Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Nevil

Петрова градина на Nevil

Recommended Posts

Боби Димитров

Поцинкованата рабица държи, по мои наблюдения, изкарва между 1 и 5 години, според това колко е влагата и кой как я напиня. Вкопана мрежа 20 см, която е стена на кокошарник, се прокъсва тук-там на повърхността, защото кокошките я тормозят доста. 

От друга страна, изваждал съм 15+ годишна мрежа от строителен изкоп, но беше от старото поколение, когато самата тел беше много по-дебела и твърда. Била е строително сито въпросната и макар ръждясала, си беше цяла и ненакъсана. В днешно време я дават една тънка, с ножица можеш да я режеш...

Така че имаш надежда, стига слепАко да не я прегризе. Повече ме притеснява, че над мрежата изглеждат под 10 см почва, което ми се вижда малко - препоръчвам 20+.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Започвам приготовленията :)

М/у другото изглежда доста едра издънка. Дали ще се прихване толкова голяма?! Можеби човекът-смокиня @Kalam Mekhar ще даде препоръки?

Благодаря могъщо @Nevil ;)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil
На 4.03.2020 г. at 13:26, Боби Димитров написа:

Повече ме притеснява, че над мрежата изглеждат под 10 см почва, което ми се вижда малко - препоръчвам 20+.

@Боби ДимитровНа снимките не се вижда добре. Мрежата е на около 15-18см.  под кота "0". Затова казах че ще се преборя за още един ред от реколтата. И така да стане .....добре е! Не Съм максималист.:smile: Ще обидим     слепока иначе.:tounge_wink:

преди 21 часа, Лозан написа:

М/у другото изглежда доста едра издънка. Дали ще се прихване толкова голяма?! Можеби човекът-смокиня @Kalam Mekhar ще даде препоръки?

@Лозан      Тази година и е трета. Запазих я защото се появи някак си по далече от основното стъбло като предположих  че  има вероятност до пусне и самостоятелен корен. Добре ще бъде ако пожелае и @Kalam Mekhar да даде мнение.

Аз пък ще Ти стискам палци ........дано се прихване.:smile:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
На 4.03.2020 г. at 7:58, Nevil написа:

 

@Лозан  Лозане, търси място за смокинята!  Операцията по отделянето  и  от майката (близо час чувъркане) мисля премина успешно и е с щогоде  добър корен  в предвид ситуацията.:thumbsup:

IMG_20200229_123557-1.thumb.jpg.525f429325c13fbc3885c2cb037ff4cb.jpg

 

Дано да намерите такова. Трябва да има поне 8 часа пряко слънчево греене, дистанция от други дървета 3,5-4м. и по възможност да е заслонена от там, откъдето обичайно духа вятъра през зимата. Последното не е задължително. 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан
На 6.03.2020 г. at 8:45, Kalam Mekhar написа:

Дано да намерите такова. Трябва да има поне 8 часа пряко слънчево греене, дистанция от други дървета 3,5-4м. и по възможност да е заслонена от там, откъдето обичайно духа вятъра през зимата. Последното не е задължително. 

Благодаря за съвета @Kalam Mekhar. Ще гледам да се съобразя и с трите изисквания. Ако се прихване и тръгне, пак ще искам жокер за оформянето. В момента м/у другото е към 1,5-1,7м. Дали да я скъся още преди да я засадя? Издънката също така е и дебеличка към 1-1,5см. Абе въобще мощна работа :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 4 часа, Лозан написа:

Благодаря за съвета @Kalam Mekhar. Ще гледам да се съобразя и с трите изисквания. Ако се прихване и тръгне, пак ще искам жокер за оформянето. В момента м/у другото е към 1,5-1,7м. Дали да я скъся още преди да я засадя? Издънката също така е и дебеличка към 1-1,5см. Абе въобще мощна работа :)

Скъсяването е трябвало да го направиш още по време на растежа, за да не травмираш растението. Чупиш връхната пъпка и спираш растежа. Същото правиш с всеки клон, който започне да се държи доминантно и расте непропорционално бързо, спрямо останалите. Остави го най- много на 120 см. Моите са по- ниски.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Квот било-било. От сега нататък ще действам така, но да разбирам ли, че сега трябва да я скъся до 120 или по-ниско? Освен това, ако искам да я формирам ниско разклонена, или на чатал (ако съм разбрал правилно, някои от твоите екземпляри са формирани така и това им помага за по-бързо зреене на дървесината и като цяло), не е ли добре да я резна по ниско? Ако изчакам да тръгне и я резна, няма ли да я травмирам повече? Много непозната материя тия фикуси, а толкова обичам смокини, че трябва да го бъде! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

 Привет :smile:

На вниманието на @alys. Да се отчете и Аз каква я свърших преди малко.

IMG_20200314_131526.thumb.jpg.3b511a2a280901443bdf2073d76be1be.jpg

IMG_20200314_131538.thumb.jpg.e669b96d4d59a3b05c90d47851a3ab35.jpg

Сенчесто място. Огрява се само сутрин. Основно е с дъбови трици и клонки от черница,ябълка и слива минати на  ''резилката".:smile:

На Мен Ми хареса това което се получи на пръв поглед, но ........изглежда много декоративно и дали ще върши работа като гъбарник.

Очаквам препоръки и забележки!:smile:

 

 

 

 

 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Много добре изглежда. Малко ме притеснява голямата площ за шепичката мицел. :) Дано притесненията ми са излишни. Успешно да е! 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на Всички.

Бях писал наскоро че не Си даваме Шушко за нищо, нашата домашна котка но .....природата реши друго. За добро или за лошо тя винаги действа с непонятната  за нас в момента  мъдрост,  която понякога успяваме да разберем напред във времето.

Така или иначе ..........Гушко Шушков  Ни напусна внезапно за около десетина минути. Ветеринарите видя ли симптомите  за масивен инфаркт ........защото бил много голям?? А той наистина беше голям и изпълваше  със смисъл всичките нюанси на тази дума.  Затова вече и той е една големите  звездичка на небето.:smile:

 

IMG_20170227_213557.thumb.jpg.b1d24756f8ef61e0f142ac9dde661791.jpg

 

 

В петък малко преди блокадата на София се измъкнах аварийно по "терлици". Не бяхме правили още резитба на астмите, трябваше да наваксам.

Освен това трябваше да разградя укритията на двете глезли, смокинята и нарчето. А те изглеждаха прекрасно  за момента.

IMG_20200322_110449.thumb.jpg.982e4f807b87f6d00cd6208af5c5af1d.jpg2123051087_IMG_20200322_110331-.thumb.jpg.414f40f0239202904b0c9b6fb0173876.jpg

Само Аронията имаше по големи листенца от Нарчено. Нямаше да оцелеят под найлона когато се затопли времето без поливане при положение че няма да може да Съм там. Кивитата и една седмица оклюмват без вода така че и тях ги оставих на милостта  на природата. А природата ....Всички добре знаете  как ги посрещна на  следващият ден....сняг и студ но убеден Съм че това също е от безпределната 

и мъдрост.

.IMG_20200323_070635.thumb.jpg.945d1dbf2973bdfec6a0016e7a2fa244.jpg

Два дена подрязвах астмите като оставих пръчките по земята за следващият ден но това се оказа  голяма грешка от моя страна.

IMG_20200323_061252.thumb.jpg.34c9a58d3f1a069684f182635817a928.jpg

На следващата сутрин  всичко беше затрупано със сняг  и се наложи да използвам  греблото  за да почистя накрая двора.

Имах  и един участък ат астмата  не изрязан още (вижда се  в дъното на снимката)та трябваше да го довърша в снега. До някъде помагаше метлата....за   снега но там където не се получаваше с нея .....беше много интересно защото ......бъркаш в снега, опипваш .....първа, втора пъпка и режеш.

IMG_20200323_081354.thumb.jpg.8a8d25d0e6d1c7fac72f65f7b3072a4d.jpg

Ето го и набора от  инструменти за подрязване на астма в снега.:smile:

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А, така! Някои в снега копат с глигана, а други режат асмите с опипване :) Аз имам да режа ябълки, но нещо не ми се правеше в снега. Дано ми остане време да не се наложи пак в някакви подобни условия да го върша.

А този нар давал ли е плод някога?

Котакът на колко беше години?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Съжалявам за котьо... Ние преди 10 месеца се разделихме с нашта глезла Мила след като 13 години бяхме заедно. И до днес ми е мъчно и си пошлипвам понякога.

Странна година ще да е ... Какво ли още ни очаква? Овошките бяха ли цъфнали при вас като заваля снега. На село ще сме без плодове тая година, пъпките на почти всички дървета са почернели според майка ми, а на вилата дръвчетата не бяха цъфнали, ама те са много млади и плод тая година така или иначе от тях не чакаме.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
МиХи

И аз съчувствам за котето. Нашето умря на 4 години и ни липсваше доста време. Хубаво е , че все пак си успял да стигнеш до село. Ние не можахме да отидем и не знам какво е станало.

Имах нар две години оцеляваше и на третата загина, но май от суша. Така е не опитах пак да садя. Но сега дундуркам една райска ябълка. Втора зима и е добре. Завивах я с ония найлони на бобчета, но не прътно, а като къщичка на триъгълник. Надеждата ми е да се аклиматизира и заякне и да спра да я завивам. Нарът винаги ли ще се завива или има шанс да свикне със климата?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Гушко Шушков  ... където и да е - той си е с вас :heart:

при нас бяха нацъфтели хубаво прасковите преди студа ... утре като идем на село ще видим има ли поражения ...

и аз имам нар от семчица - вече е почти колкото мен голям - май се пада 3та година да му е .... не съм го завивала до сега - ще си покаже по натам дали е наред ....

асмата още не сме я рязали .... и дръвчетата не сме .... и изобщо тази година при нас е някакъв батак .... 

затова се радвам, че разказваш в снимки ... приятно е да вижда човек как се случват при други нещата :) 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Котакът беше също само на четири години. Бил е изтърсака на котилото. Едвам му спрели  млякото два месеца след останалите. Дойде един дребен но с огромни лапи. После стана голям колкото всичките от котилото взети заедно.

@Славянски Нара се напъна да ражда още първата година но не успя да задържи цветчето. Не беше още  под найлон и първите признаци за събуждане се появиха някъде през май. Вече под найлон.... и с пет цвята през втората година както и сега, още през март месец имаше листенца. Три от цветовете паднаха още в началото. Два задържа по дълго време до един ветровит ден когато и те паднаха.

IMG_20190623_093850.thumb.jpg.edf491be0bd9f547f87a262e031946bf.jpg

Така и не разбрах.....вятъра ли ги бутна или ......просто още им е рано.

@МиХи @Isa Bel Някой ден ще опитам и без да завивам Нарчето с найлон но определено това му допада а и идеята Ми  на този етап е ....да им дам повече време за зреене на плодовете.....евентоално ако има такива.:smile:

А цъфнали дръвчета ....само бъдемите бяха цъфнали.... но  обилно.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на Всички:smile:

Да покажа как с повече движение,  под формата  на работа  в  градината,   и  много слънце........смятам да преборвам вироса:smile:

 

IMG_20200408_200257.thumb.jpg.c83046b17cbde794abd3509a1b7e66ee.jpg

Има хора който страдат от него........то грехота  ама........когато Всички са живи и здрави около Теб..........голям кеф се оказа този път поредният вирус. Светът сякаш е друг. Изненади навсякаде....... ито към добрата  страна. Със сигурност ще има последствия когато виросът премине. Дори и само тези добри стъпки да се запазят.......ще е чудо.:smile:

П.п.

И най-вече.......кого щях да имам време,   да  Си  правя .........каквото Ми  се иска в  градината.:smile:

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на Всички.:smile:

Незнам защо се хванах на приказките за бъдеща сериозна блокада на София заради "пандемията" ......та преждевременното тази година "разгащих"(премахнат найлоните от укритията  на ) смокинята,  нарчето и кивитата ....най вече зароди кивитата, който оклюмват листа при най малкото засушаване ако не се поливат редовно та........да си ги полива дъждът де, ако Аз не успея да премина "блокадата".  Още на следващият ден обаче падна сняг и  студ и попари всичко. Листата на нарчето на 100%. Хубавото е че видях тази седмица да се подават нови. 

При  смокинята .....първата реколта смокини замина, което ще рече че и сладкото от  зелени смокини  също. :anguished:  Но няма трагедия защото не веднъж Съм се убеждавал че във всичко случващо Ни Се наоколо......в крайна сметка.....винаги ще има някакъв скрит смисъл.:smile:

Точно това и сега,  го показват кивитата.  При тях се получи  оздравителен процес.     От самото начало на засаждането им вървяха някак си се в жълтата гама с признаците но хлороза като ги закрепват чрез подкиселяване на почвата. При lssai се вижда най добре

IMG_20190506_164830.thumb.jpg.75a30ef4f7bc6b27b95498e99fcbf7c9.jpgIMG_20200507_132710_170.thumb.jpg.eaab8cc8bf25fef1a421de02d73aa11f.jpg

IMG_20190526_164223.thumb.jpg.e9b945d6dd583fa31d2da5691e4d57a7.jpg

"Рзгащтването" обаче , поне на този етап за тях се оказа ползотворно.:smile:IMG_20200502_203648-1.thumb.jpg.0acbdf1a00a4b17183d3aa290642eb4f.jpg

Ще дебна и за други подобни полужителни ефекти.

Тая "блокадата"  Ме подведе и за друго..........расад домати в панело-балконски условия. 

IMG_20200501_064554-1.thumb.jpg.abbe43d518944d32934f8176dd348c5c.jpg

 

Голямо приключение.  На Мен ми е  за сефте......а Вие Си го знаете. 

Но да използвам случея и за да се отчета.   Целият долен ред е само със семена от срещата, който много любезната  @alys Ми опакова  в малки  пликчета. Благодаря на Нея и на Всички останали за което..........всичко ще бъде оползотворено  на 100%.:smile:

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Колко корена домати имаш приготвен разсад и колко слагаш по лехите? По предишни снимки от минали години като че не ми се виждаше да има много домат в градината, а тук са заявени сериозни намерения в посока пазара Кюстендил и сергия там ;) или минимума от багажника в Невестино!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Миналата година броих 180 колеца. А сега този разсад......идея си нямам колко ще излезе. Квото имаше.....това сложих. Ако остане,  както всяка година......и се появи някой нуждаещ Се, там ще отиде.

Между другото......чух че имало мурсалски чай в повече. Искам да си завъбя.:smile:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Сега.......за поредния експеримент:smile:

Когато Си направих експерименталната леха(което беше нещо ново за Мен в градинарството) в темата "Помощ за ягодите" побликувах снимка за която се надявах на някакъв коментар.

DSC09730.JPG.a5ba2085ed2619f6a9e398ddd26bb41f.thumb.JPG.6c537a12e790f1bd9cdb8b72830dde89.JPG

По дъното на лехата Съм разхвърлял калчища. Обикновени водопроводни калчища. Идеята е......те са отпадачен продукт от обработката на набедения  куноп. Бабите и дядовците преди да се изчезнат хората,  някога са го садили в градините за да прогонва подземните гризачи. Гниенето на конопа отделял зловрадна смрад за подземните животни. Надявам се и с калчища да е така като техен продукт.

Пробвах.....не става с тъпчене по дупките. Вероятно .....много лесно ги изолират.

Какво мога да кажа на този етап.....досега в лехата къртичина не е имало за разлика от съседните две лехи за котки който на снимката още не са направени.

Понеже лехата с картофи над мрежа която направих наскоро......

IMG_20200229_161756.thumb.jpg.894b5788236d558e00ba5d7938084c7a.jpg

IMG_20200502_203321.thumb.jpg.ec17c35ca07b0c1f28234281db0f5451.jpg

 

нещо не Ме кефи заради цинка по мрежата......залагам нов експеримент.

Незнам как да го нарека.:flushed:

IMG_20200503_072443.thumb.jpg.6d66608f8eb363c62562a2fa228cc749.jpg

IMG_20200503_072203.thumb.jpg.e2f9930067c7ea52c1533318eac5acb9.jpgIMG_20200503_074056.thumb.jpg.7d4f18c71dc67bbe7422860a46275402.jpgIMG_20200503_110359.thumb.jpg.0780c5c07593da258e46b7b79000328b.jpg

:rolleyes:.............

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване