Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Lyubomira Momcheva

Разсад на дръвчета за сватбен подарък за гости

Recommended Posts

Lyubomira Momcheva

Здравейте!

Не съм от гилдията и не разбирам много от земеделие, но се надявам сред вас да намеря нужната информация за да осъществя идеята си. На Гергьовден с годеника ми ще се женим и искаме да подарим на гостите разсад от плодни дръвчета (възможно най-компактни за по-голямо удобство), който в последствие всеки да засади където пожелае. На няколко места ми казаха, че май месец вече е късно да се съди дърво, а на други че може в 2 варианта: или да се вземат "заспали" пръчки, съхранявани на тъмно и хладно, или да се поднесат вече разпъпили дръвчета в саксия. Смятате ли, че дръвчетата ще оцелеят или трябва да се садят чак на есен? Също така като сортове си представям да има разнообразни и по-устойчиви видове: слива, ябълка, дюля, круша, тъй като не знам кой къде ще ги посади. Имате ли други предложения? Също за външния вид, намирам само снимки на много малки разсади, а тук на Българския пазар имаше само пръчки по 2-3м за овошки. Да знаете дали се предлага и нещо такова в овощен вариант? 

https://www.pinterest.com/pin/528398968775430000/ 

https://www.pinterest.com/pin/528398968775430077/

Виждам, че често се използват маслинови дръвчета за тази цел, но по нашите ширини май няма да оцелеят. 

Благодаря ви предварително. И поздравления за форума, много е вдъхновяващ!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Здравей Любомира и добре дошла. За твоята цел си мисля, че най подходящо би било да са дръвчета-джуджета. Има такива по разсадниците вече на доста места. Просто пиши в гугъл. Ако са в контейнери не е от знаение кога ще бъдат засадени. Пролет и есен важи за дръвчета на гол корен.Успех и приятен съвместен живот с половинката :)

http://razsadnik-elit.com/tag/дървета-джуджета.html

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Да вметна, че повечето саксийни джуджета на слаба подложка могат спокойно НИКОГА да не бъдат посадени и да си отживеят в саксия, 10-15 литрова обикновено е предостатъчно. Даже някои от тях не понасят добре студените зими.

От една сватба имам 2 липи, които преди 3 години посадих пред офиса в края на май месец и макар че се бяха разпъпили яко, си се вкорениха добре. Разбира се, корените бяха опаковани в найлон пълен с мокър талаш и пясък, а върху тази "топка" украсено със чувалче от зебло и панделка. Тогава бяха около 50 см високи (сега едното е над 250, другото го сгази джип но пак е живо), младоженците специално бяха поръчали по-малки фиданки. Но то и плодно дръвче да е, дори да са пръчки по 2 метра, така или иначе трябва да я изрежеш на около 60-80 см над корена, та ще си стане компактно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

От тези дръвчета-джуджета си купих преди 5 години 3: круша, праскова и череша.  Оживя ми само едно, което миналата година за първи път роди 1 круша, която беше адски твърда и тотално безвкусна  - мисля сега да пробвам да я ашладисам...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Гергьовден се свързва по-скоро с цветята, с които се окичват агънцата, отколкото с плодни дръвчета. В тази връзка бих ти предложила да обмислиш вариант вместо дръвче, да е малка саксийка с живи, цъфнали цветя. Те са по-неангажиращи, изборът е огромен, има многогодишни, а и на самия празник ще придадат повече красота и настроение от нецъфнали дръвчета. Даже, ако ти се занимава, можеш и сама да посееш семена, макар че при поръчка от разсадник биха ти спестили доста време и чудене ще цъфне ли навреме или не. 

Ето напосоки списък с цъфтящи растения през пролетта от един разсадник. Сега се сещам, че цветни многогодишни туфи, които дават плодове са ягодите. Има ягоди, които са подходящи за отглеждане във висящи саксии. Ето няколко сорта.

Хубав празник! Чудесна дата сте избрали :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Ако търсиш нещо компактно може и нещо вечнозелено в саксия примерно лъжекипарис или подобно, което всеки гост може да засади дори пред блока на сравнително малка площ.. това разбира се не се вписва много в символиката "да посадим дърво и да се радваме на плодовете му" така че мини плодни дръвчета в саксия май е нещото което търсиш..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване