Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Nevil

Петрова градина на Nevil

Recommended Posts

Nevil

Привет на Всички:smile:

Изобилието в Природата............

PHOTO_20181117_121608.thumb.jpg.8a290dca0400db82d13cdec3ed1c44b1.jpg

Малко дръвче което не Ме е ангажирало с нищо освен ............ по някоя кофа вода .от време на време.

PHOTO_20181117_121626.thumb.jpg.1068ced667a40db77ebfd1608ac3ff71.jpgPHOTO_20181117_121634.thumb.jpg.a57276508181b3fca07ded1105e63cef.jpg

Чудесни плодове..............голямо  удоволствие  би било да имаш  възможността  на място всеки ден да откъснеш поредните   готови за похапване  мушмули.:smile:

И да се похваля с новонастанения  новодомeц.

PHOTO_20181118_105046.thumb.jpg.2ccbe3944d579f3ccd6bf45ee010e2b1.jpg

 

 

Нарче което ще започне втора година и с голям мерак за живот. Вече се опита дори да цъфти.

Желанието Ми е да го събудя по рано от зимната летаргия.

Има ли Някой който е имал удоволствието да бере от тези  вълшебни плодове?:smile:

А това е един  лентяй:smile: който е заел правилното място...............

PHOTO_20181118_123608.thumb.jpg.52d1cd04f9484fcdae71ee7790566201.jpg

 

докато неговите побратими се вълнуват от започващият всеки  момент снеговалеж.

PHOTO_20181117_120014.thumb.jpg.02761f6905edda095e4b159132f83f88.jpg

 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
GreenParadise

Добре дошъл и от мен. Прекрасна градина поддържате. Интересува ме как си изградил капковото напояване 

 

IMG_20180513_064059.jpg

С помпа с регулатор на налягането ли. Тъй като догодина мисля да изграждам подобна система, но съм абсолютно начинаещ в тази област. Поздрави от Ловеч :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Тези маркучи нямат нужда от регулиране на налягането. При мен е 4-5 бара. Важното е връзките към основната магистрала да са добре направени, да не изскачат кранчетата от налягането. Ако си към ВиК, там налягането мисля е 2-3 бара. Ако си от сондаж, е добре да имаш филтър за пясъка, да не ти запушват дюзите. Ако решиш да ползваш от евтините маркучи, които се водят за зеленчуци, там ако си през сонда, ще трябва да регулираш налягането. Продават си регулатор за целта.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

С голямо удоволствие прочетох и разгледах темата. Ще следя и нататък. :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на Всички:smile:

Привет .....GreenParadise . Както виждаш  с няколко реда и няколко думи  много информация от Гого.  Има какво да се научи.

Аз също съм начинаещ,  само дето  спазих указанията на търговеца и от три години  експериментирам разчитайки на интуицията Си и компенсирам с голям мерак.  А то пък  и стават нещата.................а .дори  и  не знам какво е налягането на водата на чешмата.

Използвам за сега като източник на вода  водопровода,   защото ми е най малката разправия, а и дебита  и  налягането  в сред нощните  часове  явно е достатъчен. 

Намерих си двуканален програматор защото терените които напоявам са на две нива.

IMG_20170723_184823.thumb.jpg.318167a98f00aebd8faeea7002190501.jpg

 

Със  съответната маскировка.:smile:

 

Въвел Съм Си и някой аматьорски похвати като например............централния водопровот с водовземките го вкопавам в земята. Не Ми харесва прескачането на маркучи из градината. Затова маркучите с капкообразователите излизат като чели от земята.:smile:

IMG_20180520_195921.thumb.jpg.c014239f0d403d20491733c3c7373268.jpg

 

Нищо не Съм казал за мотика.:smile:

 

 

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет отново.:smile:Да не четат тези ...............който не обичат права  лопата.:tounge_wink:

Капна благодатния дъждец  и  земята вече е преродена.  Мека и ровка ......само за копане.

Сигурно Сте чували приказката, а може би,   и Сте го усетили ....................дори в някаква друга ситуация,     че когато работиш нещо с особено голямо удоволствие................това което чувстваш след това е като  чели все едно................. не Си работил. Трудно можеш да Му лепнеш обременената с неприятно усещане дума "работа". Тогава действат други правила,  други енергии.

Това е нещото което Ме кара да взема лопатата сутрин рано на разсъмване. Тогава птиците са най усърдни в песните си. Това е върховно релаксация. Поне за Мен.:smile:

Та релаксирайки.............пред Мен се очерта земята в която никога не се копае и никога не се плеви.

PHOTO_20181125_141047.thumb.jpg.797526f23cee2326b8fb9c591fd25537.jpg

 

 

 

Чак Ми стана малко мъчно...........................:cry:

Мислех Си за многото подземни пътеки които прекъснах  около новата леха и че на приятелчетата ще им се отвори много работа  за да си възстановят предишните удобства. Лехата е нова, и там съм ги прекъснал. Но те пак  със сигурност ще я възстановят.

Тогава,  когато спря да копая.............какво ще стане с тази подземна мрежа?

Мисля Си ............ако започнат да  лентяйстват ..............дали няма да правят повече бели?

А между другото ..............лехата от градината за лентяй още не е готова но.............вече  започнаха да я наобикалят най различни лентяй.:smile:

PHOTO_20181125_140326.thumb.jpg.19bd1a20174420bf01e92391e3c5db14.jpgPHOTO_20181125_134112.thumb.jpg.984d61ad226750f9b9c3b479495995ce.jpg

На тия  двамата ......................им липсва само тестето карти.:smile:

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

хубава тема ... топла ... налегна ме носталгия ... :)

не помня от колко време не съм яла /и изобщо виждала/ мушмули ... пра баба и дядо имаха и съм хапвала като дете ... и градината ти е "по конец" - така както беше и при моите баба и дядо ...

... печката с дръвца и животинките пред нея ... помня пра дядо носеше малките новородени козлета и агънца зимата да се стоплят пред огъня ... 

... котаците и те - голям отбор ... с мерак си гледаш дворчето ... сърцато пишеш ... Усмихна ме :)

... не спирай да усмихваш себе си! ... така усмихваш и други ... :)

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Благодаря на  Isa Belа за  добрите думи:smile:

Някъде из седянката Ми се мерна идеята да  пращате  Nevil за мушмули в Мали Върбовник.

 

Евелина19:55, 30/11/2018

@Боби Димитров , и аз си мислех, че най-разумното ще е Невил да ги обере, още повече, че парцела е в най-близкия до Голем Върбовник край на Малио Върбовник :)

 

Няма проблем.:smile: Аз и сега наобикалям една чужда изоставена мушмула в района. Ще ми станат две.:smile:

Имам особено отношение към самото дърво като вид и обожавам плодовете Му.

Освен това Евелина Ми привлече любопитството с това което казва :

 

Евелина18:29, 30/11/2018

и аз брах мушмули тази есен от дръвче, което засадих преди две години. Една средна тепсия мушмули се родиха, пак добре като се има предвид , че е фиданка с две клончета само. Уж трябваше да е едра мушмула, а излезе обикновена. В Мали Върбовник имаме дърво, което ражда плодове с размер на мандарини, но все не стигаме да я оберем, много е път за една мушмула.

 

Ако Евелина е съгласна ..........може да е навестя. Мушмулата :smile:ако е останало нещо от нея  до другата седмица.

Тази седми за пръв път пропуснах.  Студа Ме отказа.

Трябва Ми точна скица на обекта. Да не даде фира някоя чужда мушмула:tounge_wink:

Ако се прескачат огради ....................телефон за свръзка.............да не Ме бият някъде.:tounge_wink:

50%  -от плячката :tounge_wink:    Другите Ти ги пращам по Еконт. Тия разнасят всичко. Ще разнесат и мушмули.:smile:

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Е хайде пиши и в чата де, не сме толкова страшни, колкото ти се струва, това е само сянката, а светлината откъде идва не се знае :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет Оризаки:smile:

Това със сянката и светлината беше .........яко, както казват младежите.

Ето написах едно редче и Аз в чата.  Винаги има първи път но...................това  действително Ми е първото писане в какъвто и да е чат.

Приемете го като знак на уважение към всички Вас и не се сърдете ако не го правя повече.

Не Ми е комфортна тази система за комуникация  защо е срещу............... някой мой принципи. А   Аз съм принципен човек.

Иначе .....тук във форума Се чувствам прекрасно за което Благодаря на Всички.:smile:

Благодаря на Евелина. Живот и здраве ..................другата седмица ще  посетя нейното място.:smile:

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Загледах снимки от миналата година. Вижте как е изглеждала същата мушмула която Съм снимал по-горе............преди.

DSC05537.JPG

DSC05541.JPG

DSC05542.JPG

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на Всички.:smile: Да Ви е успешна новата година. 

Сезонната работа натиска.IMG_20190303_130103.thumb.jpg.254a2ecd24d2d139609cbeb36290960e.jpgIMG_20190303_125752.thumb.jpg.17a75542dec825c709e07a5e2fbaea15.jpg

Наточихте ли трионите?

 

  • Харесвам 6

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Аз да "нахлуя" с въпрос. Много ме е срам, ама да попитам - гледам снимките от овощната градина, че са окопани дръвчетата. Нашите са на бивша окопана повърхност, под тях няма трева, но за да се оправим със всичко, част от двора временно ще е с трева. Та трябва ли да окопавам около тях? И с какво - мотика, бел? Демек, колко надълбоко трябва да се стига?

@alys, благодаря!

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Ани, може ли да се редактираш? Няма тъп въпрос. Според мене, под дърветата трябва да са засадени разни билки и/или подобни треволяци, но това е на книга. при нас е почти невъзможно, защото имаме овце, които пасат навсякъсе. Дори дръвчето да е заградено, намират начин да се мушнат под мрежата, над мрежата, изобщо акробати го раздават. А да копаеш в корените на дърветата, не мисля, че е редно. Обаче нека чуем отбора на знаещите. :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

всякакво окопаване на дървета вреди безкрайно много повече, отколкото да им помага. единственото правилно решение, ако тревата около тях ви пречи (защото на тях не им) е мулч.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Здравейте и честит празник на дамите.:smile:

Ще отговоря на въпросите Ви ..............само от позицията на учещ Се.

Въобще не Съм обеден в това че дръвчетата се нуждаят от Нас и от това, да правим за тях каквото и да е.

Може би........освен поливането, защото все пак са засадени на това място по наша воля  и за да увеличим шансовете и да се прихванат.   В природата и при самораслите фиданки ...........подобна нужда няма.

Прекопаването да дръвчета..........боядисването и там още няколко процедури е по скоро наша необходимост. Хората го правят по различни причини. За Мен това е удоволствие,   някакво  вътрешно усещане. Ако щете и форма на общуване. 

IMG_20180429_080036.thumb.jpg.3a037ec6ee75a47632185083bf9b97ce.jpg

Ако Ви е като неприятно задължение или просто работа, може и по други убеждения ................него правете,  няма да и навредите.

Иначе ...........използвам и двата инстромента според ситуацията.

Естествено .........около стъблото пръста само се разрохква леко.

Не Съм засаждал нищо до сега в разкопаното. Тази година ще опитам номера с тагетиса.:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

@alys, аз ще се редактирам, благодаря, но колкото повече ви чета, толкова повече се убеждавам, че знам твърде малко. Ама пуст ентусиазъм :)

@Nevil, засега не ме мързи :) от вкъщи от компютъра :) Не ми е и неприятно, ново е за мен това с дървоподдържането, по-скоро искам да разбера къде трябва да спра в напъните си да помогна. До миналата година само се кахърях, като гледах как се мъчат дръвчетата от лишеите. Тази година реших да свърша нещо. Та затова питам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет Ани:smile: 

На 9.03.2019 г. at 23:57, Ани Андреева написа:

по-скоро искам да разбера къде трябва да спра в напъните си да помогна.

И Аз искам да разбера къде трябва да спра в напъните Си да помогна.:smile: И Аз го искам това!

 Къде е границата.  В тази ситуация, Ние хората често правим и най големите Си  грешки  ................в желанието Си да направим  добро или да помогнем като не можем да предвидим последствията от това.

Така че ............въпроса е деликатен. Следвай интуицията Си.:smile:

Някъде споменаваше че става въпрос за Вакарел. Вероятно става въпрос и за  този вид лишеи.....

IMG_20160619_131403.thumb.jpg.8cf7a32af3ebc4b4dec115672344e215.jpg

Виждал Съм  че е много разпространен в района. Ще е голямо предизвикателство.

Това което мога да кажа  за него ..........има го  и при Нас но в много по-малки размери.

Мисля че зеленият  камък не го унищожава напълно, скрива се, потъмнява и като че ли го   потиска за известно време. После пак тръгва и пак пръскане. За сега върши работа. Не зная обаче какви ще бъдат  дългосрочните  последици  за самото дърво от честото пръскане с този препарат.

И ето .....отново идваме до момента за помощта и баланса.:smile:

Ще Съм благодарен ако Някой друг сподели нещо ефикасно!

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Зеленият камък се пръскал само ако са цъфнали дръвчетата, и аз не съм сигурна дали ефикасно. Обаче умните глави твърдят, че става. Иначе казват, че синият камък е ефикасен преди цъфтеж. Обливаш дърветата порядъчно и след седмица те почерняват и падат. И тъй като за съжаление не живея там, може и да ги изпусна. Тъкмо ще проверим. ;-) 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Да, точно такива лишеи. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване