Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Абарис

Проблем с орехите

Recommended Posts

Абарис

Какво се случва с орехите? Втори орех му съхнат листата. тук там има и белезникави изсъхнали петна по листата, на края почва съхнене от върха на листото и всичко умира.

large.IMG_20181016_073223.jpg.dd5226dde03cfdf811cb3fd94548755a.jpglarge.IMG_20181016_073134.jpg.6225de6052a00b03a433780c126784d3.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Идва есен? При нас на всички орехи им опадаха листата...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Абсолютно същото се случи и с другия орех през лятото, умря.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Хм, предполагам ги ториш с нещо комбинирано щом са в саксия и можем да изключим микро/макро елементна недостатъчно, като например калий (necrotic leaf margin)? Едната снимка като че има наченки на петна, Anthracnose изключваме ли? Bacterial Leaf Scorch? Къде седят, има ли периоди на яко напичане, темп шок изключваме ли, особено предвид, че се асоциира с опадане на листата лятото след изсъхване по върховете? Надявам се не ги поливаш с чешмяна вода?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

С чешмяна вода поливам, с нищо не съм торил, лятото ги печеше, сега този е на сянка, седят на терасата. Веднъж му изпадаха листата тази година, сега пак почва същото да става. Другия и той два три пъти му изсъхна и падна всичко и накрая спря да прави нови листа. Почвата е смес от чкч и уж богата градиска почва.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

И при нас умряха два.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

Извод - не отглеждайте орехи на балкона, когато имате три градини.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Абарис

Това е един орех разсад на половин година, не овощен масив.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Ето за какво служат орехите:81621170_10216058120916274_1917600806291

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
Отговорено (Редактирано)

Преди няколко дни, в началото на седмицата, гадния бановски вятър направо счупи върха на двегодишното ми орехче. Купих го миналата пролет за сорт Чандлър, но за целия сезон пусна само 3 мустака, единия от които на върха- водач. За сметка на това....на този водач през тази пролет се появиха две орехчета... но... бурният вятър му разказа играта. Когато го видях се клатеше, скършен, със оставаща тънка нишка кора, която да го задържа към основата.. . Ако не бяха двете орехчета.... хич нямаше да се занимавам, но М.Ж. каза да пробваме да го лекуваме. От една летвичка направих шина. Обилно омазах повърхностите със овощарска замазка.Наложих двете части. Сложих шината и стегнах с хартиено тиксо. Дали ще го бъде този водач? Оттогава... 5-6 дни всичко е наред.

received_315937576812549.jpeg

Редактирано от Александър Ал
Допълнение

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Ако камбият е добре, може да се възстанови. Аз направих подобно с мушмула и слива пречупени от животни. Трябва да е плътно вързано, кората да е върната на място.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Когато развържа наесен, ще разбера.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Прибързах с радостта. Днес връхчето беше повяхнало. Играх му калъчката... Имаше увредена, почерняла тъкан в дълбочина. Изчистих 2 см под прекършеното. Дотам стигаше увредената покафеняла дървесина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix

Някой  знае ли дали ореха иска ашладисване? Мога ли да засадя  орех - ядка без пресаждане?

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Може цез ашладисване, но не се знае какви орехи ще ражда.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@mphenix , Скоро го мелихме в седянката. Например в наше село почти всички орехи са сяти "от гарги" и по мои наблюдения семеначето става като родителя. Ако ядката е от ашладисан - не се знае какво ще се пръкне. Няма нужда да сееш защото на пролет ще има достатъчно семеначета от необраните орехи. Но ще трябва да чакаш поне 10 години до първия орех.

Скоро засадиха градина с материал от Турция и на третата година започнаха да плододават, казват след петата ще стават за бране. Значи и да ашладисваш не си струва, по-добре дай 15-20лв за читава фиданка. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

На шестата година откъснахме 2-3 ореха от единия (два имаме от орехче).  

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 4 часа, mphenix написа:

Някой  знае ли дали ореха иска ашладисване? Мога ли да засадя  орех - ядка без пресаждане?

Орехът няма собствени желания. Ако ТИ искаш да ашладисваш орех и въпросът е дали може да се ашладисва - може и то чудесно.

Можеш ли да засадиш ядка без пресаждане и без ашладисване - можеш! Какви плодове и кога ще роди - не е ясно.

Пускам ти извадка от чата по темата:

 

Ру®: @Лозето ме наби! Кажи за ореха - кое ти гарантира, че като почне да ражда, ще има хубави орехи... (знам че костилковите (праскови, кайсии) донякъде запазват качествата, но за орехите не знам как е ...?

Теди: @Ру® наскоро четох точно за ореха дали запазва качествата на родителя. По спомен нещата са 50:50.

Теди: Това в групата за ашладисване. Ако изровя дискусията ще пусна линк.

Лозето ме наби!: @Ру® Това, че преди толкова десетилетия се е сяло от костилка, особено орехите - от гаргите :) . Още имам "костилкова" кайсия и тази година единствено от нея опитах.

Лозето ме наби!: Всичките ми череши са от костилка.

Venetka: На първото ни лозе, което помня имахме страхотен орех. Не голям плод, мека черупка и лесно вадеща се ядка. Като казаха, че ще махат тези лозя с татко засадихме на две места на новото лозе от този орех.

Venetka: Във всяко гнездо по 3 ореха. Изникнаха 4 броя- 3 на едното място, 1 на второто място. След година единачето се спомина, а от тройката отрязахме двете по-малки растения и оставихме най-силното. До ден днешен тоя орех си е там. Същият е като родителя си.

14:07, 02/11/2021 

Евелина: За мен няма нехубави орехи , всичките са супер :) . В парцела имам един с много едри орехи, един с продълговати средноголеми и един надвесен комшийски ситен-дребен . Едрия е с много празно място между черупката и ядката, по-дребните са с плътнозаето пространство вътре в ореха. Всичките са хубави :) .

Евелина: Имам семеначета-орехи навсякъде из ливадата и даже в лехата с листно зеле (2 бр.) Чудя се какво да ги правя.

Ру®: @Евелина Ами имаш късмет. Аз имам 5 ореха в двора и никой от тях не бих нарекъл хубав, а 3 са си направо много зле - дори не си правим труда да ги събираме - съвсем дребни с твърди черупки, трябва игла да ползваш да извадиш ядката...

Евелина: Тука имаше много пожари лятото от жегата и сушата, изгоряха много дървета. Мислех си да ходя и да посадя излишните "сойкени" дръвчета ама няма кой "да ми уйдисва на акъла".

Лозето ме наби!: Гаргите са много умни птици - не ядат / разнасят лоши орехи :) Аз имам 4 вида, споменатият е оптимален. Иначе едногодишни семеначета - с лопатата, а това вече е читаво и в "саксия", не си мислете, че лесно се вади 3 годишен орех.

Ру®: Обаче ми е жал да ги махна те са по на 50-60 години и създават страхотен микроклимат и прохлада през лятото...

Боби Димитров: Аз вадя над 20-30 ореха семенаци САМО ОТ ЗЕЛЕНЧУКОВИТЕ ЛЕХИ всяка година. Тази година са една идея по-малко, защото сме в градината повече, от как живеем там. Но сефте изкарах 6 от покрай овошките ни. Имаше дори 2 броя при разсада камчатки.

Евелина: @Ру® и аз не бих ги пипала орехите.

Боби Димитров: Берем от диви самосев или саморас орехи в барата на 50-200 метра от къщи. Отивайки към Едрия един ден си направих задача да видя какво става и преброих над 50 фиданки с размер между 50 и 200 см.

Venetka: Има "лоши" орехи как да няма. Ама това като гледаш плода, иначе всички орехови дървета са прекрасни. Има някакво особено достолепие в тях.

alys: Ние насадихме орехи от орех, два се прихванаха, единият роди втори път, но не е същият. Другия още не го знам, не е раждал, а са садени в една година.

Боби Димитров: Иначе шансът е малък за предаване на майчинското.

Venetka: Странно Алис. Само един път имам опит с засаждане на орех и нямаше такъв проблем. сега за ужас на Лозето ще кажа, че съм си харесала другоземци- орехи. Сортове Педро и Чандлър.

Боби Димитров: Лош орех има в един двор на другото село. Дава много малко, дребни са, силно костеливи и няма изваждане ядката.

Venetka: Друго ще е като кажа на внуците... Отивам на сянка под Педро...

Боби Димитров: Чандлър е супер орех и много по-добър от връзващите от по върховете "стари"

Боби Димитров: Шебин, Биледжик също.

Venetka: Че ще ги засадя тия два сорта орехи, ще ги засадя, ама пусто като трябва да съборим първо старата къща, а все не стигаме до това. Ей сега вместо това пак за ламарини пари ще отиват.

Боби Димитров: Малко диви орехчета в щайги ви качих да видите разнообразие самородно :)

Боби Димитров: https://bezmotika.com/gallery/image/4651-диви-орехи/

14:25, 02/11/2021 

Лозето ме наби!: Човешкият живот е твърде кратък за селекция на орех (и не само) "от семка" и е кощунство да се губят малкото останали за сметка на търгашки присадки със съмнително качество. Пример: в съседство с въпросния орех имаше друг, пак "от гаргите", едър и много бял, но не особено плодороден - баба ми го отделяше за във вареното жито. По някаква причина изсъхна, оставихме семеначе и то е идентично с родителя.

Лозето ме наби!: А както казах: семеначета -бол, само дето малко доживяват втория си рожден ден, да не говорим за третия. А казват, че ореховото дръвче колкото стърчи нагоре толкова е дълбок коренът му, хич не е лесно да го извадиш.

Димо 33: @Ру® Златните малини как ги подрязваш?

Боби Димитров: @Лозето ме наби! Принципно да, за селекцията, но имам човек с 20 дка орехи и при него в момента има 4 годишен орех от семка, който плододава сефте (1 кофа). Този орех е дете от друг орех от семка, плододал на 7ма година.

Ру®: @Димо 33 Те са ремонтантни. След като родят на тазгодишните стебла - режа върховете - там където са били плодчетата и на другата година на същите стебла раждат втори път. след второто раждане - режа целите стебла.

Боби Димитров: @Лозето ме наби! В САЩ хора като Марк Шепърд имат кестени (ядливи) в бройка над хиляди, които плододават на 3 година, селектирани са за 25 години само. Така че дори да не живееш като Ру до 200 години, според мен и 50 години са предостатъчни за една нелоша селекция.

Боби Димитров: (за справка, средно сладките кестени почват да плододават след 15 година, някои дават чак след 25та, така че 3та година е доста сериозно)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
mphenix
На 4.11.2021 г. at 14:29, Боби Димитров написа:

Орехът няма собствени желания. Ако ТИ искаш да ашладисваш орех и въпросът е дали може да се ашладисва - може и то чудесно.

Можеш ли да засадиш ядка без пресаждане и без ашладисване - можеш! Какви плодове и кога ще роди - не е ясно.

Пускам ти извадка от чата по темата:

 

Ру®: @Лозето ме наби! Кажи за ореха - кое ти гарантира, че като почне да ражда, ще има хубави орехи... (знам че костилковите (праскови, кайсии) донякъде запазват качествата, но за орехите не знам как е ...?

Теди: @Ру® наскоро четох точно за ореха дали запазва качествата на родителя. По спомен нещата са 50:50.

Теди: Това в групата за ашладисване. Ако изровя дискусията ще пусна линк.

Лозето ме наби!: @Ру® Това, че преди толкова десетилетия се е сяло от костилка, особено орехите - от гаргите :) . Още имам "костилкова" кайсия и тази година единствено от нея опитах.

Лозето ме наби!: Всичките ми череши са от костилка.

Venetka: На първото ни лозе, което помня имахме страхотен орех. Не голям плод, мека черупка и лесно вадеща се ядка. Като казаха, че ще махат тези лозя с татко засадихме на две места на новото лозе от този орех.

Venetka: Във всяко гнездо по 3 ореха. Изникнаха 4 броя- 3 на едното място, 1 на второто място. След година единачето се спомина, а от тройката отрязахме двете по-малки растения и оставихме най-силното. До ден днешен тоя орех си е там. Същият е като родителя си.

14:07, 02/11/2021 

Евелина: За мен няма нехубави орехи , всичките са супер :) . В парцела имам един с много едри орехи, един с продълговати средноголеми и един надвесен комшийски ситен-дребен . Едрия е с много празно място между черупката и ядката, по-дребните са с плътнозаето пространство вътре в ореха. Всичките са хубави :) .

Евелина: Имам семеначета-орехи навсякъде из ливадата и даже в лехата с листно зеле (2 бр.) Чудя се какво да ги правя.

Ру®: @Евелина Ами имаш късмет. Аз имам 5 ореха в двора и никой от тях не бих нарекъл хубав, а 3 са си направо много зле - дори не си правим труда да ги събираме - съвсем дребни с твърди черупки, трябва игла да ползваш да извадиш ядката...

Евелина: Тука имаше много пожари лятото от жегата и сушата, изгоряха много дървета. Мислех си да ходя и да посадя излишните "сойкени" дръвчета ама няма кой "да ми уйдисва на акъла".

Лозето ме наби!: Гаргите са много умни птици - не ядат / разнасят лоши орехи :) Аз имам 4 вида, споменатият е оптимален. Иначе едногодишни семеначета - с лопатата, а това вече е читаво и в "саксия", не си мислете, че лесно се вади 3 годишен орех.

Ру®: Обаче ми е жал да ги махна те са по на 50-60 години и създават страхотен микроклимат и прохлада през лятото...

Боби Димитров: Аз вадя над 20-30 ореха семенаци САМО ОТ ЗЕЛЕНЧУКОВИТЕ ЛЕХИ всяка година. Тази година са една идея по-малко, защото сме в градината повече, от как живеем там. Но сефте изкарах 6 от покрай овошките ни. Имаше дори 2 броя при разсада камчатки.

Евелина: @Ру® и аз не бих ги пипала орехите.

Боби Димитров: Берем от диви самосев или саморас орехи в барата на 50-200 метра от къщи. Отивайки към Едрия един ден си направих задача да видя какво става и преброих над 50 фиданки с размер между 50 и 200 см.

Venetka: Има "лоши" орехи как да няма. Ама това като гледаш плода, иначе всички орехови дървета са прекрасни. Има някакво особено достолепие в тях.

alys: Ние насадихме орехи от орех, два се прихванаха, единият роди втори път, но не е същият. Другия още не го знам, не е раждал, а са садени в една година.

Боби Димитров: Иначе шансът е малък за предаване на майчинското.

Venetka: Странно Алис. Само един път имам опит с засаждане на орех и нямаше такъв проблем. сега за ужас на Лозето ще кажа, че съм си харесала другоземци- орехи. Сортове Педро и Чандлър.

Боби Димитров: Лош орех има в един двор на другото село. Дава много малко, дребни са, силно костеливи и няма изваждане ядката.

Venetka: Друго ще е като кажа на внуците... Отивам на сянка под Педро...

Боби Димитров: Чандлър е супер орех и много по-добър от връзващите от по върховете "стари"

Боби Димитров: Шебин, Биледжик също.

Venetka: Че ще ги засадя тия два сорта орехи, ще ги засадя, ама пусто като трябва да съборим първо старата къща, а все не стигаме до това. Ей сега вместо това пак за ламарини пари ще отиват.

Боби Димитров: Малко диви орехчета в щайги ви качих да видите разнообразие самородно :)

Боби Димитров: https://bezmotika.com/gallery/image/4651-диви-орехи/

14:25, 02/11/2021 

Лозето ме наби!: Човешкият живот е твърде кратък за селекция на орех (и не само) "от семка" и е кощунство да се губят малкото останали за сметка на търгашки присадки със съмнително качество. Пример: в съседство с въпросния орех имаше друг, пак "от гаргите", едър и много бял, но не особено плодороден - баба ми го отделяше за във вареното жито. По някаква причина изсъхна, оставихме семеначе и то е идентично с родителя.

Лозето ме наби!: А както казах: семеначета -бол, само дето малко доживяват втория си рожден ден, да не говорим за третия. А казват, че ореховото дръвче колкото стърчи нагоре толкова е дълбок коренът му, хич не е лесно да го извадиш.

Димо 33: @Ру® Златните малини как ги подрязваш?

Боби Димитров: @Лозето ме наби! Принципно да, за селекцията, но имам човек с 20 дка орехи и при него в момента има 4 годишен орех от семка, който плододава сефте (1 кофа). Този орех е дете от друг орех от семка, плододал на 7ма година.

Ру®: @Димо 33 Те са ремонтантни. След като родят на тазгодишните стебла - режа върховете - там където са били плодчетата и на другата година на същите стебла раждат втори път. след второто раждане - режа целите стебла.

Боби Димитров: @Лозето ме наби! В САЩ хора като Марк Шепърд имат кестени (ядливи) в бройка над хиляди, които плододават на 3 година, селектирани са за 25 години само. Така че дори да не живееш като Ру до 200 години, според мен и 50 години са предостатъчни за една нелоша селекция.

Боби Димитров: (за справка, средно сладките кестени почват да плододават след 15 година, някои дават чак след 25та, така че 3та година е доста сериозно)

Благодря за подробния отговор!

Аз намерих едри орехи но явно без ашладисване няма гаранция че като пораснат ще станат същите.

Четъх някъде в интернет че шансът е към 60%. 

 

IMG-8d0557aa029ff4fc89dda411728b3c26-V.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

А дали има шанс като се вземат орехи от едно дърво, поне едно да наследи качествата на семената? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване