Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Nevil

Помощ за ягодите.........и другу неща.

Recommended Posts

Nevil

Така е но ситуацията изисква да работя поетаптно.  Сега ще "реформирам" и част от ягодите. Ще опитам и с дръвчетата да направя нещо и Се надявам ......живот и здраве до година продължавам.:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет.

То да Си имаш слама  под ръка ................си било доста полезно.:smile: Започнах да тествам някои стари практики ползвани някога.

PHOTO_20181110_115742.thumb.jpg.66e8a29d0296e871fbfbc0067e0d1386.jpg

PHOTO_20181110_115753.thumb.jpg.59b88ebc59ccf9c7ff255947579eeacc.jpg

Ако работи ще е доста ценно.

Имахте приказка за кестени.....................днес Ми беше кестенов ден.:smile:

PHOTO_20181111_141654.thumb.jpg.1c60c72e9f02b5120a574ad67b5b8d25.jpg

Разходих се из баирите над  с.Тополница, което е близко до Дупница.

Някого ТКЗС-то  е опитало да разработва тази продукция в района но обикновено сланите ги попарвали преди да успеят на узреят. Така и ги изоставили. Сега са съвсем подивели, дребни но  на воля растящи  с всякакви други дървета. И понеже сланите закъсняха тази година .......реших да Се пробвам. Беше успешно.:smile:

PHOTO_20181111_131333.thumb.jpg.0138bd28b70899a329d8824f1ebecd6c.jpgPHOTO_20181111_131423.thumb.jpg.53fb068a175aa2fe7856616799927bb0.jpgPHOTO_20181111_131447.thumb.jpg.91577077dfd5064cec10859aaa8b893c.jpg

 

 

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Засади ли си? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозан

Супеер :) Изглеждат малки и вкусни, като полуподивелите ягоди в един изоставен двор при мен на Делян. Прави ми впечатление също, че не са напукани, което предполага възможност за по-дълго съхранение. Може, както предлага (чрез въпрос) Алис ;) да засадиш 2 шепи, както е описано в някоя от темите на Любо мисля и туковиш напролет имаш посадъчен материал. Ползвай за засаждане само от средните кестени (в тези от тях, в които има по 3 кестена). те били по-най- така добър изходен мат'реал.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil
преди 11 часа, Лозан написа:

Супеер :) Изглеждат малки и вкусни, като полуподивелите ягоди.....................

Привет Лозане,............ определено много точно ги описа, но честно да Ти  кажа за трайността  им ....................имам чувството че се развалят с часове. Май все пак ги е ударила някаква слана.

За  кестените .................те са ми нещо като   приоритет. В нашият район няма нито едно кестеново дърво. Така и не разбрах поради каква причина но, ..............тукашните май смятат че не виреят в района. Реших да пробвам. За сега обаче варианта за засаждане на дръвчета  чрез използване на кестени като  посадъчен  материал  поне при Мен е на заден план. Казват че кестени  семеначета  започват да плододават след  двадесетата година.  За това и Аз се спрях на облагородени фиданки  от разсадници  който би трябвало да започнат да раждат  след  4-5 години.

От  пролетта на миналата и на тази  година  засадих по две дръвчета и вероятно на пролет ще засадя още две.......живот и здраве.:smile:

Ето как изглеждат новобранците:smile:

 

.IMG_20180707_201033.thumb.jpg.e9d57f7fabb9b56a4d19c0aacca41878.jpgIMG_20180707_201202.thumb.jpg.2b1403426106c2e8bc5a09b7f6880b82.jpgIMG_20180707_201255.thumb.jpg.4e76a323f8d6ed50dfa3ec1d5d77d331.jpgIMG_20180707_201353.thumb.jpg.07a9a756dec83416ffb9388fd60c9f3c.jpg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 10 часа, Nevil написа:

Привет Лозане,............ определено много точно ги описа, но честно да Ти  кажа за трайността  им ....................имам чувството че се развалят с часове.

 

За зимата си съхранявам кестени като ги обеля, след това в торбички във фризера. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет Миленка, 

Опитах току що суров  обелен кестен...............и така било много вкусно.:smile: Кажи как точно действаш с фризера и кестените че преди две години останах с впечатлението че точно фризера  Ми развали кестените и..........................всичко отиде на боклука. Та това  си е......... кажи речи,  доста по голяма доза от сланата.

Между другото ............преоцених ситуацията с кестените и реших да оставя и от тях за посадъчен материал. Ще опитам да засадя семеначета, фиданки. Нищо че ще  трябва да ги чакам 20-30години. Те и така са красиви дървета, и  без плодове.    После пък............... ще Си бере Ме  стотина- двеста  години от тях  и  това е.:smile::tounge_wink:

Трябва само да намеря как става ..........някъде Сте писали по въпроса и тук  във форума. Има ли някой опит в това?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil
На 2.11.2018 г. at 16:58, Боби Димитров написа:

На въпросът ти дали детелина ще вирее под тиквите - ще вирее, след като се установи. Но ако искаш да има смисъл и положителен ефект, трябва да спреш да ореш. На пролет разхвърляй микс детелина (бяла и червена), по избор и други ливадни растения със сходни качества, върху половината площ. На другата половина посади тикви. Ще имаш по-малко тикви една година, но като гледам и без това имаш прекалено много и едно разумно ограничение би ти дошло добре.

 

Боби  Привет.

Хареса ми идеята с поетапното засаждане на  детелината под тиквите  и смятам да опитам но................остана един въпрос висящ за Мен.

Ще трябва ли поливане за детелината за до оцелее през годината защото това място е извън района на къщата и ще Ми е проблем?

А тиквите са много ...........................но е голям кеф да ги раздаваме и хората се радват истински. 

Инициатива за що баници се явиха до сега  тия тикви ...............не е истина.:smile:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Привет, Nevil!

Аз също много харесвам кестените сурови. А за фризера нищо особено - обелвам ги, слагам ги в торбички и ги мятам във фризера. Досега не съм забелязала да им се влоши качеството. Зимата си готвя крем супи от тях или си правя разни сосове за месата. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет на Всички:smile:

Виждам че тук вися с един глупав въпрос към Боби...................Ще трябва ли поливане за детелината за до оцелее през годината?

Очевидно- да! ............ако няма валежи. 

На този обект водата я донасям  с кофи от близкото поточе. Въпреки това ..........20-25 минути са Ми достатъчни за да обслужа тиквите.

Ако трябва да дундуркам и детелина.............ще Ми дойде в повече. Идеята Си беше моя и за сега Си я оттеглям.

Благодаря на Боби. Варианта с детелината Ми хареса и ще го изпробвам някъде в района   на къщата където няма да е проблем да поливам ако се наложи.:smile:

 

Друг е въпроса............... защо въобще обсъждаме тикви в темата с ягодите. И кестени,...................... царевици има и дини.

  А.............. и някакви мравки...........................егати  батака.:tounge_wink:  

Добре де ...................а  какво става с ягодите.........................я да видим?:smile:

IMG_20190407_093841.thumb.jpg.550d3190c7979e82b1a302bbfc0aadfa.jpgIMG_20190331_181257.thumb.jpg.77f4663c9879a186665f97625123ebd6.jpg

Приликите не са случайни. Благодаря на Isa Bel за идеята.:smile: Ще видим до къде ще я докарам. Много ми допаднаха възможността  ягодите да си полегнат  върху дъските.:smile: Пътечките ще покрия с велпапе и от онзи едричкият  матриал.

Така че ........има още работа.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

:) забелязах ги аз на заден план още като писа в темата си ... и ме усмихна ... ще ти хареса със сигурност като почнат да се редят на дъските - чак няма да ти се иска да ги откъсваш :) ... така не загниват лесно ако има проливни дъждове .... а ако е суша дъските ти задържат влагата ...

хайде да се намножат вкусни и доволни! ;) /очакваме снимки отново/ .... 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Невил, какви са габаритите на матряла и на колко пари кубика го взе и от къде? Благодаря!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет отново:smile:

Да се изхваля с окончателният вид на ягодите и че вече................... всичко си е по местата.:smile:

IMG_20190414_151547.thumb.jpg.fbb6b52a9725653c49a5f98ac1554840.jpg

Следващата снимка е специално за Бай Ли Шъсей за да види какво ще Ми е отношението към "случайните" цветя в

градината:smile:

:smile:IMG_20190414_161635.thumb.jpg.532921b8a655f1073751458cce6924d2.jpgIMG_20190414_161658.thumb.jpg.3e4324ecec22d81b43ab2cfa7b671047.jpg

 

Боби преди няколко дена Ме подсети...............за което е абсолютно прав  че като ме гледат  хората  как  закопавам качествени дъски в градината...........а те наистина  изглеждат такива и  спрямо  цените на подобен матриал на пазара ...................човек може наистина да Се обърка. Така че ще направя малко разяснение за произхода на дъските ..................Някой би могъл да има полза от това.:smile:

 Става въпрос за калибровани и обработени дъски  на около 3.30метра  заковани във вид на корита които се използват за опаковане и транспорт на големи листове стъкло. Пренасянето на стъкло е рискова операция и всичко трябва да е много здраво. На линеен метър заковани дъски са нацвъкани по 6-7специални пирона и опитите за разковаването  им често води до нацепване на самите дъските. Трябва да се прерязват  с флекс  и така части от пироните остават в  дървесината. Собствениците  им не могат да изкарват пари от тях защото  им ги таксуват за отпадък. За да се освободят от тях трябва дори да правят разходи. Затова ги раздават на техни познати или служители на фирмата. Та ето ги и моите дъски.

 

IMG_20181015_102653.thumb.jpg.8331904f9e07ea0cba3acad72559117e.jpgIMG_20181015_102707.thumb.jpg.4118d13e78a6b55cda97716913063699.jpg

ката забележете че и двата входа на трафопоста (............за мой късмет:smile: ) по невнимание на служителите са затрупани. Имало е няколко предупреждения от енергото за освобождаване на входовете и ...........................точно в този момент,  моя милост като служител от същата фирма  е цъфнала  пред собственика  и  да моли  да  Си закупи  корита.  Беше Ми казано че от служители пари не взимат.................само трябва да Си платя транспорта,винетката и надницата на шофьора. Когато разбра че искам  двадесетина корита  ми каза че  е тъпо да се таралянка цял камион за няколко дъски  и  го чух да казва на един от шефовете по телефона   ..........пълнете до горе, дъските трябва да изчезнат.

Та ето как се оказаха в моя двор.

IMG_20181016_115944.thumb.jpg.3d649ca93eb765527968554b433a2c13.jpg

Това Ми струваше 170 лева и осем работни дни  докато ги преведа във вид   удобен  за работа.

PHOTO_20190210_131238.thumb.jpg.1bebd2fecdc1856d889fecf8fea42d02.jpg

На практика.........целият месец февруари ......това ми беше работата...........на дъските.:smile:

Подобни фирми в България има много и  сигурно нещата седят по същия начин. Дори и за външни частни лица е въпрос на договаряне.

 

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Isa Bel

Браво Георги! ... колко труд си вложил и така хубаво става всичко :)

... а табелата за котаците ме разби :mrgreen: ... голям образ си - много ти се радвам :wub:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nevil

Привет от ягодите по модел нa @Isa Bel :smile:

Една година по късно преди да окося тревата.....те изглеждаха  така

IMG_20200502_101043.thumb.jpg.53500613b4ddc87f4ae1ca36f2f3e73f.jpg

От картона под пътечките не е останало почти нищо но изглежда че поне за сега е свършил своята работа защото през надробения материал само тук там оспява да пробие  поветицата. Лесно се намира стъблото и също така лесно се издърпва поне  десетина сантиметра от него от земята защото е влажна почвата.

Ягодите сещо така се почистват много лесно от едва пробилите бурени в тясните лехички. Косенето около тях(Аз Съм с ел.тример)също е много лесно.

IMG_20200503_155414.thumb.jpg.f203e689f34914fdbfa860597e68f01c.jpg

Матриала от "резултата" отива по пътечките и е около два пръста дебелина.

Голям кеф е разходката по тях в дъжда.:smile:  Ако остане време ще ги увелича още.

Но без да пипнеш.....не става. С доста по малка, но си трябва подръжка.

 

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване