Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Бучински

Добър ден, искам да ви предложа една идея за глинена фурна , лесна за конструкция,и цена =труд

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Хубава тема. И от мен един клип. Учудващо, не намерих на български.

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бучински

Не е учудващо,ние не обичаме да споделяме.Манталитет 

Иначе има по-тежки изпълнения ,с камъни или тухли,тях мога също да прибавя при интерес и да обясня начина на работа.

Приятен ден 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Аз имам насъбрани тухли от 2-3 акумулиращи печки и си мислех да ги ползвам за "пода", а купола да е от глина, че купол с тухли си е майсторлък - не съм сигурен, че ще мога да го наредя така, че да не се срути после..

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бучински

Вдигни до един метър с обикновени тухли,а после постави огнеупорни.

Това е принципът,другото,еми кажи си,че дядовци ни ,не са били всички строители ,пък са я правили.Успех

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бучински
Отговорено (Редактирано)

Като информация е супер.

Аз съм виждал фурни в Алпите, изградени със кал на дървени основи ,или качени на каруци.Моита ще я правя лятото,приял ми се е хубав хляб

Редактирано от Бучински
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Всичко с пещите е интересно и дотам. Какво точно ще си печем? Ежедневния хляб? Няма да си пусна хлебопекарната, която работи сама срещу жълти стотинки ток и ще се тормозя да паля пещ? :) В миналото са пекли веднъж седмично толкова хляб, колкото им е необходим до следващото печене, ама всеки ден да пека по един хляб... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бучински

Всеки има право на мнение.

Аз го искам, защото е моят стил на живот,а иначе , защо да садиме картофи,или да правиме какво и да е, като вече е направено . Други причини, защото е 

Оригинално

Не ми трябва ток 

Мога да готвя повече неща

Мога да предложа на съседите си нещо приятно 

А и не на последно място, хляба има вкус

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Е, за картофите не си прав :). Не е същото. Фурната е нещо, което ще използвам няколко пъти в годината. Докато се науча да пека в нея, ще я ползвам повече. Хлябът има вкус и в хлебопекарната, особен ако знаеш как да го направиш и какво да добавиш. Минах през закваска, която си правиш от вода и брашно, отглеждаш я докато стане годна да кваси хляба и месиш, печеш и ядеш хляб. Всичко това изисква много време. Върнах си се на маята от магазина, чието количество е сведено до минимум. И да, всеки има право на мнение. Успех с начинанието! Ще продължа да следя темата. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела
преди 59 минути, alys написа:

Всичко с пещите е интересно и дотам. Какво точно ще си печем? Ежедневния хляб? Няма да си пусна хлебопекарната, която работи сама срещу жълти стотинки ток и ще се тормозя да паля пещ? :) В миналото са пекли веднъж седмично толкова хляб, колкото им е необходим до следващото печене, ама всеки ден да пека по един хляб... 

Хлябът го печем във фурната (по-точно Софи - тя е царя на тестото и бавното втасване - с мая или квас), макар че имаме машина за хляб, която събира прах.. и става в пъти по-хубав.. а пещта на двора я искам заради пицата.. няма нещо по-хубаво от пица на пещ, печена на жар.. 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бучински

Може би не съм прав ,но не това е интересното.. Всъщност,причината да съм тук е , че има хора с идеи , различни разбирания,а това ми дава много.

Правил съм хляб по различни начини ,сега предпочитам ръчно месене ,маята или си я правя (предпочитам)но се случва ,че купувам.

А фурните , започнах да строя преди осем години , след кариера като строител,технически и други, реставрирал съм хиляди метри каменни стени, пътища,къщи, покриви, докато един ден разбрах,че правя това, защото ми харесва.

И сега,на 52 години реших да променя радикално живота си и да съм независим.Причината да споделя идеите си и да помогна на други , ако мога ,със съвети и идеи.

Приятен ден

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ние също печем във фурна на ток хляб и прочее печива (фурната е Раховец 01 прочее, на нея са печени и козунаците). Хлебопекарната за мен е гавра, отстъпваща по ганг само на машината за кисело мляко и подстригвачката на косми за нос.

Печенето на хляб два пъти седмично ни е достатъчно и се комбинира с печенето на друго, тъй като повече от половината ни ястия за вечеря се готвят на фурна, така че е доста икономично като време. Фурната, макар и малка, побира 3 формички за хляб, всяка от които дава поне 700-800-900 грамов хляб. Един ден ако имаме пещ (предпочитам каменна), бихме я ползвали и нея, но спорадично, като събитие. Освен ако не се кооперираме с някой комшия бъдещ, да се пекат заедно по 10-20 хляба поне, както е било едно време.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Не, Боби, хлебопекарната е много хубаво нещо, ако е качествена. Зареждаш я за 5 минути и влизаш във форума да чатиш :P. И я пускаме точно както кафемашината, която си мели кафето и само си взимаш чашката с готовото кафе.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бучински

Преди една година си направих удоволствието да си купя печка на дърва с фурна,знаеш ги ,от старите,от месинг,с много декоративни елементи и малко резерварче за топла вода.Платих я 600лв , ама татко казваше ,кеф с пари се гаси .

Ама такова удоволствие е да готвиш,а задушено месо, фантазия.

А фурна правих на един съсед ,той я пали в петък,и всеки си носи хляба за печене.Един път в годината,ходиме на дърва.

А иначе, това ни помогна да се опознаем.И да знаем повече един за друг.А и това ни помогна да разберем, че в света на бързите коли, това което наричаме старо , всъщност ни липсва

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бучински

ПоМежду другото,се интересувам и търся хора които имат опит в отглеждането на гъби.

Вниманието ми е насочено към 

Hericium-erinaceus.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване