Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Мотики и други градинарски инструменти

Recommended Posts

Sid

Уви на третия ден от моето прекопаване на двора попаднах на яки корени и ... се чу характерно припукване... Масивната вила за копаене се оказа куха работа:

 

 

 

Явно за да спестят материал са я изработили цялата куха, а не масивна... което според мен е излязло много по-скъпо и не виждам логика...

 

Сега се оглеждам в ebay за още 1 такава - надявам се по-здрава, тъй като върши чудесна работа. 

 

 

post-230-0-35252400-1461160126_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Кой имструмент е подходящ за отсичане ма тревния чим, освен лопата? Искам около овошките да си поддържам в някакъв радиус чисто без трева, но с лопатата ми се вижда грубо. Някаква по-плитка ако има евентуално, че има повърхностни корени и не искам да ги засягам.

Наричат го Lawn Edger и представлява ето това:

 

$_57.JPG

 

като има и ротационен вариант:

 

$_12.JPG

 

Не съм пробвал засега, но мисля да взема от Англия първия вариант и да пробвам. Цените там са от 3 лири (без дръжка) до над 30 лири... модели всякакви:

 

http://www.ebay.co.uk/sch/Garden-Hand-Tools-Equipment-/181033/i.html?_from=R40&_nkw=lawn+EDGER&_pgn=3&_skc=100&rt=nc 

 

има и моторизирани решения.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Яко, счупената вила е един от тия прекрасни инструменти ли :D

 

Аз съм супер доволен от вилата, която купих чрез Таня от ФБ лани: http://karlstadredskap.se/digging-fork4-tine/?lang=en

 

Сега съжалявам, че не взех 2, защото бяха на половин цена, ликвидация на склада. За жалост сега не мога да намеря подобно качество у нас.

 

По западни сайтове съм срещал да се кълнат в английската марка Bulldog, но бързо търсене в ebay ми показа доста подозрителни заварки, както и продажба на счупена такава...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Sid

Да, от същите прекрасни, беше... ще я дам на някой да я завари яко и пак ще я ползвам, но няма да е толкова прекрасна след заварката :)

 

Тази от линка изглежда стабилна, внасят ли ги все още в България? (Таня ФБ?) Някаква ориентировъчна цена (без отстъпка) ако имаш спомен?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На първия въпрос - мисля, че не. Алтернатива (уж здрава) е Wolf Garten. По другите два въпроса - виж най-горе в темата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Продадох си единия бъбрек и си поръчах леко две островърхи мотики с прилежащите им сапове:

 

мотика-островърха.jpg мотика-малка-островърха.jpg

 

Каталог на Bellota: agriculture-and-gardening.pdf

 

п.с.: За Боби, линк към моторния ми свредел: http://www.onlinemashini.bg/svredel-motoren-stihl-bt-121c308-kubsm13-18kw-hp/1274

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Cucurbita Maxima

За членове на форум "Без мотика" имате удивително много инструменти  :P За какво ги ползвате толкоз? Аз имам лопата за копаене, малка лопатка за изкопаване и садене, метално колченце за дупки, сърп и едно трипръсто малко нещо за разрохкване - това са нещата, които ползвам ежедневно. Плоскореза вадя само ако имам да усвоявам нови площи.

 

Най-хубавите инструменти са старите, тук заварихме известно количество и като гледам тия по магазините на малкия пръст не могат да им стъпят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Удивително много, удивително много, колко па да е удивително или много? На място на твоята лопата аз имам вила (с лопата не се копае смолница), малка лопатка нямам, колченце нямам, сърп нямам, плоскорез нямам и трипръсто нямам :D Само един търмък и малко мотиче. Голямата мотика нимой са ползва в смолницата, кирката да я броим ли?

 

Иначе съм 100% съгласен, че старите са много добри, затова и нови ако купуваш, трябва да са от скъпите, като някои описани тук. За да могат след 30 години да могат децата да кажат - еей, тия старите инструменти са много добри!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Относно старите инструменти, баща ми през седмица ми обръща внимание да не изгубим синята мотичка и правата лопата, че такива и в Германия не сме можели да намерим - наследство са му.  :D 
Всъщност, най-много права лопата ползвам, (както и свредел), но май напоследък, предимно дървета садя. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
conan

Здравейте,

 

Днес открих форума и се регистрирах.

Изчетох цялата тема, и аз от известно време се зарибих да си закупя качествени инструменти за градината.

Интересно ми е някой ползвал ли е такъв тип D образна мотика и дали е удачен срещу плевели и треви?

Насочил съм се към Wolf garten дали са качествени ?

post-349-0-09745100-1487093516_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Добре дошъл! Wolf Garten са добри, и скъпи. Подобен тип повърхностни култиватори има доста, аз лично предпочитам push-pull модела на теория, можеш да видиш видеа в тубата, но си признавам, че не съм работил с никой от тях. При всяко положение, изискват изключително рохка почва на повърхността и изключително нежни плевели. И, разбира се, да нямаш мулч :)

 

Както съм писал напред, приятел ползват dutch hoe на 10тина дка зеленчук и са много доволни, основно щото няма навеждане. Обаче са във фрезован чернозем :D разликата непипвана и заплевена с поветица и троскот смолница е от небето до земята!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
conan

Това ли е push-pull (извинявам се за глупавия въпрос)?

post-349-0-16355500-1487140963.jpg

 

Аз исках да си купя  тази на Meyer, но е свършила.

post-349-0-94775900-1487141500.jpg

 

Тази триъгълната мотика, която сте коментирали в предните постове удобна ли е за прекопаване или се ползва за направата на бразди?

Предварително благодаря за отговорите.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

В чата преди време коментирахте за лопатите на Фискарс, че сте доволни от тях?

Може ли да споделите малко информация при какви условия ви се чупят инструментите и кое точно им се чупи? Какво ще рече тежка почва?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Стефан Стоилов

Преди 4 години ми подариха това за рождения ден и оттогава досега колко работа е видяла тази лопата само тя си знае... Супер удобна е и не виждам какво може да и се счупи. Използвам я в градината, на залесявания пролет и есен, бетон съм бъркал с нея и какво ли още не. 30 лева и е цената във практикер, но определено си заслужава!

post-41-0-02727200-1487160958_thumb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Поръчах си една такава лопата, след като я рекламираш толкова... ;)

 

Аз имам една, от която съм много доволен но е доста по-скъпа:

http://www.praktiker.bg/bg/Spades-and-hoes/%D0%9F%D0%A0%D0%90%D0%92%D0%90-%D0%9B%D0%9E%D0%9F%D0%90%D0%A2%D0%90-FISKARS-FS-131300/p/439367

 

9404503457822.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз правата лопата съм я заменил с моторен свредел. Моята почва е камениста, само вила може да се забие цялата в земята. А тези лопати с дръжка накрая, винаги съм им се чудил, как се работи с тях? Може би трябва да е рехава почвата и лесно да влиза лопата. Аз права лопата все съм ползвал дето с триста зора влиза и после си иска рамо за натискане, което някак си ми идва неестествено с дръжка отзад, което предполага и по-дълъг сап. Само по филмите съм виждал да копаят с такива лопати и ги забиват в земята без да ползват крак. :) С къс сап, може би се предполага, че трябва да ползвам тежестта на тялото си, да прилягам към дръжката, но пък другата ми ръка ще е по-ниско, което предполага по-голямо навеждане... Вероятно нямам тренинг.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Моята почва е изключително глинеста и камениста. Счупих няколко лопати в нея и до момента, в който се сдобих с тази последната - наистина само с вила успявах нещичко да понаправя. За 5 години около 100 кв. м. успях да отвоювам ;)  Бодвам вилата напъвам - клякам - вадя 3-4 камъка и пак...  

 

Обаче точно и единствено тази лопата е изключително здрава - и наистина съм много доволен. За дръжката не знам - на мен ми е удобна.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Стефан Стоилов

Свредела си е свредел, но от хубава лопата винаги си има нужда. Преди да я пробвам и аз мислех, че с тази дръжка хич няма да е удобно, но е факт, че с нея почти във всякаква почва се копае доста по лесно. Също и материала е доста качествен, защото дори да се копае глинест и влажен терен - пръстта не залепва по нея както по останалите видове лопати, което също улеснява работата с нея. Освен другото съм я ползвал и като малка брадвичка - сече храсти и малки дървета с лекота :) Наистина стана като реклама, но си е самата истина ;)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ела копай в нашата градина и да видим дали не залепва :). Чупят се на заварката, когато се ползват вместо кирка, примерно, с нечовешка сила. Има едни с по-къса дръжка и голяма лопатена част. При тях тази дръжка отгоре е много удобна. Имаме три модела Фискарс и сме доволни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако копаеш чернозем смолница, каквото е при нас, вероятно Ру и доста вероятно Алис, няма инструмент, който не лепи :D Фискарските лопати и вили съм ги пробвал, лепят си съвсем нормално, демек дори ДРЪЖКАТА ми е покрита с 2 мм слой глина. Хубави са, и дръжката е удобна много. Даже сега имам нова вила Фискарс, да видим тя колко ще издаяни. На най-здравата, която съм виждал до момента, тая от Karlstad Redskap, вече успях да й огъна единия зъб.
 
Конан*, има няколко вида дръпни-бутни, показания е един от тях. Има с подвижно рамо и едно с право и дебело острие, но принципа на работа е еднакъв, както и с dutch hoe. Важното е, че разрохкваш горния слой и прерязваш плевелите без да се навеждаш, работи се с изправен гръб, все едно метеш. Както писах, това е непрактично при тежка почва и при плевели от типа на троскот и поветица, които само това чакат - да почнеш да ги кълцаш - и познай в каква почва виреят най-много :D В тежка!
 
Абарис, (механично) тежка почва обикновено означава с по-високо съдържание на глина. Гледайки тая графика вероятно ти става ясно каква голяма част от почвите се водят глинести :)

The basic property of Vertisols that endows them with a high moisture-holdingcapacity is their clay content, which commonly lies between 40 to 60%, but it may be as high as 80%...
(Dudal 1965, De Vos and Virgo 1969).

 

Ако примерно една почва съдържа много чакъл и друга камениста фракция, може да ти е тежко да я копаеш :) но не се води тежка и освен това, за разлика от глинестите, има по-ниска способност за задържане на вода поради повишения дренаж.

 

Според мен лично, смолницата е някъде към зеленото ядро в тази графика и отива нагоре и надясно в жълтото, според това с какво е била омешана и каква е средата.

 

1024px-SoilTexture_USDA.png
 
 
---
* Не зная дали един zweihänder няма да ти е по-подходящ :D в кръга на шегата де ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване