Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Валентин Пенчев

Лилава царевица

Recommended Posts

Валентин Пенчев

Търся да закупя семена лилава (пурпурна,перуанскка) царевица.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз имам или имах от тях, на годишната ни среща даже носих, но не съм сигурен дали има останали при мен и не мога да разбера преди идната събота, тъй като семената ми са на село. Тези семена са ми донесени от Перу от братовчедка ми и са доста стари, но въпреки това покълват. Лошото е, че след 2 години проби не успях да я накарам да роди - става по 3 метра висока, но не прави кочани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Валентин Пенчев

Здравейте,благодаря за отговора .Ще се радвам,ако все още имате такива семена и ми изпратите. Ще си ги заплатя. Много искам да  си отгледам такава царевица,разказват,че е много полезна.Аз си отглеждам бяла царевица ,сладка,която е сорт,не хибрид. отглеждам  и няколко вида малко познати плодове,абе хоби ми е.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Валентин Пенчев

Ще се радвам и ако някой друг се включи в дискусията. Аз не търся много,ще се радвам и на десетина семки. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

И аз опитах миналата година от семената на Боби. Излязоха към 5-7 растения около 80-100см. високи и само едно направи кочан (7см.), но без зърна по него. Май се отказах аз от царевицата :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Валентин Пенчев

Аз се занимавам с зеленчуци,една от основните култури,която засявам е сладката царевица.Имам доста опит с тази култура. За да не се получават резлтати от отглеждането на лилавата царевица,причината е може би в старите семена ,когато остаряват загубват  част от стартовата си енергия ,а и най-вероятно климата много не и допада,вариациите в температурата и по специално горещините. Но  аз мисля,че мога да преодолея тези проблеми,мисля,че ще успея да я размножа. Много хубави неща се пише за нея,надяам се да са верни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

На мен ми се намират по няколко зрънца от черна царевица - два различни сорта. Имам ги от миналогодишната сбирка на форума. Отказах се да ги сея и за да не отидат зян, стига да искаш, ти ги подарявам. Ако ги искаш пиши ми лично съобщение с адрес и какъв метод на доставка предпочиташ за да ти ги изпратя.

Снимка

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Валентин Пенчев

Писах на лични.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Аз мога да изпратя 1 червено мамулче от тази - Царевица, Каскейд руби-голд - ето снимка:

- carevica-kaskeid_rubi_gold.jpg

само трябва да имаш предвид, че от червената може да се родят и жълти мамули.. Ако те интересува пиши на лични да я пусна по пощата..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Валентин Пенчев

Искренно благодаря за предложението,оценявам го,но държа на лилавата царевица.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Валентин Пенчев

Иска да споделя опита си от отглеждането на черната перуанска царевица. Получих от Теди 9 семенца от черна перуанска царевица. Поникнаха само 4. Двете растения не направиха нищо,едното направи  няколко качана заедно,,но не можа да ги задържи,останаха дребни и хилави. Но посленото растение направи кочанчета.Още не знам колко зърно имат кочанчетата,но имат със сигурност. Много са на високо и не мога да проверя,а и растението е още зелено. Тази царевица е много шантаво растение,има прекалено дълга вегетация. Тя не е за нашия климат. С повече грижи,може да се изкара реколта,но добива ще е малък.

38179657_2100406556877401_5975655958192324608_o.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Валентин Пенчев

Иска да споделя опита си от отглеждането на черната перуанска царевица. Получих от Теди 9 семенца от черна перуанска царевица. Поникнаха само 4. Двете растения не направиха нищо,едното направи  няколко качана заедно,,но не можа да ги задържи,останаха дребни и хилави. Но посленото растение направи кочанчета.Още не знам колко зърно имат кочанчетата,но имат със сигурност. Много са на високо и не мога да проверя,а и растението е още зелено. Тази царевица е много шантаво растение,има прекалено дълга вегетация. Тя не е за нашия климат. С повече грижи,може да се изкара реколта,но добива ще е малък.

IMG_20181016_162536.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Привет, тези семенца най-вероятно са дошли от мен, а аз ги получих от братовчедка ми, която живя в Перу 2 години. Там този сорт царевица се гледа много и от него правят напитката "chicha morada". При нас я пробвахме преди 2 години и стана висока над 250 см, но така и не завърза. Поздравления за резултата :) Много добре се получи с тази дълга топла есен :) Пиши ако успееш да събереш семена!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Валентин Пенчев

Семена има   , дори на едното кочанче се виждат зърната. . Както казах ,тази царевица има прекалено дълга вегетация , а кочаните ги пуска когато е най-горещо, а това пречи на опрашването. Ако са повече растенията ,опрашването  ще се подобри ,но въпреки това добива си остава под съмнение, . Имам идеята да направя под вид на тази царевица, да я кръстосам с лилава царевица , или направо да направя хибридни семена. Така тази царевица ще може да с отглежда и при нас. Предполагам ,че ще има семена ,да си върна жеста, ако искате да опитате отново да отглеждате тази култура. А каква е тази напитка и дали няма да може да се прави от лилава царевица?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване