когато пъпките са по-гъсто разположени, реже се и над повече пъпки.

Растенията с две еднакво силни клонки се режат над една или две пъпки (фиг. 243).

rezitba-kasis-dve-ednakvi-klonki.jpg.3dd4bad5309cef3b7c3ee13f2b46742c.jpg

 

Когато клонките не са еднакво силни, по-слабата се реже над една пъпка, а по-силната - над две пъпки (фиг. 244).

rezitba-kasis-razlichni-klonki.jpg.18b5689dbedcabc42603fc8433f30b77.jpg

През пролетта на втората година резитбата се извършва в зависимост от състоянието и силата на растенията. На растения, които имат няколко силни клонки, се избират 3-4 равномерно разположени около основата на храста за основни (плододаващи) клонки, а другите се премахват до основата (фиг. 245).

rezitba-kasis-vtora-godina.jpg.49898b52b5731c0a832d61b7d95943d3.jpg

Оставените за плододаване клонки се съкращават така, че след резитбата върховете им да са на еднаква височина. По-слаби растения, които имат по 1, 2 или 3 клонки, се режат на по 2-3 пъпки, без да се оставят илододаващи, а на междинните по сила на растеж растения се оставят по 1 или 2 основни клонки.

През третата година се оставят още по 2-3 основни клонки, а всички останали се премахват. Най-силните клонки се съкращават по малко, за да се постигне равновесие между оставените основли клонки. В противен случай храстът не може да се формира добре.

Когато през предшествуващата година сме оставили по-слаби клонки за основни, а през следващата година са израснали много силни и на по-подходящи места клонки, по-старите се премахват и се заместват от по-силните и по-млади клонки. Към края на третата година при добри грижи касисозите храсти са формирани. Добре формираният храст трябва да има 2-3 едногодишни и толкова две- и тригодишни основни клонки.

Източник: http://www.kak-da.com/как-се-отглежда-черното-френско-грозде-касисът.html

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тъй или иначе за всички плодни храсти това си е валидно, да закопаш по-дълбоко ;) Камчатките от новите поръчки ги слагам така, че най-долните 5-8-10 см от клоните да се паднат под земята, да се размножават растенията ;) Малинакът и него така го правя.

За нашия касис, да покажа малко история на развитието, за снимкова справка.

Пролет 2017, резници от касис по 1 педя, забодени директно в земята, покрити до горе със слама, без капка, спорадично поливане с маркуч (по-рядко от 1 път на 2 седмици). Нямам снимка. Есен 2017, вадя вкоренените резници, които са направили по 1 педя нагоре прираст на места и ги посаждам дълбоко в редичка през около 40 см. В кофата се виждат въпросните резници.

IMG_20171029_120550.jpg

Пролет 2018. Отрязвам върховете на всички разсадени резници, като оставям по 10тина см над земята. През сезона махам най-нефелните клончета. Към края на 2018, нещата изглеждат по този начин в снега. Това на преден план е около 70-80 см високо, снегът е 20-25 см около тях.

IMG_20181222_133815.jpg

Лято 2019. Прореждам с една лятна резитба за добре оформена корона. Есен 2019, вадя храсти за местене, ето това е размерът и формата им. За фон - две палета, които дават представа.

IMG_20191102_170746.jpg

Обръщам внимание, че умишлено оформям храстите да са развити повече в една равнина, с определена цел - плет. Някои са т-образно, някой са на Х, но като цяло по-рехавата и проветрива корона е по-добре.

 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Aз току-що насадих един касис и една йоща, които обаче са доста по-големи - 70-80 см над земята и разклонени. Не ми се ще да ги режа ниско до земята. Идеята на рязането е да се сгъсти храстът? Касисът има две основни стебла, йощата - три, от които едното е най-високо. Миналата година също сложих йоща, само че беше по-скоро като фиданка, неразклонена в основата. Сега е разклонена настрани, но не видях нови млади издънки. Лошо ли е това? Дали на втората година ще изкара? Въобще не съм чел как се сади и нищо не бях рязал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

@Боби Димитров, @Ру®, който още е взел - хванаха ли ви се белите касиси? Засега съм сложил резници само от червения, като намеря време ще сложа и бял и черен. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 42 минути, Ciao Li Min написа:

@Боби Димитров, @Ру®, който още е взел - хванаха ли ви се белите касиси? Засега съм сложил резници само от червения, като намеря време ще сложа и бял и черен.

За ribes aureum ли говориш като бял или друг вид? Аз само такъв взех от Франция 3 броя и още диря място за единия. Ще чакам развитие напролет.

A според мен има и разлика от червен до червен. Този, който имам вече няколко години, е супер дребен. Надявам се новият холандски сорт, Jonkheer van Tets, да е по-едър и вкусен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 2 часа, Славянски написа:

За ribes aureum ли говориш като бял или друг вид? Аз само такъв взех от Франция 3 броя и още диря място за единия. Ще чакам развитие напролет.

Не, "белият" касис е подвид на червения - Ribes rubrum. Сладък е, но поради отсъствието на багрилни в-ва не особено вкусен.  Не знам моят червен червен какъв сорт е, наистина не е твърде сладък и вкусен, но този тип плодове не ги отглеждам за захарно съдържание и прочее. Златен ( aureum) нямам. Ако искаш един бял в замяна на твоя третия ауреум?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 3 часа, Ciao Li Min написа:

@Боби Димитров, @Ру®, който още е взел - хванаха ли ви се белите касиси?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 30 минути, Ciao Li Min написа:

Златен ( aureum) нямам. Ако искаш един бял в замяна на твоя третия ауреум?

Може, твоят е вкоренен, нали, не резник?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Целия храст ти давам, ще ти трябва багажник, ако искаш и едно френско грозде. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Днес успях да посадя последния корен касис от френската поръчка, стоя цяла зима "затрапен" и му намерих място накрая. Нямаше как да не забележа, че за разлика от другите корени, които садих преди зимата, беше почнал да образува млади бели коренчета - подземната част се развива, докато отгоре е във видим покой. Не е зле тоя "плевел".Photo1765.thumb.jpg.c30e2e81470a459bf3c63bbfb781fe03.jpg

Мерси и на Георги за половината храст бял касис. Дано се хване въпреки пресаждането в такава напреднала възраст.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

При мен цъфти златният касис (Ribes aureum) - доста за такива малки растения:

IMG_20200427_223915.thumb.jpg.767ef39167135118a9fa7c828ef933d7.jpg

Ще видим дали ще си струва тоя американски вид. Бях чел, че киселее.

Другите видове не съм ги заглеждал.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

И при мен златният е на това дереже, само размерът е по-малък на височина. Червеният е прецъфтял на практика, черния е 50/50, в процес. Докато правих снимките за албума ми, около 5 земни пчели се блъснаха в мен, щото им преча да се бутат по тия микро цветчета касисови.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Реших да огледам и другите видове, кой докъде е. Има разлика в цветовете, дори на външен вид, на която не бях обръщал внимание. Ето го касисът (черно френско грозде) :

IMG_20200428_122802.thumb.jpg.8cfcfc35a9c0da124dac62f0d909a645.jpg

А това е червеното френско грозде, което на френски пак се казва касис:

IMG_20200428_135612.thumb.jpg.ec5291791540efc9a743de92305097d1.jpg

Като форма прилича, но на пръв поглед са съвсем различни. Червеното е по-близо до бодливото немско/цариградското грозде:

IMG_20200428_135741.thumb.jpg.66b054f97a5e0998b994a4411f1c18c8.jpg

Корекция: всъщност съм се заблудил и на горната снимка пак е червено френско грозде, но друг сорт, а немското, което е до него, не е цъфнало. То затова и прилича :)

А това е йощата, която е хибрид между касис и немско грозде:

IMG_20200428_122711.thumb.jpg.202018be79974ebf8620cfac4f968e42.jpg

За мен тя е най-красива:

IMG_20200428_122959.thumb.jpg.782f7f178b96185468af5c91644f0372.jpg

А ето и за сравнение бялото френско грозде - прилича на червеното:

IMG_20200428_122611.thumb.jpg.e24a6c1ab36bf6507efd3ab15e399580.jpg

Златният касис е съвсем различен на вид що се отнася до цветчета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Завъдих вече четири или пет сорта касис, но засега само един плододава. Гледам сега един човек предлага сорт Богатир, който предполагам е руски. Малко скъпичко, но не знам колко са големи всъщност.

@алина ти знаеш ли нещо по въпроса? Кои са предпочитаните руски сортове?

https://m.bazar.bg/obiava-30709264/kasis

Редактирано от Славянски

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 1 час, Славянски написа:

Завъдих вече четири или пет сорта касис, но засега само един плододава. Гледам сега един човек предлага сорт Богатир, който предполагам е руски. Малко скъпичко, но не знам колко са големи всъщност.

@алина ти знаеш ли нещо по въпроса? Кои са предпочитаните руски сортове?

https://m.bazar.bg/obiava-30709264/kasis

Този сорт е от  едроплодните, но нищо не пишат, устойчив ли на мана. Расте Богатир, като висок храст с силни клонки, плод до 7 гр. Узрява през юли.

 

Но най-едър е касис Ядреная.Плод до  8 г- Устойчив е към ръжда,  акар, Но недостатък е, че леко киселее и бързо устарява, тоест трябва  да се укоренява наново..

най-сладките сортове: https://www.ogorod.ru/ru/sad/currant/9605/Top-7-samykh-sladkikh-sortov-chernoy-smorodiny.htm

Можеш да купиш един или  2 храста и  да отрежеш резници за засаждане., така ще размножиш. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Мерси. Интересно, че цели седем грама. Това чак не ми се вярва. Моите не са повече от един-два грама зърната.

Един от сортовете ми, Титания, е ето този:

https://abekker.ru/articles/smorodina-titaniya-samaya-krupnaya

Води се много едър, шведска селекция. Американците дават добив от храст между 4,5 и 9 кг. Още не съм брал плод от него.

Но, пак казвам, 7-8 грама са много едри плодове.

Относно поръчването, ще видя - скъпичък ми излиза транспортът до село и няма много време до разлистването.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване