Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

alys

Дробилка/клонотрошачка

Recommended Posts

Гост
преди 7 часа, Димо написа:

Бъркаш логиката! Целта не е да правиш чипс, а да оползотвориш излишните храсти и дървета. Иначе трябва или да гориш или да изнасяш нанякъде.

А, да, забравих да кажа. За сега трупам всичко за ограда, където тя е паднала, та нямам нужда от дробилка. Става дума за клоните от дърветата, които бяха за махане, около 50 метра жив плет направих с тях. 

Но някой ден ще направя оградата и тогава ще има отпадък от резитбите. Предполагам смлян ще е три чувала, та не е голямо гайле. Материала от оградата пистепенно ще влиза в компоста, надявам се. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 5 часа, Боби Димитров написа:

Освен това компостът от Богоров не може да се ползва за това, за което ще ползваш чипс. Няма декоративна стойност, разкалва се, не може да се ползва за основа за гъби, изобщооо не бъркай жанровете ;)

Втора точка: чипсът е много по-скъп от компоста, съответно ако искаш чипс, ще трябва да платиш много повече.

Трета: транспортът е най-скъпото перо и ако можеш да направиш  на свой терен 2 кубика мулч, гаранция дори с бензина ще излезе несравнимо по-евтин от 2 лв/км за камион в 2 посоки по 50 км + цената на матряла.

Още не съм стигнал до декорациите, гъби не гледам, а компоста не се разкалва, пък и го слагам само в лехите.

Чипс засега не искам, инак щях да ходя да си откопая. То и в Цалапица трябва да има находище, нали всичкият чипс от Пловдив там го караха преди. 

До сега съм плащал само горивото, около 50 лв. на курс. Повече от добре ми излиза. Но не парите са водещи, просто помня какво разправяше Славянски за неговата ламя, както и Гого дето хвърлял камиони чипс без голям ефект. 

Докато с компоста го проверих, трева не никне. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Някой с нови впечатления?

Насъбраха ми се доста клони, имам и много за рязане. Искам да ги смеля и горя в кюмбето на горно горене, иначе ще трябва да ги паля навън. 

Търся препоръка за дробилка която да не струва колкото Голф на старо, но да ми върши работа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ние сме много доволни от нашата, горим надробеното, комбинирано с други дърва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Това, че все още сте доволни е голям плюс :) ! Макита е готина, но скъпа марка, колко ѝ дадохте? То сега вероятно ще е още по-скъпа, пък може и да е ненамираема. Но благодаря за отзива!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

За мен Лидълската е много добра!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Само да я пуснат пак и да не струва 6 заплати.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

@Лозето ме наби! , под 600 лв. беше. Цели млади фиданки саморасляци дроби, стари клони също.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Лидълската си дроби 4см клони и беше 350лв май. Но трябва да се внимава, ако са много сухи и от по яка дървесина се зори. От 3см надолу няма никакъв порблем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Лидълската е 300 лв, валцова, демек е на същия принцип и конструкция като Макитата на Алис (двойно по-евтино). Ако си на 60 лв заплата или повече, имаш шанс @Абарис - аз обаче продължавам да се оглеждам за режеща втора ръка, защото тия валцовите не ме кефят какво изкарват отдолу...

Насочил съм се към тия юнаци, мой познат си взе от тях Атика и е доволен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Лидълската съм я пропуснал, колко струваше и какъв тип беше? Редакция: вече е отговорено, дано да я пуснат пак. А и на Кауфланд качеството се доближи до Лидълското...

Междувременно изгледах десетина видеота:  определено по-лесно се работи с валяковите, дисковите го правят на по-фино, но това не ми е приоритет.

@alys Мда, май я зърнах , ама ми се иска да мина по-тънко - криза се задава. А и досегашният ми опит доказва, че с малко късмет и малко нерви ефтинджосът върши работата на скъпото - не съм професионалист.

Редакция: @Боби Димитров Да, ама ножовете на какво дередже може да са... Аз като си знам късмета...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис
преди 5 минути, Боби Димитров написа:

аз обаче продължавам да се оглеждам за режеща втора ръка, защото тия валцовите не ме кефят какво изкарват отдолу...

Ами леко дразнещо но не меисля че е голям проблем.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Със сигурност не е никакъв проблем :) Въпросът е, че като ще дам 200 лв за машина, бих искал да прави това, което искам ;) Валцовите са по-добри от гледна точка на това, че биха дъвкали, макар и зорлен, и сух матрял. Но дробеното не е нещо, което примерно можеш да насипеш на пътека или на детска площадка. Дори естетически за мулч на храст примерно не ме радва това да е мулчирано с купчина уголемен кус-кус и парчета клонки.

Режещите работят по-бързо, когато имаш до 2 см клони тип "метла". Скоростта на поемане и смилане е по-висока. Друг човек пък ми каза, че пуска дробеното от валцовата още един път през дробилката, дори си е направил нещо като фуния от ламарина. После това двойно дробеното го вари за стерилизиране и после субстрат гъбен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Мии аз искам да го горя, а Боби за мулч...

Аз по пътеките не слагам мулч, а сея трева, после я кося и я хвърлям за компост. Да мулчирам лехите ми се струва кофти идея, по-скоро бих опънал "платнище“, дори го купих, но поради ред причини тази година му се размина.

Условията за земеделие при мен и Боби са доста различни, май. Имам предвид почва, климат, плевели и т.н.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
greenn

Аз миналата година си взех MATRIX такава: https://www.cmx.bg/product8906/klonotroshach-matrix-gsb-250040

Само че от ТеМакс беше на голяма промоция мисля че около 220 - 240 лв. Върши ми много добра работа. Режеща е, като дискът с ножовете е под наклон, така че като се подаде клона и го дялка и едновременно го поема навътре. С ръка леко се подава, когато има разпречени разклонения. Пише че може да реже и сухи клони, но предполагам че бързо ще се изтъпи и затова слагам само сурови. Връхните най-тънки клончета на джанките не стават на талаш, а на парчета по 10-15 см. и се разпречват вътре и задръстват изхода. Листа не слагам по същата причина. Определено от 1 до 3 см. са най-подходящи. Най-тънките директно ги хвърлям на компоста. Едни комшии казаха, че от талаша смесен с накисната хартия се правели брикети с някаква преса, но аз като нямам печка не се интересувам. Ползвам талаша за мулчиране.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

С ММ вчера гледахме лидълската дробилка за клони, ама той нещо не се нави. Не му вдъхвала доверие каза и аз... се съгласих. Ако взема да я купя и да не става пак той с нея трябва да се занимава, така, че ще трябва да е нещо дето и той да е съгласен.

А и на тоя етап клончетата от вилната градина не са много, търпимо е и без дробилка. Виж за розите в Пловдив е ужас, ама дробилка за тях няма..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Комшията е взел една, ще я делим. Като стопи снега, ще я тестваме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Важно е клоните да минават максимално влажни. Ако са сухи/стари, е зор. Може и стари, но трябва да са загнили. От габър става перфектен мулч. Той гние бързо. Събирал съм по дерето.

И аз сбрах бая клонаци от резитбите, само да има кой да се занимава да дроби.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Боби, ако на комшията ти е от Лидл пиши после отзиви за нея моля те. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

В Лидъл от четвъртък пускат друг вид дробилка по мощна може да е добра

Screenshot_20220309-132759.png

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване