Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

алина
На 20.09.2019 г. at 14:35, Славянски написа:

Някой прави ли сок от касис тая година? При мен касисът имаше първите си няколко плодчета. Но имам и йоща (кръстоска между касис и цариградско грозде), та живот и здраве може да берем повече един ден. От червеното френско грозде съм малко разочарован. Вече 6-7 години расте, и плодчетата са толкова дребни и кисели, ама ще го чакам още... То се води за прясна консумация.

Опитай да сложиш киселите в мразилка. След замразяването  прекаленото кисело би трябва да стане поносимо. Аз държа клюква и червените боровинки в мразилка. Много вкусно  червена боровинка, черна боровинка и мед в кисело мляко.Йоща има дебела кожица , ако за сладко  трябва да пропуска през месомелачка или изтисквачка. Или , като компот. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

От френските касиси как ви вървят растенията? Аз имам Титания, Голиат и Андега. Вторият може би даде фира, а имах само едно растение. Другите са добре. Андега най-мощно, но не е давал плод.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Аз бях взел само златен. Вървят добре и двата храста, цъфтят доста но не връзват толкова и май пилетата ги консумират преди аз да стигна. Хващат и доста листни въшки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз също бях взел златен, даже го забравих. Първата година се разви много добре и даже го опитах. Имах голяма надежда за втората година, но го опасаха едни кози и нямаше прираст. Като цяло за него съм оптимист, стига да няма набези. На слънчево място е и листни въшки не е имал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Виждате ли разлика между различните сортове касис (ако имате различни)? Димо беше похвалил Андега. Аз мисля да пробвам и Богатир. Голиат имах едно растение от Пландорекс, но загина още на първата година, както загина и Jonkheer van Tets или каквото там беше червено френско грозде.

За съжаление при мен едни кози го омлатиха след разлистване преди две години и това ги върна назад в развитието им много. Имам освен тези и Титания и Победа и един незнаен. Засега колкото за опитване. Но сушата определено ги мъчи. Имам френско грозде на сенчесто и влажно място и е почти колкото мен. Другите повечето загинаха в ливадата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да пусна и тук: https://www.rhs.org.uk/biodiversity/currant-blister-aphid

Тагова: Пъпчиви листа, листа на червени петна, листни въшки, касис, болни листа.

Като цяло не пречи на касиса, ние не го пръскаме и не съм видял да забавя растеж или плододаване. Черния касис е малко по-малко поддатлив явно, но червения и белия, а в голяма степен и Ауреум са поразени яко :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Интересно, че досега не съм ги видяла тия гадове, а виждам само пораженията. Както и да е. Щом не пречи на растенията и плододаването ще си продължаваме така. 

Двата корена бял касис освен пъпчивите листа пак са останали с минус 30-40% от листата си. Тоя път спипахме гадта на местопрестъплението. Гъсеници, 4 броя в действие. Интересно е, че само белия касис си похапват. До него са червения, после черния и тях не ги похапват. Подбират си явно менюто..

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Айде някоя тематична снимка от мен!

Вързан, че макар 50% от цвета да не се опраши в бурите, теглото на плода разчепи храста.

20230619_114851(1).jpg

 

След червения зрее белия :)

20230629_124202.jpg

 

След него почва черния, който вече е обран.

20230624_164601.jpg

 

Тая година даже презря леко, береш и то се рони при допир. Яхме, яхме, ама то няма изяване!

20230709_141926.jpg

 

Та 1.5 кг плод + 1.5 кг захар + 48 часа студен метод с бъркане + машинка за домати = 2 литра сироп концентрат и 300 г "черно лайно" със супер наситен аромат, което веднага влиза за фермент газиран или за оцет, ако си Йоско :)

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да похваля и моя касис.

IMG_20230713_200220.jpg

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Преди няколко дена ги обрах моите храстчета. Ядохме колкото можахме и реших да направя някое друго литърче винце. Кротко си ври в една кофа ... ще видим.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Каква е рецептата, Георги? Баща ми разправя, че баба му е правела навремето вино от касис след като комунистите са ги принудили да си изкоренят лозята (в белослатинския край). Когато аз се пръкнах, жената касис вече не гледаше.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi

Рецептата я импровизирах. Касиса беше със захарност 13 brix. Първо сложих 2 части касис и вода и 1 част захар, стана 27 brix. Добавих 1 част касис, падна на 25 brix, добавих 0.5 част вода и стана 22,5 brix, перфектно. Иначе казано на 1 кг плод сложих 0.8 л вода и 350 гр. захар. В нета има доста рецепти вариращи в широки граници. И задължително качествени дрожди, дивите не ги долюбвам въобще. Ще видим, почти превря, ухае много добре. Брането и ронкането бяха супер тегави.

  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

IMG_20230715_160046.thumb.jpg.021405313dad860a65ac8400899c6cc4.jpg

И още една рецепта по студен начин, която се доближава до рецептата на @Боби Димитров

ChatGPT

Съставки:

500 грама касис (пресни или замразени)

500 грама захар

Сок от 1 лимон

Инструкции:

Измийте касиса и отстранете стъблата, ако има такива.

Поставете касиса в голяма купа и разбийте го с вилица или използвайте блендер, за да получите пюре.

Прецедете пюрето през сито или марля, за да отстраните семките и грубите частици.

В друга купа смесете касисовото пюре със захарта и сокът от лимон.

Разбъркайте добре, докато захарта се разтвори напълно.

Оставете сместа да постои на стайна температура около 1-2 часа, за да се смекчи вкусът на касиса и захарта да се разтвори напълно.

Прехвърлете сиропа в стъклена бутилка или контейнер и го съхранявайте в хладилник.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn
  • Ние правехме сироп от касис както в книгата на Алис "по студен начин", само че съотношението плод/захар 1:1 (на слоеве както при сиропа от бъз) и най-отгоре малко повече захар. Държим го задължително в мазето на студено и когато стане на сироп отливаме през цедка. Може да се разбърква от време на време, ако захарта е паднала на дъното.
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
sylay

Може ли да ме посъветвате за ПРЕКРАСЕН СОРТ ЧЕРЕН КАСИС, който да си засадя? Едър и обилен, който да се продава в България.

Намерих 1 "БИГ БЕН", но минималната поръчка там трябва да е 50лв., а аз друго в този сайт НЕ си харесах. Черните касиси са ми проблем и искам да си купя отличен сорт, а нещо от тук от там, както направих преди, а после да ми се налага да го измъквам.

За червените касиси, които се продават тук, най-много ми харесват сортовете: "Ровада" и "Йонкер ван Тест"(май беше)- този го имам в градината и съм много доволна!!!

За белите се колебаех между БЛАНКА, ВЕРСАЙСКА и ЮТЕРБОГ, но ми казаха, че най-сладка от тези 3-те е ютербог и си поръчах нея. Миналата седмица я засадих на мястото на друг касис, който измъкнах и подарих и още нямам отзиви от нея.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.

За първата ми среща със  студено произведен сироп в габровския балкан, ще помня докато съм жива. 

След като братът на мъжа ми ни нагости и  почерпи вечерта като Габровски заврян зет, на изпращане сутринта сложи едно шише сироп в колата до стъклото на задната седалка- армаган. И на лятното време, къде ти тогава климатик в колата, след толкова къндилкане и подгряване от слънцето, в един момент се чу  силен трясък и сиропът ни застреля. Оцапването не помня, но гърмежа няма да го забравя и от тогава препоръчвам  само варен сироп или малко количество пресен за бърза консумация.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 18.08.2023 г. at 15:04, sylay написа:

Може ли да ме посъветвате за ПРЕКРАСЕН СОРТ ЧЕРЕН КАСИС, който да си засадя? Едър и обилен, който да се продава в България.

За съжаление, въпреки че имам няколко сорта, почти нищо не бера от тях, най-вече заради животни. Но като посадъчен материал съм най-доволен от растенията взети от разсадник "Фантазия", Първомай. Димо препоръчваше Андега, който го взимахме от Франция. Някой бере ли вече от него?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

2019 година на пролет при моята резитба съм взел наръч резници и съм ги вкоренил. През ноември 2019 съм ги извадил и ги посадихме при приятели на село, 15-тина броя, покрай ограда.

356855916_980614946518513_2487911552253571461_n.jpg

През 2020 си растяха доволно, леко мулчирани с кашони, вече с капково, направиха втори и трети стъбла или добър прираст.

357041358_1471870133580505_9216071457603087480_n.jpg

Есента на същата година собственикът реши да направи тнар компостна леха или мулч леха, в която се трупа дълбок мулч от растения върху картон, който мулч поетапно става на почва и това кара касисите да пуснат повече странични корени.

356689801_2794918117317124_8563816837101478985_n.png

През 2021 храстите плододадоха за първи път. След което през '22 дадоха значително по-добре, но все пак всичко се изяде на сурово. През 2023 дадоха достатъчно количество, че остана необрано на част от храстите. Като идеята е да се види колко може да се изяде на сурово. Ето снимка, като да се има предвид, че лехата е 20 см висока, а двете кипри са съвсем леко по-високи от касиса, така че храстите са с 8-10 стъбла всеки и височина около метър и малко.

422505170_778061947679155_562366297347569064_n.jpg

 

Ще добавя по-актуална снимка при наличност, но си стана супер приятно плетче за доста кратко време. Важно е да се каже, че през '22 и '23 пролетта им правихме резитба, като разредихме короните на храстите и премахнахме около 20% от общия им обем, за да намалим растежа вътре в реда и да стимулираме растежа нагоре и навън от реда.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване