Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Мотики и други градинарски инструменти

Recommended Posts

Котарак без чизми
На 21.01.2022 г. at 14:37, Panik написа:

Понеже никой не ми обърна внимание 2 страници назад...ще питам пак:

Става въпрос за събиране на листа есенно време. В момента ползвам един търмък  и една метална калпава малка грапа. Чудех се тия пластмасовите дето са по големи колко добре работят. Загледах това чудовище (82см!)  https://arva.bg/sawshop/bellota-3034-32-grapa-vetrilo-1

Предварително благодаря на отзовалите се ;)

 

Ползвам пластмасово Fiskars и съм впечатлен от лекотата с която работи, дори и дете не би се затруднило. Мисля че извъртането първо нагоре,  после надолу на перата го прави толкова леко за работа.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
преди 7 часа, Emil написа:

Това чудо много ми се иска защото батерията му пасва на други инструменти които ползвам. Ама съм на село и не ми се ходи само заради него в града. Лидл доставят ли с куриер (не намерих)?

Навремето имах колега чието семейство отглеждаше телета за месо. Ръсеше суперлативи за лидълските саблени триони (на ток), ползваха ги за расфасоване.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
преди 21 часа, Боби Димитров написа:

@Emil Този не е добър, с малката батерия е и няма ни вътък, ни държеливост. Правилният е този, 20V батерия.

Този правилния го имам във вариант с кабел и е тежичък за продължителна работа с една ръка, особено като добавим и батерия. Голяма част от вътъка му отива във вибрации и трябва да се държи здраво. А този, който не е добър пробвал ли си го?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Това мисла че е по удобно от сабления трион но не съм го виждал в Българскити лидъли

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 48 минути, Ангел Димитров написа:

Това мисла че е по удобно от сабления трион но не съм го виждал в Българскити лидъли

Стига да не режеш с тази верига жив клон. Подрежеш ли с това нещо живо дърво - отпиши го. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ангел Димитров

Ето един професионалист реже с такава машинка само че е щил по добр

а определено

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Мисля, че тази вила ще ви свърши най- добра работа. 

И храсторез...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Взех сабления трион на бош, само защото ми трябва твърдо за една ръка и за дълга работа. За дебели клони имам с какво друго да режа. Трябва ми да кастря по-тънки от вече отрязаните дебели. След като ги подготвя оглозгани на дължина, ги правя на размер за камината на циркуляра. Пробвах все пак и "по-дебели" клони около 8 см. Справи се без проблем. Предполагам си зависи и колко качествено е триончето. 

В първия момент се стреснах, като го включих, защото тръгна с доста бавни умрели обороти и директно мислих да го връщам. Оказа се, че на празен ход върви с ниски обороти. Като усети съпротивление, се увеличват. 1 кг е и си мисля, че направих правилен избор за нуждите си. Но времето ще покаже. Вътъкът му по книжка е като на едноръкия парксайд. Приставката за вискиране към клона е добро хрумване. Ще го пробвам и за гипсокартон с подходящото трионче.  Засега много ме изнервя допълнителйното копче, което трябва да се натисне преди спусъка. Но ще го фиксирам с тиксо, да е постоянно натиснато. :Д

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

И някои дзегета така тръгват на по-ниски обороти и като усетят съпротивление се засилват.

Лека и удобна машинка ще се използва повече от тежка и неудобна. Между другото и с ъглошлайф се режат много бързо тънки клони до 4 см, със специален диск за дърво. Просто трябва повече да се внимава. Иначе за в короната на голямо дърво си трябват някакви колани и прочие да държиш на машинки и инструменти да не падат. Професионалистите радват - ту резачка, ту трион вадят от кобура - каквото потрябва.

Но изглежда, че за твоите нужда, сабленият трион ще върши добра работа. И не е опасен инструмент.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Току що се сдобих с ето това. Надявам се времето да е ОК и да доизрежа дърветата с помощта на още един узбек. Вече не става само с лозарската ножица. Пораснаха дърветата, дано тая година времето пак не изиграе лоша шега като миналата. Дават го в края на седмицата да стане над 16 градуса. 

photo_2022-02-17_16-45-27.thumb.jpg.b973888de27b489b74f1fcdd0e7fd3ff.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@Venetka , дори късно си се усетила. Майсторите даже лозе режат с такова - да не се морят. Бях си взел лидълска с телескопични дръжки, но после видях друга за 10-на лева и я взех: вече година я ползвам наред, най-вече за разпалките, още държи. Лидълската я пазя за дърветата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

А бе няма ли начин за обединяване в отделна тема на ръчните моторизирани инструменти? Все пак стават все по-популярни. Мисълта ми е, че долното можеше да го напиша поне на три много различни места, но реших тук, защото се обсъждаше клонорезачката от Лидл.

Днес отидох до близкия уж малък магазин: цели две триончета с верига на цена около 100лв. Едното марка Райдър на 12В (с две батерии 2Ач), другото марка Нещо с батерия на 18В, 4Ач. Взех си Райдъра щото е по-компактен и от Лидълския и го пробвах в градинката пред блока. Оборотите малко, веригата едра, но върши работа. Съжалих, че не взех по-мощния, макар по-голям и тежък, беше по-бързооборотен.

С голям моторен трион съм рязал клони и става, защото е много по-бързооборотен. Тази въшка оставя доста къдраво в края на среза (трябва да се дообработва) и като се сложи далеч по-малката производителност... Аз я исках за където ножицата (с рамена) идва малка, а после да надребня клоните за горене - определено другото трионче на 18В щеше да е по-добре. По-малкият размер не играе роля, след като срезът трябва да се дооправя.

За саблен трион на батерии дори не помислих - той реже колкото и ножицата с рамена. А аз нямам декари с овошки.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 17.02.2022 г. at 13:47, Venetka написа:

Току що се сдобих с ето това. Надявам се времето да е ОК и да доизрежа дърветата с помощта на още един узбек. Вече не става само с лозарската ножица. Пораснаха дърветата, дано тая година времето пак не изиграе лоша шега като миналата. Дават го в края на седмицата да стане над 16 градуса. 

photo_2022-02-17_16-45-27.thumb.jpg.b973888de27b489b74f1fcdd0e7fd3ff.jpg

Реже, каквото ще отреже и обикновена ножица. По- лесно, заради дългите рамена, но и по- бавно. Не виждам лост, който да ти помогне да режеш дебели клони. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Panik
преди 1 час, Kalam Mekhar написа:

Реже, каквото ще отреже и обикновена ножица. По- лесно, заради дългите рамена, но и по- бавно. Не виждам лост, който да ти помогне да режеш дебели клони. 

Ми лоста са точно "дългите рамена" :) И ако е хубава РЕЖЕ дебели клони. Аз имам една фискарс дето що клони е видяла.....ако е живо дърво на 4см не се и замисля....

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Подобна клонова ножица, само че с прави челюсти, не извити, взех от Лидл и за мен се оказа безсмислена покупка - върши ми същата работа като лозарска ножица и почти нищо повече - над 1,5 см клон виждам зор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Узбекската ножица с дълги рамена свърши идеална работа. Дърветата отдавна са орязани и сигурно вече цъфтят. Утре ще помоля да снимат, при тях е по- топло отколкото тук.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 часа, Panik написа:

Ми лоста са точно "дългите рамена" :) И ако е хубава РЕЖЕ дебели клони. Аз имам една фискарс дето що клони е видяла.....ако е живо дърво на 4см не се и замисля....

Така е, но, не този лост имах предвид. За допълнителен лост в основата на дръжките става въпрос. Така се намалява и натискът върху тях, съответно, върху ръцете ти. При 5 см. клони нито се замислят, нито се затрудняваш. Без лост са за по- тънки клони, колкото и да са добри остриетата. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
kokorko
преди 11 часа, Котарак без чизми написа:

Подобна клонова ножица, само че с прави челюсти, не извити, взех от Лидл и за мен се оказа безсмислена покупка - върши ми същата работа като лозарска ножица и почти нищо повече - над 1,5 см клон виждам зор.

Вероятно това ти е грешката ,че е с прави челюсти... с извити както каза @Panik не се замисля на 4см. Много са добри на лидл, вчера отнесох още една, без пари е 17лв.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване