Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Мулчиране - материали и причини

Recommended Posts

Ру®

някои семена на "плевели" биха могли да са  узрели със сигурност - на глухарчета примерно... друг е въпросът дали ще ги наречем плевели или динамични акумулатори ;-) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
qn4eto

И аз имам подобни колебания. Изпуснахме ливадата след дъжда и пусна семенници. Зелени са, но дали биха могли да доузреят?

15894360052874217021778830596055.jpg

15894360473726950371298468206168.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71

Да попитам: Какво се случва, ако в лехите се остави да си расте трева, която не става висока? Миналата година имах много тученица. Сега след дъждовете лехите ми изглеждат така. Тревата няма ли да послужи като естествен мулч и да не позволява на почвата да съхне и да се напука?

82888448_181202896574224_5355055874232549376_n.jpg

101413676_1161162220894110_1873921590186475520_n.jpg

101418893_561985034503534_4682449341250535424_n.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тученицата става и за ядене, но има плевели, които бързо ще се установят ако ги оставиш редом с културните растения. Според мен зависи какво има. Но дори детелината бързо се разпростира. Аз слагам надробени дървени клони, сено или листа и клечки. Традиционно тези се прекопават.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 5 минути, Славянски написа:

Тученицата става и за ядене, но има плевели, които бързо ще се установят ако ги оставиш редом с културните растения. Според мен зависи какво има. Но дори детелината бързо се разпростира. Аз слагам надробени дървени клони, сено или листа и клечки. Традиционно тези се прекопават.

Днес си поиграх и оплевих всичко, що не е тученица. Нея и да искам няма как да я изскубя, за нея си трябва копане. Към момента в лехите има само "културни" растения, цветя (тагетис, невен) и малки тученици. Това растение както знаете не става високо, а и като порасне няма да е проблем да се поподстригва. Ако ще е ефикасно за запазване на влагата в почвата да не го копая?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

За задържане на влагата много по- добре би било слой компост отгоре...вместо плевели. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
skarlet71
преди 12 минути, Димо 33 написа:

За задържане на влагата много по- добре би било слой компост отгоре...вместо плевели. :)

Нямам какво да използвам за компост, нито сено, нито трева, нито стърготини. Виж, керемиди имам. Май бях мернала някъде, че може да се сложат по една от двете страни на корена.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Здравейте, хора, начинаещ градинар съм. Чета ви от известно време и искам да ви попитам - може ли в компоста да се слагат цели плодове - къде червиви, къде изгнили, къде мухлясали, имам и съвсем здрави, но по това време - опадали зелени. Стават ли за компост?
ПП: Малко с фалстарт започвам, извинявам се, че не уцелих темата. Ако може модератор да го премести в темата с компостта - ще му бъда благодарен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
VIGe

Да не задръствам седянката с въпроси, да си споделя тук.

Планирам след като мине градинарството есента да се ориентирам по малко към мулч и смесено засаждане. 

Първо смятам да си поставя оранжерията, след това с правата лопата да обърна площта в нея един път, после с мотика цялото, после може и да го полея и след ден-два пак с мотика да се раздроби, надявам се бързо да получа рохкавост, да мина с гребло да заравня. След това да си наглася лехите под формата на "Ш" и от тук да започне моето начинание. След това вече няма да има копаене, обръщане, минаване с фреза и тнт. За начало смятам да сложа картон само на пътечките. Дървесина няма как да намеря за да сложа веднага на тях. Евентуално ако си запазя стъблата от сегашната реколта да ги уситня и да разхвърлям час от тях. От сега започвам да си запазвам райграс за лехите, въпреки че както чета,няма да се запази много. Началото на октомври ще си направя  разсад с марули  да имам за начало и да насея веднага с репички, лук,чесън, морков. 

Останалата част също да обърна и на пролет само да я мина с вила/глиган? и тогава да сложа капковото. Тогава да отбележа отново лехи. Четири на брой, всяка от които да е с ширина един метър и дължина около 7 метра. Разположени север-юг, следователно слънцето ще ги огрява исток-запад. 

Ще има половин метър между тях пътечки.  Третата леха в средата да бъде царевица с фасул, на втората и четвъртата домати. 

Мулч да започне да се слага след като започне засяването или успоредно с него.

Всяка леха да бъде най-висока в средата. Като третата ще е най-висока. В долната ѝ част ще бъде патладжан с люти чушки, а при тези с доматите ще бъдат обикновени чушки, между чушките и доматите в четвърта леха да има броколи, а във втора праз лук.  В първа да бъдат краставици и няколко корена брюкселско зеле(4-5).

В пространството между доматите да има нисък зелен фасул,  и босилек. 

На всякъде по лехите да има лук, чесън, марули , моркови- като само за морковите още ги мисля дали да са на куп или като гореспоменатата група, да бъде на принципа -ето празно място, що да не сложа една салатка. Значи марули разсад да имам целогодишно.

Ако някой има някакви критики или идеи .  ...

Отделно имам препендикулярно на тях една леха пак с подобен размер с ягоди. Тя беше с найлон, който се разпадна и едва го махнах. Под него плевели да искаш. Отделно земята е на камък. Та на пролет и там с глигана...а може и на есен веднъж и после да пусна там 5-10 слънчогледа и висок фасул(не да се катери по него) та.... Надявам се след мулч ит трева и ако си намеря слама, ефекта да не е като с найлона.

Също ако не намеря слама мога да се заредя с картон. Тук до магазина има кош за хартия в който изхвърлят картоните от заредената стока. Вярно ще съм малко клошар, но всеки ден по кутия-две. И дали няма да е по-добре ако в лехите го слагам накъсан, а не на "отворена кутия"

Отделно мисля да си събирам и пепелта от печката....изглежда на всичко му е добре ако в дупката ставиш шепа пепел и тогава растението...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 17 минути, VIGe написа:

В долната ѝ част ще бъде патладжан с люти чушки, а при тези с доматите ще бъдат обикновени чушки, между чушките и доматите в четвърта леха да има броколи, а във втора праз лук.  В първа да бъдат краставици и няколко корена брюкселско зеле(4-5).

В пространството между доматите да има нисък зелен фасул,  и босилек. 

На всякъде по лехите да има лук, чесън, марули , моркови- като само за морковите още ги мисля дали да са на куп или като гореспоменатата група, да бъде на принципа -ето празно място, що да не сложа една салатка. Значи марули разсад да имам целогодишно.

Ако някой има някакви критики или идеи .  ...

Това не ми се струват удачни комбинации. Темата е коментирана много, погледни и виж за companion planting. Има много варианти, но според мен е важно да се спазва като начало принципа за това от колко вода се нуждае дадена култура, колко висока и широка става, колко слънце иска и т.н. и едва след това т.нар. взаимни ползи. Патладжан с чушки - не, засенчват се. Домати с чушки - твърдо нье, същото. Праз и броколи между тях също твърдо не, но двете биха се харесали едно друго. Краставици с зеле става, но имай предвид момента на засаждане. Аз гледам моите краставици задължително с воден лук, садят се заедно и искат много вода. Лук с марули - да, но навсякъде по лехите - не. И т.н.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
VIGe

Значи нищо от плана. Сега четене на алелопатия и мислене. Просто ми се иска да има някои определени култури. Малко място, а много желания. Иска ми се поне 5 корена краставички, домати, чушки, патладжан може и под 5 корена. Иска ми се зелен фасул, грах не е задължително. Тази идея със салатите не би била лоша, но ако няма как... Лук може и не е задължително. Чесън също. До тогава ще имам от този вечния лук, та за салати ще има постоянно. 

Иска ми се и морковчета  и магданоз да има на няколко места.

Може би един корен тиквички, някъде в края...

Имам латинки и невен и турта. 

Три-четири корена брюкселско за проба.

Броколито не е задължително. Вдна година добре ми се роди, но на края се напълни с малки бели червейчета при зрънцата. 

Цвекло на няколко места,блитва....превежда ми го Манголд.

За бамята десетина корена.

А според вас. Ако искам това смесено засаждане грешно ли е да е разхвърляно? Трябва ли да е например в средата домати и босилек, под тях като лехичка лук, до тях като лехичка моркови, до тях лехичка босилек, а не да е два лука, пет моркова, лук, чесън, пак лук...пак два моркова...тук там босилек?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

ами ако е за изложба става, но ако си пестиш времето и усилията едва ли би ти се занимавало.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
VIGe

Е? За изложба... То да напускам семената на моркова на едно място и да има разстояние да пораснат ми изглежда по-сложно от колкото да пускам между лука тук-там. Една година така на гъсто ги бях насадила, че после вадих и местих един по един. И дори така разхвърляни хаотично биха изглеждали като изпуснати и неподредени. Но някак изглежда по-лесно за засаждане. А за губене на време...май имам такова...

Та сега само да улуча комбинациите...

:yum:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

@VIGe, Мен ако питаш - карай интуитивно, както ги чувстваш нещата. Опитвай се да спазваш някои принципи, примерно като тези, за които по-горе ти е споменал Минчо, като това, да не се засенчват растенията (на югоизток по-ниски, на северо-запад - по-високи), като това за изискванията спрямо водата (да не смесваш влаголюбиви, с такива, които биха изгнили от многото поливане) обаче си действай и импулсивно и интуитивно. От първия път е ясно, че няма всичко да се получи, но колкото повече грешки, толкова по-добре ще става след това. Просто наблюдавай, прави си изводите, корегирай в движение или си отбелязвай какво може да подобриш следващия сезон ... и така. Успех :-) 

 

P.S.Конкретно по въпроса дали да сееш моркови и подобни разхвърляно и без много да му мислиш - струва ми се, че лесно може да забравиш къде са, а дори и да помниш ще имаш проблеми с евентуално мулчиране и плевене.  Ако ги насееш в прави редички или други фигури - ще си наясно кое се очаква да е морков и кое буренче и ще ти е по-лесно.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Интересно сравнение между видовете мулч в зависимост от културите. Препоръчва дървесни трески/надробени клони за многогодишни растения (дървета и храсти), а за едногодишните по-лек, едногодишен мулч. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
luchi92
На 28.04.2020 г. at 14:08, Димо 33 написа:

Мислил съм си за вариант: циментови плочи за бордюр на лехите , а за пътеките - фолио(да не влизат плевели), върху него пясък и отгоре в пясъка наредени плочи без да се лепят и с фуги, за да минава водата. Това вече ще ни пенсионира...

Дървото е хубаво, но няма да намеря нерви да го започвам отначало през няколко години. 

 .......и половинката това измисли.  Сега го правим. Тези плочки са 30х30, а за пътеки ще са 40х40. Даваш добра идея за фолио под плочките  на пътеките и ще са с лек наклон за да се изтича водата. Само не зная дали м/у вертикалните плочки дъжда няма да изкарва кал на пътеките. Лехите са мулчирани с окосена трева от двора и сега там остават и цветята . Тези всичките цветя бяха м/у доматите и беше много красиво. Доматките дадоха добра реколта.  За догодина ще има конструкция на която да се връзват доматите на сезал. Върти ми се в главата да направим и навес над лехите или най-малкото със засенчваща мрежа

леха.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
rallitta

Мили хора, привет и от мен!

Забелязвам, великите идеи ми извират все около полунощ. След тежък ден на плевене реших - ще сложа картон да мулчирам! В част от градината съм мулчирала с трева. Ама ще сложа и там картонче под тревата. Само трева не е достатъчно антибурен-противоплевел. Много работа ми е. Искам в друго да я вложа.

А там където няма трева ще пробвам с картон и пръчки. (Взехме едно допълнително дворче, там е като пустиня - до сега винаги скубан всеки плевел. Почвата орана, изкуствено торена, буболекът пръскан до откат. Та там буренът е много, казвам ви! Обаче вие прекрасна идея ми дадохте с тоя картон. Чушчиците ми ще грейнат като малки слънчица като научат какво ги чака :)

 

Обаче имам един много важен въпрос. КОЛКО ЧЕСТО ДА ПОЛИВАМ СЛЕД МУЛЧА? 

 

И още нещо. Един буркан със семена на ниска бяла детелина съм скатала в долапа. Все се каня да го насадя по пътеките, за да превземе и да няма място за плевели. На теория казват било супер. Но дали наистина ще свърши работа? Някой дали има опит?

Обичам ви приятели, без майтап, топлите ми душата с вашето земелюбие!

Бъдете здрави, Бог с вас и вие с Него!

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

При мен детелината ако я поливам редовно - на 2-3 дни -  удържа срещу другите плевели, с малко допълнително скубане. Засуши ли се - край!

  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

При нас, на вилата са мулчирани с картони боровинките. Картоните са доста дебели. Но ги надупчих с ножа не на особено гъсто. Като вали да пропуска надолу водата, че е лек наклон мястото и си мислех, че дъжда просто ще се стича по картоните и ще е загуба. Бурени някакви пак се появяват тук там, но са хилави едни и лесно се премахват. 

Поливаме само в уикенда, поради невъзможност за друг режим за сега. Мястото е на 650 надморска и вали по-честичко. Вече трета година се справяме с боровинките така.

Не мисля, че има @rallittaуниверсален съвет колко да поливаш след мулчирането. Наблюдаваш при твоите си условия и нагаждаш. Почвите са различни, климата по места се различава, при различните култури е различно. 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване