Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

alys

Сади се в близост до картофите. Ако не помогне, няма да навреди. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Да споделя какво се случи с картофите през тази година.

Чубрица не намерих навреме, за да направя опит, но така се случи, че картофените насаждения ги оградихме със зелен боб- пешак. В резултат, почти никакъв бръмбар. 1-2 пъти седмично се минава за да се обере на ръка, но я има, я не 1-2 бръмбъра. За сравнение, предишната година почти всеки ден са събирани на ръка по 10 бръмбъра за същата площ насаждения. Наскоро получих и масло от нийм. Пръскано е само един път върху намерено люпило - яйца и ларви и край. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Блазе ти. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Теди, при мен чубрицата, копъра, тагетеса и до известна степен - невена, са перма, така че догодина само ми напомни, че искаш и какво точно, за да ти дам. Това важи и за останалите градинари ;) Аз от своя страна ще пробвам да отгледам някой картоф пък. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз с риск да бъда намразен от съсловието ще споделя че в градината ни до момента (за последните 5 години) не е имало колорадски бръмбар. една година мисля че видях един но не съм сигурен защото го смачках твърде бързо.

Интересното е че при приятелите на полето където сложихме пробно картофи в средата на поляна с еднометрова трева, се навъди за отрицателно време огромно популация на колорадец...

Мислех си че като сложиш 30 квадрата картофи в едно поле с десетки билки наоколо няма шанс за колорадски бръмбар. А при нас пък не взимаме никакви специални мерки. Просто една 4-метрова леха картофи и до нея лехи с други култури.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При нас 2 години нямаше бръмбароци, но тази ни надушиха. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Да се похваля :) Днес извадихме картофите. Сорт Пикасо. Равносметката е: от 10 кг за 25 лв (приблизително 1/2 касетка) са произведени 12 пълни касетки картоф.

Големи, вкусни картофи. За печене и пържене стават. Пеменниците и на пюренце ги папкат много. 

По-горе вече писах, че впечатлението ни да е така слаба популацията на колорадски бръмбар тази година е  заради "оградата" от боб - пешак, но да допълня, че не беше само зеления пешак, а имаше и зрял боб, както и две палатки смилянски в непосредствена близост. 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 25.05.2018 г. at 14:44, Isa Bel написа:

хммм .... 3 пръскания през 5 дни не е много ангажиращо ... щом казваш че има гарантиран ефект - ще си струва пръскането ... до сега не съм се замисляла - докато не поразиха така здраво патладжана ... 

и аз помня баба ги събираше на ръка едно време :) ... 

А, бе, ангажиращо си е. То и на ръка да събираш си е ангажиращо. На всеки пет дни пръскане, и има значение и времето (дали ще вали и няма да го отмие). Ако работи и имаш това време - струва си. Но то като се хванеш да гледаш патладжани и картофи трябва да си готов да отделиш и това време...

@Venetka, ти беше споменала за горчица на прах за третиране? Работи ли и как се използва?

Аз засега нямам проблем с бръмбара, но не се знае. Преди години също нямах, но един комшия по нива насади картофи, заряза ги и остави бръмбарите да се развъдят. Изядоха неговите и почнаха да минават на моите. Чистех на ръка по 50+ броя големи бръмбара на ден от патладжана, но нямаше насмогване и го унищожиха. Човешка безотговорност.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Няма ли опасност зеленият фасул да се опраши и да започне да има лико (като се сеят заедно за зрял и за зелен)?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 9 минути, alys написа:

Няма ли опасност зеленият фасул да се опраши и да започне да има лико (като се сеят заедно за зрял и за зелен)?

По принцип фасулът може много трудно да се кръстоса. Опрашва се дори още преди цветчето да е напълно разтворено.  

Това, че е трудно, не означава, че е невъзможно - особено при много горещо и сухо време - тогава цветчетата се отварят повече и може да бъде кръстосано опрашен от насекоми. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване