Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Гого

Слама в кокошарника

Recommended Posts

Гого

Иска ми се, да разхвърлям слама по пода на кокошарника, за да може по-лесно да почиствам и да полагам почистеното в градината. 

Имам опасения обаче, че тази слама, ще ги кара да снасят яйцата си в техни си гнезда тук-там.
Някой има ли подобен опит. Да не говорим, и че в кокошия трактор се препоръчва да има мулч, в който да ровят и търсят храната си. Дано си снасят само в полога. Уж обичали да снасят на едно място, но аз намирам по всевъзможни места яйца. По земята, по скари...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Нямам директен опит, защото нямаме кокошки, обаче мога да кажа две наблюдения:

  • в кокошия трактор, който съм виждал, на пода имаше винаги окосена трева, пускаха и доста наскубана трева, дори и кухненски отпадъци - беше лято, та нямаше слама
  • някъде из пермафорумите бях чел, че кокошките снасят на случайни места АКО определените им за целта не им допадат (или не достигат, например при 3 полога и 30 кокошки не е странно да не стигат) - смяна на локация/условия на полога помагало

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Гого, по-лесно ми е да попитам, вместо да се ровя в нета. Колко време ще престояват кокошките в така наречения кокоши трактор? Ако са там и през деня, и през нощта, явно ще снасят там. И как мислиш да организираш полози в трактора, ако не излизат оттам? Ако имаш опасения, че ще снасят по пода, не разхвърляй първоначално слама. Нека свикнат с полозите и тогава. Баба ми слагаше по някое старо яйце в полозите. Дали ги е привличало с нещо, не знам. Общо взето си снасяха в полозите, вградени в стените. Понякога намирахме в сеното снесени яйца, т.е. кокошките си бяха направили полози и си снасяха там.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Кокошарника ми е малък - около 3 квадрата - 3 кокошки, 1 петел, 1 паток. Винаги е послано със слама. Има един плетен кош - голям. В него спят, но и в него снасят. Само в него.

Имах две кукувици - лакенфелдерки, дребни, диви - не можаха да се приспособят към гупата. Само те снясяха където им падне, та постоянно издирвах яйца, защото обитават доста голямо пространство.

Но ако им групата е единна, ако им създадеш по-уютно, закрито място в кокошарника - ще снасят там.

 

С постелката от кокошарника не мисля, че можеш да ториш директно - колкото и често да я сменяш, тора е силен и трябва да прегори първо, Можеш да правиш обаче "шербет" с постелката - да го накисваш във вода да поизгние, после разреждаш още и поливаш.

п.п. Отговорите ми са "по приницп", не конкретно за кокоши трактор. Аз не съм му особено фен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Гого, по-лесно ми е да попитам, вместо да се ровя в нета. Колко време ще престояват кокошките в така наречения кокоши трактор? Ако са там и през деня, и през нощта, явно ще снасят там. И как мислиш да организираш полози в трактора, ако не излизат оттам? Ако имаш опасения, че ще снасят по пода, не разхвърляй първоначално слама. Нека свикнат с полозите и тогава. Баба ми слагаше по някое старо яйце в полозите. Дали ги е привличало с нещо, не знам. Общо взето си снасяха в полозите, вградени в стените. Понякога намирахме в сеното снесени яйца, т.е. кокошките си бяха направили полози и си снасяха там.

По принцип питането ми е за стационарния кокошарник, понеже става яко мазало там, когато е дъждовно. В момента имат две щайги, в които снасят. И двете са на закътани места (различни). Кокошките са 10-на, но пак намирам някъде по земята. В кокошия трактор, като влезнат, излизат в началото на зимата, защото, като приключат работата си в 6-те кръга в мандалата, в двора все има треволяци и гнили плодове по земята от дърветата, където да чоплят и почистват. За полог съм предвидил кош от косачка. Те са отворени отпред и затворени от останалите страни. Има си и дръжка. вдигаш капака на трактора, вадиш и връщаш. Искаше ми се направо една кора за яйца да им сложа, но май няма да стане :Д

Тракторът му дават да стои на едно място 2-3 седмици.

 

Кокошарника ми е малък - около 3 квадрата - 3 кокошки, 1 петел, 1 паток. Винаги е послано със слама. Има един плетен кош - голям. В него спят, но и в него снасят. Само в него.

Имах две кукувици - лакенфелдерки, дребни, диви - не можаха да се приспособят към гупата. Само те снясяха където им падне, та постоянно издирвах яйца, защото обитават доста голямо пространство.

Но ако им групата е единна, ако им създадеш по-уютно, закрито място в кокошарника - ще снасят там.

 

С постелката от кокошарника не мисля, че можеш да ториш директно - колкото и често да я сменяш, тора е силен и трябва да прегори първо, Можеш да правиш обаче "шербет" с постелката - да го накисваш във вода да поизгние, после разреждаш още и поливаш.

п.п. Отговорите ми са "по приницп", не конкретно за кокоши трактор. Аз не съм му особено фен.

Шербета май ще иска много занимавка. Но ако има на практика полза, бих опитал. Също така, остатъците от шербета, пак ли трябва да ги чакам да прегарят или ще мога да ги хвърлям в градината?

 

Защо не си му фен? Звучи примамлива идеята, да се изравят и изяждат семената от плевелите, както и новопоникващите и поникнали такива.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Шербета май ще иска много занимавка. Но ако има на практика полза, бих опитал. Също така, остатъците от шербета, пак ли трябва да ги чакам да прегарят или ще мога да ги хвърлям в градината?

 

Защо не си му фен? Звучи примамлива идеята, да се изравят и изяждат семената от плевелите, както и новопоникващите и поникнали такива.

За шербет ползвам малко - колкото от едно чистене, което при мен е около два пълни плика от Фантастико, например (да си имам мерките!).

Хакам го в бидон, доливам вода догоре и периодично слагам коприва, хвощ. Това имах под ръка инлата година. Смърди, гние, разреждам и поливам с него (поливах май два или макс три пъти).

Останалите постелки салагам или в компостера или трупам на куп. И използвам след доста месеци (4-5) направо в лехите.

Не съм му фен, защото повечето варианти които съм виждала, са с изключително малък обем. Според мен. Особено тези за мандали. Ако бях по-организирана, щях да разделя просто двора на сектори и да пускам последователно кокошките в тях. По-добре малък кокошарник, в средата на двора и пускане на кокошките последователно в сектори от двора, дори това да означава, че ще посея 3 неща по-малко, отколкото да държа  5-10 птици в 6 кв. м.

Опитвам се да съчетая ползата от животните в градината, без да ги експлоатирам.

Не казам, че съм го постигнала (в момента градината и кокошките ми са на две различни места), но към това се стремя.

 

Добра идея е да се пускат кокошките и в компостера  - да преобръщат, макар че ако купчината е голяма ще им е нужна помощ от време на време.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Хмм, може би това са кокоши трактори за някаква мини мандали. При мен е 12 кв,м. Пише, че за 12 кокошки е добре. Висок е малко над 2 метра и има 3 реда кацалки във височина. Освен това, при постоянното си местене им се осигурява свежа храна и достъп до червеи, плужеци и всякакви гадове. Стационарният ми кокошарникът не е много по-голям, но там ако не ги снабдявам аз с нещо свежо, няма откъде да го намират. Пускам ги да ходят по няколко часа на ден през есента и ранна пролет, като през това време всички кучета стоят затворени. Поради горните причини, не го приемам, като експлоатация. :)
В свободно състояние е най-добре, но няма как да става винаги... (при мен)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Радост вкъщи :д

 

image.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Ех, голям кеф!
За тях кеф - за теб по-лесно чистене и материал за торене. Какво по-добро от съвместна полза? :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване