Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Миленка®

Селски пристрастия

Recommended Posts

dobrqna

Здравейте, личи си, че желанието и идеите са ви много! А когато човек ги има, нещата се случват! Пожелавам ви успех в изграждането на вашия малък рай Миленка!

Колко квадрата е мястото ви?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

10 март, Галинин ден било.

Сколасахме да направим нова леха. Събрахме в нея угнилите греди от срутения плевник, отгоре метнах 4 десетлитрови туби курешки, най-отгоре пръст. Естествено едва като завършихме лехата се сетих, че исках и с дъски да я ограждам  ... Надявам се за следващата да не забравя. Набучих кило арпаджик и кило чесън - сортове не знам, каквито ми ги продадоха бабите от Хасковския пазар.

IMG_20190310_135615.thumb.jpg.e10dd870547e3f5e41d602fbc9f1ef1e.jpg

IMG_20190310_144035.thumb.jpg.d332f9e5cd3ccd0960c49e038c67202b.jpg

Ряпата стоя цяла зима завита под агрила, изглежда супер, даже нараства коренът.

IMG_20190310_132331.thumb.jpg.36d4410d1081c70674582ee6780cd35c.jpg

С Глигана минах къде 8 квадрата - засях към два от тях с фуражен грах, останалите с пролетен овес. Сетият овес в края на февруари започва да се подава.

Касисът от @alysопределено ще се разлисти.

IMG_20190310_153448.thumb.jpg.998d0acbdabd203868029cc2b7973054.jpg

Всички нарциси от @Евгени са поникнали.

Този младеж си похапва листата на чесъна - не знам как го приемат момите ... надявам се не води и тях в моята леха да изравняват ароматите.

IMG_20190310_132405.thumb.jpg.81af76ad20ab286b6a67079cc68e2cb4.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

На 18 април засадих Лабрадора в лехата със зимния чесън. Направихме тунел с агрил, като от двете страни се проветрява напълно. 

На следващия ден отрязах едното клонче и го поставих в кофичка с пръст за вкореняване.

Днес, засаденият в градината, ме посрещна свеж напет. Всички цветни пъпки са си на местата.

 

IMG_20190426_085640.thumb.jpg.891aefa98ad461c358278b92b840c3d0.jpg

Летният чесън и лукът за месец от засяването им са дръпнали много.

IMG_20190426_085605.thumb.jpg.6700571c8f3e02188aa30765e1f3349c.jpg

Нахутът вече расте уверено. Картофите са започнали да се показват.

Ръжта има видима разлика от миналата седмица.IMG_20190426_090034.thumb.jpg.062e93a114940e6156dd0bf4ce6c3999.jpg 

IMG_20190426_085937.thumb.jpg.9291d13fd14baec48c350683ff9322dc.jpg

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Вчера натрупах на мястото на ряпата угнила дървесина и я обърнах с лопатата. Получи се продължение на лехата с чесъна. Засадих 14 х 2 корена с домати - някъде в кофичките бяха по един. Направихме тунел и го покрих с агрил.

Днес доматите изглеждат свежарки.

IMG_20190505_111407.thumb.jpg.d1759a13a59f8d7b60496752cb2d77b5.jpg

С ножица съм подхванала да режа овеса - там смятам да засадя още 5 двойки домати, а отрязаното да ползвам за мулч ;)

IMG_20190505_112627.thumb.jpg.103b782cc15e8ce19169eb39df5752e9.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Дай инфо за лехата в дясно - от какъв матрял е направена, какви габарити има и как е сглобена?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Боби Димитров, материалът ми е наследство от продавачите на къщата. Конструкцията е елементарна - скъсих коловете на торището, заострих ги с теслата, натопих ги в горено мАсло, с видии хванахме дъските за колчетата и ги набихме в лехата. 

Картофите се развиват много добре засега. При сеитбата обилно ги наръсих с пепел от печката, при всяко ходене на село ръся листата отдолу и отгоре пак с пепел, засега няма колорадски бръмбар. Така наръсих миналата седмица и патладжана като го садих.

IMG_20190601_092408.thumb.jpg.e977dac919eb6317c94a28e29469a053.jpg

Лепката отзад и тя добре расте :grin:

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

В делничен ден в къщата, голям кеф! 

Черитата от татко

IMG_20190819_102437.thumb.jpg.d93310c677216063f1b2e82c27a2d0ba.jpg

Жълтата круша

IMG_20190819_102509.thumb.jpg.117ce07a8a9cb839277e0a5eba0e7865.jpg

От мама розомакса

IMG_20190819_102539.thumb.jpg.630602ad64be242961ac76af12efef83.jpg

Капиите - една колежка ми даде семето, имала го от нинамкогаси

IMG_20190819_103201.thumb.jpg.b98cf72803a004af645f3272d0262063.jpg

Консервните домати

IMG_20190819_103253.thumb.jpg.38c4d8563731ff9818aecbc2797ba3b0.jpg

Дворната чешма придобива вид. Тръбите ще бъдат облечени, но още подготвям материала. В двора имаше захвърлена голяма порта, от нея смятам да си направя отстрани плота. 

IMG_20190819_103746.thumb.jpg.6078dcbaff0aeddb97a80a6c1627aeb4.jpg

IMG_20190819_103757.thumb.jpg.c7a123f996aa8d6017e3c42b2fb78042.jpg

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Цвеклото към днешна дата

IMG_20190831_100246.thumb.jpg.088e2c1603c70f7785e42b183d829aab.jpg

Нейде в тревата требе да има и ряпа

IMG_20190831_100253.thumb.jpg.cea3824a5ad3a8cb23b40370390d7ead.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

И аз барабар Петко с мъжете _ най-после откъснах домат :grin:

Успя да узрее добре, ще мога да си взема семе. 

IMG_20190901_223840.thumb.jpg.792e1d12ffbf34f5adf9eab58a87d200.jpg

И половин кофа жълта круша, черна слива и дребните черита от татко

IMG_20190901_223815.thumb.jpg.e839d78cdb6e91368a1c656e9297703b.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

една шепа България, а твоите доматки сега станаха ... при мен вече преминаха .... :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

А де ... Уж рано ги садих, под агрил... вероятно догодина трябва по-отрано да направя разсад... Не знам

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Алис скоро почна да бере тиквички, а нашите забравиха кога са почнали да раждат ... аз мислех че ще може да се гледат 3 реколти при нас - защото е топло ... но разбирам вече, че това са грешни сметки ... юни-август тук е толкова горещо, че е невъзможно да се сее нещо ... април има слани .... септември ако се сее не се знае дали пък после няма да стане изведнъж студено .... расте ли под небето - по-добре да не правим сметки ... :)

каквото - такова ;) ... ти сега береш домати, а аз вече тикви ще събирам :D - ако ми се приядат пресни доматки ще ти дойда на гости с една тиква и ще си направим бартер ;) 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Миленка, а вие ръжта и овеса като жив мулч ли сте ги сели? За борба с плевелите? Какъв беше резултатът? Фиданките растат ли добре? Каква райска ябълка си сложила и как издържа зимата?

Тези шкафове като лехи сигурно биха натъжили някой дърводелец? Това за водата с вар за защита откъде го знаеш и работи ли? Под бора (където е бил) как растат нещата? Дали няма да стане за боровинки?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Славянски, ръжта и овеса сях по няколко причини:

1. Почвата е глина, перфектна за грънци. Живяла съм в източни Родопи, там от години редуват ръж с картофи - на есен сеят ръжта, на пролет орат и сеят картофи и към днешна дата почвата в градините им определено е различна. Знам, че ще ми отнеме години, но и при мен ще се промени;

2. Тук се оказа голям проблем намирането на слама, а по този начин си осигурявам мулч.

3. Оказа се, че ръжта и овесът не позволиха да поникне трева, окосих ги непосредствено преди да засадя доматите и зелето. След коситбата не фрезовах, не реголвах, директно ги засадих. Към момента има единични плевели. Тази есен смятам обилно да нахвърлям ръж, пшеница, овес и в частта на двора с копривата - момента от сушата копривата почти е изгоряла, не е покарала след последната коситба, надявам се от ръжта да не успее да поникне през пролетта - времето ще покаже. Като ще сея и на мястото, където миналата година имаше ръж и овес, също и във високите лехи.

Друг силно тревясал участък от двора разрохках с глигана и засях кориандър и фацелия, след като цъфтяха, прецъфтяха, узряха им семената изсъхнаха - на това място тревата е задушена и в момента не никне, смятам да продължа да третирам това място по същия начин.

От дърветата засега имам засадени само камчийска синапка, хинап неизвестен сорт, арония, някаква японска праскова и райска ябълка (избрах студоустойчив сорт, но не си откривам поръчката и не го помня). Райската ябълка измръзна, но от корена излезе дивачка, или ще я оставя да расте, или ще я ашладисам след време - засега не я закачам. Останалите дръвчета са добре.

А за шкафовете рИвах, обаче предишните собственици са ги съсипали, стояли са в мокрото мазе с години - а в мазето допреди да направим дренажа си имаше локви със седмици - не можех да ги насека и изгоря, затова реших поне като лехи да ги ползвам, докато оцелеят. За варта вече не съм сигурна откъде знам, ровя много в различни сайтове, прочела съм го някъде - а и лозята се пръскат с вар и син камък против гниене, така че трябва да работи и върху дървото. Татко например си обработва дъските за кошерите със син камък преди да ги сглоби.

Под бора (където е бил) тревата расте прекрасно. :mrgreen: Не знам дали ще растат боровинки, американски не ща, а от нашите планини като ходя по преходи не ми се скубе, защото няма да оцелеят докато се прибера. Общо взето не се хвърлям по модни растения, освен двете магнолии ( да не прочете @Оризаки Кошияма:D). В близките сто и пет години имам още много работа по къщата и двора, каквото е писано, ще стане. :) 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Благодаря на Миленка за изчерпателния отговор. Това е интересно със задушаването на плевелите с житни култури. Бих могъл да пробвам на малък участък, понеже тука с плевелите и разчистване на по-голям терен за сеене не мога да се оправя. Най-вече поради липса на време, защото обръщането на ливада с права лопата и изчистване на големите плевелни коренища е много трудоемко и бавно. А ръж и овес (като листна маса) ще бъдат и добра храна за животните.

преди 11 часа, Миленка написа:

От дърветата засега имам засадени само камчийска синапка, хинап неизвестен сорт, арония, някаква японска праскова и райска ябълка (избрах студоустойчив сорт, но не си откривам поръчката и не го помня). Райската ябълка измръзна, но от корена излезе дивачка, или ще я оставя да расте, или ще я ашладисам след време - засега не я закачам. Останалите дръвчета са добре.

Доста необичайна селекция. Синапка се почудих какво е, но мисля, че съм виждал подобна ябълка у едни хора тука, даже ми бяха дали си набера преди години и казаха, че са изключително трайни (ако е това). Райската ябълка от подложката почти сигурно е кавказка (лъскави ли са ѝ листата?). Аз кавказката я уважавам, но може да се окаже и мъжка уж. На японската райска ябълка листата са лъскави, докато на кавказката са матови по мои наблюдения. А нямате ли и наследени овошки?

преди 11 часа, Миленка написа:

А за шкафовете рИвах, обаче предишните собственици са ги съсипали, стояли са в мокрото мазе с години - а в мазето допреди да направим дренажа си имаше локви със седмици -

И тука подобно положение. Локви в сутерените. То и в момента е така горе-долу (сега точно е сухо), чакат си дренажа и ремонта. Чак се чудя как са живели хора едно време. В две от стаите имаше легла, а се е пълнила по 10 см вода вътре (стича се към ниското - къде ти нивелиран под?). А работилницата, която ремонтирахме, имаше някаква замазка, от която бликаше вода. После направихме нова отгоре ѝ, но пак при много висока подпочвена вода почва да избликва на места и една нощ така изпомпвахме с прахосмукачки преди време. Съсипахме едни шкафове. Миналата година при наводнението имаше 15-20 сантиметра вода в най-ниската стая, която е пълна с шкафове с чекмеджета и мебели. Даже мисля, че го имам на видео как изгребваме с кофи, щото и токът беше спрял. Оказа се впоследствие, че ако изпразваме близкия кладенец така регулираме нивото на водата в земята и не се вдига толкова в сутерена. Но при огромния дъжд и почвена влага нищо не помогна.

Иначе ако ти е някаква утеха, и тука няколко такива шкафа плюс каци се наложи да се разглабят по подобна причина. Зарязани на влажна земя и течове. Нали не са им били потребни! Една букова масичка беше стигнала на педя от земята, понеже краката са ѝ изгнивали и е затъвала/скъсявала се е.

преди 11 часа, Миленка написа:

Не знам дали ще растат боровинки, американски не ща, а от нашите планини като ходя по преходи не ми се скубе, защото няма да оцелеят докато се прибера. Общо взето не се хвърлям по модни растения, освен двете магнолии

И аз не съм се засилил по боровинките. Наистина има растения, които са "модни", а може да се окажат разочароващи. Но едно е да са непознати и отхвърлени, друго да е да се отхвърлят понеже на хората не им харесват. В днешно време ако има място, човек има възможност да избира и сади растения, които са били много трудно достъпни само преди 20-30 години. Една от ползите от съвременната търговия. Магнолиите от модните ли са? Като боровете едно време... Тука при нас магнолиите хич ги няма. Повече по градовете сякаш.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Посадихме 40 корена лавандула, още 60 корена си чакат реда. Добри хора ми направиха изненадващ коледен подарък. Посадих ги успоредно на пътеката (корените лавандула, не хората :P) . Вали дъжд (то затова прекратихме сеитбата), та трябва да се хванат. Останалите след Коледа. 

Смятам да сложа и около кошерите, да гонели молците.

Не остана време да изкопаем дупки за кестените и за дръвчетата, които ще взема от татко. 

Съселите са се нанесли в мазето, изяли са ми картофите и разнасят балучките. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 35 минути, Миленка написа:

Съселите са се нанесли в мазето, изяли са ми картофите и разнасят балучките. 

Да не са плъхове? Винаги се ориентират около храната и едните, и другите. А съселите не би ли трябвало вече да спят?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Миналата година по това време спяха вече, но тази зима е мека и още явно не спят. Не са плъхове, защото са си примъкнали орехи и парцалчета, явно да си свиват гнездо. А плъховете май ядат на място, а тук има пренасяне и складиране на запаси. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Да, и на мойто село ги има на тавана по това време, даже май си правят състезания при запалена печка :>>>

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Оф, правят... И като гризат, все едно динозавър гризе... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване