Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Абарис

Разглеждах малко водните помпи из нета. За сега май съм се спрял на бензинова водна помпа. Струват към 200лв евтините. Мисля, че стават и за изпомпване на мръсна вода което, ще ми е нужно за продълбочаване на кладенеца.

Другия вариянт е бензинов генератор за под 200лв + евтина помпа.

При положение, че една ръчна помпа струва около 100лв и може много лесно да изчезне от двора а другите мога да си ги нося където искам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

За да не се изгуби от чата:

Начи 3 помпи съм имал и генератор. Първо с бензинова помпа няква измислена от Хасково - китайче. Така и не проработи и я върнах (не смучеше). После си взех бибо руско от ОЛХ - ново. Смуче нема грешка, но много малък дебит, ама много малък, горе-долу 50л. за 10 минути - вече не я ползвам... Сега съм с една руска 1 цол двутактова ЦБН нещо си Нептун, те това е помпата един кубик за под 10 минути.

Това е тя: https://balkan.auction/bg/auction/3766139

Ако намериш такава я взимай без да се замисляш.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Знаеш ли дали ще свърши работа за изпомпване на кладенеца докато се копае?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Ще стане за мръсна вода (кална) с един филтър, който да пази да не влизат големи частици, но не го препоръчвам. Перката е алуминиева и дори дребни песъчинки биха я изшлайфали постепенно, а камъчета дори биха я счупили. За тази цел препоръчвам да си вземеш под наем за един уикенд специално за целта. Те са с по-голям дебит и са си специално за изпомпване на изкопи. Може и с кофи да се върши работата, но трябват поне двама, което си е задължително условие когато се копае кладенец. Един копа и пълни кофата, а вторият я вади и изсипва. През 30ми. се сменят да не фане пневмония този долу ;)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ПустинЯк
преди 3 часа, Абарис написа:

Разглеждах малко водните помпи из нета. За сега май съм се спрял на бензинова водна помпа. Струват към 200лв евтините. Мисля, че стават и за изпомпване на мръсна вода което, ще ми е нужно за продълбочаване на кладенеца.

Другия вариянт е бензинов генератор за под 200лв + евтина помпа.

При положение, че една ръчна помпа струва около 100лв и може много лесно да изчезне от двора а другите мога да си ги нося където искам.

В селото ми по бащина линия ръчните помпи не изчезват от дворовете с около 8-метровите си тръби и достатъчното забетонирани болтове :D

Въпреки, че както в почти всяко българско село гъмжи от население, което обича да бере джелезо ! Не, не съм етнист !

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Един майстор ми препоръча да търся 4 тактови двигатели щото харчели по малко.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Тази пролет работих с бензинова помпа, беше безгрешна. Идеята за генератор + ел. помпа е изкривена по начало, защото няма по-добър начин да унищожиш КПД-то на една система от това първо да превърнеш кинетичната енергия в електрическа и после обратно в кинетична. Ако си купиш бензинова помпа можеш да я ползваш както при правенето на кладенеца, така и за вадене на вода след като е готов, което ми се струва разумно, ако можеш да си го позволиш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Мултифункционалността винаги е за сметка на КПД.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 5 минути, Абарис написа:

Мултифункционалността винаги е за сметка на КПД.

 

Тогава се чудя защо още няма електрически автомобили, които се зареждат от вграден бензинов генератор. Паркираш, ръгаш щепсела и пускаш волумето на мах без да се притесняваш, че ще източиш акумулатора.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
преди 15 часа, Абарис написа:

Един майстор ми препоръча да търся 4 тактови двигатели щото харчели по малко.

За харча не го мисли толкова. Моята харчи 0.3л. за 30мин. на ниски обороти, но за това време вади над 3 кубика вода. Ако го сметнеш *2.50-3.00лв. на кубик питейна вода е 8-9лв., а с помпата от кладенеца излиза под левче. Сам си прецени с тия 3 кубика колко време ще изкараш. Другото, е че четритактовите са по-скъпи от двутактовите. С оризаки сте абсолютно прави за преобразуването на енергията. С генератора и моето бибо трябва да бръмча над 3 часа за 3 кубика, а през това време ще изгоря поне 2.5-3л. бензин и близо 0.1л. масло, защото и той е двутактов. За мен варианта (като препатил по въпроса) е хубава моторна помпа (втора ръка руска или истинска Хонда, щото при мен ги сменят, като носни кърпички тия Гардена, Вики, Райдер, Булпауър и фалшивите хасковски Хонди за 200лв...) и отделно генератор поне 1500W номинална мощност за да си включваш бормашина, ъглошлайф, циркуляр и т.н. без да се притесняваш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Мен не ме притеснява разхода на помпата защото ще се ползва рядко и няма да има възможност да гори много бензин. Вмъкнах коментара само като допълнителна информация. Вариянта с руската помнпа ми звучи добър. Мисля и , че ще ми свърши работа за източване при изкопа, не вярвам малко кална вода да я развалят за един два дена?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Определено чисто помпа на бензин ще е много по-ефективна и за това не може да има спор. Въпросът е ако искаш повече от помпа. Затова и писах в чата, че зависи от употребата. Ако целта ти е да извадиш вода и да си тръгнеш, това е едно. Ако целта ти е да имаш ток, който ти трябва за какво ли не друго, само помпа няма да ти свърши работа. В идеалния вариант ще имаш бензинова помпа + генератор за ток, както казва и Лозко, но тъй като това ще струва повече, ако искаш хубава бенз помпа и хубав генератор, човек трябва да си направи сметката.

По другия въпрос - аз бих бил много предпазлив при точене на мръсна вода с неспециализирана помпа. Тия лопатки можеш да ги изпилиш само от циркулацията на пясъка в изкопа за нула време. Обезателно вземи филтър, или приспособи нещо на входа, което да не пуска механично едри частици.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Любо Д

Аз обмислям една ръчно-електрическа, за да може да съм подготвен за всякакви сутиации.

http://www.simplepump.com/

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Филтър естествено, че ще взема. Предполагам с подходящия филтър няма да има проблеми? Какви са тези специални помпи за източване на песачливи води?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Същите са с по-голям дебит и явно стоманена перка, а може и технологията да е поразлична, да не е с фрикционно колело с перки?! Щом има бетон-помпи дето изпомпват цели каманяци...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

 

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Чудя се, дали помпите могат да се връзват серийно или паралелно?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Сега прочетох, че центробежна помпа не може да смуче вода на повече от 10м дълбочина. На мен ми трябва помпа за 12м дълбочина и като гледам, единствено потопяемите помпи вършат работа за толкова.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване