Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Теди

Напролет засадихме немалко гнезда с картофи в градината ни (8 дълги реда). За радост от всяко гнездо израстна листна маса, но съответно тръгнаха да ни обикалят познатите на почти всички колорадски бръмбари. Листата на едното гнездо го заварих с големи поражения от излюпени яйца на бръмбара. 

Картофи не сме гледали до сега и ме притеснява това нашествие, още повече четох, че тези бръмбари нападат също и патладжана, а това е друга култура, за която подготвям разсад и ще гледам тази година. 

За по-нагледно така изглежда бубата:

124593214410009.jpg

Така изглеждат снесените яйца:

220px-Leptinotarsa-decemlineata-eggs.jpg

Така изглеждат излюпените, лакоми ларви:

Image_4827966_133_0.jpg

Нямам никакво намерение да пръскаме с химични средства. За момента събираме бръмбарите на ръка и периодично проверяваме листната маса за яйца. Листенцето с яйцата го откъсваме.

Прочетох за различни методи за борба, но ще ми е ценно и мнението на тези, които имат опит. Моля дайте мнение за следните мерки:

1. Засаждане на бобови култури заедно с картофите – миризмата уж отблъсквала бръмбара

2. Разпръскване на дървесна пепел - насипване в гнездата при засаждане или наръсване на стеблата, особено по време на цъфтежа

3. Ограждане с невени - в междуредията или направо между гнездата

4. Отвара от люти чушки (примерна отвара -100 г. сухи люти чушлета се варят в 10 л. вода в продължение на 2 часа. В разтвора се добавя сапун и растенията се напръскват

5. Пръскане на листната маса с масло от нийм (има тема тук във форума, но чакам мнение дали има ефект, препаратът е скъп)

6. Друго - предложете

 

За момента събираме бръмбарите в буркан. Идеята е да опитаме нещо, което медицинските работници учат в университета - урока за ген-антиген. Бръмбарите се изпичат, счукват се на прах, прахта се разбърква във вода, с която се напръскват насажденията.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Теди  копвам което написах в чата:

опитвам всяка година различни идеи щото на практика излиза май друго ....

със сигурност граха не помогна при мен

миналата година нарочно опитах да оставя бръмбарите по патладжана за да видя колко пък толкова може да навредят .... напълно ошушкаха огромни 40-50 см растения до стеблото ...

пепелта има ефект - до толкова че намалява наистина появата им - тази година също ръсих пепел до скоро нямаше много от тях ... и тъй като бяха малко не им обърнах внимание - те са успели да снесат доволно ... вчера вече видях заплашително  количество ларви .... просто е трябвало да ги събера и да ги махна ... 

до сега /3 години/ не съм се занимавала с бръмбарите, не са опсквали картофите така зловещо като патладжана, картофи винаги си вадим доволно .... обаче след като ометоха патладжаните - нещо се стреснах на тая тема ... тази година и аз се замислям ... 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Благодаря за споделения опит, Иза!

 

Допълвам с още две идеи от нета. Който ги е пробвал да каже имат ли ефект:

7. Колорадските бръмбари не понасят миризмата на листата на ореха. Накиснете 3 килограма орехови листа в 10 литра вода и ги оставете за 2 денонощия. Напръскайте картофите с тази настойка и вредителите ще измрат масово от това, с което сте ги „нагостили”.

8. Много помага високото загърляне на картофите. По този начин заравяте дълбоко местата с отложените яйца и личинките загиват, преди да се доберат до зеленината на растенията. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Теди порових се в снимките си и изрових тези с патладжана ... ще ги оставя тук за нагледен пример колко катастрофално може да действа бръмбаро ...

специално съм ръсила с пепел и незнам дали се вижда добре - патладжаните са в съседство с граха /в дясно/ ... от другата страна на граха са картофите /уж нали граха гони бръмбарите за теста ги посях така/ ...

_Pig9KPLIGbyYbv6YDAkZT8IYRy970pJ3Y3NPlkV

докато стана едър патладжана наистина бръмбари нямаше ....

QhZZltdnQrbrrIFv-M8DFW2Q18h08biHGLWtaHsf

Q47_toKwhH2lbBn_w-u9jrYcaidMC98yMlVUeBBz

после се появиха уж тук там - не обърнах внимание и .... стана нашествие ... мислех че няма да навредят чак толкова и ги оставих .... но ето какво стана :

N7XZDEm4eTubBjYJBOMn9Xz8SacbjmDp-Pmzpo4a

aVYvgRACyk4OXu8Yf-B-0RNkHaqzjXX0vAV4XyZR

наистина след посипването с пепел поне 2-3 седмици няма поява .... сега се замислям - може би пък трябва на интервали да се повтаря посипването - все пак като валят дъждове се отмива /а и аз предимно поливам с дъждуване /.... 

Боби спомена за нийм в чата - ако някой го е ползвал за тази цел и от опит знае че върши работа - да пише тук ...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Добре де, не стана ли ясно, че са  нужни всичко на всичко 2 препарата за да е ок градината - масло от нийм за насекомите и поливерзум за гъбичките, или номерът е да си чешем езиците?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Прилагал ли си масло от нийм в градината и имаш ли успех срещу колорадски бръмбар?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Го, ако в градината или в околността й има нещо, което си расте почти само или пък не изисква, кой знае какви усилия, не е ли по, да кажем, природосъобразно да ползваш него, отколкото да поръчваш тренди универсално чудо, ала всичко прави, от на майната си, да му плащаш транспорт и т.н., вместо, да речем, да си свариш лютите чушки от миналата година?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Георги, намерих я темата за нийм - обаче всеки споделя, че май трябва по на често да се пръска с него ... иначе няма да има ефект ... тоест дали ще е нийм или люти чушки или пепел - май е все на кантар 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

@Бай Ли Шъсей - няма такова местно растение или чудо, ако имаше, щеше да се продава и то на пазара и да е универсално известно. Всички местни рецепти за инсектициди и фунгициди (люти чушки, чесън, вратига, повет, кукуряк, коприва) имат ограничено и непълно действие, а някои от тях са и опасни.

преди 4 минути, Isa Bel написа:

иначе няма да има ефект ... тоест дали ще е нийм или люти чушки или пепел - май е все на кантар 

Масло от нийм се ползва по схема три пръскания през 5 дни, иначе ефектът е непълен и от яйцата се излюпват нови гадове. Тоест дали ще е това или люти чушки или пепел зависи най-вече от здравия разум  и количеството желание да си опазиш градината, защото само едно от трите има доказан ефект.

Иначе баба ми ги събираше на ръка, по онова време беше най-ефективният метод.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

хммм .... 3 пръскания през 5 дни не е много ангажиращо ... щом казваш че има гарантиран ефект - ще си струва пръскането ... до сега не съм се замисляла - докато не поразиха така здраво патладжана ... 

и аз помня баба ги събираше на ръка едно време :) ... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Най-изпитаният метод действително е събиране на ръка. Виждал съм как 10 баби обхождат "Валогу", което е само компир, и мачкат бубите с пръсти и пускат, а листата с яйцата - късат и мачкат. За няколко дена го минават и след 10 ден пак. Но тъй като нямаме 10 баби, може да се ползват други методи.

Ниймът при мен работи добре за гъсеници и листни въшки, изпробвано. Колорадец съм нямал в такива мащаби, че да ми трябва нийм за него, но познавам една дама, която гледа декари и декари биологични картофи със сидерация и ползва само нийм за колорадец. Идеята е, че трябва да има 2 пръскания в първата седмица и от там насетне по 1 на 7-10 дни според това колко е популацията.

Защо? Защото това не е напалм, не е и системен препарат от типа "пръсваш един път и ВСИЧКО ИЗМИРА". Контактен е.

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Да допълня - прочетено в нета - чубрица и тикви сред картофите гонели колорадския бръмбар.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
преди 13 минути, alys написа:

Да допълня - прочетено в нета - чубрица и тикви сред картофите гонели колорадския бръмбар.

Миналата година имах тикви в съседство с картофи и колорадския бръмбар си вършееше. Ако засадя тиква между картофа, пък, ми се струва, че тиквата ще го задуши с шума и не бих опитала. 

За чубрицата - ще направя проба тази година и ще пиша.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

При мене тиквите тръгват сред картофите и няма кой да ги спре. :) Иначе садя тиквите около картофите или поне от две страни. Само тези тикви, които се насочат извън мрежата на градината, биват помолени да променят посоката си. Чубрица съм сяла, но малко и не съм сигурна дали имаше някакъв ефект. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Maiahr

Довечера ще пръскаме картофите с масло от нийм - 30мл на 1лв вода + веро/сапун. Да видим какво ще стане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 1 минута, Maiahr написа:

Довечера ще пръскаме картофите с масло от нийм - 30мл на 1лв вода + веро/сапун. Да видим какво ще стане.

Пръскането се старайте да стане с дюза отдолу-нагоре, за да облива и долната страна на листата!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Maiahr

Благодаря, а според вас 30мл на 1л вода не е ли прекалено силно? Така се получава 0.3% разтвор, нали? Сега се опитвам да проверя цената на Neem Azal в Германия, може би ще е по-евтино.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

30 мл нийм на 1000 мл вода - като махнеш по една нула, става 3 на 100, тоест 3 %. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Maiahr

Хаха, няма да си показвам дипломата за висше. Благодаря. Значи това може би ще е прекалено силно. Ще пробвам с 10мл. на 1л вода.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Maiahr
На 4/15/2019 at 22:46, Теди написа:

Миналата година имах тикви в съседство с картофи и колорадския бръмбар си вършееше. Ако засадя тиква между картофа, пък, ми се струва, че тиквата ще го задуши с шума и не бих опитала. 

За чубрицата - ще направя проба тази година и ще пиша.

Извинете, но не мога да намеря нищо за чубрицата срещу колорадски бръмбар.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване