Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Бучински

За чистата енергия, или енергийна независимост

Recommended Posts

Боби Димитров

В бебешки спален чувал + дебело одеало е спал и нашия син на 6 месечна възраст на яз. Голям Беглик на палатка десет дни, където през нощта замръзват капките конденз по външния слой на двуслойната палатка. Ест през деня е 25 градуса и ходи гол, но нали.

Това няма общо с темата - целта не е да се покаже кой ескимос с какъв лед обича да се обтрива или кой пиян руснак се джаска в дупка в ледено езеро. Личните предпочитания не са напреко или в разрез с добре направена изолация и отоплителна система. Например, една къща от гредова конструкция, стени от бали ръжена слама, глинена мазилка, глинена подова замазка с водно подово, захранвано от ракетна печка на водна риза... Ако искаш пали, ако не искаш - не пали. Но ако запалиш, топлиш ефективно (с малко вложени от теб усилия и гориво). Ако не запалиш пък, поне няма да е вътре -10 при външни -15.

 

На 1/20/2020 at 12:28, Славянски написа:

Аз при температура над 20 градуса направо не издържам - доспива ми се, почва да ме боли глава.

Аха, не издържаш, ама като седя 2-3 часа в офиса не си свали якето, а вътре е 22 градуса, че и чай горещ пи. Надявам се, че болката в главата не е била нетърпима.

 

На 1/20/2020 at 12:21, Ciao Li Min написа:

За изолацията - не знам на какво се дължи, но не понасям такава. Съвсем друго е усещането в сграда, която "диша", колкото и зле да е това за енергийната ефективност.

За това си има нещо по темата: https://en.wikipedia.org/wiki/Sick_building_syndrome

Както ще видиш, не е ясно кой от многото фактори може да влиае, но най-много се накланят везните към качеството на въздуха. Склонен съм да се съглася, но това не е директно последствие само от изолацията. Подобен проблем имах аз в апартамента на покойните ми баба и дядо, като килър комбото бяха дебелите плюшени пердета + китеници по всяка повърхност + нафтова печка. В модерните времена, най-често мухъл и плесен вътре, поради неправилно монтирана изолация + липса на проветрение са причината за SBS.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Евелина

Доколкото знам, и в момента в скандинавските страни се оставят бебетата да спят навън при много ниски температури, така че експериментът не е само съветски :)https://www.bbc.com/news/magazine-21537988

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 1 минута, Евелина написа:

Доколкото знам, и в момента в скандинавските страни се оставят бебетата да спят навън при много ниски температури, така че експериментът не е само съветски :)https://www.bbc.com/news/magazine-21537988

С малката разлика, че не го правят всички и задължително, нали...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 26 минути, Ciao Li Min написа:

С малката разлика, че не го правят всички и задължително, нали...

Тогава ще те накажат ако се противиш на заповедите, сега могат да ти вземат децата социалните ако разберат, че ги оставяш да спят на студено... Те за лишаване от Кока–Кола вземат мерки, но това е друга тема. И в двата случая имаме издевателства. Само не знам тая практика с бебета на минусови температури дали е била разпространена в Русия преди СССР? Ако е била, едва ли хората са имали нещо против. А моите агнета си пасаха на -7 снощи, въобще не даваха признаци, че им е студено, и не искаха да се прибират... дето трябвало да стоят на 17-20 градуса (демек, на по-топло отколкото в къщата).

преди 48 минути, Боби Димитров написа:

Това няма общо с темата - целта не е да се покаже кой ескимос с какъв лед обича да се обтрива или кой пиян руснак се джаска в дупка в ледено езеро. Личните предпочитания не са напреко или в разрез с добре направена изолация и отоплителна система. Например, една къща от гредова конструкция, стени от бали ръжена слама, глинена мазилка, глинена подова замазка с водно подово, захранвано от ракетна печка на водна риза... Ако искаш пали, ако не искаш - не пали. Но ако запалиш, топлиш ефективно (с малко вложени от теб усилия и гориво). Ако не запалиш пък, поне няма да е вътре -10 при външни -15.

Съгласен, но и ти се съгласи, че да си свикнал да си угаждаш на жега също не е път към енергийна независимост. Иначе се кефя на тия къщи, които черпят топлина от земята с въздуховоди и държи 18-21 градуса цяла година. А и на моят човек в Железница къщата от слама и дърво, също държи много добре температурата - а тя не е вкопана, но е на хълм слънчев.

преди 48 минути, Боби Димитров написа:

Аха, не издържаш, ама като седя 2-3 часа в офиса не си свали якето, а вътре е 22 градуса, че и чай горещ пи. Надявам се, че болката в главата не е била нетърпима.

Не мисля, че е било толкова топло. Но например вчера в Кауфланда в Севлиево с яке умрях от жега.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 11 минути, Славянски написа:

Те за лишаване от Кока–Кола вземат мерки, но това е друга тема.

Би ли ми дал контакт на тея, които вземат мерки за лишаване от Кока-Кола, щото съм онеправдан и с радост ще приема хуманитарна помощ от въпросната течност...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не, те правили инспекция в домове на семейства, и като видели, че нямало кола в хладилника, се усъмнили в тая работа. Децата да бъдат лишени от кола (основно детско право)! Едва ли са снабдили кола, но тормозят родителите. Нали това им е работата!

А смятайте освен че нямаш кóла, да не ползваш и хладилник - и да "живееш в такъв" (0-5 градуса)! Е, тука вече ще те погнат!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Аз затова отглеждам котета, а не бебета :mrgreen: Доста по- low maintenance са :)))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
алина

https://www.youtube.com/watch?v=jIbdNJ6-LYI

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване