Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Мотики и други градинарски инструменти

Recommended Posts

Гост

Моят телескопичен трион го подарих на комшията. Сега режа и бера на ръка. Не бих оставил високи дървета, защото не искам да се качвам по стълби. Но това си е мое виждане. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 1 час, greenn написа:

Ходих да си взема ножиците, но след дълго колебание се отказах. Самата ножица и трионът на нея са затворени в картонена кутия и не можах да ги разгледам. Иначе изглеждат солидни. Прътът на по-скъпата е алуминиев, малко по-дебел. Цената според мен е много добра, обаче и двете са ми много тежки. Като ги подържах, прецених, че ще ми е по-уморително да работя с тях, отколкото да се кача на стълбата да режа. Особено ако пръта се държи под наклон, както често се налага. Засега ползвам един телескопичен бояджийски прът, който е много по-лек, макар и не толкова здрав. Ножицата обаче не е много добра и дъвче тънките клончета.

Точно тези неща при ФИСКАРС ги няма:) отиди в някой магазин и вдигни тяхната да видиш колко е лека + не мачка тънките клончета и според мен си заслужава всяко левче.Пускат ги и на промоционални цени естествено

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 15 часа, greenn написа:

Някой гледа ли тези телескопични ножици в Лидъл, дали са добри?

https://www.lidl.bg/bg/broshura/19-09-25-09/view/jumpmarks/page/26

Аз имам от предното "раздаване" по-скъпата. Рязах с нея пролета. Нямам база за сравнение (не съм работил с Fiskars), но съм доволен.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 13 часа, Котарак без чизми написа:

Нищо не мога да кажа за ножицата, но имам втори въпрос за същото нещо - защо е с две цени - 42,99 и 72,99 лв ?

Не знам за дължините (доколкото виждам на хартия са почти еднакви), но основната разлика според мене е начина на рязане. На евтината дърпаш въженце, а на скъпата "помпаш" (като пушка помпа) дръжката. Аз имам скъпата и за "екстра високи" клончета съм си вързал и едно въженце на дърпащата се част и дърпам него когато не я стигам.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
На 19.11.2022 г. at 13:21, run. написа:

Благодаря за линка, @run. ! Това видео явно е от типа "как-НЕ-трябва-да-правим" и ще се получи чудесен разговор със сина ми и с племенниците ми, със следните примерни поуки:

(1.)  При първия инструмент -- за премахване на плевелите близо до стена или бордюр, виждаме една посредствена реализация и безмислено разхищение (унищожаване) на други инструменти, които сами по себе си са били здрави и функционални. Например, вместо да се разваля здрава лопата, би могло този инструмент да се добави към работния ръб или от обратната му страна, на нормално градинско гребло, а вместо да се разваля работещ трион, може да се използва парче от банцигова лента която е станала твърде къса или твърде износена за да се ползва по първоначалното си предназначение. По отношение на фунционалността острите зъби на триона са безсмислени, а вместо това би трябвало да има заточване между зъбите, защото там се срязват стъблата на плевелите. Съответно, такова функционално подобрение, може да се постигне много по-лесно с проста права ивица метал или с банциговата лента отколкото с трион за дърво.

(2.) Инструмента с пироните за аериране на почвата, макар и да не е напълно зле, все пак може да се подобри. Аз, например бих използвал по-къси пирони (за безопасност), нещо депълнително заварено между пироните  за тежест (за функционалност) и поне още една "статорна" пръчка, като предпазител -- да не настъпи някой по невнимание пироните отгоре или да не падне върху тях  ако инструмента лежи на земята. А иначе, боядисването с ярка боя на работната част на този бодлив инструмент е полезно -- един от малкото положителни аспекти във видеото.

(3.) При инструмента за изскубване на единични плевели чрез завъртане, е напълно безсмислено разхищение да се ползват свредла, а освен това свредлата са много твърди без да са жилави и не са проектирани да търпят усилия на огъване. Свредлата са неподходящи за този случай и от още една друга гледна точка -- кръгли са. За този инструмент, вместо кръгли шипове аз бих позвал доста по-плоски предмети, като например стари износени консумативи от зеге или от механична ножовка (~ 2мм) , примерно.

(4.) При рязането на медната тръба е МНОГО ОПАСНО стружките да се издухват с уста, особено, както човека показан във видеото не носи защитни очила! Никога не правете така! Вместо това, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО си сложете защитни очила (един чифт винаги стои на металния стелаж вкъщи) преди да започнете рязането! В последствие, за премахването на стружките от детайла използвайте четки.

(5.) Като цяло, зяносаната саксия и други материали за да се постигне някакво фонтанче тип "огън и вода", за мен лично, е една безсмислица, изпълнена по крайно опасен начин. Достатъчно е да погледнем как беше изпълнено с тел управлението на газовия вентил, за да става от външната страна на саксията!  Отделно от това, аз бих се опасявал, че огъня е много нестабилен и може да изгасне във всеки един момент, защото зоната на горене или преминаване на газовете непрекъснато се нарушава от течащата вода. Или някой от градинското парти ще е "дежурен", да бди, да не се превърне цялата феерия в някоя беля?

(6.) Все пак, една добра идея се вижда в инструмента за изкопаване на тесни и дълбоки  канали (примера с полагането на маркуч). Аз например, не бях се сещал досега, че подобен инструмент може да се направи с дълга дръжка! Понякога, за да извадя един корен разсад от цял ред или няколко близко разположени корени, използвам нож, защото късичката ми градинска лопатка (дето прилича малко на мистрия)  е твърде широка -- над 10 см. В такива моменти винаги съм си казвал, че при първа възможност ще си направя тясна градинска лопатка (примерно 4 см широка). Между другото, такива тесни лопатки се продават готови, но имат разни недостатъци. А тази широката я купих от Кауфланд преди време и е много добре направена -- дебела неръждаема стомана, солидно заварена метална част на дръжката с дървена ръкохватка с дупка и струваше само 5 лева. И макар, че досега все още не съм реализирал практически моята идея за тясна лопатка, когато някой ден седна да я правя, аз не бих я изрязал от цяла здрава тръба, както младежа на видеото. Вместо това, бих използвал парче 2мм ламарина (изрезки, които не стават за друго)  и по този начин сечението на лопатката ми не е задължително да бъде полукръг ами може да бъде леко U- образно. Както и да е ... Добрата идея от видеото е, че когато се захвана да правя моята тясна лопатка, то така ще предвидя дръжката ѝ, че да може тя да се удължава, било то с дървен сап или някое парче тръба, което ползвам в градината или гаража за други цели. По този начин ще мога да работя и по-удобно, с по-дълъг лост / дръжка когато ми се наложи, евентуално изправен, и евентуално и ще мога да правя и такива канали като показаното на видеото.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Чилингтън са супер марка, но стана сложно с брекзит, митници и тн. Това малкото мотиче, с което почнах темата и като гледам вече е станало на 10 години, още си е като ново на другото село. Алтернатива са Белота и Мейер, но и цените са муцка :)

Към момента се оказва, че най-много ползвам двата плоскореза за лехи, които са поне малко работени. Бях ги взел преди 2 години на едно промо от emag/toolsworld, Плоскорез Фокина, комплект голям и малък, бяха 20тина лева.

След тях - вила за копане от Лидл, но не издържат на сериозна работа повече от 2 години (до тук 3 заминали, че и не искат да ми върнат парите в Лидл, било неправилна експлоатация). По-точно ако е само за разрохкване на глината е супер, но за вадене на растения с по-здрави корени, при натиск като лост се отчупва снадката над 4те зъба към металната тръба, която държи дръжката.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
На 22.09.2022 г. at 21:07, Димо 33 написа:

Моят телескопичен трион го подарих на комшията. Сега режа и бера на ръка. Не бих оставил високи дървета, защото не искам да се качвам по стълби. Но това си е мое виждане. 

И аз не обичам да се катеря по стълби, но ако искам нещо да остава и за мен, дърветата трябва да са достатъчно високи. Още повече да растат НАГОРЕ е най-естественият процес. Стават по-високи и по-големи, съответно и повече плод дават. Телескопичният трион ми е незаменим инструмент. С него режа клони и за животните лятото почти ежедневно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko

не мога да се съглася но ти си знаеш още повече с тея стълби стават инциденти големи

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз не говоря за осем- или дванайсет-метрова стълба, въпреки че и такива има. Два до четири метра нагоре ми върши работа. В моите условия това е решение. Дърветата поне вървят, а храстите често биват опасани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 7.01.2023 г. at 21:02, Славянски написа:

Още повече да растат НАГОРЕ е най-естественият процес. Стават по-високи и по-големи, съответно и повече плод дават. 

Най- естественият процес не включва ти да го ядеш. Само птици или други животни, които да ги обират от земята и да разнасят семената. Не можеш да ги пръскаш, плодовете масово падат, а, тези, които оцелеят, почти без изключение издребняват. Всяко овощно дърво трябва да можеш да го режеш и береш от удобна стълба до два метра. Както и да го пръскаш до около 3,5 метра, обща височина. Всяко растение, засадено на място, където нямаш контрол - ливади, неоградени парцели,  общински терени или около пътища го отпиши. Можеш да садиш, но не го търси повече.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

954f-c1ba-bellota-230-a-motika-capa-1899

51de-1d47-bellota-228-motika-capa-1897-0

 

f745-b908-bellota-229-a-motika-capa-1898

Моля помогнете с мнение кой от трите инструмента е по универсален и защо. Аз клоня към първия, ама....все пак да питам...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Решението кой вид да е много зависи от това каква ти е почвата и с каква идея искаш да го купиш, за какво точно ти трябва.

Аз бих взела първия вариант. Горната част става идеално за междуредия на чесън, лук и така нататък, а долната част за малко по-широки лехи.

Двузъбец ако ти трябва мога да ти подаря. Миналата неделя изровихме от мазето мисля, че... 4 такива. Е, саповете трябва да се сменят, ама пък такива яки инструменти като откритите на вилата сега няма да намериш. Ако не забравя в неделя ще снимам наличностите. На нас повече от един такъв инструмент не ни трябва.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз пак съм на тема ножици за градината. Кой какво прави ние у нас читави ножици нямаме. Изключвам тия с дългото рамо за по-дебели клони и тия на щъркела за рязане.

А не ми се мисли какво чудо рози и дръвчета имаме да режем. Мисля в понеделник да пообиколя магазините. Не става с поръчка от сайт, ножицата трябва да ти пасне на ръката. Така се излъгах с някаква Bellota миналата пролет дето само ММ може да я ползва. Аз с нея не успявам нищо да отрежа. Излъгах.. успях. Пръста си отрязах и то доста дълбоко. 

  • Объркан 1
  • Тъжно 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

@Venetka Значи правилно съм се ориентирал към първата. Трябва ми основно за разрохкване, евентуално за прерязване на по досадни плевели по пътеките (но може и да е лека за тази цел). Почвата ми е песъчлива основно, но има и места с по глинеста. В момента ползвам една мотичка дето прилича на последната, ама е под 15 см от край до край и 5см широка....дребосък. С тоя размер е все едно дали разрохкваш с двузъбеца, или не. Е...ако разрохквам с двузъбеца се заплитат разни коренчета по него и е досадно. Тия горе са по големи....и се чудех двузъбеца за какво е предназначен? За разрохкване...ОК...ама то става и с горното на първата. Евентуално да разрохкваш от двете страни на ред с ниска/млада култура?

За ножици....и аз си търся. До момента имам 1-2 от лидълските, които всъщност хич не са лоши, и една BAHKO (най-евтината...към 18лв беше преди години), ама тя се загуби. Понеже за имения ми ден ми дадоха пари вместо подарък и съм решил да се поглезя. Гледах, четох и се спрях на ролс ройса...Felco. Сега дали има и други толкова хубави и по евтини....сигурно има...ама колко пък да са по евтини. На Фелкото идеята е че са вечни...има всяка една част и при нужда може да я оправиш каквото и да и се случи (например режещото острие мисле е около 15-18лв...при 100лв за цялата ножица). Другото хубаво е че имат една торба модели...по базови, класически, ергономични. Имат за лява и за дясна ръка. Имат за голяма, средна и малка ръка. Аз се бях наточил на големите (щото може да резнеш по голям клон), ама с мойте малки ръце се оказа че ми трябва малка (май). Сега чакам да заредят един от средните модели който ми харесва...и ще отида да ги опипам всичките и ще си купя :). Ето едно клипче в което добре е обяснено кой модел за какво е (има една картинка там която си снимах и с нея обикалям магазините): 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, Venetka написа:

Така се излъгах с някаква Bellota миналата пролет дето само ММ може да я ползва. Аз с нея не успявам нищо да отрежа.

Не е заточена ли? Какъв е проблемът?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Проблема е, че е ..  двустепенна. Или както там се нарича. С едно стискане не става, а на два пъти. На мен не ми достига сила за второто и практически запецвам по средата на рязането. Ама и аз го обясних.. Та те така, не мога да я ползвам.

Една лидълска имаме, ама тя пък е тежка за мен. Каквото и да говорят по клиповете, каквото и да гледам твърдо съм решила на място да купувам ножица, а не от интернет. Имах подарена ножица от другия форум, не и помня марката. Беше идеална, ама я изтървах от високо на цимента и останах без нея. Трябваше да си запиша някъде каква е и да си взема друга такава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
svilenotnisovo

Вече две години ползвам такава. Не товари ръката и работиш без усилие. Доста са леки и платмасови и мислех че няма да изкарат дълго но засега са добре.

spacer.png

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Това на Фискарс байпас ли е (не изглежда)? Прави ли чисти срязове? Аз от Беллота съм доволен. Бъркам къде ли не, връхчето е тънко. Не се чупи. Срязът е добре, но трябва да се точи периодично, разбира се.

Бих си взел някой модел на Фелко живот и здраве. Но засега имам три ръчни - една на Беллота, една на Топмастър и лидълска тип наковалня. Втората и третата не ги ползвам почти.

Между впрочем, за ножиците конкретно имахме тема. @Боби Димитров

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване