Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Nevil

Петрова градина на Nevil

Recommended Posts

alys

А защо искате да ги махнете тези лишеи? Чела съм, че не са вредни за дървото.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

IMG_20160619_141902.thumb.jpg.68afd6ca3e648599c2918acf81498c8d.jpgIMG_20160619_143014.thumb.jpg.58826db91b3c644ce536d5ea4069b6b9.jpgIMG_20160619_143023.thumb.jpg.f0f6841ccfae81dcdba88f494da4d9ec.jpg

Всичко наоколо изглежда така.  Има вече доста изсъхнали дървета.  Така изглежда и цялата  гората.

Не мога  да  Си намеря  снимките..........имаше доста стряскащи но ..............няма как да предположиш че това не им вреди.  В един момент спират да функционират.

село ихтиманска Белица.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Същото е и при нас - малко преди Белица. Душата ме боли да ги гледам как се мъчат. Старците при нас казват, че трябва всяко дърво да се търка с телена четка, при това редовно. Ама ги мързи и заразата вече е из цялото село. Та аз другата седмица ще ходя и ще търкам, и ще пръскам, пък да видим. Всичките ми дръвчета са такива, и по клоните също, не знам как ще ги боря. Ама си трябва.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на всички:smile:

От този луйкент имам  възможността до си произвеждам Сам подобен матриал.

IMG_20190406_162752.thumb.jpg.3c46d19b680c23bd83981dd4609165c3.jpg

IMG_20190406_163153.thumb.jpg.dcd5e907e2ef5a01e056b0b58a3640b0.jpg

Та първото нещо което Ми дойде на акъла беше..........................да наръся с този матрриал   експерименталната леха покрита със слама която направих есента.

IMG_20190407_093911.thumb.jpg.d49fdd557ffb809927f0aa431e0572bf.jpg

IMG_20190407_093945.thumb.jpg.fede2adb415e9fed15e3f37a067421a6.jpg

Трябваше по някакъв начин да Си отвоювам отново тази територия от местното котешко общество което го е обърнало на курорт.  В Наше отсъствие...............по думите на комшийката  ..................цялата местна котешка банда, кой по малка, кой по голяма нужда  или само за да се препичат на слънце ......................навестявали лехата.  Надявах се да им боцка на дупетата.....................но все си намираха по някое ъгълче на което да поседнат.

IMG_20190406_185812.thumb.jpg.7cd13ba7f1250d6a758c40d42961b4b8.jpg

Вървях след тях и ръсех наново.  Безсмислена  работа ............малко да се разровят и мястото им е готово.

Тогава Ми светна................когато им взимаш нещо( а то си е тяхно)трябва да им дадеш друго равностойно.

И веднага се получи.

IMG_20190407_090831.thumb.jpg.89e1a8056762e7e4e3d0049246b0d817.jpg

А подобни места ще има доста ..........ще се разберем.:smile:

IMG_20190407_164540.thumb.jpg.ba710dd96507a2783fc0e059c801c98c.jpg

 

 

Вече всичко си е по местата .:smile:

 

  • Харесвам 9

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

става все по хубаво :) ... време беше да се появиш :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

"...Надявах се да им боцка на дупетата.....................но все си намираха по някое ъгълче на което да поседнат." :grin:

С каква дробилка се сдоби, би ли споделил?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Бай Ли Шъсей

Добре дошъл и от мен! Чудесен дух струи от думите ти, дето се вика засърбяха ме дланите чак за мотика и лопата! Да кажа нещо, обаче за НЕ голата градина и почва - ето при мен навсякъде са цъфнали глухарчета и великденчета, по пътеките тук таме и през мулча в лехите, та където и да ровичкам из градината нещо, пчелите от двата кошера и те бръмчат и те ровичкат нещо, та не ги барам тези "плевели" гости, макар до колко те са гости, или растенията които аз бочкам са вилни преселница за сезона, се незнае! 

Разбира се, положението в моята градина е много по-диво, и да е имало някакъв конец, то тоя конец котките, дяволите и ангелите много са си играли с него и много са го насукали и много са го оплели. :)

Поздрави още веднъж за спретнатата градина! 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Интересно, тоя матрял е просто като нарязан, а не истински дробен. Бях виждал дъвкан, от валцовите дробилки, както и кълцан, от тия с двата комплекта ножове, но баш такъв на хапки - не бях. Дай модела на дробилката, да знам каква да не си купувам :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 1 час, Боби Димитров написа:

Интересно, тоя матрял е просто като нарязан, а не истински дробен. 

Малиийй, дали не ги е нахардахушкал на циркуляра ... :D 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на Всички.:smile:

Привет на ....Бай Ли Шъсей. Добре заварил.:smile:

Бай Ли..........те и моите конци са от рода на твоите. Въпрос на вътрешно усещане. Всеки пренася своя вътрешен  свят на вън, чрез това което прави. Затова   и  всички сме различни ...............за да Се допълваме по някакъв начин.

Важното е ...........това което правим, да топли душата Ни.:smile:

преди 15 часа, Бай Ли Шъсей написа:

ето при мен навсякъде са цъфнали глухарчета и великденчета, по пътеките тук таме и през мулча в лехите, та където и да ровичкам из градината нещо, пчелите от двата кошера и те бръмчат и те ровичкат нещо, та не ги барам тези "плевели" гости, макар до колко те са гости, или растенията които аз бочкам са вилни преселница за сезона, се незнае!

   Да..........напълно Съм съгласен с Теб.   Към това ще Се стремя и Аз.

За дробилката..................

Доста неща изчетох  за дробилките и .................основно бях разочарован защото се оказва че тези който наистина  вършан работа и не създават проблеми по време на работа..........обикновено са много скъпи и много шумни. Аз обаче избягвам шум от всякакъв характер през свободното Си време и това усложни много нещата. Имаше една машина с много добри отзиви от външни източници и ниско ниво на шума която Бях харесал вече но............не мислех че ще стигна до нея заради цената и.:dissapointed_relieved:

В краен случаи обаче.............притиснат, пак се върнах на същата машина.  Преглътнах веднъж като........... както преглъща Джери мишока когато го сгащи  на тясно  котарака Том.

И така Си купих дробилка на Бош.

IMG_20190406_161413.thumb.jpg.4e8ec13565bd51fca0df56586646ea87.jpg

Друга и е системата на ножовете и е бавно оборотна.

IMG_20190406_162625.thumb.jpg.fecc5b14d938cd899cbe9ea94335e081.jpg

Хрупа като заек ...............много интересно.

Тава се получава от лозови пръчки.

IMG_20190406_160348.thumb.jpg.056b378d88b4a4676d7ae5986ef01e8e.jpg

Малко са се омешали и с други,,,,,,,,,,,,,,,следващото е от 15 до 30мм череша и слива.IMG_20190406_161335.thumb.jpg.7276904f895d6abf9c0050c4787f38da.jpg

 

Работих  около  3часа. Контейнера на дробилката  54 литра и се пълни за около 15-20минути. Напълних 4 чувала и приключих с половината Си клони от кастренето на дръвчетата. Работи гладко равномерно и без да се замисли. Без засечки и сама придърпва клоните.

Останах с впечатление че ...............се работи  бързо, лесно и безопасно. Тежи 30 килограма и изглежда много здрава.

Друго ......друго..............който се интересува да пита.:smile:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Мда, това че е бавно оборотна предполага, че може и по-дебелки клонки да реже. Може ли да те замоля да пробваш със сухи клонки дали ще се справи?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Момент. Нека си изясня нещо. Купил си чисто нов Бош, но се оплакваш от цената на нещо друго? Че то една читава дробилка е макс 250 лв на старо, а тази е 1000 и не дроби, а реже на фърганье.

Какво си гледал друго, че те е спряла цената, а не те спря Бош, много ми е чудно? Дай да я видим тази машина с добрите отзиви.

Иначе ако ще се отопляваш на този материал, признавам, че е по-практичен от класическите дробилки. Но да си го насипя където минават и играят децата, абсурд.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Милена....дават и до 45мм но Аз не смятам да я товаря до толкова. Казваха и "всеядното гърло"  вероятно защото не се затруднява от сухи клони.Ще проверя.:smile:

Боби.....това е същата  машината   с добрите отзиви. Друга не успях да харесам.  Извинявам Се ако Съм Бил неточен. Направих лека корекция в текста.

И на Мен Ми Се видя матриала едричък................та  затова Си помислих че може да развали комфорта  на  котките в лехите.:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост

Прекрасна градина. Моята се надявам да стане нещо подобно след време.  

Сега остава да пуснеш материала на една обикновена дробилка и ще стане памук направо. :))

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет.....Димо 33:smile: Викаш да здробиме малко матриала.............това е вариант но,.................за сега по последни данни и в този си вид върши чудесна работа.:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Не съм видяла, че питаш, Алис, влизам набързо и може би пропускам.

Ако са малко лишеите, няма големи проблеми, но когато обхванат цялото дърво, го убиват. Две от нашите дървета в двора ще трябва да ги отрежем - целите са в лишеи и на практика са мъртви.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Ани, моля те да дадеш някакви източници за тази информация. До сега не съм срещал такова нещо, лишеи да убият дърво. Те не работят по този начин и принципно се заселват на дървета с понижено здраве и умиращи.

https://www.arborrangers.com/general-news/are-lichens-bad-for-trees/

https://plantclinic.tamu.edu/2014/04/29/are-lichens-killing-your-trees/

Правете си подновяващата резитба с размах и това е.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil
преди 11 часа, Боби Димитров написа:

До сега не съм срещал такова нещо, лишеи да убият дърво.

Боби.... не мога да намеря снимките за да видиш за какво става на въпрос.Страшно е!

Юни месец ще имам възможност да  снимам пак.

Но пък там където липсват лишеи............вижте какво става. Вероятно това са и първите оформени плодове за момента:smile:IMG_20190407_144933.thumb.jpg.7eab93793ba428feb2623411954abe10.jpgIMG_20190407_144947.thumb.jpg.380a5275a2935562cb73013d46ff2595.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Въпросът ми е какво би показала снимката? Ако имаме снимка на лешояд, кацнал върху труп на хипопотам, значи ли, че лешоядът е убил Мото-Мото или е просто опортюнист? Ако имате някакви материали, които демонстрират, че здраво, жизнено дърво, бива убивано от лишеи, споделете - моето мнение не е непроменливо.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Със снимка не знам как да ти покажа, Боби. Мога и да снимам горе, но едва ли ще е много видно. А на живо се вижда следното - джанка (слива по-културному), която се е скъсвала да дава едно време. Едно време - имам предвид преди година-две. Сега е почти цялата в лишей. Най-олишееният клон е предал Богу дух. Другите - все още не до край олишеени - се борят.

От другата страна на улицата има едно дърво - не помня какво беше. Сега представлява скелет. Цялото е покрито със сив лишей, че и някакви като гнезденца по-ярко сиви (не знам как иначе да го обясня) по клоните. Гадно е.

Виж, много се надявам да си прав и лишеите да не вредят на дърветата. Обаче предпочитам да се предпазя. Все пак си е моето местенце от рая, нали? :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване