Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Мотики и други градинарски инструменти

Recommended Posts

Миленка®
преди 7 часа, Славянски написа:

А каква е разликата в резултата между клепане и заостряне?

@Славянски, ето тук @Nevil е обяснил много добре какво е клепане

А заостряне/заточване на инструмент може да бъде освен чрез клепане, а и с помощта на брус (демек камък за точене), фина шкурка 2000/3000, флекс ползват някои, поради липса на дотук изброените за джобно ножче ползвам дори негледжосаната повърхност на керамична чинийка. Моите мотики и лопати си заточих с брус.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Ъъъ, @Миленка® , Технология на металите чела ли си? Старите ковачи също не са, но знаят. В линка към Nevil ме домързя да намеря същественото по въпроса. Има РАЗЛИКА между джобно ножче и мотика.

За брус и др. подобни съм съгласен, особено за джобно ножче. Всъщност, за "грубо" заточване на ножове ползвам диамантени "брусове" от Лидл, но за ежедневна поддръжка най-добра се оказа точилката с метални дискове, като в добрата комунистическа отварачка "Универсал" - има значение не само ъгъла на заточване, но и профила му.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Тънка мотика може да се точи, както и да се клепа на студено с чук, но тези с дебелите стени, имат нужда от нагряване. 

Моята я пробвах с ъглошлайфа с абразивен диск и после с ламелна шкура и резултата е, че стана къде, къде по- същата работа.  :))

Сега търся ковач...

Иначе е хубава, тежка и масивна. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 17 минути, Лозето ме наби! написа:

Ъъъ, @Миленка® , Технология на металите чела ли си? 

@Лозето ме наби!, чела съм технология на металите, но не от там знам разликата между клепане и коване ;) Не бъркай двата щата, моля! Истинската мотика, истинската лопата, истинската коса са правени чрез коване, съответно при коването, ковачите ги потапят в студена вода и така ги закаляват. След това нагрееш ли с шмиргел да речем или с флекса, разкаляваш - дотук с качествения инструмент. Може да се ползва флекс за заточване, но внимателно, без да се нагрява металът. :) 

Шкурките ползвам за заточване на длетата си, не за мотиките - разбира се, ако искаш да ползваш мотиката за бръснене, можеш след бруса, да ползваш шкурката ;)

Редактирано от Миленка®
  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Дядо ми се клепаше мотиката с чук на релса мисля. Даже и аз съм го правил. Но се чудех защо се прави. Мотиките, които съм взел, са по-дебели. Предполагам на студено няма как да се разкали.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 9 часа, Славянски написа:

 Предполагам на студено няма как да се разкали.

Оф, ще го напиша още неднъж, белким стане ясно: при действието клепане, не се получава загряване на материала, просто няма как да загрее. 

Загряване на материала може да се получи при заточване с флекс от търкането на диска - оборотите са твърде големи и няма как да загрее. 

Защото при клепането с малко чукче се изтънява фино само ръбът на мотиката - 2-3 мм и после този изтънен ръб се заточва (заглажда, толкова малко и леко движение) с брус. А в днешно време лесно с флекса, защото хората не познават умението клепане. А какви народни творчества прилагат в избора на дискове и шкурки, вече даже не ми е смешно като чета подобни глупости. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 12 часа, Лозето ме наби! написа:

 В линка към Nevil ме домързя да намеря същественото по въпроса. 

Няма нужда да търсиш в темата, аз съм дала линк към конкретната информация, нужно е само да цъкнеш там, където съм ти нарисувала оранжева стрелка в снимката, която прилагам сега. 

Screenshot_20220120_081534.thumb.jpg.42f74ee0761cb8292cc6174b5fa7124e.jpg

А по отношение на ножовете няма такова нещо грубо-фино заточване, всъщност това важи за всякакви инструменти - ти назъбиш ли ръба, от там нататък забрави да имаш качествен инструмент. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

С ламелната шкурка материала не се загрява, затова на село си точат мотиките с нея. А някой от комшиите да си клепе мотиката, още не съм видял. 

От дядото на жената са останали наковалня и чукче за клепане. Може пък някой ден да се пробвам. И коса има даже. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ами има машинки за заточване от типа на шмиргел с камъни, които са във вода, именно, за да няма нагряване. Не е високооборотен ъглошлайф с абразив. Ще трябва да прочета повече за науката по въпроса. Щото разкали ли се инструмента - заминава. Разказаха ми за гребло, което ползвали при огън, и се разкалило и се гъне.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Такъв камък за точене с вода е истинско богатство. Няма вече много такива. 

Като цяло ползвам само една стара кована мотика и мястото е обработено на бонбон. Точа я с шкурка и няма проблеми инструмента, а копае 30 лехи по 11 метра и теса огромна площ. То и заради тесането я точа, че там трябва да реже. Точа я 2-3 годишно. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik

Понеже никой не ми обърна внимание 2 страници назад...ще питам пак:

Става въпрос за събиране на листа есенно време. В момента ползвам един търмък  и една метална калпава малка грапа. Чудех се тия пластмасовите дето са по големи колко добре работят. Загледах това чудовище (82см!)  https://arva.bg/sawshop/bellota-3034-32-grapa-vetrilo-1

Предварително благодаря на отзовалите се ;)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

@PanikАз подобно като това, което показваш, но метално не се навих да купя. Много афиф ми се стори. А това пише, че е пластмаса. Ммм, аз не бих пробвала.

По-добре си вземи листосъбирач. Можеш да събираш листата в торбата, може и да ги издухваш в определена посока на куп. Е, цената е друга, ама няма идеално щастие.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Аз пък имам такова метално и почти не ми върши работа, наистина е афиф.

На листосъбирача на ток не му стигат близо 3-те киловата, комшията с моторната духалка прави нещо, но пак трябва да е сухо, пък през есента това е лукс.

Карам си с дъртия тежък търмък и чат-пат с един по-фин от дебела огъната ламарина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 34 минути, Panik написа:

Понеже никой не ми обърна внимание 2 страници назад...ще питам пак:

 

`звинете, така се бях отплеснала в клепане и коване, та тоз въпрос съм го пропуснАла. Такваз джуджавка и аз се чудя дали да си купя, че листата от асмалъка бяха мокри и не можа да ги засмуче листосъбирачът и ми се чинеше, че баш това ще е добре, ама докато се наумя и накумя, гледам вятърът ги е отвял а и може би са поизгнили. Но мисля, че би имало приложение в градината.

п.п. Струва ми се, че в Лидл ги пускат на промоции на половин цена, та ако не ти е твърде належащо, по-добре да се оглеждаш за техните.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Бе, то листата е добре да се събират сухи. Мокри, подгизнали или замръзнали е кофти работа.

Това гребло за листа на Bellota ми е малко странно, понеже е пластмасово. Не съм сигурен колко е здраво. Може да им звъннете и да ги разпитате. Ние ползваме подобно метално и върши работа. Металното трябва да е по-трайно. Не съм сигурен защо е такъв дизайнът на този на тип гребла. Може би целта е да не е тежко и да не заорава в тревата (ако имате морава) и същевременно да ги забира навътре листа (да не изпадат настрани).

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
преди 6 часа, Panik написа:

Чудех се тия пластмасовите дето са по големи колко добре работят. Загледах това чудовище (82см!)  https://arva.bg/sawshop/bellota-3034-32-grapa-vetrilo-1

Предварително благодаря на отзовалите се ;)

 

Имам такова. Не върши работа. Трябва няколко пъти да загребеш на едно и също място и пак остават листа. Най-обикновено, по-тежко гребло ми е по-полезно - обичайно събирам листа под ореха. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

82 см е много сериозно. Честно казано се съмнявам да имаш точно такова, Теди.

Металното, което ползвам наистина не дърпа като гребло, а по-отгоре-отгоре. А и не е повече от 50 см широко на око. Ползвам и голяма четка/метла също, но основно ако няма треви. Тя може да е 80 см.

Аз от инструментите на Беллота съм доволен по принцип, макар че не съм ги ползвал кой-знае колко повечето. Лозарската ножица я ползвам много често и е стабилна, и то по-бюджетен вариант за 27 лв. мисля. Някои мотики също са стабилни.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Няма проблеми. Съмнявай се колкото искаш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако е точно такова пластмасово и щом казваш, ще го приема на доверие. Просто не съм виждал някой да ползва такова, и толкова голямо. И не знам как се държи пластмасата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Някой ползва ли акумулаторен саблен трион за кастрене на клони?

С моторната резачка направих бомбок, все едно бомба е паднала. И сега идва ред на кастренето на малките клонки. С резачката е неудобно. С ножиците 9 дена 8 часа.

Гледам два саблени триона. Единият е бош, градински, 1 кг тежи, приставка има да не се мандахерца на клона, Седи в списъка с най-продаваните:

image.png

Само че като гледах на видеото как реже, аз с ръчния трион по-бързо ще се справя. Освен това е с вградена батерия. Като се скапе, трябва да се разглоби и смени ръчно с малко запояване.

После загледах това:
image.png

С по-голяма сменяема батерия е. Но е и 2.4 кг. Няма го по строителните хипермаркети за да видя на живо дали би ми било удобно. То е следващо по продаване. Немско. Цените са им еднакви.

Миналата година рязах с едно назаем, хибриден парксайд, дето му се сменят главите. Свърших си работата, та за тази година реших да си взема свое. 

Тези са на нормална цена 209 лв, с намаление на 165 лв. Бих дал повече, но по-скъпите отиват друг клас и са по-тежки.  А идеята ми е по-бързо и лесно да отрежа повече малки клончета.
 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване