Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Stanko Kaishev

Кой как полива?

Recommended Posts

Stanko Kaishev

Здравейте градинари.Споделям опита си в поливането на моята градина.За целта изградих малко езерце около 30 кв.м. и обем 50 куб.м.

За мой късмет на дъното имам изворна вода с дебит около 1000 литра на час.Системата е следната:една помпа с време реле работи постоянно и допълва езерото с вода от извора.С друга помпа през седмицата за по 30 мин.на ден поливам краставиците от езерото ,със затоплена слънчева вода.В събота като се прибера на село,със същата поливам и доматите.В същото време езерото е и център за релакс и емоции.

post-26-0-14008800-1426102447_thumb.jpgpost-26-0-32731600-1426102471_thumb.jpgpost-26-0-21814100-1426102488_thumb.jpgpost-26-0-81064800-1426102504_thumb.jpgpost-26-0-84710000-1426102520_thumb.jpgpost-26-0-66450700-1426102558_thumb.jpgpost-26-0-77401000-1426102578_thumb.jpg

  • Харесвам 7

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Красота! Как да не ти завиди човек...

Аз съм само на капково. Препоръчвам, който все още размята маркучи из лехите и си губи времето в поливане и се пръска против комари, ако има възможност, да се преориентира. :)

 

Тепърва изкопах езеро, но то е само 12 квадрата и все още умувам над него. Но ще пусна отделна тема за изграждането на езерата в градините ни.

 

Тц, тц... Ей, райско кътче!

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Аз съм от тия с маркучите и облаците комари. Но градината не е наша и е на "открито" - нямам шанс да сложа капково.
Правя повдигнати ръбове на лехите  - по тях сея моркови, магданоз - харесва им да са на повдигнато, а поливането се случва с бензинова помпа и маркуч, който полива докато напълни "легена" на лехата. През тов време аз си ровичкам в градината и ходя само да местя маркуча отвреме навреме.
След като приключа - пускам да се наводнят и пътеките.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Буш, мисля че това твоето му викат "фитарии", нещо като "леген", ограден с "тирове". В Добруджа видях за първи път такова нещо, пипера се сее само така. Пълниш фитарията и толкоз.

 

В градината на дядо ми всичко си беше на вади и местене на маркуча. Обаче вода бол, време и сили бол, изобщо страшна работа.

 

В нашата нова градина ще е с капково, но като цяло ще гледаме да не поливаме много.

 

За референция, в двора на къщата при Пол в Шипка, там отбиват по едни канавки реката и реално наводняват пътеките, по които се ходи, а всичко е на високи лехи. Когато го видях това нещо на живо, беше едно мега сухо лято с 90 дни без дъжд на село (и при тях), а бяха поливали само 2 или 3 пъти!!!

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Помня, този особен чар, когато гледахме градина, далеч от дома. Всеки път отивахме заредени с настроение и енергия. Забелязваше се всяка промяна в градината. Напояването беше усещане за живот, който вливахме в градината.

С капковото сякаш имаш едно участие по-малко, но пък се отваря време за друга работа, която можеш да свършиш. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Точно, Боби, фитарии му викат.
Гого, добре го описа. Но я има и тежестта, че като идеш, гледаш да бачкаш повече, щото така или иначе си там. На мен дните ми са такива, че предпочитам, а и бих  била много по-ефективна, ако можех всеки ден по нещо да чопля, а не да ходя един път в седмицата и да се изгърбвам по 5-8 часа.
От друга страна е полезно, защото си принуден да търсиш начините, по които градината може да се поддържа и без твоето постоянно присъствие, а това те учи на много. И от своя страна ти оставя повече свободно време.

Въпреки всичко, се стремя да търся и експериментирам с методи, при които изобщо няма да се налага да поливам. Освен, разбира се, в някакви извънредни ситуации, както Боби написа - 3 месеца без грам дъжд лятото.
Ама пък това ми е едно от огромните удоволствия  - много обичам да поливам с маркуч, да лея наоколо, да си представям как попива в земята, как стига до корените и как те смучат като помпа. Да шляпам боса в калните вади и като ми прежули на врата, да се наведа и да се полея, докато струята ми тече през цялото лице и се стича по брадичката ми. :rolleyes:

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Аз съм с капково и бунар, в който вода има бол. Използвам програматор за 4 клапана и вентили, заедно с датчик за дъжд. Така поливам и ливадата с пръскачки, цветята и овошките също с капково. Е миналата година не се наложи използването нито на датчик, нито от програматор. Всичко е програмирано да полива около полунощ. Помпата дава малко по-голямо налягане от необходимото (около 3,5-4 атмосфери) при работно налягане от 1-1,5 атм. ама със сложна комбинация от програми се спрявям. От време на време някои от маркучите за капково стават като пръскачки, но те бяха от евтините, със дебелостенните маркучи засега нямам проблеми.

А идеята за комбинацията с езерцето е чудесна. :)

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Boriana Toleva

Как хубаво ми става като ви чета :wub: , чак ми се прииска и аз да уважа и спомена моята безславна градинка и един маркуч, на който твърде рядко му се даваше възможност да си върши работата. Насипвахме окосен райграс в лехите, а и гъсталака почти не ми даваха повод да поливам - два-три пъти в началто пълнихме заровени между доматите надупчени бутилки от минерална вода, но това само докато избуят, и после още два пъти да кажем с пуснат маркуч в лехата.

 

Докато бях бременна, едни от най-хубавите ми моменти бяха уединението при доматените лехи - поседнала на столче отстрани и премествам маркуча, докато гледам избухналите ми домати (тъй като не ги култучехме), и тайно подръпвам някое листо, че да ми замирише...на детство...От време на време погледна баира към Лозен или Витоша, ако и през остриетата на покривите в съседство, и се заслушам в живителното нашепване. ^_^

 

 

В бъдеще обмисляме да пригодим съд, през който да минават улуците на къщата-близнак и на пинципа на скачените съдове да се отлива част от дъждовната вода за която няма място. Дворчето ни е неприлично малко и няма къде да заровя домашна пречиствателна станция, но съм обмисляла хващане на водата от чешмите и банята.... Но това е само замисъл, дори не е в проект засега :(

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Всичко е програмирано да полива около полунощ...

Аз да попитам, щом всичко е програмирано, не е ли по-добре да се полива в ранни зори?

Четох, че високата температура през нощта е пагубна за растенията.

Ако поливаме рано сутрин, с комбинация от светъл мулч, в почвата ще се задържа по-малко топлина и влагата ще я охлажда до вечерта, когато за растенията е най-хубаво температурата да е ниска, щом няма светлина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
bushkata

Според Курдюмов, голяма част от влагата постъпва в почвата от конденза, получен заради разликите в температурата. През деня - горещ въздух среща хладна земя (в дълбочина 30 см е с 10-12 градуса по-студено, под мулча ще е също с няколко градуса по-хладно). Когато имаме органика върху почвата - там срещата на двете различни температури случва конденз, който след като наедрее и се превърне в капка - попива в почвата.
През нощта, съответно, обратното. Студен въздух и топла земя  - органика, конденз. (Всичко това е валидно само ако имаме покрита с органика земя. Ако почвата е гола - то конденза е минимален и несъществен.)

Ако логиката е вярна, то поливане (ако е) със студена вода около полунощ - изстудява топлата земя, която едно, че има нужда от генерираната през деня топлина, и второ - няма да се случи конденз. Отнемаме възможността за образуване на конденз, което компенсираме с добавяне на вода.
Добре е да се поумува за тия неща, за да си спестим, ако можем, дейности и разход на енергия, материали, суровини.
За да мислим в подобна насока е добре, да си представим, че нямаме налична вода и да измислим начин, да си я осигурим по начина, по който прородата си я доставя сама. Ако успеем да постигнем някакво ниво на самозадоволяване, то тогава вече можем да преценим, до каква степен тази вода е (не)достатъчна и кога и как трбява да добавим, за да не прекратим природния процес.

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Аз да попитам, щом всичко е програмирано, не е ли по-добре да се полива в ранни зори?

Четох, че високата температура през нощта е пагубна за растенията.

Ако поливаме рано сутрин, с комбинация от светъл мулч, в почвата ще се задържа по-малко топлина и влагата ще я охлажда до вечерта, когато за растенията е най-хубаво температурата да е ниска, щом няма светлина.

Хубав въпрос, на който аз трудно бих отговорил. Вечерно време доста захладнява и е приятно на маса. През деня 30 градуса, вечер пада около 15 градуса. В  началото така разбирах дали работи системата (седейки на салатка и ракийка около полунощ чуваш че се включва хидрофора :D ), Мястото е в планината, близо до река, носеща студен въздух от височина около 2000 метра. 550 метра е надморската, но всяка сутрин има тежка роса, която горе долу обезмисля всякакво пръскане освен със системни химий, които засега се опитвам да не използвам. Всичко е мокро, до 9-10 часа росата не се вдига и не може да се разбере поливано ли е или не.

Може и сутрин да е по добре за поливане, но и разсъждавах, че като поливам през нощта може по-добре да поеме земята, а не сутрин да напече и повечето да се изпари и да маноса растенията. Не че има значение при тази роса ... Цветовете и на магнолията, и на кичестите рози загниват, ако не ги покривам с мрежи против слана. Отворен съм за всякакви идеи и препоръки.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

Да имаш река е голям благодат. Блазе ти :)

Мулчираш ли или ти е гола земята?

Както го описваш, то може в сезон да ти се наложи да поливаш 2-3 пъти само, ако си мулчирал. Ако не си, може би просто не си се интересувал от ползите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

Бавно, но сигурно вървя към мулчирането, засега всичко компостирам, но отскоро започнах да използвам трина/стърготини за частично мулчиране. Трупам количествени данни за мулчирането ;) , които очаквам в рамките на няколко месеца да прерастнат в качествени и да започна да ги ползвам. Миналата година, покрай дъждовното време не успях да се справя с плевенето, така че се получи интересно ... :D. А често влизам в дискусии относно окопаването на земята около дръвчетата, защотото според мен (правилно или не, не знам), окопаването не задържа влагата, а напротив, май също така и не помага много много срещу вредителите ...

И тука съм отворен на всякакви идеи и съвети, щото около мен всички (повечето) имат стари познания за земеделие и винаги коментират че така не става и не се прави, но не казват как според тях трябва да се прави.

Винаги има какво ново да се научи.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гого

В темата за мулчирането, Боби е нахврълил някои неща, включително и за овошките. Аз знам, че в радиус около метър от стеблото, не трябва да има трева, което не означава, че трябва да е разкопано. :)
Ако е голямо мястото, плевенето не помага. Ако имаш такива притеснения, оставяй място да можеш да косиш. Окосената трева може и на място да си остава.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ivaylo Bogomilov

В темата за мулчирането, Боби е нахврълил някои неща, включително и за овошките. Аз знам, че в радиус около метър от стеблото, не трябва да има трева, което не означава, че трябва да е разкопано. :)

Ако е голямо мястото, плевенето не помага. Ако имаш такива притеснения, оставяй място да можеш да косиш. Окосената трева може и на място да си остава.

Благодаря, градината е по-малката част от имота, овошките основно са в тревната част.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Жоро

 

За референция, в двора на къщата при Пол в Шипка, там отбиват по едни канавки реката и реално наводняват пътеките, по които се ходи, а всичко е на високи лехи. Когато го видях това нещо на живо, беше едно мега сухо лято с 90 дни без дъжд на село (и при тях), а бяха поливали само 2 или 3 пъти!!!

 

Страхотно е, наистина, Аз целя да постигна същото, въпреки, че нямам толкова много стичаща се вода, но се намира. При добър дизайн и много работа всичко се получава. Отделно имам над 100 кв. м. покриви, които могат да захранват контейнери, плюс кладенец. Иначе и аз се старая да не поливам, като освен късни кореноплоди, краставици, тиквички, зелен боб и зелеви друго не поливам. Доматите са в специални вдълбано-повдигнати хугелкултури с много вкопани гниещи дънери и нямат нужда от поливане. Евентуално бустан и сладка царевица да полея, ако е сушава годината. Ползвам много компост, пясък, гниеща листна маса и дебел слой мулч, за да ми е спокойно на главата.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Доматите са в специални вдълбано-повдигнати хугелкултури с много вкопани гниещи дънери и нямат нужда от поливане.

С японския не сме много добре. Може ли малко пояснение. :ph34r:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

То е на немски :) Казват, че картинката = 1000 думи, затова ето триилядо слова:

 

f6qDXef.jpg

53a28d_c318890a530946a5b072fa6c07828918.

 

 

46dd1890013091e33efbe95eadcbc6e2.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Веселата ферма в Родопите

Ааа, Зеп Хольца, ферщанден. :)  Данке.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kamen Angelov

Здравейте, 

Отдавна ми се върти в главата една идея за поливна система, не съм я пробвал, но бих искал да чуя мненията ви за нея.

Иде реч за следното:

Глинени поти (неглеждосани съдове с много тесни и дълги гърла и широк основен обем) закопани в лехите през равни разстояния се пълнят до горе с вода, след което се запечатват плътно (с някаква форма на запушалка и восък примерно) да не влиза въздух. През тапите се слагат игли или тръбички свързани с маркуч пълен с вода и свързан с водоем. В цялата система не трябва да може да прониква въздух. Теоретично идеята е посредством осмоза водата в потите прониква в почвата, намалявайки нивото в потите се образува вакум който изсмуква вода през иглите или тръбичките и допълва съдовете. Системата би трябвало да работи докато потите не се разложат и би трябвало да напоява точно толкова колкото и е необходимо на почвата. Не би следвало да е необходим ток. 

Дали ще работи според вас? 

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване