Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Теди

Шкафче "Разни безобразни"

Recommended Posts

Славянски

За хора, които може би не правят това, което биха искали... Или за разликата между "радя" и "работя"...

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

От pinterest излизат доста красиви илюстрации по ключови думи "botanical illustrations": https://www.pinterest.com/pin/210050770096190098/

С бюджетни рамки и разпечатка на цветен принтер би се получил прекрасен декор на жилището. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
беля

@Теди, а тук има илюстрации на птици от John James Audubon, с висока резолюция и свободен достъп. 

Редакция - забравих за албумите на Biodiversity Heritage Library.  

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди
Отговорено (Редактирано)

Интересни онлайн ресурси (крадени от чата), за диетата на човека преди развитието на земеделието с фокус върху ядките - 7 клипа в плейлиста на английски:

https://m.youtube.com/watch?list=PLCeA6DzL9P4seWTabyYosTDrJ5txOJBys&v=CJpitVC4mzs

 

А това е материал на английски за лешника в днешно време и за това, че масово се отглежда в Турция: https://balkanecologyproject.blogspot.com/2019/12/regenerative-landscape.html?m=1

Статия на английски "Всичко за отглеждането на лешници": https://balkanecologyproject.blogspot.com/2017/07/the-amazing-hazel-essential-guide-to.html?m=1

 

Още една статия на английски за лешника: https://www.academia.edu/803910/Hazelnut_economy_of_early_Holocene_hunter-gatherers_a_case_study_from_Mesolithic_Duvensee_northern_Germany

Редактирано от Теди

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Теди написа:

Интересни онлайн ресурси (крадени от чата), за диетата на човека преди развитието на земеделието с фокус върху ядките...

Колко ли ядки могат да се наберат в саваната на Африка ? Това може да се провери и днес, като се оставят 20-30 души в саваната с по едно чукче да трошат лешници, които евентуално биха намерили. Ако не намерят, ще трябва да ползват чукчетата да трошат костите на изядените от хищници животни, както са правили едни техни прародители, преди да изобретят копието. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Много бръзаш... ресурсите са за Европа и Северна Америка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 8 минути, Теди написа:

Много бръзаш... ресурсите са за Европа и Северна Америка.

Малко кратичък ще да е този период на фона на 200 000 години само за хомо сапиенс сапиенс. А от края на последният ледников период е още по- кратък. Събирали са плодове, ядки и дори дива пшеница и други житни растения. Но, винаги растенията са били допълваща храна до преди 8000 години. За някои райони - хиляди години по- късно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Лов, риболов, лешници, жълъди за дивите прасета и друго каквото сезонно се намери за мен е добро обяснение за храната на европееца за последните 10 000 години. Земеделие за овес и пшеница най-ранни източници май бяха с първата писменост от Шумер и Акад (по спомен някъде 4000 години ВС), ама това не е Европа. После към Египет - старото и новото царство е отишло земеделието по Нил. От кога земеделието и скотовъдството са изместили старият начин на прехрана в Европа не знам, предполагам през последните 1000 години е станал окончателно преломът. За Азия ми е пълна мъгла, но се развиваха някакви теории как от там са преминали през непотопена все още земя между Русия и Аляска (Берингово море) първите заселници на Северна Америка, което е станало преди около 13 000 години. Сега ми щуква, ако действително лешникът толкова са го кльопали, да е възможно и да са го пренесли в Северна Америка и както разправяше лекторът с мръсните нокти от плейлистата в youtube, като дошли Европейците (и тръгнали да унищожават местното население и бизоните), заварили много лешникови и дъбови гори.

За 200 000 години назад ми е слаба фантазията какво е ставало.... чела съм за изследвания на леда в Антарктида, които са показали цикличност от ледникови периоди на всеки 10 000 години. Сигурно за да оцеляват хората са мигрирали на топло, а по на север са се крили по пещери и яко глад и други страхотии. 

Цялото нещо на мен лично ми е интересно от гледна точка на устойчива прехрана. Ама тогава са били една шепа хора и си е било възможно гореописаното хранене. Сегашните милиарди народ не знам какво ще го изхрани, различно от модерното земеделие, което е доста разрушително. Пък и да е устойчиво и природосъобразно.... просто една чистка май ще се получи, ново ледниково периодче, пешери и страхотии. Гледали сме го тоя филм :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 43 минути, Теди написа:

Лов, риболов, лешници, жълъди за дивите прасета и друго каквото сезонно се намери за мен е добро обяснение за храната на европееца за последните 10 000 години. Земеделие за овес и пшеница най-ранни източници май бяха с първата писменост от Шумер и Акад (по спомен някъде 4000 години ВС), ама това не е Европа. После към Египет - старото и новото царство е отишло земеделието по Нил. От кога земеделието и скотовъдството са изместили старият начин на прехрана в Европа не знам, предполагам през последните 1000 години е станал окончателно преломът. 

Лов и събиране на каквото остави приливът. Това е била основната прехрана на хомо сапиен сапиенс. Доколкото съм чел, дошъл е в Европа преди около 40000 години и до краят на ледниковият период преди 10-11 хиляди години се е занимавал да доизбие, каквото е останало от мегафауната и мъжките представители на хомо сапиенс неандерталикус. През прозорецът от ледниковият период до възникване на земеделието (от 8000 години насам) също основно се е хранил с месо, но менюто вече е било доста по разнообразно. Тук вече е имало и лешници, но не с чували. Преди години съм скитал много по горите и съм брал диви лешници. Допълват менюто, но за прехрана не стават дори за един ден. Няма лешникови гори в природата. Жълъдите ги забравяме. Те са отровни за човек. Тях ги консумира с посредничеството на дивите свине. И нещо друго за лешниците. Човек добре ги усвоява, но не е добре приспособен да ги яде. Повреждат бързо зъбите.Нашите зъби са с остри, режещи краища, приспособени за друга храна.  Аз съм любител на ядки и си патя от това нещо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 9 минути, Kalam Mekhar написа:

Няма лешникови гори в природата. Жълъдите ги забравяме. Те са отровни за човек.

Много си категоричен за неверни неща ;) Не искам да споря с теб, защото си от неубедимия континтент, просто оставям това тук, да не придобие случайно минаващ от тук човек, че това е единствената истина ;)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Дотук разбрах, че идващия ледников, грешка, леШников период тотално ще унищожи човечеството, макар да си изрязва ноктите до месо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Теди

Съвсем правилно си разбрал :D

Ако се и подстригва, още по-зле.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Тези дини ме впечатлиха. 55 паунда или близо 25 кг. Този сорт не го бях чувал - Jubilee - а и не каза да са присаждани на тиква. Май си стават големи!?

Прияде ми се! Ето и малко по-назад във времето:

Диня от много години не съм успял да отгледам, дори дребна...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Котарак без чизми

Научно изследване по темата  Лозовите пръчки като гориво.
Акцентите - с висока калоричност, малко пепел, гориво по-добро от дървесината.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване