Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

bronc

Търся разсад за домати

Recommended Posts

bronc

Привет, колеги градинари. Понеделник вечер пикирах разсада си за домати и май съм го преполял, защото в комбинация с влажното време последните 1-2 дни, вече имам доста растения, които умират от damping off :( Някой дали има излишен разсад, който да мога да му закупя, защото леко ме притеснява, че няма да ми останат достатъчно растения за градината.. Предпочитам индетерминантни сортове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не мисля, че е късно да почнеш нови. 2015та година почнах разсада на 29 април.

Моите първи разсади умряха до крак всичките и таз година под найлона (от жега), в петък сложих новите семена. Тъй че всичко е по план.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Аз изхвърлих сигурно 100-200 коренчета, които ми останаха след пикирането, че от моите семена се бях поолял със залагането.. със сигурност ще ми останат и от пикираните, но незнам как ще им понесе куриер Пловдив-София.. ще пиша пак като почна със засаждането в началото на май..

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bronc

Вчера притичах до Практикер, взех семена и ги сложих в мокри салфетки на топло докато покълнат, а пък дано да успея овреме да изкарам разсад. Яд ме е, защото си бях взел хубави heirloom сортове от Англия, ама.. Поне като гледам 1/4-1/3 има шанс да оцелеят, дано не са всички San Marzano-та :D В краен случай каквото има на Женския пазар и това е.. благодаря за съветите.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Защо ще ходиш да купуваш от Англия??? Над 40 сорта домати разменяхме на нашата среща, при това без пари. Ако беше минал през офиса ми вчера, можеше да ти дам 20тина от тях... Сан Марцано е любим сорт, прочее, става много добра пасата и отделно за сушене е идеал.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bronc

Е, не съм ходил да купувам от Англия :) Организираме се с 2-3 приятели и си поръчваме. Бях забравил да погледна форума. Иначе масово в България са хибриди, Идеал, "биволско" сърце и прочие, а на мен ми се иска да пробвам нещо по-различно. Ако още ти важи офертата, бих взел някое друго семенце :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Сан Марцано и на мен и на майка ми ни станаха любими.. в буркан в комбинация с други по водняви сортове домати става перфектен микс..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз пък точно Сан Марцано исках, но на срещата никой не предложи....  Тая година, за разлика то всички предишни ;-),  съм си направил горе-долу сметката и няма да имам излишни разсади, но все пак бих могъл да разменя 5-6 коренчета от разнообразни сортове срещу толкова Сан Марцано.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Румба сори, че не съм разбрал за това на срещата, аз носих семена от нашите (събрани от нас Сан Марцано). Ако случайно излезе нещо като разсад (наръсихме повечето семена директно в земята), ще ти дам на драго сърце. Ако не излезе, мисля, че имам още малко семена, които мога да ти дам, не е особено късно за целта.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

Румба мога да ти пратя в понеделник.. така и така ще ходя до еконта.. моите тъкмо са на седмица след пикирането и не са много високи и лесно ще се транспортират.. само драсни адрес и телефон за куриера на лични..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 15 минути, Варела написа:

Румба мога да ти пратя в понеделник.. така и така ще ходя до еконта.. моите тъкмо са на седмица след пикирането и не са много високи и лесно ще се транспортират.. само драсни адрес и телефон за куриера на лични..

Е, няма нужда. Много благодаря. Аз съм подготвил 30 сорта по 4-5 корена - предостатъчно са ми.;-)  Просто исках да направя евентуално услуга на bronc, защото останах с впечатление, че има повече Сан Марцано, пък му липсват други, та просто за идеята - да завъртим едни разсади го предложих ;-) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bronc

Вчера имах, днес вече нямам :D Всичко без 2 корена е за боклука - сигурно и те скоро ще заминат там. Сложил съм семенца за Сан Марцано, така че като излезе нещо мога да ти пиша да разменим.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Варела

20 корена имаш от моите.. ще намеря начин да ти ги пратя живи и здрави.. сортовете са описани ей тук, най-долу, в снимките на тетрадката.. ако имаш предпочитания пиши на лични.. инак ще ти направя мой ремикс ;)  

Сега как ме е яд, че изхвърлих останалите след пикирането без да пиша тук..  За догодина трябва да пусна тема "застраховка разсад", щото със сигурност всеки от форума сее поне 20% и пикира поне 10% повече..

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Всеки без мен :D аз слагам 50% по-малко и от тях оживяват под 10% :D Иначе на Мърводол когато има леха (тая година няма че бабата е болна) се хвърля разсад, който едвам се натъпква в 20 литрова кофа, говорим за стотици корени и то само от един двор - всички комшийки правят същото, някъде в първите 10 дни на май.

Но идеята ти за размяна на разсад е много добра и всъщност този фест в Елин Пелин е подходяща дата за това, тъй като обикновено до края на април е горе-долу ясно кой има повече и кой не му стига. Та може примерно да се организираме който е от София да се срещнем там с разсада (догодина), а другите да пратят до мен и аз да го занеса, да речем.

Прочее, покълна ми пипера в къщи, на 24тия ден. И новите домати, след смъртта на старите. И аспержите.

https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Стефан Стоилов

На фестивала в Елин Пелин, ще има голям избор както от семена, така и готов разсад от различни сортове домати. Ако идваш обади се и мога да ти отделя 30-тина корена! Там съм и двата дена. Ще се радвам да се видим със всички колеги от Без Мотика! :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 1 час, Боби Димитров написа:

 

Прочее, покълна ми пипера в къщи, на 24тия ден. И новите домати, след смъртта на старите. И аспержите.

https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

Ти после пресаждаш ли го пипера или направо в градината от тия малки кутийки?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Това не е пипер на снимките, а домати и аспержи. Ако беше покълнал и порастнал овреме, щях да го пикирам в подходящи табли, но сега ще го скубя от сандъчето, в което съм го сложил директно. Това ще е към края на май обаче, защото до тогава надали ще има повече от 1 лист.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 4 часа, Боби Димитров написа:

Това не е пипер на снимките, а домати и аспержи. 

Ами кажи тогава за доматите - как ще процедираш с тях. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Показано е в албума. Виж няколко снимки назад - има една на тарелка с покълнали домати от края на март. След нея червена кофа с неща и после пикирани домати по 1 - това са същите.

Като направят първи истински лист ги вадя и местя. До този момент корените им са пренебрежимо малки, та няма особено късане - за да го проверя накиснах едно "гнездо" от тарелкта с разсади в чаша вода, за да падне почвата и да остане само растението. Като мине 6-10 май, отиват в земята, колкото и да са големи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Тази година и аз подходих много обрано с доматите. Толкова, че сега ми се струва, че ще са малко за мястото, което им подготвих, но се надявам да компенсирам с повече обгрижване :)

Малко извън темата, но има допирни точки!

Има ли някой възможност да ми даде малко разсад за сладки чушки? Някакъв сорт, като за лютеница.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване