Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Nevil

Помощ за ягодите.........и другу неща.

Recommended Posts

alys

Ягодите са такъв плевел, че няма как да се сгреши нещо. Виреят и на сянка, и на слънце, само водичка да има и торене.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 2 минути, alys написа:

Ягодите са такъв плевел, че няма как да се сгреши нещо. Виреят и на сянка, и на слънце, само водичка да има и торене.

Това е вярно, но ако не се грижиш за тях, няма добив. При нас ягодите ги сложих в една затроскотена леха и познай - за да видя къде са ягодите, трябва да окося с моторния тример отгоре лехата, иначе не се виждат :) Съответно имаше много малко завръз и малко узряха, от 3 квм надали сме набрали повече от няколко шепи.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil
На 24.10.2018 г. at 1:12, deoo написа:

След, като останат динените кори, ги нарязвах на ситно и в ягодите, покрити отгоре с изсъхнала трева.Добре е периодично да се махат застарелите листа, като по този начин се снижава до минимум    заразените във виолетово листа.

0-02-04-34247e85c388732286ae08e72a0e0dba998eab7d3b058ab7a3d622ce869834d6_375e71ff.jpg

Малко отклонение за .......дините.

Бяха  Ми любимата храна през сезона на дините. Последните няколко години ...........нещо се отдръпнах от тях. Дори приключих.

Преди три години...........подхвърлих парче "хубава"диня към един мравуняк. Изглеждаше че им хареса. Минах пак от там след два часа..........всичко се беше натръшкало по земята около парчето диня. Не беше голям мравуняка но нямаше никакво движение.:dissapointed_relieved:

Тогава нещо Се бъгнах.:confused:

Производителите са безкруполни когато става въпрос за фактора................калколирана печалба.

Съжалявам............................това Ми остана само от дините.:anguished:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
deoo

Може и така да е. Но тук дините в Англия идват предимно от Испания.Не знам дали може да бъдат, като нашите..

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет ....deooл 

На 25.10.2018 г. at 23:55, deoo написа:

Може и така да е. Но тук дините в Англия идват предимно от Испания.Не знам дали може да бъдат, като нашите..

Можете само да Се надявате да не са като нашите. Сигурно  при Вас  се спазват границите за допустимите норми.....да речем за нитрати.........Но какво всъщност представляват  ..............така наречените  "допустимите норми" и защо въобще трябва да се допуска нещо което вреди.

Допустимите норми обслужват производителите на химикали и им дават възможност да си ги продават свободно на пазара.

Допустимите норми  ..................забавят фаталния край като го  разсрочват напред в бъдещето и по този начин не позволяват да се направи връзката между причината и следствието.  Тук им  помага и науката .................като твърди че отровата е   въпрос на концентрация а в същото време се прави на расеяна  по въпроса с натрупването.

Фаталната граница  на  допустимите норми за   бедните мравки.......................се оказа  почти моментална.

Благодарение на този трик.........не знам от  кого....................но нашата фатална граница ще е някъде в  бъдещето.

Тава важи за всичко което консумираме:anguished:.  Спасението е................... да Си гледаме градините.:smile:

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 4 минути, Nevil написа:

Фаталната граница  на  допустимите норми за   бедните мравки......................

...всъщност е резултат от залепването на крайниците на горките животинки  в сгъстяващия се фруктозен сироп по динените кори. Не се опитвам да те накарам да проядеш купешки дини, а само да ти намекна, че ако дините бяха толкова отровни, колкото си мислиш, никой нямаше да ги яде.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет ....Оризаки:smile:

Много Ме изкефи вчера твоето предположение

преди 18 часа, Оризаки Кошияма написа:

...всъщност е резултат от залепването на крайниците на горките животинки  в сгъстяващия се фруктозен сироп по динените кори.

Дори бях намерил и решение за ситуацията..:rolleyes:................по чифт ботушки за първа пролет, подарък за бедните мравки.:tounge_wink:Да си шляпкат на воля където им е кеф.

Но Ти Си прав, защото вероятно това е една от многото беди  преследваща  горките животинки.

Но при мен нещата не стояха по този начин защото въобще нямаше динена кора.  Имаше само едно последно  резанче диня което  ахаа........да хапна, и то пльокна на земята. След което само го пренесох до мравуняка ...............да хапнат и те, хубава си бе динята.

После забелязах че ............в диаметар от   половин метър около динята всичко е замряло. Мравките са някакъв вид който е много дребничък но  пак си личеше че сякаш са се свили като   в  точка.:dissapointed_relieved: Мисля че върху динята дори нямаше нито една мравка.

 

Оризаки.............стига с отклоненията  и да Си дойдем на темата  защото  с ягодите нищо не става за сега. Както каза почвата е трагична и все  още е като пепел. Нищо не става.   Ще чакам по-добри времена.  Но пък съм подсигурил вече дъските.:smile:

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolo Varikana

Може да се засее  бяла детелина.Тя подобно на бобовите усвоява азота от  атмосферата.Може да се коси и пак да цъфти.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Тя е бобово растение.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolo Varikana

Така е, спор няма. :)

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolo Varikana

Когато е в такава рамка, колкото и да се уплътнява почвата все пак ще бъде по мека от почвата в земята.Хубавото е,че с постоянното  вкарване на органика  в лехите, ще се подобрят условията в почвата за създаване на благоприятни условия  за почвените микроорганизми,както и структурата на почвата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет

Не съм използвал до сега тази възможност за обогатяване на почвата с азот чрез бялата детелина но ................нещо Ми е трудно    да Си представя и ягодите омешани с такава детелина.:wacko: ...........ако правилно Съм разбрал? Някой правил ли го е?

Аз съм замислил обаче едно друго изпитание за бялата детелина. Мисля да я сборя с един уникален "бурен"..................тиквите.

На снимките се вижда как изглежда мястото на което садя тикви рано на пролет и................след това  като се развихрят  тези тикви.

Дали ще е възможно да пусна детелината като първи етаж ........а тиквите да си вървят отгоре. Кога ще е добре да я засадя.................ако въобще е добра идеята. 

Горката детелина.:dissapointed_relieved:

DSC07766.JPG

IMG_20170716_074142.jpg

IMG_20170716_074160.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolo Varikana

Ако смяташ да сееш тикви , то най добрата комбинация е тикви, царевица и боб.Царевицата расте на високо, бобът  и се нуждае от нещо, по което да се увие,най отдолу се намират тиквите. Те по начало не обичат много да са на слънце.И  така бобът,  е сидерат, тоест той поема азота от въздуха и го вкарва в почвата.А царевицата обича азота.Това е симбиозата, така да се каже  между трите растения, които се подпомагат помежду си.Ако правилно съм те разбрал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

На въпросът ти дали детелина ще вирее под тиквите - ще вирее, след като се установи. Но ако искаш да има смисъл и положителен ефект, трябва да спреш да ореш. На пролет разхвърляй микс детелина (бяла и червена), по избор и други ливадни растения със сходни качества, върху половината площ. На другата половина посади тикви. Ще имаш по-малко тикви една година, но като гледам и без това имаш прекалено много и едно разумно ограничение би ти дошло добре.

На следващата година сложи детелина и на мястото на тиквите. А във вече раслата детелина изкопай ямки и посади разсада там. Окоси детелината и използвай откоса за мулч на разсада. На третата година посади тикви по цялото място. Коси детелината само в началото на сезона, щото после няма да можеш, от тиквите.

Друг е въпросът защо обсъждаме тикви и детелина в тема за ягодите :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро
преди 32 минути, Боби Димитров написа:

Друг е въпросът защо обсъждаме тикви и детелина в тема за ягодите

Заради мравките, умрели от отровите в динята?

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет..........Nikolo Varikana

преди 14 часа, Nikolo Varikana написа:

Ако смяташ да сееш тикви , то най добрата комбинация е тикви, царевица и боб.

Ползвал Съм я тази класическа схема вече няколко пъти. Хитра работа....................ако успееш да уцелиш момента с царевицата.

Царевицата все ми закъсняваше и в крайна сметка се оказваше че имам  и царевица и пръти за боба.

Ето сега ...........................виж каква стана пак:dissapointed_relieved: сега пък..................... царевица в темата с ягодите.:smile:

Боби ........нищо случайно няма на този свят.

преди 13 часа, Боби Димитров написа:

Друг е въпросът защо обсъждаме тикви и детелина в тема за ягодите :D

За Мен темата се оказва  много полезна и........... може би точно и в този вид.:smile:

 

преди 13 часа, Боби Димитров написа:

На пролет разхвърляй микс детелина (бяла и червена), по избор и други ливадни растения със сходни качества, върху половината площ. На другата половина посади тикви. Ще имаш по-малко тикви една година, но като гледам и без това имаш прекалено много и едно разумно ограничение би ти дошло добре.

На следващата година сложи детелина и на мястото на тиквите. А във вече раслата детелина изкопай ямки и посади разсада там. Окоси детелината и използвай откоса за мулч на разсада. На третата година посади тикви по цялото място. Коси детелината само в началото на сезона, щото после няма да можеш, от тиквите.

Как иначе щях да науча това. Благодаря за което и със сигурност ще опитам.

Това обаче си е удар по класическата школа..................ще видя как ще се справя с опозицията.:smile:

Привет Оризаки:smile:

В крайна сметка и Ти щеше да Си на далавера.............мислех да Ти разкажа за една особена група мравки която никога не е виждала пряка слънчева светлина, какво е това зелена  трева............и не се е налагало да хамалуват разнасяйки тежки въшки по клоните на дърветата.

Живеят в основата на една от 16-те бетонни носещи  колони  някъде в 20-30 см-ва замазка. Те са много мънички и им трябват дни за да излязат  от халето. Най далечното пътешествие което предприемат е до някое по близко кошче за отпадъци. Въпреки това ......това е един цял свят.

Е........някой друг път  и когато Ти се слуша за мравки. :tounge_wink::smile:

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на Всички:smile:

Промених заглавието на темата за да има по голяма свобода. Ако Съм в нарушение..........коригирам веднага.:smile:

Положих доста усилия да убедя "опозицията" как ще намалее работата в градината  и понеже продължавам да работя в тази посока................. дъските който намерих на далавера  са от опаковка и са  във вид на корита.   Демек ....сериозна хамалогия за разковаване.  Не е проблем.

Не можах да устоя на офертата за доставка на една голяма бала слама до външната врата на двора за 20лв. Видя ми се примамливо, защото иначе бях приготвил едни големи чували  и  таралянкане с колата.:confused:

Веднага обаче щом успях да я изтъркалям в двора ме затисна грижата за нейното сахранениe.

Нямам място на което ............ ем  да е на сухо ем и проветриво.  А през това време опозицията цъка с оста, подхилква се и  подмята.................  лелеееееее....... колко работа ти се отвори. :confounded:

  Ще Се оправя и с това. Ако има забележки по опаковането на балата ............ще Съм Благодарен да ги чуя.:smile:

Последния въпрос обаче на опозицията Ме довърши тотално...(виж последната снимка) а той е ...........Какво ще остане от тази  слама, ако задуха вятърът  от миналата вечер?:anguished::anguished::flushed: :wacko::wacko:

Трябва ли с нещо да затискам?:rolleyes:

IMG_20181104_144422.jpg

IMG_20181104_154523.jpg

IMG_20181104_164155.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Мястото на сламата е върху голата земя през зимата, ако остане нещо и да ти я намокри не е фатално, до пролетта няма да изгние. Учудващо е, но вятърът не я вдига от земята.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет Оризаки

Лесно ще махна гредите  ако ще е по добре но............

преди 4 часа, Оризаки Кошияма написа:

ако остане нещо и да ти я намокри не е фатално, до пролетта няма да изгние.

честно да Ти кажа, поне  на този етап....... ..........идея си нямам какво ще  правя с  толкова много  слама   не до следващата пролет, а до още поне  три пролети на пред. Съседа дето я докара, ако не се лъжа  мисля че спомена че ............се равнявала на петнадесетина  от малките бали.:dissapointed_relieved:

преди 4 часа, Оризаки Кошияма написа:

Учудващо е, но вятърът не я вдига от земята.

Това ще Ме изкефи страшно  много ако е така. Благодаря!:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Като гледам колко гола земя имаш и за 1/3 няма да стигне да завиеш като хората - имай предвид, че истинския мулч е с дебелина поне 10 см.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване