Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Nevil

Петрова градина на Nevil

Recommended Posts

Ру®

Това, което иска да каже Боби (според мен) е, че не лишеите убиват дървото, а нещо друго. Т.е. лишеите предпочитат да се настаняват и размножават върху умиращи дървета (примерно защото върху тях има по-малко листа, които да им засенчват слънцето (лишеите обичат светлината, защото фотосинтезират) и затова изглежда, че все едно те ги убиват...

Всъщност лишеите и мъховете върху дърветата са по-скоро полезни, понеже предоставят убежище за полезни насекоми, които са естествени врагове на вредните...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Ру , аз разбрах какво казва Боби. И сигурно е прав, щом го казва. Тъкмо ще видим. Ако моите дръвчета, които остъргах, се задържат още година-две-три - значи аз съм права, ако все пак са тръгнали да си ходят - Боби е прав. Ако това изобщо има значение...

Относно източниците - четох тук-таме, но тъй като не обичам да чета на английски, пък и не го разбирам, когато е тясно специализиран текст, се съсредоточих на по-разбираемите български линкове. :) Ето тук  https://sinor.bg/48051-kak-da-se-preborim-s-maha-po-ovoshkite- четох, пък и на още две-три места. Ако държите, и тях ще изровя, въпреки че изобщо не помня как стигнах до тях, но щом сме стигнали до  доказателствен материал...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет отново на Всички:smile:

Понеже тук последно Сме коментирали лишеите..................Ани Андреева.., след като до сега нe Си успяла да събереш достатъчно "доказателствен материал...".......................значи че  ситуацията при Теб не е толкова зле......:smile:

Аз говоря за съвсем друг мащаб на разпространение на лишея. В селото не живее  нито един постоянен жител и приходящите Се броят на пръсти.

Най често срещаните са сухите дървета.  Ако може да се различи...........снимката с дървото полазено от лишеи по горе е череша. Все още жива череша и дори брахме от нея. Череши се виждат и на самата снимка До кога обаче ще бъде  така..........не се знае защото лишеите все повече я покриват. Всичко наоколо изглежда така. Всички  съществуващи дървета имат някакво  покритие от лишеи.  Ходим   на това място веднъж в годината но е видно че природата има други планове за него.   Живот и здраве ...........когато стигна пак до там, ще има нови снимки.

Сега обаче ще Се върна на  новата  дробилката защото  Милена искаше отзиви.

"Мда, това че е бавно оборотна предполага, че може и по-дебелки клонки да реже.

Може ли да те замоля да пробваш със сухи клонки дали ще се справи?"

Дробилката реже всичко което може да мине през отвора. Не се замисля. При  30 милиметров  сух клон защитата изключи и това беше първото и единствено изключване до сега. Проблема се решава за секунди с едно натискане на бутона за заден ход и отново  напред.

Сухите до 15мм  вървят като мокрите. Аз обаче занапред не смятам да ги оставям да изсъхват  защото сухото със сигурно ще намали живота на режещата турбина а тя май не е евтина. Плюс това за клоните над 30мм имам съвсем други планове.:smile:

Като обобщение...............Нали и Аз  в този форум Съм нещо като .....еретик:smile:  Каквото и ново да захвана, поне за сега ................все повече работа Ми Се отваря  с мотиката. :smile: Така и сега с дробилката. Набързо изхрупа моите събрани клони и какво? ......................през ум не Ми е минавала идеята че някои ден ще влизам в чужди и изоставени имоти за да кастря чужди клони защото моите са Ми били малко......:dissapointed_relieved:

Лошото е че и по речното корито случайно видях че е отрупано с  пресни клони. Имало е сеч на дървета  .....................та не знам дали няма да Се изкуша отново. Не може да се насмогне на машината ако клоните не са подготвени предварително за да могат да минат през отвора.

При тези условия  е изработен и матриала от следващата снимка за времето от един час и пет минути. Много ли е ...малко ли е .......не знам!

Нямам опит с подобна техника.

IMG_20190420_182251.thumb.jpg.ee463a9d7027ef1018da15a4caf5c31a.jpg

И още нещо.........................понеже котките създавали проблеми................:rolleyes:  Интегрирайте ги.

 

IMG_20190420_193323.thumb.jpg.751ea80f7746528e0639872cac20055a.jpg

 

Като   тук трябва да отбележа .....................че табелката е за Нас!  Да се сещаме че това е място където не трябва да ги безпокоим.

Макар че ....................и те добре се оправят с табелката.:smile:

 

  • Харесвам 9

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ани Андреева

Невил, аз още не съм търсила :) 

Не съм ходила от две седмици - там си беше откровено студено, с нулеви и минусови нощни температури, така че още не съм садила нищо. А дърветата ги одрах :) Колкото можах поне де. Така че ще видим по-нататък.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Зеленият камък при Мен върши добра работа.:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

.... само не казвай че тез прилежно дремуцащи писанки седят така мило и кротичко цял ден :yum: .... като захладнее вечер и като се почнат едни фъртуни от котешки състезания в надбягване и борби .... каваци, топки от кожухчета - тогаз никоя табелка не може ги спря :mrgreen: ... но ти предвидливо защити част от продукцията с дъски - там вече нямат шанс да пакостят :) .... годината в която експериментирах с дъските имах най-малко произшествия ... със сламата беше страшно - ровеха и вадеха де що намерят, а когато бях с тревите ги ползваха за укрития и току изскачаха в засада :D ... сега пък с фолиото им е любопитно какво има из дупките и ходят да разучават - така се сдобивам с доста "bad sectors"  - ама нищо скоро в тях ще бучкам цветя например ... така че котаците си живеят царски - ние да му мислим :tounge_wink: .... 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

И Аз като европейците..................пробутвам кухи фрази от рода на .......интеграция на малцинствата   Опссссссс  аааааа  котаците.:smile:

То .............ефекта ще е еднакъв.

преди 21 часа, Isa Bel написа:

.... само не казвай че тез прилежно дремуцащи писанки седят така мило и кротичко цял ден :yum: 

Не ........не казвам. Така дремуцат само докато са сити.:yum:

С отиването на село се прави едно огромно бъркало за хапване което те да не могат да изядат чак до вечерта. Така че освен да се търкалят на .............................определените им за това места:tounge_wink: .........друго не им остава. Така може и да се свърши някаква работа на спокойствие.

Царски живот..........наистина.

преди 21 часа, Isa Bel написа:

. като захладнее вечер и като се почнат едни фъртуни от котешки състезания в надбягване и борби .... каваци, топки от кожухчета

:smile: Това е част от шоуто.

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на всички и Благодаря за поздравите.:smile:

Поздрави за чудесната снимка на бандата със сламените шапки.:smile:

Днес на пук на празника Си и на дъждовете...............прекарах по голямата част от деня из градините.

Експериментално .................тази година отказах  дори и бордолезовия разтвор като средство за защита. На практика ..................снех защитата.

Причините са няколко ..............но като цяло .................дръвчетата изглеждат добре на този етап.

 

IMG_20190506_091606.thumb.jpg.ced3e9a00cea0c5503b3455ca23d0795.jpgIMG_20190506_093032.thumb.jpg.7c02e541bd81927ee44f7a612c8d2051.jpgIMG_20190506_093213.thumb.jpg.78ed452f46a992484b5049b60e9e66fe.jpgIMG_20190506_093254.thumb.jpg.a65cd922746b1fa3e7046b012f67cff0.jpgIMG_20190506_093711.thumb.jpg.a3c29c1325ca7057a24da1781ef273ca.jpg

Изключение разбира се правят прасковите...............тук експериментирах със салициловата киселина и содата за хляб. При пет пръскания.........ефекта е нулев..........поне при Мен.

IMG_20190506_094143.thumb.jpg.80b4baf44ac12650eb5c9c967ae634df.jpgIMG_20190506_093949.thumb.jpg.2344e7963ba4183e9c3d388bf8f509ea.jpg

Продължавам да търся алтернатива.

Иначе на другия обект...............контраста започва да се задълбочава. И ще става все повече. Старото и новото.:smile:

IMG_20190506_165451.thumb.jpg.db82af0bea2ac809ec858e8779c4d8bf.jpg

 

Но продължавам да печеля нови тетитории.

IMG_20190506_130247.thumb.jpg.de72e562d70b87e84ec89b7d0e04c656.jpg

 

Тук боцнах няколко картофа.........за сефте  и....................веднага комисия дойде да приеме(огледа)  обекта...............:smile:

IMG_20190506_145759.thumb.jpg.c26124d12d6402010d220fde18a33116.jpg

 

IMG_20190506_150010.thumb.jpg.956b855362d599c161a16d344f213f86.jpg

Малка стъпка................но, другият път ще направя още една леха.

А  това което се вижда в долния край на снимката е ........къртогона

 

IMG_20190506_101006.thumb.jpg.f7ef2fcc3ddcd5e8f2c293e69d84202a.jpg

Растението което трябва да гони къртици.

IMG_20190506_100937.thumb.jpg.20d44390d9d9ee0e5ea760f7aa3197b0.jpg

Понеже си е красиво растение, преживя зимата........................за да не му се случи нещо ......къртиците де ...........Сме му сложили три пискалки,   да го вардят.........:smile:

 

 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет отново:smile:

Сложих няколко камъка пред  къпината за да се оформи като леха.............и да не се вижда маркуча на капковото........

IMG_20190511_191658.thumb.jpg.0b66dfd1554280f054acfbc4d61c1426.jpg

 

 

та така се отплеснах с тези камъни че ...........оставащата част от деня Ми премина в разнасяне на всякакви камъняци ...................което съвсем промени вида на другата леха която бях запланувал да направя. Получи се това............

IMG_20190512_110618.thumb.jpg.15259a2d401902f498e6ff3f285d4c55.jpg

Тук също ще  наслагам картофи и освен под слама ще бъдат и под ябълка.:smile:

IMG_20190512_122031.thumb.jpg.e53779db1415f5d27f7462a250f0ff1d.jpg

Както се вижда обекта е приет........................

IMG_20190512_123748.thumb.jpg.0444029483b7c9efa47c91af43fe0663.jpg

Има и навалица за откриването.:smile:

 

 

 

 

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

От къде сдоби такова голямо количество едри и качествени камъни?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на всички:smile:

Боби може би следващата снимката ще Ти отговори за камъните.

IMG_20190506_164805.thumb.jpg.9523bfc8f76ee654af1f79296b9af604.jpgДядовците някога са ги докарвали с каруците си като строителен матриал. Това са останки от основи на къща с бившите  помещения за  овцете и магарето. Сега камъните са затрупани  и обрасли с трева по краищата на парцела и ..........................като архиелог ги издирвам.:smile:

 

 

 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет отново на всички:smile:

Като първи впечатления  от лехите които направих есента ..........вероятно за Вас няма да е нищо ново ......но  за Себе Си.

Определено по този начин  и на този етап................може да се постигне добър контрол върху бурени и треволяци разпространяващи се свободно из градината.

IMG_20190602_175740.thumb.jpg.f506d151a8eb03b8ec6953f1af26d8cc.jpg

С десетина сантиметра слама в лехите.............поддръжката от покарали  треви изглежда много лесна............само  леко разбутване на сламата.

Пътечките също  за сега  вършат работа ...........велпапе и матриал от дробилката.

Странно е малко че пътеките отиват като чели в нищото.............

IMG_20190602_175857.thumb.jpg.843ca6a1af62bbbd54b638beb9d10fa0.jpg

Не,не  е  в нищото. Всъщност .......поне  отиват в боба.

Много приличат  на пътните възли от северната скоростна тангента на София:joy:..........на Баце Бойко.

Там някой от три лентовите платна отиват директно в ливадите.:wacko:

Всъщност .....старата система на градинарство .............се бори за всеки сантиметър.

100.thumb.jpg.dfe8135c886fb8a06c7883d15158a8c1.jpg

 

 

И там няма тревичка ..................но си иска копане.

И картофения пояс върви добре.

IMG_20190602_170421.thumb.jpg.ccc3ad82697ee5314faf3d1ef022b85d.jpg

Ако има резултат.................ще стане интересно догодина,:smile:

А това е за любителите на смокини.

IMG_20190602_175433.thumb.jpg.4d00c8db514cafad07058c2ab6b2ee3d.jpg

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Определено ще си купя като твоята дробилка и ще превърна купищата стари вършини в мулч за пътеките.

Засадила съм същата смокиня, да видим как ще я очувам зимата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

тази тема разглеждам с голямо удоволствие :) ... сладкодумно разказваш .... и красоти показваш :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Миленка, доста едри парчоци вади тая дробилка, ако са нормални клони, а тънките клонки пък некакси цели излизат. Реално не е дробилка, а е резилка :D Аз нали товаря там от Младост - първите пъти понеже лакомия и давай наред, прецаквация, беше на едни филии такива като на снимката, ръби като стъпиш и с обувка, въргаля, пързаля. Децата не одобриха :) На следващите пъти улезох у правио път и вече подбирам само фино дробените купчини  ;)

Ако е по-едро от това, като цяло ни гости, ни фамилия го одобрява:

QhgshsixcvSYtWUWguYpSgRjPbxqI9EsIWXQgGZq

https://photos.google.com/share/AF1QipM0YZ3echNIt9AEwgpDxrFirKuTsd_VPHKQQyNIv_zwVMl9GArOAUn2xAcQQgw5Xw/photo/AF1QipP2zbbcJwrwyHj6tBmfS3SDU6UIqiURpTO3cSYZ?key=YzRTRHptVEZhLUQyNmc4NGxkRHBYRGtoN0N6VG5R

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Харесва ми фактът, че дроби/реже изсъхнали клони (а аз ги имам купища). 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет

Eeee.....Боби......с тези чудесни деца...........  да Сте живи и здрави и да ги слушате.:smile:

Ако   Миленка......не Те притеснява това което пише Боби ..................за едрината на матриала.............ще трябва да Ти кажа и Аз  още един притеснителен факт свързан с тази  машина..............който вероятно би Ме притеснил  и Мен преди покупката ..............но нямаше как да го зная.

Цена на режещия инструмент /турбината,    като резервна част..............около 400лв. Това е и новото при нея. Самозаточваща се и е проектирана за интензивна работа.

Ако трябва да избирам пак .........пак ще е тя,  с тази машина е удоволствие да се работи. Бързо и с нормален шум...............без да се замисли.

За Себе Си съм решил...............всичко сухо над 20мм  и  мокро над 30мм ..............за казана.  Другото по пътечките. Голям кеф е да се разхождаш по тях веднага след дъжд. Без ботуши.  Когато ги завърша ...............така както Съм ги запланувал  .........ще Ми трябват само чехли.

Другото ”притеснително” за машината:

В събота .............в района на селото............отрязали огромен орех.  Енергото    ........пречел  нещо.  Обрали масивните части и клоните зарязани там на място. Нямали за какво да ги ползват.  Аз обаче нали не спадам към Тях..........та    сега  една част от тези  орехови клони  Ме очакват в двора на къщата . Видях  възможност да Си допълня пътечките.

Така тази "резилка":smile: Ми създава и извънредна работа. Кой би могъл да Си помисли?

Миленка........пази смокинята да не мръзне през зимата за да имаш и Ти от първата реколта..........като на снимката.:smile:

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Nevil, аз мнението на @Боби Димитров го знам от предишни коментари и не ме притеснява въобще.

Логично е да е толкова скъп режещият инструмент, тъй като на практика той е основният елемент - двигатели мощни и нЕмощни на пазара колкото щеш.

Надявам се до края на годината да се сдобия с таз дробилка - зависи колко ще се отръскам при ремонта на покрива.

А смокинята определено ще се покрива, замислила съм как, ама ще споделя като му дойде времето ... :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Невил, страхотно се справяш с иновациите, а също ми харесва, че не пръскаш за щяло и нещало. Направи ми впечатление на първата снимка от поста ти на 15 май, в лехата с капините, която си оградил с камъни, в ляво има едно цвете, което съм почти сигурен, че е някакъв салеп (орхидея). Можеш ли да го снимаш отблизо и да кажеш как се е озовало там? Тези растения живеят в симбиоза с едни гъби (микориза) и съм си мислил, че много трудно биха могли да се изолират и пресадят на различно от естественото им място. Ето и една от при мен. За съжаление не в моя двор...IMG_20190521_113710.thumb.jpg.df00ea57a25a771310749a2c28c40e68.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет Лозане.

Благодаря за похвалата:smile:

Това е едно много красиво цвете което зърнах случайно в борова гора.

IMG_20190512_110928.thumb.jpg.f6992ea8a3ec180a63e41a9e826f90fb.jpg

Пълнел борова пръст в кофи и понеже лопатата Ми беше в ръката ...........го копнох и в една от кофите.

Настаних го в лехата с къпината. То е с нещо като ..........луковица.

IMG_20190512_110914.thumb.jpg.d109f6ce83da945a228600577b4effdc.jpg

Стоеше Ми някак си....... самотно и Се върнах отново  в гората да му търся поне още две другарчета.

Нямаше повече.  Било е единственото в района. Стана Ми много неприятно и сега изпитвам угризения че Съм го преместел от което би могло да се загуби. То обаче ....... като чели вече прецъфтя. Стъблото повяхна но ................листата изглеждат добре.

Като каза че е орхидея............а пък Аз го намерих в гората .................написах  " Горска орхидея"....в търсачката и................... излезнаха интересни неща за него.

Сега Ми остава  само да се  моля................ да се прихване.:smile:

 

 

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване