Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Пламен Владимиров

Търся семена за сладка царевица

Recommended Posts

Пламен Владимиров

Здравейте колеги. Търся семена за сладка царевица, но да не е хибрид а да си я отглеждам сам всяка година в двора. Ще бъда благодарен за 30-40 семенца :) Ще си заплатя каквото е нужно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Аз мисля, че имам малко семена от червена (и/или синя?) сладка царевица. Ако си от София - може да се видим и да ти дам (хич не обичам, а и време нямам много, да се занимавам с куриери). Естествено не е нужно да се заплаща нищо.

 

И червената и синята стават сравнително нисички и раждат сравнително малки царевици, не са хибридни, но трябва да се внимава да няма наблизо друга царевица, защото се опрашва от вятъра и сравнително лесно се кръстосва, при което сладката вече няма да е сладка. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен Владимиров

Благодаря Ру, но за съжаление не съм от София :( Ще гледам да се сетя за някой приятел от там да дойде да я вземе. Казваш че мога да  си я развъждам сам? Перуанска ли е? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Докато сме на темата искам да ви кажа, че преди години мой познат взема от Англия семена за много сладка царевица. Дава ги на баба си (или може би майка си). Гледат ги в градината, където няма никакви други царевици, съседите също. След няколко години царевицата вече не е толкова сладка и си е като обикновена купена от улицата. Която е млечна, но не е специално сладка. Подозирам, че тоя сладкия ген е рецесивен и затова.

От една баба пък знам, че ако искаш да ти е сладка царевицата, трябва да гледаш семената да са като стафида - много сбръчкани и свити.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен Владимиров

Аз специално имах около 200 семена сладка която взех от една бабка на село. Тя тогава каза че си я гледа вече над 10 години. Но са на 5-6 години, и незнам дали има това значение, но от посяти 52 в двора ми поникнаха само 23. Посях ги на 15 април, сега в кофички ореди седмица сложих 16,засега се показаха вчера 11 и ще ги сложа пак в двора. Незнам дали защото е старо семето или някъде другаде бъркам но в двора само наполовина поникнаха в кофичките почти всички. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Тези в двора спокойно може да са изядени от плужеци, охлюви, щурци, попово прасе или просто да не са покълнали поради неравномерна влага и досег с почвата. Аз като сея царевица я пускам на плътна редичка и където излезе много гъсто я проскубвам и те така. Пази го това семе, на есен ще споделиш! :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен Владимиров

Задължително ще споделя на есен :) Но за всеки случай пуснах темата за да намеря сигурни и здрави семенца и ако ми предложат ще направя проба и с друг сорт

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Мария Масларова

Интересувам се какво стана с посадената царевичка и дали може да ме насочите откъде да си взема и аз подобен сорт?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

И аз търся семена от сладка царевица. Тази година сях край оградата пълно пакетче, купувано от хипермаркет, но така и не видях едно стръкче царевица. Забелязвам, че сладката царевица обикновено е хибридна, затова трябва да знаем какво е семето.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз въобще не съм сигурен има ли сладка царевица, за която да е сигурно, че не е модифицирана генетично? Мен това ме е възпирало да се занимавам толкова години, въпреки че предполагам че има. Навремето баба ми сееше една бяла с по-кръгли зърна за варене. В последствие намерих от една баба от едно севлиевско село подобна, но не съм сял вече няколко години.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване