Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Мотики и други градинарски инструменти

Recommended Posts

Абарис

В този магазин има лята мотика и други неща които може да са от интерес https://shop.valerii.com/Vsichko-za-gradinata/

 

Бобо добре, че поясни и за смолницата щото и тя ми беше мого загадъчна :д Тоя триъгълник оня ден го гледах и даже пишеше един лесен метод уж за идентифициране на типа почва ама ще го споделя в друга тема.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Миналата година си поръчах прословутата заострена мотика на Белота, оставих капаро и чаках обаждане. Чаках две седмици, отидох, не била дошла - ок. В рамките на 1 месец звънях 2 пъти, била в другия склад и все така да съм чакал обаждане... Минаха 10 месеца оттогава.. :Д Преди няколко дни отидох с касовия ордер и си поисках парите.

 

Сега видях, че вече я предлагат и онлайн от друго място: http://www.rotatex.eu/product/view/1017/motika-bellota-328b

Регистрирах се чрез фирма и чакам одобрение, за да видя каква е разликата в цената за частно лице и за фирма.

Харесал съм и разни лопати, широко гребло, тесла(тази ще ми е 4ти вид - просто харесам тесли) и сапове за всичко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Аз си харесах тази мотика миналата седмица
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ножица за клони с пресрещащи се или с разминаващи се остриета? В сайта на Fiskars пише, че тези с пресрещащите се, са за суха дървесина, а разминаващите се, за мокра. Аз имам една с пресрещащи се, бюджетна, като долното "острие е наковалня. Доста стабилно беше усещането на срязовете на мокра дървесина Тези с разминаващи се остриета я дават до ф50, че може да реже, което хич не е малко. Но се притеснявам, като се разминават, няма ли да са предразположени да се разкривяват по някакъв начин? Правя аналог с лозарските ножици, с които съм се опитва да режа нещо по-дебело. :) ..., или може би тези за клони са защитени по някакъв начин от раздалечаване на остриетата при неправилно изпълнен сряз.

 

За момента съм се спрял на тази:

ovoshtarska-nozhica-powergearx-sas-stomanen-zabchat-mehanizam-fiskars-l-lx98.jpg

Алуминиевите дръжки оптимизират провежданата към остриетата сила. Зъбчатия механизъм PowerGear™ мултиплицира мускулната сила в режеща в съотношение 1 към 3.5. Стоманения зъбчат механизъм увеличава режещата сила, особено в средата на рязането, когато тя е най-необходима. Горното острие е направено от висококачествена закалена въглеродна стомана. Незалепващото PTFE (подобно на тефлоново) покритие на горното острие намалява триенето и прави рязането и почистването по-лесно. Долното острие е с форма на кука за оптимален захват.

 

Технически параметри:
Диаметър на рязане 50 мм
Обща дължина 80 см
Тегло 1.342 кг
Принцип на рязане С разминаване

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Ами зависи от метала и сглобката. Ако са добре направени ще издържи много но рано или късно ще зяпне или ще се разтрака. Ако са облекчили напрежението в ножиците по някъв начин да го разсеят зад остта и самата остда е от много здрав метал както и отворите през които свързва двете остриета, може и да те надживее.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Явно опитът ще покаже. Не съм сигурен, дали с тази ножица ще мога да режа клони точно в основата им, където е най-удачно за дървото, с оглед да си затвори най-бързо и плътно раната. Ако не могат, ще трябва да купувам трион, защото пък с резачката също не може безопасно в основата да се реже. Харесал съм един на Shtil, който е в размери на острието 24 и 32 см:

 

rachni-trioni-megacut-33sm-stihl.jpg

За бързо и прецизно рязане. Импулсно закалено острие, зъбци с тройно заточване, хромирана стомана, конусовидна форма на острието, ергономична 2-компонентна ръкохватка, антикорозионно покритие, с кобур, който може да се постави двустранно - за да е удобен за хора работещи, както с лява, така и с дясна ръка.

 

По-евтин вариант от същата марка, е с дървена дръжка и без кобур:

116 STL 100.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Вързана с това коренче мотиката, все още можех да блъсакм по земята без да се скъса но, ъгъла на човката вече беше прекалено неефективен.

 

P1010051

P1010050

P1010047

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Евала, ти с кирката ли копаеш? :Д

Като ти излиза сапът, набивай клинове отгоре, така и да връзваш...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Абе набивам ама са консуматив за тоя сап... Не копая а рзбивам тревясалата повърхност, не е пипано няколко години.

 

Ще трябва да го правя обаче с някаква машинка, препоръчайте нещо?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз с фрезата и плуг, раздробявам с няколко минавания и най-твърдата почва, която съм намирал при мен...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bronc
На 2/22/2017 at 19:06, Гого написа:

Миналата година си поръчах прословутата заострена мотика на Белота, оставих капаро и чаках обаждане. Чаках две седмици, отидох, не била дошла - ок. В рамките на 1 месец звънях 2 пъти, била в другия склад и все така да съм чакал обаждане... Минаха 10 месеца оттогава.. :Д Преди няколко дни отидох с касовия ордер и си поисках парите.

 

Сега видях, че вече я предлагат и онлайн от друго място: http://www.rotatex.eu/product/view/1017/motika-bellota-328b

Регистрирах се чрез фирма и чакам одобрение, за да видя каква е разликата в цената за частно лице и за фирма.

Харесал съм и разни лопати, широко гребло, тесла(тази ще ми е 4ти вид - просто харесам тесли) и сапове за всичко.

Каква цена ти дадоха като за фирма? Искам и аз да си взема една такава мотика.. между другото, в Баухаус също имат такава на някаква тяхна марка и цената е около 50лв със сап. Изглежда солидна и е тежка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Не ми върнаха одобрение след заявката за регистрация на фирма. Съответно и не знам каква е цената за такава...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bronc

Ясно. Благодаря. Мотиката е намалена на 40лв в момента, така че директно поръчах една.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Аз гледам греблата - там са кръстени "търмък", за пръв път чувам тази дума, зомг!

(без мотика)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Хмм.., аз даже повече съм го чувал, като търмък. :)
 

Мерси за информацията, bronc. Поръчвам и аз. Намалението е колкото горе долу струва сапът.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Аз пък като гребло го чух чак в София като доходих, на нашето село се ползваше само търмък и съответно търмъча. "ЗатърмЪчи ли лехата" е питане дали си заравнил повърхността с търмък. Друга дума, която научих тук - тегеря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bronc

И аз го знам по-скоро като търмък. Така съм го чувал от баба ми и дядо ми в Русе, където съм израсъл. 

Тази мотика ще ми дойде много добре. Бая се измъчих да направя вади с класическа българска за 20лв от Практикер.. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ако дойде, сподели впечатление? Преди 3-4 години купих последната такава на Чилтърн от Стерадо, при това за 25 лв със сапа или нещо такова! Обаче сега бабата не я пуска и сърце не ми дава да си я открадна обратно. А си ми трябва нещо таквози, особено за жената, щото кованата мотика (пак от Стерадо) й идва малко тежка.

пп: Докато сме на диалектната тема, моите прабаба и дядо в Странджата казваха на всяка мотика "чАпа", без значение от формата й. От там се е просмукало в региона и се ползва - голямата чапа, малката чапа и тн...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bronc

И аз исках Чилтърн, ама ми трябва за утре :D Ще докладвам как е.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Понеже имам от тази Чилтърн, ще ги сравня поне по форма и маса как са. Като качество на материала, надявам се няма да има грижи. Аз също не пипам друга мотика.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване