Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Мотики и други градинарски инструменти

Recommended Posts

Гост

Това щипарче много добре изглежда, може да го поръчам. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Белота са супер марка, Гого има една или две такива мотики и сме ги дискутирали мисля назад, потърси. Аз мислех да си взема такава с два зъба, но имам подобен Чилингтън, та не е зор. А и плоскорез взех за Коледа, та ще го тествам него с такава цел, за редките случаи, когато трябва с мотика да се пипне нещо повърхностно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Да. Марката е добра. 
Имам търмък, вила с крив сап и островърха мотика. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Най-вече от уважение към идеята на форума - и към Боби - се чувствам длъжен да споделя първи отзив за две мотики, които си получих днес. Марката е испанската Bellota, от www.arva.bg. Това е едната:

IMG_20210222_121945.thumb.jpg.fdef42d3651efc8a82bddac94b28c07c.jpg

Малко по-голяма отколкото очаквах. Масивна. Не е особено заточена. Изглежда солидна.

IMG_20210222_204208.thumb.jpg.b4eb99a86b93639c3e80a98280e425c1.jpg

Сложих й дръжката, но трябва да я зашлайфам и мина с масло и тогава ще я тествам в бойни условия. Дръжката между впрочем - казвам го за някои фенове на "направи си сам" философията и икономията - е от съвсем прав ясен! Държа също да отбележа, че хората ми пратили от по-дългата и по-скъпа дръжка, сиреч бонус. Също са ми пратили безплатно и тези добре изглеждащи работни ръкавици (от каквито не е да нямам нужда):

IMG_20210222_121803.thumb.jpg.661b95f6732fdf2f2dc67ee83b3dba1e.jpg

Тъй че нямам от какво да се оплаквам. Напротив.

Втората е ръчна мотичка по-нисък клас, пак на Bellota, която също изглежда добре:

IMG_20210222_203331.thumb.jpg.f04bff2cb6f866540fc27687e499bf0f.jpg

Жената каза, че е алуминиева, но според мен е някаква сплав, защото не е лека като алуминий. Повече мяза на неръждавейка. Тези дни ще ги тествам и двете.

Освен двете мотички, поръчах и една ръчна лозарска ножица. Марката е Corona, което всъщност бил бренд на Bellota за американския пазар.

IMG_20210222_122102.thumb.jpg.940eec21c275f89ce6ab03a766ba3e5e.jpg

Не е от високия клас, но може да се заточва и се води "max forged". Тепърва ще й тествам стоманата и издръжливостта. Удобна е, но е грубо заточена и не реже толкова добре към момента. Което е нормално.

IMG_20210222_210120.thumb.jpg.197e03747535c0374552794b3f690640.jpg

Като я заточа ще пусна отзив в темата за ножиците. На първо четене всичко изглежда солидно. Лидълските ножици и мотички са доста любителски в сравнение с тези. Но е важно как ще работят и колко ще траят. А такъв тип инструменти може да се ползват с години и поколения, при съответната грижа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

За типа вили от Лидл (дали това е терминът на български):

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Garden_fork

И малко брутален превод от Гугъл:

https://5vbtsxcnncvvy7gviifurh62fe-adwhj77lcyoafdy-en-m-wikipedia-org.translate.goog/wiki/Garden_fork

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Ето и моето щипарче. Bellota мотика 7a, с дръжка 120 см. Мъничко, сппретнато, много ми харесва. 

 

20210223_092340.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000

Някой да е виждал мотика с олекотена дръжка.....алуминиева или така наречените ергономични дръжки от фибростъкло или нещо подобно?

Търся нещо такова мотика  Rinz EFEKT Pro e12

или това EFEKT Pro e32 или това EFEKT Pro e34

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 12 минути, devifast написа:

И на мен ми трябва нещо подобно, но да е здраво

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не става. От Лидл на пролет вила си вземи 2-3 броя и така. Ако не ти се пестят пари, от Краси - Глиганче.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Боби Димитров наистина ли са добри Лидълските? Моята взе да сдава багажа, но не ми се взема скъпотия от чужденеция.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Скъпотия? Че то няма по-евтини на пазара с тоя вид направа? Дай алтернатива, щото аз не съм намерил! Дали са добри - за мен са добри, на тая цена. При положение, че съм счупил една Фискарс ерго, една Гардена и една шведска с егати референциите... Е и една Лидлска, но нея не я счупих с копане, а с опит леко да изправя закривен зъб.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Цък, не казах за лидълските "скъпотия", а за поръчваните от чужди сайтове маркови. А питам защото качеството в Лидл спадна, или поне в България, щото наистина има "съобразяване с местните вкусове".

Ама разбрах, де. Пък моята при презорване се криви, не се чупи. Добра е, но много ѝ се насъбра. Има вероятност да е от дядо ми.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Dev
преди 10 минути, Лозето ме наби! написа:

Цък, не казах за лидълските "скъпотия", а за поръчваните от чужди сайтове маркови. А питам защото качеството в Лидл спадна, или поне в България, щото наистина има "съобразяване с местните вкусове".

Ама разбрах, де. Пък моята при презорване се криви, не се чупи. Добра е, но много ѝ се насъбра. Има вероятност да е от дядо ми.

Може ли снимка! На тази от дядото

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Е то и моите се кривят, но проблемът е, че примерно Фискарската се спраска при вече закривен зъб и копане, а Гардената се накриви така един път че директно се спраска след главата. Лидлската се криви обикновено среден зъб, защото ми заклинва корен между 1 и 2ри... Но не е драма, имам тригодишна такава, само тя си знае какво е изяла. Глиганът е добър, но ми е много тежък за това, за което ми трябва. А гренлинет версията с 2 дръжки пък не върши работа за целта, тя е за друга цел.

В работена почва, не мисля, че някога ще огънеш подобни вили за копане. Проблемът е в неработената.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Боби Димитров , на моята се кривят крайните зъби  - явно основата е слаба там, нали стърчат навън. Доста пъти съм ги изправял като ги вкарам в дупката на циментов кол. А се кривят защото над десетилетие (може би две) не е орано и корените на дърветата избиват на неочаквани места. Но предпочитам да се кривят, вместо да се чупят :) (Ред.: не е лесно да се намери оптимума между кривене и строшаване)

@devifast Снимка - йок, защото съм у градо. Най-обикновена вила за копане си е, заварих я със съвременен сап, който се счупи на втория сезон. Само предполагам, че може да е на дядо, защото е със същата фаца, а вилата за гребане (по-закривена и широка) определено е от него. Но като знам дядо ми колко декари на година обръщаше с вилата без да има проблем с нея - може да е по-нова.

Ред.: Не разбирам защо вилата за копане трябва да е разплескана настрани, по-скоро трябва да е с овал по посока на копането. Освен ако не е втора вила за по-специфични приложения, де.

Редактирано от Лозето ме наби!
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
stef.an

Подкрепям Боби със скромен личен опит, който сочи че на необработвана земя, където са расли храсти и дървета (при мен шипки, клен, сливи, джанки) е най-добре да се подходи с комбинация от стоманена вила за копане и кирка. Където на вилата и е трудно, да не се тормози, а да се използва кирката.
При мен потърпевшата вила е "Kent & Stowe" - един от първите инструменти, с които се сдобих в началото на 2020 - на пръв поглед ми е досущ като лидлската (не съм компетентен да коментирам изработката). Та, преди няколко седмици изкривих един от средните зъби докато копаех дупки за поредните няколко плодни храсти - това е каре земя което в началото беше осеяно със сливови издънки и дръвчета на различна възраст, които изрязах до земи (но корените им си останаха). Реших там да садя плодни храсти, за да имам мотив поетапно да вадя коренищата, че постоянно избиват издънки (пък и е точно пред входната врата на къщата).
Пак там сгънах зъб на глиган от Краси - много ме доядя - тъкмо го бях взел преди празниците и му правих test drive, но май по-скоро се получи crash test.
Снимки мога да приложа след следващо посещение.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@stef.an , извинявай ако ти нащърбвам фън-шуя :) ама ако е много зле положението: дълбока оран с трактор на есен, желателно е още една оран на пролет и чак после със собствена фрезичка. С достатъчно кирки съм махал за да получа алергия към тях :D 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
stef.an

@Лозето ме наби!, не се коси, фън-шуя ми не се нащърбва толкова лесно :) Пробвахме миналата година с трактор на местата където трактора можа да влезе; едвам успя да се завърти и да заоре няколко пъти двайсет - трийсет квадрата и се отказа. Беше нормално по размер тракторче, но теренът при нас е наклонен и осеян със стари дървета, които правят маневрирането на техника не-лесно.

Трактора съм го отписал като вариант, ще ходя и ще си действам с кирката където има нужда и това е - никой не ме гони (за сега).

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
преди 15 минути, stef.an написа:

това е каре земя което в началото беше осеяно със сливови издънки и дръвчета на различна възраст, които изрязах до земи (но корените им си останаха). 

А, защо не изкорени дърветата, ами ги остави да ти усложняват живота? 

Хем и машина ще може да влезе да обърне. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   1 потребител

    • ivkit
×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване