Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Isa Bel

Луковици от Лидл

Recommended Posts

Isa Bel

днес мернах в чата че някой пита за луковиците от Лидл ... а преди време обещах че ще кача снимки на тези които аз съм взимала ... 2016 взех Далия /Арабска нощ/ - поникна си добре и цвета е същият ... по принцип далиите трябва да се прибират късна есен преди зимата, защото замръзват - но реших да пробвам ако я оставя дали ще оцелее при мен .... не оцеля :wacko: - значи без такива експерименти повече ...

(за снимки - скрол надолу)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Супер, а как менажираш луковиците? За мен е леко досадно това непрекъснато вадене от земята и посаждане, затова и по-префинените цветя не ми допадат. Баба ми, лека й пръст, един път не съм я видял да вади лалета и зюмбюли, а градината беше обсипана. И друго, маркираш ли по някакъв начин кое какво е? В смисъл, ако ти кажа сега да ми дадеш от прасковените гладиоли, как ще стане разпознаването, някакви маркери в почвата слагаш ли? И последен въпрос, тези колажи на ръка ли си игра да ги правиш? :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

оххх .... добре че отговарям тук, а не в цветарския форум :D ... всичките ти въпроси Боби водат към едно - да се засрамя .... но нали пък мързелът движи прогреса /дано това е добро оправдание/ :)

нямаше изобщо да купя всичките луковици ако имах идея да ги вадя и садя наново ... каквото съм бучнала миналата година там си седи ... и сега за моя радост откривам изобилие от гладиоли ... лилиумите и ирисите също са на линия - това са едрите луковици ... за дребните все още не е ясно ... тази година оставих нарочно всички градинки да тревясат - за проба ... та ще кажа по нататък дали има и от малките луковици поникнали ... 

моята пра баба а после и баба също не са вадили ни зюмбюли, ни лалета ни нищо .... и всичко си расте всяка година без проблем - това са 100 годишни цветя /като се има предвид че баба ми е вече на близо 90 а те са сяти от нейната майка - пра баба ми/  

нищо не маркирам - като никне ме изненадва и така .... :) ... но имам купища снимки и ако толкова искам да видя кое къде е - предполагам ще се ориентирам по снимките 

... и както вече предполагаш от написаното до тук - Цъ ... колажите няма да седна да си играя на ръка :D - не бива да оставяме гугъл да лежкунти /както се изразява Абарис/ а да го ангажираме с работа ... ето тук е албумчето с всички снимки от които гугъл си резна и направи тези колажи /колажите също са в албума/:

https://photos.app.goo.gl/Hb7yizjCHqYh1NLO2

а колажите се правят като се селектират няколко снимки и от менюто се даде да се направи колаж от тях

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Хванах се да си оправям снимките в гугъл папките и открих тези, които не се виждат горе ... та ще ги сложа тук накуп:

далиите:

T-ZlgajHXYPIQdIbBuE2-itisgfEcIJ-ZCPQfbQE

всички луковици които бях купила:

S66zXI-eBFgc0uQU948TaXZ0srNY7n8Y_LPJOHrA

гладиолите:

WNZ3JqbcaquZcCBmss_Q6rvWQC_O9-Tgar-RFEEk

EyRqfelYHGTDu78TTk66GA_uIfMnap3AbAV8mvmt

ирисите:

lPaS8uozf7yhOWNTdMDNOmnfF6rqY3Ae8aYECTRm

Фрезиите:

O6CLEMowwIOhZOh8yCQzrsOFhn7wEHVQqoNjKxwR

y3HdZXAPZLt0LrvjCYZlYaKNSK2Nbj9BAyT4_Y7z

Спараксиса :

Aub49rmTwQAQDqZpq8hWkzs34pEd0J-2rg6Ms8xD

Бродиея - калифорнийски зюмбюл:

j9bV3uIoWwX-fA6vmczUw-0EgC3lxM-FUfao4xCu

лилиумите:

2H-UqturNZH5LpnwZ8XccEEpRaXaXd-95Zsc46VQ

_zuHZKkdBF61dlwdkt0uPF-RvnGho1VA4jo7hGSv

и Лиатрис - лилавите треви из букета:

NwrHTRO_k000Aisx5rfLltJfCBBzBdrM3tXAOZDK

..................................

Тази година взех отново от ирисите и гладиолите и нови луковици анемоне :)

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Изи, хем не е претенциозен, хем е приказен букетът в чашата. Едни такива красиви цветове, направо да се влюби човек. :wub:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Лидълски букет :yum: .... тази седмица ги има същите луковици в Лидъл ... :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ааа, без! :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kora008

Изи, прекрасни са. Далиите колко са високи? Ползваш ли някаква опорна конструкция? Моите стават доста високи (около 1,2-1,5м. ) та съм в чуденка как да ги подпирам

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Кора далиите ми станаха към 1м високи и слагах една тояжка/кол :D .... сега съм накупила доста размери бамбуци и тази година ще тествам бамбука колко държи .... но ... да се "въобразя" за момент на Бобиту и да си излея имоцията: вчера минах по една съседна улица на село и .... толкоз бамбук имаше там колкото аз не съм купила ... що не минах преди месец от там? - ама така е то, нъл Боби трябва да не е сам в страданията .... :D

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kora008

няма пълно щастие... Режи и пращай на клубарите!;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

или да го завъдя "фф олиуту" ... :D

представи си то си никне насред Изачера а човек просто бучка доматито и връзва - ейййй като го налегне човек мислата ..... та чак спира да мисли :yum:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kora008

Б@си, много си умнаааа:blush::love:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kora008

Аз им слагах някакви колци, на  далиите, ама смятам тази година да ги посадя някъде, където да мога да опъна тел и те да са между телта. Т.е. като конструкция за малини.... Оф, май не го обясних много добре:blush:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

спеца по тела е @Теди ;) тя даже ще ти покаже нагледни конструкции 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kora008

Нейни ли бяха "падащите гащи"?!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

анджък Кора .... и падащите и праните - сите гащи са нейни :tounge_wink:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Някой каза гащи :D

Сигурно визирате мойта конструкция "прани гащи" за къпините. Да ви кажа, за момента не ви я препоръчвам, защото е ултра аматьорска и не е ясно дали утре няма да падне. Представлява - метални тръби с височина 2 метра, които са вкопани на 30-40 сантиметра дълбочина през 1,5 метра. Съединени са с парчета тел, обвити в пвц, които извадих от парче телена ограда (много криви). Телта е на 3 реда (третия ред предстои да го вържа). За допълнителна здравина, до всяка метална тръба е забито надълбоко в земята арматурно желязо като тръбата и желязото са захванати с тел. Ето снимка:

https://photos.app.goo.gl/2ssRjUvJD95VL1Tk6

Според единия админ, който е самоук заварчик, най-здраво би било да е спъната конструкция с винкел и болтове, вместо заварки, защото никой в БГ не може да заварява качествено :Д. Той може да ви качи снимка, че избяга в чата назад. 

В случая за цветя трябва по мое мнение нещо олекотено и красиво, което е далеч от конструкция "прани гащи" :D

Дерзайте!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

В градината на покойните ми дядо и баба над 30 години виреят къпини без бодли на конструкция от тип Теди, но вместо тръби са бетонни колове, вкопани 50 см и крайните 2 са спънати с по един диагонален. 4 реда тел, не е нужно да е изпъната като струна, защото така или иначе тя играе според температурата, а особено зимата е добре да е олабена. Тъй като къпините растяха много буйно, всяка есен се изрязваха "до чукан", като всички плододали пръчки се махат изцяло, а се оставят от новите по няколко на чукан, по няколко пъпки на пръчка. Къпините не се беряха в купа, а в кофа...

Такъв тип конструкция, дори като на Теди, е неоправдана за цветя, особено пък тия, които държите да наричате гладиоли, а истинското им име е "парцал на пръчка". С бамбука също не разбрах каква е идеята, надали ще има пръчка за всяко стръкче, а ще се връзват на снопове около пръчка, подобно на оня неприятен тип хризантеми, които не могат да се държат сами прави, но не могат да растат и като пълзящи, е га ти недомисленото растение :D

С далиите специално се решава най-лесно положението - веднъж като завъдиш сляпо куче, далия няма да видиш повече и готово! Говоря от челен мърводолски опит и няколко стотин лева лелини за луковични и грудкови цветя от Европата...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kora008

Боби, и аз сложих миналата година 2 корена къпини, но не знаех какви бяха като ги купувах. Сега съм им направила някаква самоделна мрежа,по която да се въртят наляво, надясно с моя помощ. Но мисля, че сгреших с тия къпини, че изобщо ги купих. Те са пълзящи и.... сега гледам че избиват навсякъде околовръст, та се чудя как ще ги контролирам. Все още не сме яли къпини. Надявам се това лято да опитаме, преди да ме е обзела музата за това да ги ликвидирам. Още обмислям

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване