Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Бай Ли Шъсей

Бяла американска пеперуда

Recommended Posts

Бай Ли Шъсей

Тъй, тук на село е ужас, тая напаст е нападнала всички черници... В ранните етапи на правене на паяжина си играх да режа клонки и да ги горя от всички възможни огнища на пеперудата в двора, след три-четири дни пак се появяват. Когато забелязах, че всички черници по улицата и във всички дворове, покрай които минавам и дето имат черници е все същото и явно никой не се грижи, се отказах... Сега гледам, че са почнали да хапват и от асмата, дюлята, лешниците, пробвали са на райската ябълка, ама явно не им е харесала и са я оставили... Някакви идеи? Пеперудата си снася яйцата в кората на дървото, под стрехи и изобщо на всевъзможно места, презимува си, не ми се мисли догодина какво ще е... Мислех дори да говоря с кмета, да направят едно общо пръскане поне на улиците, ама знам ли как ще ми реагира?

http://www.bgfermer.bg/Article/4834330 

DSC07660.JPG

DSC07663.JPG

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Това се превръща в катаклизъм...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Има ли ги на Тополчане? (Тук едно дърво, около 15 годишно (черница) буквално му изядоха всички листа за три дни...) (снимките са от него)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Не съм виждал. Бях видял два пъти няква бяла пеперуда ама тя май беше зелева. Дали ще умре дървото?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Знам ли, уж са много корави черниците, мисля дали да не изрежа клоните от ниско, то пак ще си пусне нови... ама е 10-тина метрово, над асмата, не зная как ще го режа, особенно сам... и особенно с тия гасеници, ще изпадат навсякъде и всичко ще стане мазало :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Аз мисля, че рязането на клони не е добра идея. Дървото така или иначе ще се изтощи доста за да изкара нови листа, та да му батисваш и клоните. По добре пръсни с нещо контактно (нийм) и нещо ужасно люто да им се пръснат за******е ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Аз бих провал яко пръскане сутрин и вечер поне няколко дена. От акарите на терасата само така се отървах, и то само с вода, яко пръскане няколко дена. Веднага засегнатите растения започнаха да се възстановяват, за сега.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Тъй, тъй, ама как се пръскат 10-15 метрови дървета, 6 на брой, четири от тях у комшийката, над нашия дувар? :) и как се пръскат останалите няколко стотин да не и над хилядарка из селото? Само на улицата пред входната врата има 10-тина нападнати и почти ошушкани черници,,,,

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Ем ти търси начин да спасиш твоите. После ще кажеш на общината и ще спасите другите. Със струя под налягане, стълба, колкото можеш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Както писахме в чата, ако е поголовно, няма спасение, дори и със селскостопанската авиация. Ще избиеш покрай гъсениците и всички други насекоми и ще отровиш всички градини. Една студена зима и толкоз.

Локално бих пробвал (пак предложеното в чата) сваляне с прът или маркуч и кокошки. Нийм при налични количества и способ за достигане високо.

Тази година на полето и по дворовете на много места джанките бяха оголени изцяло на пролет от експлозия от гъсеници. Умрели дървета няма. Ако шокът е ежегоден, ще умрат някои, да. Но такъв тип масови нашествия се решават обикновено на екосистемно ниво. Иначе е все едно пикаеш срещу горски пожар.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

https://photos.app.goo.gl/NDtHgpM7PT7FpHtw9

Ето как се държат след напръскването с нийм. Станаха неспокойни, капят от дървото, скупчиха се на ствола, бягат по дувара. Сега ще направя още един разтвор, мощен с 30 мл.  Нийм на 10 литра вода и слънце не слънце ще напръскам навсякъде където ги видя..  И без друго там има само люляк и треви...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А, това за мене е мисия невъзможна. При нас през пролетта беше подобно нещо, но както казваш, невъзможно е да се пръскат с каквото и да било високи дървета. Само една ябълка, сравнително млада, нещо не се справя, не се разлисти особено след пируването на гъсениците. Много късно предприех каквито и да било мерки. Сега мъжът ми се опитва да я подсили като я тори и полива повече от останалите. Черницата ми нямаше гъсеници. Сигурно са били друг вид.

Редактирано от alys

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Доста добре успях да намаля числеността им механически - с маркуча ги свалям от дървото, после с горелаката, с тъпкане и давене... Целта беше именно да ги намаля, а не премахна (невъзможно, два дни се занимавам с едното дърво, а заразените само в нашия двор са 5), защото плпънаха и по всички цветя, райската ябълка, дюлята, асмата... Замислям се дали изобщо да пръскам, цяла нощ сънувах гъсеници, които се гърчат, имах чувство, че са ми плъпнали из косата... та, викам, я да си почина малко...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Хахаха, точно като Шапкаря се държат гъсениците, да! :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване