Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

За сорт Голиат по-трудно намирам информация, но се счита за едроплоден. Ето един френски източник:

https://monparadisvert.wordpress.com/2013/07/09/ribes-nigrum-goliath-cassissier/

И един руски източник:

https://www.podvorje.ru/retail/catalogue/fruit-trees/ribes-nigrum-goliath.html

Голиат се води късен и урожаен сорт.

Впечатлих се, че касисът издържал на -40.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 1 минута, Славянски написа:

За сорт Голиат по-трудно намирам информация, но се счита за едроплоден. Ето един френски източник:

https://monparadisvert.wordpress.com/2013/07/09/ribes-nigrum-goliath-cassissier/

Впечатлих се, че касисът издържал на -40.

Трябва да се търси касис, който издържа и на засушаването, на мана и акарите.

Селеченская, устойчива към студовете, към засушаването към мана , но страда от акарите.

Источник: https://poferme.com/sad/kustarniki/smorodina/sort-sm/chernaya

.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
На 11.11.2019 г. at 12:10, Славянски написа:

Aз току-що насадих един касис и една йоща, които обаче са доста по-големи - 70-80 см над земята и разклонени. Не ми се ще да ги режа ниско до земята. Идеята на рязането е да се сгъсти храстът? Касисът има две основни стебла, йощата - три, от които едното е най-високо. Миналата година също сложих йоща, само че беше по-скоро като фиданка, неразклонена в основата. Сега е разклонена настрани, но не видях нови млади издънки. Лошо ли е това? Дали на втората година ще изкара? Въобще не съм чел как се сади и нищо не бях рязал.

Старата ми йоща се повреди от някакъв паразит, който  гризкаше стъблата оттвътре. Рязах клонките до здравото, но храст се повреди и се наложи да го  размножавам с резници.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Да не са червеите/ларвите, които нападат ябълковите фиданки на @Димо?

Тези сортове докато не се изпитат, е въобще много трудно да се правят каквито и да е изводи от такива описания по сайтове с неясни източници. Може би единствено за ранни и късни. Ще видим тая година дали ще има разлика в едрина, вкус, родовитост.

Най-вероятно няма да взема Богатир, поради липса на време най-вече. Имам много растения да окопавам, други да местя и разсаждам, и то между по-основни инфраструктурни занимания, а ми се ще да направя и някои присадки. Засега съм сложил към десет корена касис и това е окей.

Може да се чуя с човека относно сорта и големината на растенията. Днес не отговаряше.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Толкова много лъжи срещах и от разсадниците, че вече на отделни частни обяви и не вярвам.Къде е гаранция, че е именно същия сорт? Купих семена  от една екзотическа фирма, няма всхожест изобщо.Сега купих от нашия агромагазин семена. Потопих ги във вода,  20% само паднаха на дъното. И това е от различни фирми семената. А вие казвате, че старите да сея..Може своите събрани са  от своето овощно място - да. но и пресните от купешките  вече не дават всхожест, а какво да говоря вече за старите.

Мога , разбира се ,да рискувам и да поръча този сорт Богатир, но вече толкова пъти все рискувах, все поръчах..Хората трябва да се научат да бъдат честни.Има руска пословица:Обжегся на воде дует на молоко." Тоест ако  попари езика от вряла вода почва да духа  и на мляко..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Говорих с човека - растенията са към 50 см. Ето какво пише за сорта:

10-16-01-chs-bog.jpg.ee5cf9070e38f3dfc88641c4c934a2fa.jpg

"Черная смородина БОГАТЫРЬ

Новый сорт отечественной селекции, получен на экспериментальной базе Всесоюзного института растениеводства от скрещивания сортов Неосыпающейся с Голиафом. Зимостойкость хорошая.

Кусты мощные, сильные, высокие. Урожайность хорошая. С куста получают в среднем около 4 кг ягод.

Ягоды крупные, после созревания хорошо держатся на кистях. Мякоть сочная, зеленоватая, довольно приятного вкуса. Ягоды созревают в июле — начале августа. Их потребляют свежими и используют для переработки.

Сорт самоплодный, повреждается почковым клещом.

Богатырь проходит производственное испытание."

И още един източник:

http://ogorodsadovod.com/entry/1628-krupnoplodnaya-smorodina-sorta-rekordsmeny

И една статия за борбата с конкретния проблем:

https://www.botanichka.ru/article/meryi-borbyi-s-pochkovyim-kleshhom-na-smorodine/

И още информация за препоръчвани сортове на руски (от западните включва Титания):

https://www.ogorod.ru/ru/sad/currant/10029/Smorodina-kotoraya-ne-boleet-rosoj-luchshie-sorta.htm

На снимките някои изглеждат много едри! Надявам се ръцете не са детски.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

Славянски, от селекционни разсадници сортовете трябва да отговарят.Но понякога  от различни сортове засадени близо  се получава прекръстено опрашване и сорт отива..Няма сигурност  в сорт, който  отглежда от такива като мен)))любители.градинари..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 3 минути, Славянски написа:

За някои срещани у нас сортове:

https://agri.bg/agrosaveti/ovoshtarstvo/sortove-kasis-cherno-frensko-grozde-2

В кои разсаници със  сорт продават? Все си  касис и касис..Разлика правят само:Черен, червен или уж бял. иначе никакъв сорт не рекламират.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 4 часа, алина написа:

В кои разсаници със  сорт продават? Все си  касис и касис..Разлика правят само:Черен, червен или уж бял. иначе никакъв сорт не рекламират.

Във Фантазия е сорт Победа, в Малчеви имат Титания ако не бъркам. Някои наистина - даже сякаш повечето - не упоменават сорт.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина
преди 2 часа, Славянски написа:

Във Фантазия е сорт Победа, в Малчеви имат Титания ако не бъркам. Някои наистина - даже сякаш повечето - не упоменават сорт.

Е, Титания, не е лош сорт.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Досега от всички сортове касис, които съм слагал, никога не съм имал толкова буен растеж първата година:

IMG_20210618_203943.thumb.jpg.b7f3905ff96a6a23af0e7786ae05094d.jpg

Това е сорт Андега.

Беше доста ниско растение. Може и причината да е, че другите не ги кастрих ниско, но и тези бяха дебели пръчки с мощни корени. Плод мисля, че няма тая година.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Сигурно половин час стоях и ядох, много обичам касис. Четох ви преди време, че силен ви бил ароматът... признавам си, не ви разбирам :)

IMG_20210729_171352.thumb.jpg.fc0596ab8ffcbb7a65d7ae8cff9de22a.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И аз много обичам. Ако не бяха го омлатили животните по време на цъфтежа, можеше и да опитам повече. Но пък джанки и ябълки бол :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

@Лозан ме подсети да пусна снимка на поредната доза вкоренени. Преди да почнат да отварят пъпки някъде през април, режа туй-онуй от касисите и директно забождам в земята на капката до другия касис. Бутам ги гъсто, на 2 реда от двете страни на маруча, така че между 2 капки (30 см) мога да сложа спокойно 20-30 резника. Гледам поне 2-3, но по-добре 4-5 пъпки да влязат в почвата. Не се скъпя. Резниците от касис така или иначе имат голям брой пъпки и са дълги и изобилни.

Резултатът (линк към същото):

AM-JKLXZsohE4fR2MLzp0xzg5fH_3iDy9CjOUCQ4

 

Хващат се поне 25 до 30 от 30. На есен (оптимално след падане на листата, но в случая тия бяха за подарък на човек, дошъл на място, та по-рано) ги вадя и разсаждам по 1 на капка. След 2 години растеж почват да плододават и ги раздавам в селската група, или продавам.

На тази снимка се вижда в крайно дясно част от "майчинския" храст касис, а наляво от него по реда - разсадени на есен резници (и после камчатки няколко).

AM-JKLVitPQhi8uVvkBRhBziu9lnxjoLSC0DZ3qE

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Капковото кога го пускате? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Обикновено не преди 1 юни, защото има някакви пролетни валежи. Мократа 2018 го пуснахме през май и после в края на юли :D 1 път седмично макс и то само ако не е валяло през седмицата.

Тези редчета на снежната снимка ги мулчирам с едрата отсевка от компоста и има достатъчно влага, отделно, че смолницата държи много вода.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Какъв е обичайният прираст първата година? И казваш на втората даже дават и плод?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Зависи кое броим за първа :) Ако 2022 март забода пръчки, същата година (първата? нулевата?) тия пръчки правят малък прираст, вижда се на снимката горе. 2022 есента като ги разсадя, 2023 (която им броя за първа) нарастват доста, бих казал и 50 см, като им щипвам върха, за да се разкланят и залагат цветни пъпки. 2024 дават плод - малко, но все пак дават.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване