Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Боби Димитров

Мотики и други градинарски инструменти

Recommended Posts

Боби Димитров
преди 2 часа, Гого написа:

Ами 30 см е цялата. 15 см идва мотиката и 15 см това другото, дето ако съм аз, ще го отрежа с ъглошлайфа :Д

Гого, аз имам такова (по-точно ми беше приватизирано от бабата):

https://www.chillingtontoolsonline.co.uk/new-improved-double-headed-hoe-p41

Него го взех за да заменя едно много старо мотичЕ, което беше изгнило, но то бе и много по-малко. На него му викат "прашулка" или "щадещата". То е макс 20 см дълго и пак има 2 рогчета + заострена малка мотичка. Бабата мрънка че много голям бил тоя новия чилингтън ама като рекох - ок, дай си ми го, ще диря друг - запъна се, не го дава.

Та ако й намеря друго добро по-малко, мога да си взема моето, а ако не иска новото, ще ползвам него. Затва и не ми дава сърце да взема от мангалите за 5 лв някоя ламарина!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

това, дето го е постнал Ру за какво точно се ползва?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 13 минути, Georgi Beorgi написа:

това, дето го е постнал Ру за какво точно се ползва?

използва се за "тесане" ;-) 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Ру, успя ли да се снабдиш с този инструмент? Чакаме отзиви.:)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
Отговорено (Редактирано)

Аз си купих от rotatex и ще го пробвам утре.

-------

Редакция: Пробвах плоскореза. На твърда , неразкопавана почва не ми върши работа. Най-много да отсече с триста зора листата на някой превел и то трудно, защото е плосък, а не остър инструмент. Страшно удобен, обаче, се оказа за плевене на буренчета с плитки корени на рохка  почва. Почвата се "начесва" с уреда и вади всичко. В такава почва при тесането уреда леко потъва и реално лесно се движи на около сантиметър под повърхността. Така вади буренчета с корен. 

Редактирано от Теди

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Теди, какво стана с глигана?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
Отговорено (Редактирано)

Алис, глигана също ще го пробвам утре в градината, където е глинеста почвата и ще докладвам. Трябва да се има предвид, че градината ми е разорана наесен с трактор.

Като се видяхме с Краси вчера, пробвах да копая зад работата, но мястото беше лошо - много утъпкано от автомобили и пълно с камъни, строителни отпадъци и ми беше трудно да забия остриетата, но пак ставаше. Навеждане от кръста почти нямам. Моят глиган е с 4 остриета и малко по-високата дръжка.

------------

Редакция: 

Много леко се работи с уреда в глинеста почва. Реже като масло. Разрохква с лекота. Кръста ми е пощаден отвсякъде. За предпочитане ми е в пъти пред лопатата. Почвата ми е леко влажна, но не ми се лепеше прекалено по зъбците. 

Редактирано от Теди

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
преди 2 часа, Гого написа:

Ру, успя ли да се снабдиш с този инструмент? Чакаме отзиви.:)

Не съм пробвал. Нещо ме е завъртяла работата и не смогвам нищо да направя... освен да ходя по за половин час до мястото да видя има ли мини...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Поръчах я, но нещо се бави втори ден вече, а уж заявката била отработена...

Както и да е, сега се оглеждам за нова гръбна пръскачка. Искам работата с нея да е удоволствие, така че едва ли не, да ме кара да я използвам. :Д

Някакви мнения за Matabi?

  • Работен обем: 16 л

  • Налягане за хербициди: 1 - 2 бара

  • Налягане за инсектициди: 1.5 - 3 бара

  • Средна производителност: 0.5 л/ мин

  • Дължина на пръта: 0.95 м - фибро стъкло

  • Дължина на маркуча: 1.3 м

  • Регулатор на налягането 1.5 - 3.0 бара: ДА - в комплекта

  • Допълнителни дюзи: ДА - в комплекта

  • Тегло приблизително: 3.8 кг

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Моля те дай отзив за тая щилска джаджа, като я тестваш. Дали ще може на всеки тример да се постави? Колко струва самата тя и консуматива? Как се държи при косене на храсти и издънки с дебелина до 5 мм?

За пръскачката. Аз до лани нямах никаква, обаче тъй като употребата й никога няма да е удоволствие, ако ще и да е самоходна, си взех просто най-евтината възможна, на Хърли за 18 лв. Като изгледах този клип за Матаби, конструкцията на бутало и пръчка ми се вижда същата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Аз щилската джаджа я поръчах, с идеята да я ползвам, вместо кордата, с надеждата за по-малко фира.

За храсти, надали ще се справя. По-скоро метален нож и то този, по спецификация за косата ти. Има голямо значение дали ползваш двоен, троен, както и дължината му. Даже ако сложиш по-дебела корда от зададеното по спецификация на машината, може да прецакаш двигателя.

Иначе, главата си е на винт и може да си се монтира на всяка моторна коса, понежесе слага по съшия начин, като тази за кордата.

Консумативът от 8 ножчета, струва 2.77 лв. а главите според зависи от вида, от 30 до 100 лв. Реално не знам каква им е разликата, като все ножчета има на тях, но тази я дават за моя модел и затова поръчах нея. 

Консултантът в магазина на Щил така ме е наплашил, че не смея да си правя свободни съчинения.. Щото аз все си мислих, че Щил го скъсваш от работа и експлоатация и нищо му няма, а то излиза, че се трошели като стой та гледай. И защо тогава си купувамм 3 пъти по-скъпа моторна коса от китайските, като нито е по-здрава, нито по-мощна, понеже китайската е по-яка, дето я имам. Разликата е само в изгарянето на сместта и по-лесното палене. Даже и бензизнът не трябвало да престоява повече от 2 седмици, дето си го направил с масло - ВТФ?! Аз китайската я ползвам с бензина в резервоара, дето седи от миналата година. С ножа удрям, камъни, свестят искри и вече години си работи. На всичкото отгоре, тръгна да ми разправя, че моят модел бил особен. И аз подскочиш. Кво значи особен?! Имал бил някви клапани и директно предаване на въртящия момент от колянния вал към главата, което било хубаво при правилна експлоатация и имало по-добро изгаряне на сместта, но при удар на ножа при рязане на по-дебели неща, този удар се предавал директно в колянния вал и можело да го изкриви. Ай сиктир... :Д

 

Другата неволя, наскоро си закупих нова водоструйка Кархер. Тя с вграден филтър, а и взех отделно филтър за 30 лв, който се закача на входа й.

За 3 часа работа, спря да пръска както пръскаше в началото. Съответно я занесох в сервиза за гаранция. След 30 дни отивам да видя кво става, че още не са ми се обадили, а това е срокът за отремонтиране. И те ми викат - А това ли е вашата. Гаранцията ви е отказана. :Д
Защо? - питам аз.. Дюзата била запушена. 
И от какво е запушена, като има два филтъра. И как разбрахте че е запушена, отворихте ли я?
Не, те не се отваряли, но щом не пръскала, значи била запушена!
На тая марка й сложих кръста вече. Даже пръскалка няма да си взема вече от нея. И наплюх сервиза Боро Трейд където намерих. :Д

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Днес докато си чатих с Любо се сетих да дигна тая тема и да се отчета. До момента съм строшил по 1 зъб на 2 вили Фискарс и съм огънал на сгъвката долу при заварката 1 лопата Фискарс 131413.

Как се чупят зъбите на вилите? При нормално копане, захващат долу някъде нещо, камък, тухла, корен и при натискане на вилата за дръжката, реално се изкривява само 1 или 2 зъба. После при изправянето, дори и внимателно да се прави, се чупят. Може би не на първото изправяне, но все пак. Като цяло металът е доста по-гъвкав от очакваното от мен.

В интерес на истината, и Лидълската вила съм я огъвал на 2 зъба, но не са счупени за момента след 5-6 изправяния.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

Ножичка за почистване на грозде.Родно производство на габровската фабрика ”Петко Денев” за вилици,лъжици,ножове и др.Вижда се фирменото лого и цената 1.20 лв.Много полезен инструмент,не съм виждал подобни днес. Пазя си я като скъп спомен останал от майка ми.

IMG_20191022_163725.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Чудесна и нужна тема, Браво!

Специално към Гого, и неволите му с Щил.20191022_162830.thumb.jpg.6b9ab6c7005024c85f037e7020eccc7c.jpg

Тва са представителите на Щил у дома. Резачката е 09, пръскачката е 10та, акумолаторния храсторез е 15та, спрея не помна! Ако трябва една дума за тия неща, то тя е........."размазани" от работа! Тая марка, за мен, е върха на всички видове сладоледи! Ако се заимаме с вила, друго освен Щил няма да има. Един, единствен проблем с помпата на пръскачката, ама майстора го реши за 5мин. И тая работа с бензина и двете седмици я остави, разбирача са е правил на интересен! В резачката стои по няколко месеца и си пали от раз. Все пак говорим за Щил.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Собственикът на кварталната железария е фен на стари инструменти - купува, реставрира и продава. Предимно са секири и брадви от първа и втора световна война, стари руски, български, скандинавски, немски инструменти от качествена стомана. Пускам снимка на много малка част от тях и координати.

https://photos.app.goo.gl/NGNoQcysHFahmV5p9

https://goo.gl/maps/wNmdWWEuKsWuxq897

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Marangoza

По нашия край го наричаме "дикел". Двурог инструмент за вадене корените на троскота,за разбиване на буци пръст и др. Ръчно изкован инструмент,без заварки...Само дръжката изгни и се счупи.

dikel.jpg

dikel2.jpg

dikel2a.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Много взеха да растат пауловниите, а и мисля да си купувам вече метровки дърва за огрев, които сам да си режа и цепя.

Та мисля да си взем моторна резачка. Първо сам си избрах една, като влезнах в раздел "Бензинови триони за селското стопанство и градинарството" и избрах най-скъпата.

Да, но реших да попитам един познат, който е в едно доброволно формирование, където все ходят при някви бедствия, режат, това онова, имат бая техника, а и провеждат такива лекции за използване на резачки. Та той ми каза, че изборът ми не е бил правилен. По-добре би било да си взема най-малката от професионалния клас - MS 241 C-M.

Предимството било, че била лека, с здрави части, което позволявало да режеш цял ден и утре цял ден и вдругиден цял ден и нищо нямало да й стане. Също така била M-Tronic, което било електронно управление на двигателя. Т.е. не трябвало да се правят ръчни настройки на карбуратора според условията в които се реже. Винаги работила в оптимален режим, с най-висока мощност и най-малко вредни емисии.

Но мен ме притеснява, че е само 2.3 kW. По негови думи, щяло да реже поне два пъти по-добре от коя да е електрическа резачка Но на цифри не изглежда да е така, понеже аз имам една електрическа 2 кW. :)
Предвид, че не е от евтините резачки, май ще се наложи да ходя да видя как реже. Аз търсих по-висок модел от 241, но в бг по-високите модели, които се продават, не са оборудвани с M-Tronic. А да купувам от Англия такава техника, малко не ми се иска.

Ако някой има мнение или наблюдения над Stihl резачките, може да сподели.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

Гого, с две думи....Никога няма да те подведе! Аз от 11та имам 26ца, и образно казано, съм сигурен че ще ме надживее. Тва е техниката, купувай веднага!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого
преди 2 минути, Пламен М написа:

Гого, с две думи....Никога няма да те подведе! Аз от 11та имам 26ца, и образно казано, съм сигурен че ще ме надживее. Тва е техниката, купувай веднага!

Да, аз марката я избрах вече. Но не съм сигурен за модела.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Пламен М

От мен, ако не те бъркат 1100+ лв., 26 е твойта "играчка". Да си купиш от немец, техника в категорията професионална, дет се вика в една реклама....безценно!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване