Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Свилена

Опит за дворче и градина

Recommended Posts

Боби Димитров

Алис, не разбирам каква е логиката, ако старата има проблем, искаш да си сигурна, че и новата ще го прихване, като освен това расте в сянка?! По-скоро бих я орязал за подновяване и да я ашладисам с няколко сорта.

Свилена, на Гого аргументът е валиден. Резитбата може да почака. Аз подразбрах, че дядото е починал, но не бих искал да се разстрои човекът в противния случай. В градината на майка промените и подобренията почнаха след като дядо и баба си отидоха...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ааа, питай половинката :).

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Свилена

За жалост дори не познавахме дядото ...Ама понеже орязахме всички други дръвчета из двора ( останаха само крушата , че ашладисана и чемшира) си помислих , че съвсем голо ще остане  и че евентуално нещо може да се направи да се спаси старото дръвче .

Историята на крушата е , че дядото много обичал да седи под нея и веднъж дошла кълбовидна мълния , изринала е вътре в къщата всичко на първия етаж ( нямало е здрав прозорец ) , а дядото не епострадал , защото си е бил на столче под любимата круша . И сърце не ми даде да я отрежа някак си :)

Ще я окълцаме цялата вероятно и ако не се стане  - ново дръвче , ще го наречем на дядото :) Не познваме хората , от които купихме къщата , но човекът я е строил с 2 ръце , аз имам уважението .

Иначе ясно, по-добре нови дръвчета , засадили сме черешка и ябълка . Прасковата не се хвана.

За компостерите още не знаем , цялото минало лято сипвахме всичката окосена трева вътре ..странно , но се побра , слягаше се постепенно . Тази година отдолу мислим да извадим каквото се е получило , дано е вече готов тор. ( Не съм слагала хранителни отпадъци и клони , само трева и листа). Компостерите бяха на промоция за по 30-40 лв , струваше си да се пробва.

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Свилена

 А, да , за тези , които се интересуват  -  в компостера не се слагат : обелки от картофи , дреб или останки квито и да е от домати , никкави цитруси , кости от риба - не . За тези поне със сигурност знам .

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Спокойно, тук сме мързеливи компостиращи :D В нашия компост влиза абсолютно всичко, вкл кофи и кофи с обелки от цитруси, картофи и люспи от чушки и домати :D Имаме си тема, ако те вълнува споделен опит:

https://bezmotika.com/topic/173-компостиране/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Свилена, я разкажи как отгледа толкова хубав разсад? Малък е, но е много точен като размер.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Свилена

Мерси , Alys , доматките седят на много слънчево място ( южен прозорец ) , по цял ден ги пече . Не ги поливам често, за да не се издължат ( през 2 дни ). Поливам ги с пръскачка , шише от бивш препарат за прозорци. И им говоря всеки ден :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Свилена

Колкото повече ви чета , толкова повече се изумявам как и кога намирате този мерак и време ..Аз кибича по 10ч дневно на лаптопа ..мечтая да се пенсионирам и да се занимвам само с градинката, ама скоро няма стане. Между другото не съм писала на кирилица толкова често от 10 години , извинете ме , ако словореда ми е зле( или граматиката ) .. по цял ден пиша само на английски , забравила съм си езика за резил

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Свилена

 Да споделя, че розите , които засадих преди 2 дни са тръгнали с изумителни темпове  - едната има вече 2 листенца :). Оказа се , че някой от зюмбюлите , които съм засадила са били жълти ( не помнех )

ето го жълтия :) цъфна днес

20180407_190533.thumb.jpg.62111bceeedabc1781e70f8851f8c94e.jpg

 

Ето и хортензията

20180407_190558.thumb.jpg.da228294ffee092a3af7f4a728db1300.jpg

И дургата хортензия , която мислех, че е умряла е тръгнала с едни мъънички листенца . Джодженът мислех , че е умрял  -  и той тръгнал . Търпение му е майката явно :)

От подправките ментата е толкова много ( вече няма грешка , не е тревичка ) , как ще я местя не  е много ясно

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Свилена

Ето и първия ми опит за козунаци :) това не е по темата , ама не мога да се сдържа , на вид много си ги харесвам :)20180406_175045.thumb.jpg.0aa8713edd55be0fbfeb3bcb1bd2bf98.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Като за първи опит, перфектно си се справила! :) Джодженът не мре, мисля и ментата също. Имам мента, ама не я поглеждам, макар да има поливка, защото е под капковото (сега не, но когато стане сухо). Завид ;) за жълтия зюмбюл! 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Евала за козунака :Д Аз никога не съм месила. 

На който му се е получил, може да се похвали в темата с рецептите-https://bezmotika.com/forum/18-рецепти/

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Свилена

Днес посях малко копър , дано се хване , на сенчесто е , ама ми се видя подходящо , тъкмо няма да се разпростре... Японската вишна дето поръчах от пловдивски разсадник дойде цъфнала и мислех, че ще замине като я посадя , обаче тя си продължава да цъфти и се хвана - вече 2-3 дни - ще я бъде :) Чемшира го подстригах доста , дано е за хуабво ( пишеше в разни сайтове всички умрели/ болни да се изрежат ) , не бяха много, ама сега е с ниска подстрижка , като за лято :) Магнолиите ми  -  еднта цъфна само с 2 цвята , другата - хич .

Тази дето цъфна е нигра , а другата е най-обикновена и на всички хора цъфна тази година ( ходя обикалям да ги следя ), амо моята не ще .

Засадила съм едно цвете  -  петльов гребен , не знам какво е , на картинката изглежаше яко . Гледам избило е на 2-3 места, като че ли

Крушата определено на есен ще я режем задраво , засега квото такова , че много се разлисти пущината

Купих семена тагетес , понеже прочетох , че гонят мравките , дали да ги посадя под една ябълка , тази ябълка досега никога за 3 години не е цъфтяла , пълна е с мравки и с листни въшки ?

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Интересно ми е, дали другата година ще ти  цъфне пак вишната. Моята я взех от същия разсадник. Едва се държеше от цвят. На другата година не цъфна. А сега изкара 10-на цвята. Цветовете са кичести и сигурно затова натежават...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Свилена
Отговорено (Редактирано)

Ефектът от компостерите : днес извадихме долната част от компоста ( " лайна" ккато каза моя син ). Та лайната бяха станали супер  -  тор , мек ,с много червеи ( червени ) , черен на цвят , не усещам да мирише засега , ама е клисав и едвам го изрънчихме от компостера ( сина го рънчи с лопатка ). Вика : "караш ме да ровя лайната " , викам : "това е само тревата от миналата година , не помниш ли , нищо друго не сме слагали ". Той вика : " знам аз , само трева е , ама пак кат лайна изглежда " :) Ще се абстрахира от изгледа в името на идеята ..:) Да възпитаваме поколението :) Да поровят в "лайната ", за да разберат откъде идва живота ..хахах

 

 

Редактирано от Свилена
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Свилена

Гого , надявам се да цъфне и догодина, засега си доцъфтява и ме радва много :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Свилена

20180416_195513.thumb.jpg.88e53ade488020c950e359a39aa66c33.jpg20180416_195513.thumb.jpg.88e53ade488020c950e359a39aa66c33.jpg20180416_195513.thumb.jpg.88e53ade488020c950e359a39aa66c33.jpg

20180416_195434.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Какво е това жълтеникавото на последната снимка?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не знам и аз, но ми изглежда плашещо, защото предполагам, че това е почвата с насипана тор...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Това, ако е почвата, то идеално за огнеупорни тухли. То си е чиста бяла глина (каолин).

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване